Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-09, 11:42   #46
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Quote:
Originally Posted by KAB View Post
Special pentru tine https://www.youtube.com/watch?v=nbej3...layer_embedded Scuze de offtopic!
Cunosc. Nu este nimica nou
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 11:55   #47
Nomood

Stage 2
 
Nomood's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 44
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Fara nici o suparare,sunt de acord cu cel care a zis ca nu avem ce cauta in UE.Ungaria e mai inaintata din punct de vedere infrastructural decat noi,si tot ne bateam in piept cu pumnii ca suntem mai buni ca ei.Pana si nivelul de trai e mai ridicat decat la noi,si nu e singura tara desigur.E doar una dintre cateva comparatii,ca tot spun unii ca suntem o "tara evoluata si civilizata".

Si acum on topic,nu ii inteleg pe unii sincer.Cum puteti fi asa inchisi la minte?æ
Daca nu am bani ca voi inseamna sa nu-mi iau masina,asta e gandirea voastra rationala?æSunt constient in majoritatea tarilor din UE lumea isi permite masini noi,dar cealalta majoritate isi permit doar second si sunt total de acord sa fie o diferenta intre taxele ptr cele noi si cele vechi,dar de ordinul miilor de euro?æAdica voi chiar sunteti ignoranti?æIn toata tarile din Ue,poate lume iti iei masina second si platesti o suma modesta in impozit sau in cine stie ce taxa pentru poluare (sau de prima inmatriculare,ca numai la noi am auzit de asta).Mi-am inmatriculat masina acum un an,si acum sa incep sa platesc in plus anual pe langa impozit?æAm Euro 2,si ce daca?æBanii aia care ii platesc fac aerul mai curat,planteaza copaci..dar autostrazi se fac?æDoar cautati sa vedeti procentul din totalul poluarii de pe pamant care il reprezinta masinile personale.
Fara nici o suparare ptr proprietarii de dacia,masina este cum a fost gandita la inceput,ieftina.
Sunteti incredibili care sustineti asa ceva,impreuna cu guvernul care l-ati ales.Noi platim pentru vilele,masinile si concediile lor.Ce de treaba suntem noi.
Nomood is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 12:05   #48
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

@ Nomood

Trebuie sa te contrazic putin.

Sa nu crezi ca toti cei ce-si iau masini SH nu au bani de masini noi.
Ba au dar nu var rostul investitiei tinīnd cont de devalorizarea pe piata a masinilor care este destul de rapida iar un om cu scaun la cap īsi foloseste banii pt. alte scopuri si nu īi arunca pe geam aiurea.

Este ILOGIC SI CRETINESC sa dai un pret "X" pe o masina noua cu care mergi doar la lucru si la piata cīnd poti face acelasi lucru cu o masina care are pretul "Y" ce e de 5 ori mai mic ca "X" iar cu banii ramasi faci alt ceva.

Ca unii care se considera ceva mai deosebiti, au prea multi bani sau considera o masina ca simbol statut de bogatie si altii sīnt pe "trip-ul" de grandomanie si vor sa se dea "rotunzi" īn fata societatii, e alta mīncare de peste iar īn ceea ce priveste taxele aberativa unde intra si taxa asta de prima īnmatriculare romāneasca īmpreuna cu aberatiile ecologice, asta este numai o mīrsavie de a scutura oamenii de bani. Banii astia aterizeaza īn BUZUNARUL NATO pt. finantarea cretinitatilor grandomanice americane prin Afganistan, Irac etc.

Uita-te numai asa ca chiestie acolo īn RO. De cīnd este RO īn UE apar bazele americane NATO pe teritoriul romānesc ca ciupercile dupa ploaie.
Crezi ca astea apar pe bani americani ? NU ! Pe banii vostrii apar, bani īncasati pe TAXELE ABERATIVE din buzunarul vostru.

Last edited by CyberCSX; 26-06-09 at 12:09.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 12:56   #49
ruch0

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

jos cu taxa...sunt masini bune in alte tari cu 2000 de E si aici iti ia pe atxa inca 2500...is nebuni...
ruch0 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 13:03   #50
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Quote:
Originally Posted by SaIBoT View Post
Sa nu uitma ca au timp 2 luni de zile ca sa dea un rasp la CE,dupa care vom astepta un rasp de la CE referitor la decizia guvernului si tot asa ca si pana acum si mai trece si anul asta.Si din pacate sunt destul de sceptic ca va iesi ceva bun ...

dar sa nu uitam k vin alegerile )
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 13:29   #51
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

dada ...sa vina alegerile sa fie preyenta la vot 10 %..
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 14:49   #52
ElPadrino

Stage 2
 
ElPadrino's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 54
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

robu cum poti sa zici asa ceva lumea merge pe str cu trabanturi si dacii din 80 care polueaza de 10 ori mai mult decat o masina euro 2 si eu platesc 1300 de euro taxa pe o masina euro 3 din 2000 pe care am dat 2500 de euro ....
ElPadrino is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:48   #53
Nomood

Stage 2
 
Nomood's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 44
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Da CyberCSX,ai f mare dreptate.Ai completat,probabil din unele lucruri ce le-am omis.
Nu vreau sa se inteleaga ca generalizez.Stiu ca sunt si astfel de persoane.
Nomood is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:03   #54
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Nu mai strigati "Jos cu Taxa", ca atunci o desfiinteaza si baga alta taxa. Trebuie gasita o solutie sa fie satisfacuti si parlamentarii... ca trebuie sa le vina si lor de undeva miliardele pentru cele 50 de vile si 200 de masini pe care le detine fiecare, ca doar ei lucra zilnic prin baruri, vacante pentru romania ca sa ne meritam numele de Țară de , eu asa cred
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 06:04   #55
sebilica455
Audi Driver

Stage 5
 
sebilica455's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 384
Member of:
[AUDI]
Smile Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

o solutie ar fi ca fiecare persoana care doreste sa inmatriculeze o masina ar trebui sa planteze niste copaci flori .... sau sa plateasca mai putin acuma taxa este mult prea mare ar trebui sa fie scazuta.
asta este parerea mea

Last edited by sebilica455; 01-07-09 at 06:10.
sebilica455 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 14:43   #56
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Taxa e buna... dar nu la sumele pe care le cer cei din Guvern.
Astept ziua in care tara va fi adusa in instanta pentru neregulile astea.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:58   #57
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Taxe peste taxe, muncim sa le platim taxele si...sa supravietuim, iesim in oras cu 10lei si facem o calatorie odata la 5 ani, asta e parerea mea GENERALA. Suntem prosti ca acceptam asa ceva, eu zic sa dam o lovitura de stat =)) [???instigare la violenta???]
__________________
Viata in Romania
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 11:16   #58
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Cu poporul asta resemnat?
Twin16 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:24   #59
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

ce atata bataie in piept cu taxa. voi sunteti de vina ca acceptati asa ceva. in tarile europene care le admirati atata daca se facea o astfel de nelegiuire se scula lumea la revolta. romanu nu il intereseaza decat sa il sape pe ala de langa el. luati initaitiva. faceti scandal. exista solutii. romanu mereu e zmeu da cand il pui in fata situatiei devine miel. penibil asa ceva. sa dai din gura e usor.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:29   #60
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Romānia este ameninţată de UE să modifice taxa auto

Quote:
Originally Posted by Nomood View Post
Doar cautati sa vedeti procentul din totalul poluarii de pe pamant care il reprezinta masinile personale.
am mai gasit si eu ceva interesant:

Quote:
a single container ship may cause as much pollution as 50 million cars and release as much as 5,000 tons of sulfur oxide into the air annually. And there are 90,000 such ships of varying sizes across the world at any one time.
despre o nava ca asta este vorba...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -