Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-09, 12:56   #76
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
As vrea sa te vad daca ti-ar place cand te-ar opri si ti-ar lua permisu pe 3 ani pentru ca ai depasit viteza legala pe drumul national sau ai depasit 50 la ora in oras sau n-ai acordat prioritate la nu stiu ce pieton, sau alta mentiune, n-ai dat atentie unui semn de circulatie ce era foarte obligatoriu sa-l respecti,....
DECI INVATATI SA GANDITITI OBIECTIV !!!

Nici eu nu merg legal tot timpul ( 70-80 pe acolo) dar daca mergi cu 100-120 prin oras ai o problema la cap...SI NU A ZIS NICAIERI CA ITI IA CARNETUL 3 ANI PT CE AI SCRIS TU ACOLO

CAND O SA TE LASE UN IDIOT SCHIOP PE VIATA CA NU TI A DAT PRIORITATE PE TRECEREA DE PIETON CREDE MA O SA VREI SA-L VEZI FARA CARNET PE VIATA NU DOAR 3 ANI

Si cu bautura e la fel chit ca e o bere sau 10 alcolul e alcol...unul se imbata de la un pahar de vin altu de la 10 acum ce vreti sa facem teste la spital fiecare cat rezista sa sa prezentam politistului ? "uitati do'm politist eu rezist pana la 20 si am avut doar 15 deci sunt OK" Chiar suntem animale si nu putem sa ne controlam ? Daca stii ca bei lasa masina si ia taxiul e greu ?
__________________
VOTATI PLECAREA MARINARULUI
Soferi, in stanga volanului este o bagheta magica care cand o misti in sus sau in jos ne arata noua in ce directie vreti sa mergeti...si voi puteti fi vrajitori..inercati. SI NU MAI MERGETI CU FARURILE DE CEATA CAND NU E CEATA!!!
p-george is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 13:16   #77
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by p-george View Post
DECI INVATATI SA GANDITITI OBIECTIV !!!

Nici eu nu merg legal tot timpul ( 70-80 pe acolo) dar daca mergi cu 100-120 prin oras ai o problema la cap...SI NU A ZIS NICAIERI CA ITI IA CARNETUL 3 ANI PT CE AI SCRIS TU ACOLO

CAND O SA TE LASE UN IDIOT SCHIOP PE VIATA CA NU TI A DAT PRIORITATE PE TRECEREA DE PIETON CREDE MA O SA VREI SA-L VEZI FARA CARNET PE VIATA NU DOAR 3 ANI

Si cu bautura e la fel chit ca e o bere sau 10 alcolul e alcol...unul se imbata de la un pahar de vin altu de la 10 acum ce vreti sa facem teste la spital fiecare cat rezista sa sa prezentam politistului ? "uitati do'm politist eu rezist pana la 20 si am avut doar 15 deci sunt OK" Chiar suntem animale si nu putem sa ne controlam ? Daca stii ca bei lasa masina si ia taxiul e greu ?

Pentru bautura deja iti face dosar penal si puscarie si cu aia chiar sunt de acord cand esti cu masina nu bei ca mergi cu masina nu mergi cu autobuzu, putini gandesc asta. Cu mopedele si scutere sunt de acord sa le bage permis ca tinereii astia care le ia tasu scooter sau mopeda iese cu el pe strada si sare in fata oricarui conducator este inevitabil si tot pe sofer il baga la zdub ca asa sunt de obicei analizate accidentele ca te ia de viteza de chestii. Dar cu chestia ca depasesc viteza legala si ma baga la racoare e chiar o idee tampita, da imi dai amenda imi suspenzi permisu pe 3 luni cum e actual si gata pe 3 ani este chiar exagerat si tot la fel si de aberant. Asta ma deranjeaza pe mine cel mai mult, ma bagi la racoare cu ce drept?? ce am comis o infractiune ceva de ma bagi la racoare 24 de ore, niste tampiti astia.
Exista regulament si lege de atatia ani, amenda, puncte penalizare si retinerea permisului pe o perioada de 90 de zile si de cumintesti, iar cu mersu peste limita legala toti care conduceti probabil mergeti legal cat e radaru in actiune, dar cand vor monta camere peste tot cu limita la 60 la ora cum e pe la inceputul traseului pe Valea Oltului pai poti merge cu 60 la ora pana la Sibium cand pe drumul national daca stau sa ma gandesc bine si daca imi amintesc din codu rutier actual limita e de 80 la ora in afara localitatilor. In oras tre sa fi nebun sa circuli cu 120 cand nici nu ai pe unde ce sa inteleg cand merg astia cu asa viteza in oras ca sunt ce? zmei ,figuranti si prosti. Eu de obicei niciodata in oras nu depasec mai mult de 50 -60.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 14:40   #78
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by Le.Yoko View Post
da cine a zis ca la incepatori nu le face nimica ?
pai mamica,taticu,unchiul si asa mai departe....si daca ai cunostinte pe saracu om ce nu a facut nimica si a intrat un idiot de asta in el pe tre sa il amendeze....stiu eu multe cazuri nici nu a avut permis a intrat in unu si celalt sarac cu dacia era de vina si dupa aceea sa meri sa reclami la taicasau
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 15:04   #79
87MTX

Stage 5
 
87MTX's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 813
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

deci, mai pe scurt tre sa ne strangem bani de pe acuma ptr spagi si etc...sau sa iesim in strada....ca nu o sa mearga nici mamaie cu 30 sau cu 50...
e si o parte buna, cand te certi cu prietena, parintii, nu ai unde sa dormi o seara, depasesti viteza si ai unde sa dormi )
87MTX is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 15:37   #80
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

daca nu va place viteza de ce va mai luati masini ?
mai bine biciclete,role sau trotinete si gata nu depasiti viteza legala deloc si sinteti si ecologisti singura conditie este sa nu mincati fasole ca atunci poluati cu biogaz si trebuie platita taxa de poluare
dc vreti sa mergeti incet folositi banda 1 (aici poate ar trebui o lege intr-adevar doar poate)si cine vrea sa alerge sa alerge cit il tin rotile,ignoratii si nu mai judecati pe nimeni lasa-ti in pace ,accidentele se intimpla mai mult si din incapatinarea unora de a nu se lasa depasiti ,dati-va cit mai pe dreapta drumului e mai simplu
scuterele si mopedele dc vor sa-i puna sa-si ia permis pai atunci sa puna pe toata lumea sa-si ia permis si pe biciclisti si pe pietoni ca atunci cind umbla beti pe biciclete sau pe strada ,sau traverseaza aiurea pe unde e mai usor,sa le ia buletinu si sa-i bage la pirnaie 3 zile si sa stea 3 luni in casa sa nu mai iasa afara ca oricum or sa faca la fel nu asa ar fi corect? eu asa zic dc tot ne place sa fim masochisti ca sa, chipurile sa ne educam atunci sa fie prostie pt toti
ar fi mai normal sa se faca educatie rutiera prin media decit legi aberante
toata lumea se supara pe niste amarite de mopede si scutere care merg majoritatea cu 40 /h si va speriati ca niste muieri isterice de fapt va enerveaza ca se baga in fata la un semafor
vad ca uni stau prin italia,sa spuna si ei cam cum este pe acolo cind te trezesti inconjurat la semafor de o invazie de bizitori de 50 cmc majoritatea muncitori romani ,marochini,indieni,etc credeti ca se isterizeza vreunu de la volan?
sau cam citi italieni nu beau un paharde vin cel putin la pranzo di lavoro si pleaca la munca in continuare si dupa aia acasa,cu masina sau scuteru?
jegurile care ne guverneaza mai bine s-ar apuca sa faca autostrazi si centuri ocolitoare nu legi aberante ,sa bage la munca pe puscariasi ca si asa maninca bani degeaba sa-le dea bani ca sa nu zica ca muncesc de pomana dar sa le scada mincarea si cazarea ca sa nu mai coste autostrazile milioane de euroi sa coste milioane de lei
personal nu am scuter, bautura ocazional, dar merg si cu 160 prin oras cind vreau pt ca pot si ca vreau si cind nu pot si nu vreau ma dau pe dreapta si il las pe altul dc e mai tare si grabit pt ca asa e normal, nu poti sau nu vrei lasal pe altul

Last edited by lagdryan v6; 14-07-09 at 15:56.
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 17:44   #81
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Problema cu ATV-uri si scutere e destul de grava. E full de copii care nu prea stiu sa conduca, se urca pe suter si dau viteza mare pe bulevard. Eu pot venii regulamentar si se baga ala in mine; ramai cu sechele pe viata dintr-o prostie. Cine e pe strada sa fie sofer !!
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 22:03   #82
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

[QUOTE=p-george;2485157]
Nici eu nu merg legal tot timpul ( 70-80 pe acolo) dar daca mergi cu 100-120 prin oras ai o problema la cap...
[QUOTE]

vrei sa'mi zici mie ca nu ai mers niciodata cu nici macar 100 in oras ? fii ma serios
cand prinzi o portiune de drum unde se cricula bine,iti zic ca ajungi la 80 fara probleme...ce naiba ?
si in Buc. sunt si portiuni unde ai unde sa'i dai si 120-130..bn,e adevarat,noaptea sau in weekend.(da nu cont asta)
asa ca eu iti spun ca nu am probleme la cap!
__________________
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 23:56   #83
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by Cosmin Arsene View Post
Propunerea de completare a codului rutier se prefigureaza a fi una foarte dura cu soferii: inchisoare 24 de ore pentru cei care merg cu dublul vitezei legale, teste de alcoolemie pentru orice greseala în trafic si retinerea permisului pentru o perioada de trei ani in caz de abateri grave.[/B]
Ete scart. Daca nu e trafic merg si cu triplul vitezei legale, care-i problema ?
Adica daca autostrada e libera, si am (sa zicem) o masina care prinde 300 la ora, apai ii dau 300, ca doar de aia a fost construita, nu ??


Quote:
In plus, se pregateste ca ATV-urile, considerate vehicule de teren accidentat sa nu mai poata intra pe drumurile publice.
Pai si cum ajungi la terenul accidentat ? Iti iei ATV-ul in carca ?? Sau il bagi in portbagaj la dacie ?

Quote:
Cei de pe scutere si mopede atentie: ei vor putea să se plimbe in continuare doar dacă isi i-au permisul de conducere.
Se scrie "isi iau". Oricum, la cate accidente cu scutere se intampla in fiecare zi, asta mi se pare o masura fireasca. De fapt nu pot sa inteleg cum de i-au lasat pe astia pana acum sa circule fara permis pe drumurile publice. Si bicicleta daca ai, trebuie sa stii regulile de circulatie.

Quote:
Copacii de pe marginea drumului. Cei cu ei? Vor fi si acestia amendati? Dovedit fiind potentialul acestora de a ucide in cazul unui impact cu o masina, acestora li se pregateste taierea.
In sfarsit si-au dat si ei seama ! Pai ce-i asta, cum pierzi controlul masinii cum te infigi in copac si mori. E o aberatie. Daca vor n-au decat sa-i planteze la 50 de metri de sosea, dar nu mai putin.

Quote:
Dar arborii au fost plantati de o parte si de alta a drumulrilor pentru ca aduc in acelasi timp mai multe beneficii: stabilizeaza soselele, le fac vizibile la vijelii si viscol, reduc intensitatea vantului care loveste masinile.
Lol, care sosele ? Alea cu o banda pe sens ? Nu mai bine taie copacii si mai fac o banda ?

Si esti sigur ca fara copaci s-ar "destabiliza soselele" ? Cred ca mai degraba se destabilizeaza cand intri tu cu masina in copac, din diverse motive. De exemplu, iti intra unul pe contrasens iar tu tragi (din instinct) dreapta de volan ca sa-l eviti. Unde te opresti ? In copac. Sau intri tu in depasire si cel pe care incerci sa-l depasesti intra si el in depasire, ca nu te-a vazut. Tragi stanga de volan ca sa nu intri in el. Unde te opresti ? In copac. Si exemplele pot continua: poate sa-ti apara pe drum orice, un caine, o vulpe, un ornitorinc, care sa te faca pe tine sa tragi brusc de volan, si sa pierzi controlul masinii. Sau poti pur si simplu sa ai o pana...

Apropo, eu am mers si pe sosele fara copaci pe margine, si nu mi se pareau deloc destabilizate...

Celelalte argumente sunt penibile (ca si primul de alfel) si nu cred ca merita sa le mai comentez. Adica, pentru 2-3 saptamani pe an in care e viscol sau bate vantul mai tare, tu vrei sa ma expun eu in fiecare zi la riscul de a fi strivit de copac ? Ce logica ai in tine.


Quote:
Incheiem cu o intrebare retorica ce se vrea una atotcuprinzatoare din punctual de vedere al cauzelor pentru care au loc accidente grave de circulatie: Normal ca viata oamenilor este mai importanta, dar tocmai copacii or fi de vina?
Dar nu conteaza cine e de vina. Conteaza ca copacii n-au ce sa caute acolo, la un metru de sosea. Repet, se poate intampla orice care sa te faca sa pierzi controlul masinii. Ideea e sa ai spatiu de manevra in caz ca se intampla ceva neprevazut. E drept, unii soferi sunt neatenti, isi verifica sms-urile in timp ce conduc, altii sunt furati de peisaj, altii mai adorm la volan, dar asta nu inseamna ca trebuie sa moara infipti in copaci, care n-au ce cauta acolo in the first place..

LE:
Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
deci daca pe o portiune cu limitare la 30 tu mergi cu 60, ajungi sa faci inchisoare 24 de ore )
Sau in sat daca mergi cu 100...aberatii ce mai

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
in belgia toate drumurile sunt iluminate si sunt stalpii pe marginea drumului deci la altii se poate numai noi trebuie sa gasim scuze ca copacii ar fii de vina ba vantu ,ba apa .ba ca e iarna ba ca e vara..
Dar cate benzi pe sens au drumurile lor ? Cel putin 2 trebuie sa aiba. Iar stalpii daca au inteles eu bine sunt fabricati dintr-un material care permite deformarea (sau chiar ruperea) lor in caz de impact cu o masina, si nu invers, adica sa ti se rupa masina in doua de ei.

Last edited by C63 AMG; 15-07-09 at 00:22.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 00:32   #84
jB*XSA

Stage 4
 
jB*XSA's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 205
Member of:
[4Rally]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

ati scris mult...si degeaba ( unii dintre voi), ati dat-o in chestii total aberante si v-ati abatut de la subiect. Eu, unul, as propune sa iesim frumusel in strada..cum fac si altii in alte tari si sa protestam..unele reguli precum mersul cu atv-ul si cu scuterul fara permis..totusi mi se par de bun simt..dar celelalte..sunt deplasate..iar noi ca niste romani idioti cum suntem..stam si inghitim, pentru ca asta stim sa facem cel mai bine, nu? Daca vreti un motiv pentru taxa auto introdusa..si pentru multimea de legi care ne jignesc..raspunsul il gasiti in ignoranta noastra, a "poporului". Daca vreti sa nu mai fie legi idioate, iesim in strada si stam acolo pana se schimba ceva, eu zic ca este un pret pe care merita sa il platim fiecare dintre noi, timpul nostru pentru niste schimbari majore daca am facut greseli gramaticale, ma scuzati, dar nu pot sa ma abtin cand vad prostia si tind mereu sa ma enervez!
__________________
Inferno Design Team - Photo & Film

RS |Photography|
Inferno Motorsport Member

jB*XSA is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 00:55   #85
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by jB*XSA View Post
ati scris mult...si degeaba ( unii dintre voi), ati dat-o in chestii total aberante si v-ati abatut de la subiect. Eu, unul, as propune sa iesim frumusel in strada..cum fac si altii in alte tari si sa protestam..unele reguli precum mersul cu atv-ul si cu scuterul fara permis..totusi mi se par de bun simt..dar celelalte..sunt deplasate..iar noi ca niste romani idioti cum suntem..stam si inghitim, pentru ca asta stim sa facem cel mai bine, nu? Daca vreti un motiv pentru taxa auto introdusa..si pentru multimea de legi care ne jignesc..raspunsul il gasiti in ignoranta noastra, a "poporului". Daca vreti sa nu mai fie legi idioate, iesim in strada si stam acolo pana se schimba ceva, eu zic ca este un pret pe care merita sa il platim fiecare dintre noi, timpul nostru pentru niste schimbari majore daca am facut greseli gramaticale, ma scuzati, dar nu pot sa ma abtin cand vad prostia si tind mereu sa ma enervez!
Mai toti sar cu gura (ceea ce e si normal) , dar in caz de iesire in strada (de exemplu) din 100 de insi , daca ies 20 e bine. Asa ca numai faceti pe nebunii. Conducerea tarii e proasta ?? GRESIT !!! noi suntem aia inapti, pentru ca nu facem nimic sa schimbam ceva si ei isi fac de cap in continuare cum au facut si pana acum !! Bafta
__________________
Smoke Flow
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 03:26   #86
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

si daca ies 1000 de oameni e putin .... si daca ies toti nu se schimba nimic dar ... daca de maine nimeni nu ar mai plati nimic la stat (amenzi, taxe etc...) sa vedeti atunci ce se intampla ...

Dar din pacate asta ar insemna sa ne calcam in picoare istoria de neam de curve ...
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 10:20   #87
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
si daca ies 1000 de oameni e putin .... si daca ies toti nu se schimba nimic dar ... daca de maine nimeni nu ar mai plati nimic la stat (amenzi, taxe etc...) sa vedeti atunci ce se intampla ...
Iti zic eu ce se intampla...ti se mareste amenda sau o baga la impozit si tot ai so platesti
si nu cred ca suntem noi asa solidari incat sa ne platim amenzile intre noi : ia frate de aicea ca am eu pt tine,nui nmc,dai tu pt mine data viitoare....
Asa ca "" daca de maine nimeni nu ar mai plati nimic la stat (amenzi, taxe etc...)"" nu o sa se intample niciodata.
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 18:44   #88
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

voi ati auzit de fenomenul numit troienire a zapezii? pt asta sunt plantati copaci pe marginile drumurilor, pentru a se evita troinirea.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 12:51   #89
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

mai bine dormeau in continuare.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 19:29   #90
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

sincer decat sa imi dea amenda si sa imi ia permisu , mai bine 24 ore in arest.
sorcer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -