Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 23:14   #16
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Nu, nu e vorba nici de spatiu, nici de spatiu raportat la pret, mai uitati-va odata la top, e o limuzina lunga cat un logan si jumate sub ea, si cu spatiu interior de aceeasi proportie, deci exclus ca spatiu. Apoi sub limuzina aia, care costa enorm, sunt masini la care daca e sa calculezi raportul spatiu/pret ies inaintea limuzinei cu mult, deci exclus si spatiu/pret...asa ca imi mentin parerea ca topul nu are sens...e pur si simplu o insiruire de masini cu spatiu interior mare, insa fara nimic altceva in comun, sau ceva ce poate fi folosit ca termen de comparatie (pret, calitate, destinatie, etc).

Iar daca cineva alege sa nu cumpere Dacia sau spune ca nu ii place Dacia nu inseamna ca denigreaza marca Dacia, eu am mers cu un Logan cateva zile si mai mereu ma trezeam fara o roata pe asfalt, deci nu as cumpara sa conduc asa ceva pentru ca, sincer sa fiu, sunt las, mi-e frica de moarte! Recomand oricui sa ia o masina la second-hand nemteasca (Bora, Passat, Golf, Astra, etc) in locul unui Logan.

Last edited by slayersland; 23-06-09 at 23:29.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 00:36   #17
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

bv dacia!.....si oricum nu este o masina asa de rea cum spun altii
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 03:11   #18
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Nu, nu e vorba nici de spatiu, nici de spatiu raportat la pret, mai uitati-va odata la top, e o limuzina lunga cat un logan si jumate sub ea, si cu spatiu interior de aceeasi proportie, deci exclus ca spatiu. Apoi sub limuzina aia, care costa enorm, sunt masini la care daca e sa calculezi raportul spatiu/pret ies inaintea limuzinei cu mult, deci exclus si spatiu/pret...asa ca imi mentin parerea ca topul nu are sens...e pur si simplu o insiruire de masini cu spatiu interior mare, insa fara nimic altceva in comun, sau ceva ce poate fi folosit ca termen de comparatie (pret, calitate, destinatie, etc).
raportul pret/spatiu nu spatiu/pret! da cu totul alte rezultate! limuzina aia de o vezi tu nu este mercedes, este binz, un fel de replica dupa mertz!

nemtilor si englezilor nu le pasa ca in romania ti-e frica sa mergi cu loganul pt ca ei au drumuri bune! la ei gropile sunt exact cum sunt la noi fabricile, FOARTE RARE!
__________________
Hit the clutch, change the gear, pumpt the gas!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 09:09   #19
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by alexei89 View Post
raportul pret/spatiu nu spatiu/pret! da cu totul alte rezultate! limuzina aia de o vezi tu nu este mercedes, este binz, un fel de replica dupa mertz!

nemtilor si englezilor nu le pasa ca in romania ti-e frica sa mergi cu loganul pt ca ei au drumuri bune! la ei gropile sunt exact cum sunt la noi fabricile, FOARTE RARE!
Hmm...ai facut calcul sa vezi cum iese pret/metri cubi si invers ca sa vezi cum da raportul cifre mai mari? Daca faci cum zici tu la masinile cu unitatea de spatiu la pret mai mare rezulta o cifra mai mare din raport...deci logic raportul se face invers...poti face si cum ai zis tu, si faci topul insirand rezultatele de la mic la mare, dar ce sens ar avea?...nu e nicidecum important asa ceva, daca ai citit vreundeva sa stii ca nu conteaza cum faci raportul, poti face un top in functie de rezultate oricum.

Acum spune-mi si mie, cu Golful de ce nu raman cu rotile in aer? Loganu e bun pe la tara, mai cari un sac de cartofi, mai una-alta...nu e masina sa mergi mai rapid pe sosea. Nu zic ca pentru unii nu e buna, daca merg incet si nu au pretentii de confort, insa eu nu as merge cu asa ceva...

Inca ceva, aia nu e replica, nici "un fel de replica", e un Mercedes inca...o fi el modificat, insa tot Mercedes ramane, si orice raport ai calcula nu iti da topul ala, daca imi arati o metoda pe care o poti folosi sa-ti iasa topul asa eu ma duc si iau Logan acuma! MCV, nu am familie, nu am copii, insa jur ca imi iau de-aia cu 7 locuri si o tin toata viata sa ma chinui cu ea daca tu imi arati cum e facut topul ala!
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 11:21   #20
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

eu nu inteleg ce te tot preocupa topul asta, atat timp cat nu vrei logan mcv, nu ca as vrea eu dar, trebuie sa fii prost sa iti cumperi logan pentru ca vrei sa conduci sportiv, dacia face masini ieftine pentru omul de rand, ca acesta sa isi faca treba cu ele!

ce e atat de greu sa intelegi ca a iesit pe primul pentru ca e cea mai ieftina masina care ofera asa mult spatiu! sunt oameni care isi cumpara masini in 7 locuri pentru ca eu nevoie de ele, chiar daca unii au bani si isi cumpara mercedes sau mai stiu eu ce masina de lux! daca nu avea nevoie nu isi lua asa ceva!

pentru simplul fapt ca urasti dacia nu inseamna ca e o masina proasta! e cea mai buna masina noua care o poti lua la banii astia!
sa te vad pe tine cum o sa cari morcovi si cartofi la piata cu mercedes si dupa aia mai vorbim!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 12:00   #21
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

slayersland dacia mcv a iesit cea mai ieftina masina cu 3 randuri de locuri.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 12:39   #22
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

are puntea spate prea rigida, de aceea se ridica 1 roata foarte usor intr-o curba stransa cu putina panta...problema se poate rezolva foarte repede..oricum, felicitari..am scos capul in lume..si sa fim cu totii sinceri...nici nu visam vreodata sa facem asta!
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 13:36   #23
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
slayersland dacia mcv a iesit cea mai ieftina masina cu 3 randuri de locuri.
Si de ce celelalte masini cu 3 randuri de locuri nu sunt in ordinea pretului atunci? Deci nici asta nu merge...
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 16:35   #24
CAR ZONE

Stage 3
 
CAR ZONE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 163
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Si de ce celelalte masini cu 3 randuri de locuri nu sunt in ordinea pretului atunci? Deci nici asta nu merge...

Articolul spune "Īn acelaşi top se mai regăsesc Mercedes, Chrysler, Hyundai, Renault sau Skoda" nicidecum ca asta ar fi ordinea!!!!
CAR ZONE is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 18:51   #25
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Si de ce celelalte masini cu 3 randuri de locuri nu sunt in ordinea pretului atunci? Deci nici asta nu merge...
O masina mai ieftina cu asa spatiu,cu 3 randuri de scaune stii vreuna ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 19:13   #26
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by CAR ZONE View Post
Articolul spune "Īn acelaşi top se mai regăsesc Mercedes, Chrysler, Hyundai, Renault sau Skoda" nicidecum ca asta ar fi ordinea!!!!
Citez din articol: "Maşina romānească este urmată de modelul Binz, produs de o companie care modifică Mercedes-Benz Clasa E [celelalte masini, pe rand] īn această ordine."

Ba da, exact asta zice, ca aceasta e ordinea. Deci dupa Dacia (modelul cel mai ieftin) urmeaza direct Mercedes (modelul cel mai scump), apoi celelalte...

Va inteleg nationalismul fara sens in cazul de fata, dar chiar nu recunoaste nimeni ca topul asta nu are baza?

Last edited by slayersland; 24-06-09 at 19:17.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 19:58   #27
AdrianJ

Stage 2
 
AdrianJ's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 26
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Nu e o noutate k Logan MCV e una dintre cele mai spatioase masini!
AdrianJ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 21:13   #28
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

slayersland, nu inteleg de ce nu te opresti odata. am inteles ca nu iti place dacia. ar trebui sa te bucuri pentru ca dacia e si ea undeva prima in top. iar daca asta nu iti convine spune si dupa aia las-o balta, nu trebuie sa va certati aici.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 22:20   #29
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
slayersland, nu inteleg de ce nu te opresti odata. am inteles ca nu iti place dacia. ar trebui sa te bucuri pentru ca dacia e si ea undeva prima in top. iar daca asta nu iti convine spune si dupa aia las-o balta, nu trebuie sa va certati aici.
Eu nu ma cert, doar mi-am expus argumentele. Toti repeta acelasi lucru...e in top, e in top, sau dau argumentele pe care le-am daramat instant si pe care le exclude textul articolului, iar dupa ce s-au consumat chiar si argumentele fara sens s-a trecut la jigniri, si inca nu mi-a zis nimeni pe ce baza s-a facut topul fara ca sa fie in conflict cu lucrurile concrete reflectate de top, sau de enuntul articolului. Daca imi expune cineva niste argumente concrete si corecte recunosc ca sunt prost, daca nu...

Last edited by slayersland; 24-06-09 at 22:27.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 01:44   #30
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Logan MCV, cea mai spaţioasă maşină

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Eu nu ma cert, doar mi-am expus argumentele. Toti repeta acelasi lucru...e in top, e in top, sau dau argumentele pe care le-am daramat instant si pe care le exclude textul articolului, iar dupa ce s-au consumat chiar si argumentele fara sens s-a trecut la jigniri, si inca nu mi-a zis nimeni pe ce baza s-a facut topul fara ca sa fie in conflict cu lucrurile concrete reflectate de top, sau de enuntul articolului. Daca imi expune cineva niste argumente concrete si corecte recunosc ca sunt prost, daca nu...
N-ai raspuns la intrebarea mea.
Daca ar fii fost alta masina,pun pariu ca nu se facea asa tam-tam.
Deci cu 9000 de euro poti cumpara Logan Mcv cea mai ieftina masina cu 3 randuri de scaune.
Cred ca s-a luat dupa randul de scaune,pret.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -