Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 22:08   #61
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Astia sigur au fost la romexpo si au vazut tirul ce facea drift ))
denver is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 22:53   #62
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by alex4trance View Post

si stiti ce ma intreb eu oare cum o sa faca ei chestiile astea o sa se rastoarne cu camionu de scoala sau o sa intre cu el in pom ca sa vada cat de rezistent e soferul.
simulatoare banuiesc

"Astia sigur au fost la romexpo si au vazut tirul ce facea drift " : tare asta
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 22:57   #63
alex4trance

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 9
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by Le.Yoko View Post
simulatoare banuiesc
Da dar in general nu compari simulatoarele cu realitatea. plus k altfel ai reactiile la simulatoare cand nu ai nici un stres(eventual stresul ca o sa pici examenul) si altfel ai reactiile cand iti fuge camionu de fund si alte chestii.
alex4trance is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 23:01   #64
free1_4ever

Stage 3
 
free1_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 79
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by smc07 View Post
Deci, concluzie, hai sa EMIGRAM. Sa ramana sa-si dea amenzi intre ei (astia de dau legi din astea bune), cand merg cu Mertz-urile si Audi-urile (masini de serviciu) cu 80-100 prin orase...

Sunt convins ca si in alte tari sunt reguli la fel de drastice, dar acolo sunt si drumuri, si autostrazi, si unde mai pui si vreo 3-4 circuite in toata tara ...

MANDRU CA SUNT ROMAN!!!!!!
gogule....e ok faza cu emigratu....dar sunt putine locuri in lumea asta care ar satisface neamu roman.....gen zimbabwe....sau mai stiu io.....iti zic ca in italia ..e nenorocire....jur...mam saturat cate amenzi de tot cacatu iau...
amenzi gen...am tras pe dreapta 2 min...nu incurcam pe nimeni...aveai loc cu camionu....si mia dar amenda ca nu am apris avariile.....sau am trecut cu 61 in limita de 50....numai dastea....la noi inca e bine....credema....si daca vrei iti mai zic...in germania de ex...miam luat amenda...pt ca: cauciucurile dupa spate ..nu erau acelasi model cu cele dupa fatza...pe fatza aveam V-uri si pe spate de vara.......in frantza...miam luat 30 de euro ...ca am virat la stanga dupa banda din mijloc(ca nu mam incadrat)....mai vrei ??? ca iti mai zic
__________________
am ajuns la a 4a generatie.......si ma indrept incet incet spre a 5a
free1_4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 23:08   #65
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

buna ideea cu scuterele dar ... sa nu uitam ca sunt multi sub 16 ani care merg cu ele
daca o sa ajungem sa ne opreasca si maidanezii , pardon comunitarii ... se dadeau intr-o vreme amenzi daca aruncai chistocul de tigare pe jos ... si astia aruncau gratios tigarea in mijlocu drumului ...
sau alt exemplu ...
cum sa mai iasa ala cu masina de acolo ?!!! ... pana nu vin comunitarii si o deblocheaza pe cealalta ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P140409_16.06.JPG
Views:	111
Size:	980.2 KB
ID:	1006279  
__________________
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 00:43   #66
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Vad ca multi cam tineti cu ursu rau de tot acceptati parte din aberatile propuse ca sa le iasa la nemernici astia de fapt ce vor pt ca asa fac de la caderea comunismului incoace arunca zvonuri cu legi cu cit mai multe ingradiri si le iasa doar care trebuie ca sa zicem la sfirsit uf bine ca nu le-au lasat pe toate,si mai vb uni ca ajungem ca pe timpul comunistilor in necunostinta vremurilor de atunci ,pe timpul comunistilor aveai voie sa mergi cu 60 in oras nu cu 50 si camionele cu 40 si trebuiau sa mearga obligatoriu pe prima banda nu sa ca acum cind te iei la intrecere cu camioanele ca doar si ele pot merge cu aceeas viteza legala 50,radarele dc te prindeau luai amenda sau stampila si la 3 stampile stateai pe dreapta 3 luni,la bautura la fel ce era nasol intr-adevar era cind duminica mergeai o zi cu sot si una fara si iarna cind se oprea traficu cica din cauza zapezi si lipsa benzinei care era cartelata 40 litri in bucuresti si provincia 20 ,personal prefeream legea asta decit timpenile de acum care nu fac decit sa devenim din ce in ce mai dobitoci si niste sclavi cu popou pregatit pt cocosei lor mari sa ni afunde cind vor ei si cit vor de adinc
Nu sint deloc de acord cu nimic din timpenile nici cu bautura si nici macar cu permisul pt scutere chiar dc sint zic uni multi teribilisti personal nu iam prea vazut(si fac cam 100 km /zi) si oricum o fac pe pielea lor(cei care se enerveaza de ce fac,de fapt se oftica ca nu pot face si ei au un complex de fapt luati un rudotel le recomand sau ceva asemanator ) si sa nu uitam de fapt ca legea nu permite nici acum sa mergem fara permis pe scutere uitati-va putin pe permis la categ A1 scrie motoare mai mici sau egale cu 50 cmc
Constrigerile nu vor face decit mai multe victime deorece multi vor merge mai tensionati si mai timorati iar cind vor crede ca au sansa sa refuleze uni vor refula in greselii mai grave decit acum datorita lipsei de experienta pe care capeti atunci cind conduci cu viteza permanent nu ocazional,si chiar baut nu vad mare scofala ca bei o bere sau un pahar de vin si te duci acasa iar timpenia cu testul cu acvaplanarea la ora actuala cam toate masinile au abs,esp si alte chesti de genu asta
Asa ca numai tineti cu Jegurile indiferent de ce Lege ar da sau ce ar propune toate sint impotriva noastra nu ca sa ne protejeze pe noi de noi ci ca sa-i protejeze pe ei de noi
sa poata sa faca din noi niste papusi de la tandarica
Poate ar fi bine nu stiu poate sa ne transformam intr-o asociatie non profit ca sa fim impotriva tuturor aberatilor rutiere de genu asta si sa putem intr-adevar putea face ceva ca de dat din gura si sa injuram toti ne pricepem si sa iesim in strada tot degeaba ne dovedesc astia aparatul represiv al statului la ora actuala este mai specializat in represiune impotriva maselor decit pe timpul comUnistilor

Last edited by lagdryan v6; 14-07-09 at 00:51.
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 08:04   #67
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by lagdryan v6 View Post


Asa ca numai tineti cu Jegurile indiferent de ce Lege ar da sau ce ar propune toate sint impotriva noastra nu ca sa ne protejeze pe noi de noi ci ca sa-i protejeze pe ei de noi
sa poata sa faca din noi niste papusi de la tandarica
good point
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 10:07   #68
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by lagdryan v6 View Post
Asa ca numai tineti cu Jegurile indiferent de ce Lege ar da sau ce ar propune toate sint impotriva noastra nu ca sa ne protejeze pe noi de noi ci ca sa-i protejeze pe ei de noi
sa poata sa faca din noi niste papusi de la tandarica
Poate ar fi bine nu stiu poate sa ne transformam intr-o asociatie non profit ca sa fim impotriva tuturor aberatilor rutiere de genu asta si sa putem intr-adevar putea face ceva ca de dat din gura si sa injuram toti ne pricepem si sa iesim in strada tot degeaba ne dovedesc astia aparatul represiv al statului la ora actuala este mai specializat in represiune impotriva maselor decit pe timpul comUnistilor
Bine spus. Pai de ce ne baga astia tot felul de kkaturi pe gat din cauza asta ca unii mai sunt si de acord, pai atunci daca e asa, pai lasa-l dreaq de roman sa suporte, chestia asta e ca pe langa cativa fraieri care le-ar place porcaria asta si ar fi de acord cu ea sufera si ceilalti pe langa ei. Astia sunt niste nenorociti nu trebuie sa mai acceptam nimic, ca sa scapam de rahaturile astea oamenilor trebuie o revolutie gen ca cea din '89. Stati sa vedem la iarna ca anunta ca mai ingheata salariile ca e "criza" si Romania intra in "recesiune" , dar la ei nu e recesiune, nu mai la romani vai de mama lor, ca ei sunt prosti, sa plateasca taxe peste taxe, sa suporte legile date de idioti, sa slugareasca ca o sluga pe bani putini si fara drept de a avea pretentii prea mari din partea unui angajator ca sunt si astia imputiti rau de tot nu asa.
Si care mai zice ca poate se va mai schimba in tara asta ceva.....o sa ramaneti majoritatea cu chestia asta "poate s-o mai schimba ceva" n-o sa mai vedeti voi schimbare niciodata, ce schimbare? cand noi nu mai producem aproape nimic, totul au distrus, totul l-au vandut la straini si strainii la randu lor le-au falimentat, efectiv nu mai producem nimic, totul importam. Iar cu nenorocitii astia cum dreaq vreti sa se schimbe traiu de viata in Romania si Romania sa fie si ea o tara macar cat de cat in ton cu ceilalti, cand astia guverneaza tara de 20 de ani si doar schimba numele partidului sau se muta la alt partid si uite asa continua si tot ei guverneaza tara, pai pleca Tariceanu si veni un Boc imputit care din primar al Clujului se facu prim-ministru si cum vine asta, plecara PNL-isti si venira PDL-isti cam tot dreaq ala stiti, iar ca presedinte ori va fi unu de la PSD ori Basescu si asa ca toti vin pentru scaun si bani nu ca sa faca ceva pentru tara asta, aici doar isi bate joc de popor, poporu e bun atunci cand ii voteaza, dupaia da-i dreaq de fraieri sau prosti cum ne mai cred ei. Noi suntem devina, sincer ar trebui sa nu se mai duca nimeni la vot sa vedem ce masa ar mai face, dar atata timp cat taranu roman se duce la vot si aici sunt si astia batrani ca sunt prosti de put ce dreaq schimbare sa vezi. Oricum parte din noi mai suntem tineri si ne putem continua viitorul si in alta parte daca in tara asta nu va mai merge absolut nimic, si cei care au facut statistica la Televizor ca Romania peste 8-9 ani va ramane o tara nu mai cu batrani nu va minti tineretu va fugi si va fugi spre bine, ca nimeni nu fuge de bine din tara lui, fuge tot de rau. Asta e si am incheiat subiectu, am ajuns sa regret ca m-am nascut in Romania.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:10   #69
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

guvern de c***t => legi de c***t => tzara de c***t....
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:14   #70
iulian_sasser

Stage 2
 
iulian_sasser's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 32
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

1. eu as propune la fiecare copac taiat sa planteze macar altu in alta parte unde nu pune viata nimanui in pericol
2. cu scuterele e ok. sunt multi care mor / sunt omorati si o foarte mare parte din ei se cred pe motoare serioase. nu are rost sa mai zic ca toti cred ca va incurcati de ei mai ales prin sate.
restu mi se par aberante...si cu toate legile lor cine nu trebuie prins nu o sa fie prins
o zi buna
iulian_sasser is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:35   #71
gmv97

Stage 4
 
gmv97's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 241
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

In mare parte au dreptate (mai putin treaba cu taiatul copacilor) sa inaspreasca legile ... partea proasta ca cei care au bani si relatii nu vor fi afectati ...tot oamenii de rand vor suferii in mare parte ( exceptie fac taranii care au cate o rabla si cred ca e masina de curse, si baiatii obsedati de cai putere)
__________________
gmv97 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:44   #72
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by gmv97 View Post
In mare parte au dreptate (mai putin treaba cu taiatul copacilor) sa inaspreasca legile ... partea proasta ca cei care au bani si relatii nu vor fi afectati ...tot oamenii de rand vor suferii in mare parte ( exceptie fac taranii care au cate o rabla si cred ca e masina de curse, si baiatii obsedati de cai putere)
As vrea sa te vad daca ti-ar place cand te-ar opri si ti-ar lua permisu pe 3 ani pentru ca ai depasit viteza legala pe drumul national sau ai depasit 50 la ora in oras sau n-ai acordat prioritate la nu stiu ce pieton, sau alta mentiune, n-ai dat atentie unui semn de circulatie ce era foarte obligatoriu sa-l respecti, pentru ca sunt multi care nu acorda atentie si adeseori ti se intampla sa-l ignori nevrand si atunci sa mai vorbim despre chestia asta daca au dreptate. Iti spun eu n-au dreptate de nici un fel, mai bine lasa codu asa cum e ca si asa l-au modificat de l-au tampit nici nu mai intelegi ce dreaq cod rutier e asta. Normal ca ala cu bani nu va fi afectat si tot omu de rand, si nu-mi spune ca tu mergi cu 50 la ora intr-o localitate pe drumul national si acolo ai de mers 5 km ca atata e limita de viteza ca esti in localitate iti dau un exemplu ca la mine la Valcea pe traseul Bujoreni-Valea Oltului, deci in localitatea Bujoreni se merge legal cu 50 la ora, dar majoritatea merg cu 60-70 daca nu chiar 80 si sta adeseori radaru si se anunta unii pe altii ca e radar in zona sa incetineasca, nu mai vorbesc de cei care au TIR ca aia merg cu 60 lejer si nici nu simt. Multe astfel de argumente duc la aprobarea si testarea acestui proiect pe spinarea cui? pe spinarea noastra a fraierilor ca acceptam, uite eu de nici un fel n-as mai accepta nicio lege de-a lor toate sunt de tot rahatu si puse de niste incompetenti care dorm in parlament si cand da sa se voteze legea nr1. toti prostii dau cu stampila. Traim si mai vedem!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:50   #73
Acidburn

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 40
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

da e bine ca de acuma poate sa ma opreasca oricine. ce treaba au jandarmii si politstii comunitari? nu cred ca ei cunosc asa bine codul rutier
Acidburn is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 12:20   #74
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

este clar ca nu aceasta este forma finala a noului cod . in pricipiu unele idei sunt bune dar in mod sigur se vor aplica prost sau deloc in unele cazuri , pt ca.... este Romania.
permis pt scootere - o idee buna si necesara DAR.... daca scoala se va face ca acum si permisul se va obtine lafel de usor cum se obtine acum..... este degeaba
amendarea proprietarului masinii - este clar ca nu va intra in noul cod rutier fiind o incalcare a Drepturilor Omului cum s-a mai spus.
teste pt soferii profesionisti - idee buna, sa vedem cum se aplica la noi....
poligon obligatoriu - foarte de acord.

de observat ca principalul motiv dat pt aceste schimbari este cresterea nr de accidente. parerea mea personala este ca accidentele nu vor scadea nici daca noul cod rutier ar fi de 3 ori mai aspru. motivul este simplu : nu avem sosele , autostrazi.
ni se tot dau exemple din afara , Germania , Austria etc. si ni se tot spune "la ei de ce se poate, la ei de ce se respecta limita de viteza?" normal ca se respecta limita pt ca AU SOSELE si AUTOSTRAZI. mergi 10km cu 50km/h dar dupa intri pe autostrada unde mergi cu 130-150km/h si ajungi unde ai nevoie. cred ca oricine ar respecta limita de 50 cand stiu ca peste cativa km urmeaza o autostrada unde pot merge linistiti.
PAK is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 12:28   #75
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Proiectul noului Cod Rutier: o calci, intri 24 de ore la racoare

Quote:
Originally Posted by gmv97 View Post
partea proasta ca cei care au bani si relatii nu vor fi afectati ...tot oamenii de rand vor suferii in mare parte
S-ar putea să te surprindă modul în care milioanele de pensionari-alegători vor aplauda o astfel de lege, la fel cum s-ar putea să te surprindă diferenţa de atitudine a purtătorului de caschetă între contravenţia ta care ai mers "cu dublul vitezei legale" şi a unui moşuleţ chior care dă să te calce pe trecerea de pietoni fiindca n-a văzut culoarea semaforului...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -