Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-09, 10:55   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto


Luand nota de posibila declansare a procedurii de infringement de catre Comisia Europeana impotriva taxei de poluare auto existenta in Romania, ministrul Mediului, N. Nemirschi, anunta ca noua taxa va fi plătita de toti proprietarii de autovehicule in funcţie de cat polueaza.

Nicolae Nemirschi, a declarat ca principiul de bază al legii este că fiecare va plăti īn funcţie de cāt poluează, noul impozit urmand, cel mai probabil a fi aplicat de la 1 ianuarie 2010.

"Taxa existenta nu a facut decat sa aduca la un echilibru politicile sociale si politicile de mediu, dar asa cum am mai afirmat, principiul care trebuie sa domine este poluatorul plateste", a explicat oficialul roman.

Dezbaterea publica ( plus alte mai multe detalii despre aceasta initiativa) vor veni in luna august.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	taxa-auto.jpg
Views:	171
Size:	151.3 KB
ID:	1002616  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:02   #2
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

EXCROCI HANDICAPATI atat
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:02   #3
danelu

Stage 4
 
danelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 181
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

astia nu mai stiu pe ce sa puna taxa.....sa punem taxa si pe aerul pe care il foloseste masina....si taxa asta e in plus fata de taxa de prima inmatriculare?
danelu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:05   #4
psyk3

Stage 1
 
psyk3's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 17
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Cel mai corect asa !! M-am saturat de toate Daciile care ma ineaca la semafor !!
Este cam tot aceeasi mancare de peste doar cu alte ingrediente, iti aduci masina din "94" dar nu-ti perimiti sa circuli cu ea pentru ca poluiaza !

Sunt curios daca vor copia total ce au cei din vest. Acolo daca masina este ecologica primesti reducere cand vrei sa cumperi o masina noua!! La o masina care are emisii CO sub 110 CO primesti minim 1000E reducere la achizitionarea !!
psyk3 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:07   #5
molady11

Stage 5
 
molady11's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 481
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

foaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii neamu mamii lor de dobitocii dracului,nu platesc ma nimik sa ii f.. in gura de cretini ,ce dracu suntem noi ?? pt ce sa platim sa avem drumuri proaste?? fabrica iei cumva aer ??? Nu platesc nimic.
molady11 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:15   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Noi platim deja o taxa auto (toti posesorii de masini), se numeste IMPOZIT. De asta ati uitat?
Taxa de drum ati bagat-o in pretul benzinei, ati uitat s-o mai scoateti, rovignete platim, ce mortii mei mai vreti?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:19   #7
free1_4ever

Stage 3
 
free1_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 79
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

frate.....sa spunem ca suntem deacord si cu taxa asta.......si sa zicem ca la o masina euro 4...sa platim 100 de euro.....ok ...sa zicem ......unu care are un camion MAN sau DAC sau ce plm mai sunt.....care cand pleaca la semafor ....scoate mai mult fum ca o locomotiva din 63.......ala cat plateste.....??? si o alta chestie...cu bani astia ce fac....??? ii baga in drumuri...?? ca daca e asa....sa mor de nu sunt ok.....sau isi mai face nu stiu ce ministru vila la snagov....
free1_4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:22   #8
bt02ffa

Stage 3
 
bt02ffa's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

pana aici.nu mai platesc nimic.nici impozit nici rovigneta nici o alta taxa de poluare.doar asigurare si atat.am platit deja 500 de epuroi taxa de inmatriculare.ii scot catalizatorul ii umplu motorul cu ulei si ii dau jar sa poluez de 500 de epuroi care i-a furat statul din buzunarul meu.RUSINE GUVERNULUI CA NE EXPLOATEAZA CU ATATEA TAXE SI IMPOZITE
__________________
dacia 1310 tx opel astra f caravan c14nz
bt02ffa is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:23   #9
zapp_ecko

Stage 3
 
zapp_ecko's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 125
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

ba nene da am platit anu trecut taxa de inmatriculare 3200 de euro anu asta ce pielea mea mai vor sa platesc, nu vor sa le dam bani si cand merg la curve. imi doresc ca toti politicienii care au avut de castigat din aceasta taxa sa se rascoleasca in mormant si sa nu isi gaseasca niciodata odihna. NA SA VA LOVEASCA MASINA CU BANI DE LA CONTRIBUABILI SI SA VA OMOARE!
__________________
Opel Vectra B I500 2.5 V6 194 with new and brutal transmision
https://vimeo.com/4627013
zapp_ecko is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:24   #10
Stressjr_Speeddemon

Stage 3
 
Stressjr_Speeddemon's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 113
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

sa ma pis pe ele de taxe ne tre taxa pt aia taxa pt aia taxa pentru nu stiu ce bine ca nu imi pune taxa ca respir in mediu rural sau ca respir in mediu urban eu unu nu platesc nici o taxa ce poate sa imi faca ? pai eu vreau un 325 coupe nu ca nu as avea bani pentru o masina de euro 4 si daca eu vreau un 325 ? ei imi impun mie limite ? oare ei platesc taxe ? probabil ei platesc la S600 sau la A8 de 4.2 sau 6L cum au unii platesc tot cat plateste orice roman pentru un sandero 1.4 nu ?
__________________
Www.Stressjr.wix.com/bazzar
Stressjr_Speeddemon is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:25   #11
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

sa ne bagam ceva in toata natia lor de jigodii....deci daca se aproba asta eu ies in strada,ma pish pe ei de ratati,sa plateasca ei ca au bani si nu se plang.Asa cum e si cu rovinieta-ptr ce drq platim rovinieta-avem drumuri asa de excelente ca sa o platim.....mi-a stricat ziua vestea asta
__________________
Textile antiderapante pentru iarna la super preturi : https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...ante-isse.html
Membru -Speed4U-
Audi owner!
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:25   #12
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Trebuie sa iesim cu totii in strada ca nu se mai poate !daca vom merge in continuare asa se va naste o noua revolutie in curand !dementii dracu!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:30   #13
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Aceasta taxa cica o sa inlocuiasca taxa de prima inmatriculare, iar mie mi se pare foarte foarte bine asa. Decat sa dai 2000 de euro deodata, mai bine dai cate 100 de euro pe an. Oricum mi se pare corect. Asa e in Germania. Si e vai si amar de cei cu euro 1 in Germania. Poate asa nu o sa ma mai inec cu fumul de la MAN si de la ARO.
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:30   #14
molady11

Stage 5
 
molady11's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 481
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Trebuie sa iesim cu totii in strada ca nu se mai poate !daca vom merge in continuare asa se va naste o noua revolutie in curand !dementii dracu!
nu e musai sa se ajunga la asa ceva ,este suficient sa demoleze parlamentu cu toti parlamentarii lu peste inauntru.trebuie scambata toata politaca,si vorba aia pleaca un hot nui bai ca vine altul
molady11 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:33   #15
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Toti cei care detin o masina vor plati o taxa auto

Cica sa iti mai iei masina in rate....ca daca imi iau masina cu banii jos e tot una ca platesc la stat lunar ca si cum as platii niste rate. Escroci nenorociti...am promis ca ultima taxa care o platesc e rovinieta, altceva nu mai platesc. Macar de ar face ceva cu taxele astea dar nu sunt in stare...
VWluci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -