Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-09, 17:03   #16
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Problema apare in afara orasului , la depasiri, doar cand ai masini mari/dube/camioane/tiruri in fata . Singur in masina iti este aproape imposibil sa faci depasiri. Daca ai noroc sa ai pe cineva in fata(de regula TIR) care sa-ti faca semn cand poti depasi, atunci depasesti, daca nu stai la locul tau.
Pai la asta m-am referit eu cīnd am spus de video cam. Avīnd o video cam pusa pe / īn retrovizorul din stīnga spre īnainte, vezi īn situatii din astea ce vine din fata fara sa-ti trebuiasca pe cineva care sa stea īn stīnga. Asta pt. cazul ca folosesti cu caracter permanent o masina cu volanul "deandoaselea - pe dreapta" īn RO.

Cum este sa circuli "viceversa" stiu si eu. Am fost de cīteva ori īn London Harrow cu masina cu volan pe stīnga. Este acelasi efect.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 17:08   #17
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Ideea cu camera a fost pusa si de altii in aplicare dar eu nu prea sunt de acord. Nu e foarte costisitoare insa problema apare la aprecierea distantei/conditii meteo/lumina prea puternica care bate in camera etc etc .

Eu unul prefer sa nu depasesc decat sa-mi pun viata in "mainile" unei camere.
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 17:37   #18
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Da. De acord cu tine dar daca esti de ex. permanent singur, ce faci ?
Camera video ajuta cel putin temporar, ziua si pe vreme buna macar sa vezi cīt de cīt ceva. Tot e mai bun decīt nimic si daca stai sa te gīndesti, nici oglinzile nu sīnt perfecte. De ex. la masini americane scrie pīna si pe oglinda ca masinile apar mult mai departate decīt cum sīnt īn realitate.

Acuma ca tu vezi o masina īn oglinda sau monitor, dependent de viteza pe care o ai, dimensiunea masinii vazute, poti realiza destanta fata de ea si daca mai ai loc sa depasesti sau nu iar camera te poate ajuta macar sa poti vedea daca ai posibilitatea sa iesi din coloana sa te asiguri LIVE si sa-ti continui depasirea. Fara cam, nu poti nici macar asta, nici macar sa iesi cu 30% din latimea masinii din coloana.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 20:42   #19
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

vezi ca sunt firme care iti pot trece volanu pe dreapta si din ce am auzit costa cam 1400 euro cu tot cu piese
PS sa ma discutat problema
https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/66707-pot-schimba-volanul-masinii-dreapta-stanga.html
https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/59536-schimbare-comenzi-rhd-lhd-mutat-volan-dreapta-stanga.html
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 13:14   #20
castiel

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Multumesc pt informatii baieti.O sa iau pana la urma cu volan pe dreapta si o sa montez o camera si o sa ma limitez sa nu fac depasiri periculoase.

mc andrey_20052002 dar daca ar fi sa mut volanu nu l-as muta acum..probabil peste 2 ani ..prefer sa bag banii in tuning
castiel is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 14:58   #21
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

castiel daca te-ai hotarat, atunci mult succes in alegerea masinii..
Nu uita sa ne zici si noua cateva impresii dupa ce o conduci in Romania
Brian is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 15:35   #22
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Vezi ca ai omis niste detalii foarte importante cum ar fi adusul ei in tara , asigurare etc etc .
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:34   #23
castiel

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Vezi ca ai omis niste detalii foarte importante cum ar fi adusul ei in tara , asigurare etc etc .
AM vazut ca este un baiat pe forum care aduce masini din Anglia....ar mai fi partea cu farurile...si nu cred ca sunt probleme in a o asigura....sau ce probleme mai sunt
castiel is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 14:18   #24
socratee

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

io zic ca ceamai buna ii aia cu ghidon)
socratee is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 14:45   #25
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Tot din experienta proprie iti spun STAI POTOLIT, faptu ca dai mai putini bani pe o masina care nu este tocmai ca cea pe care ai invatat sa conduci nu te va ajuta deloc sa supravietuiesti mai mult.
Ia in considerare ca esti incepator.
Din cate vad eu tu esti si teribilist asa un pic, adica dupa ce ca nu ai experienta, nu ai mai condus niciodata masina cu volanu pe dreapta, mai vrei si una puternica s o alergi, sfatul meu daca vrei sa l iei in considerare,este STAI POTOLIT, poti muri tu sau cei dragi tie dintr o prostie a teribilismului tau.
eu dupa 2 ani de condus in Anglia cand am plecat spre romania am venit cu masina proprie de acolo, in nici o tara nu am intampinat probleme deoarece p[este tot au fost minim 2 benzi pe sens, si unde nu am avut vizibilitate am stat potolit.
In schimb cand am intrat in Romania si am mers numai pe o banda pe sens am zis ca am dat de DRACU, pe valea Oltului am mers tot drumu in spatele unui tir asa c gandeste te de 2 ori ca acel juma de pret te poate scoate din sarite ca nu poti sa faci o depasire calumea sau te poate costa VIATA.....in rest numai bine.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 00:22   #26
kint

Stock
 
kint's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Tot din experienta proprie iti spun STAI POTOLIT, faptu ca dai mai putini bani pe o masina care nu este tocmai ca cea pe care ai invatat sa conduci nu te va ajuta deloc sa supravietuiesti mai mult.
Ia in considerare ca esti incepator.
Din cate vad eu tu esti si teribilist asa un pic, adica dupa ce ca nu ai experienta, nu ai mai condus niciodata masina cu volanu pe dreapta, mai vrei si una puternica s o alergi, sfatul meu daca vrei sa l iei in considerare,este STAI POTOLIT, poti muri tu sau cei dragi tie dintr o prostie a teribilismului tau.
eu dupa 2 ani de condus in Anglia cand am plecat spre romania am venit cu masina proprie de acolo, in nici o tara nu am intampinat probleme deoarece p[este tot au fost minim 2 benzi pe sens, si unde nu am avut vizibilitate am stat potolit.
In schimb cand am intrat in Romania si am mers numai pe o banda pe sens am zis ca am dat de DRACU, pe valea Oltului am mers tot drumu in spatele unui tir asa c gandeste te de 2 ori ca acel juma de pret te poate scoate din sarite ca nu poti sa faci o depasire calumea sau te poate costa VIATA.....in rest numai bine.
ai oarece dreptate(cred) in privinta teribilismului, dar totul tine deprudenta si de a avea capul pe umeri atunci cand trebuie..am condus de cateva ori bune prin europa cu vol p dreapta (angl#irl#germ#fr#.........rom) e dreptca am carnetul de cativa ani dar daca esti un pic atent si prudent,poti merge fara probleme.pt tiruri, solutia mea e ceva mai multa distanta fata de ele, pt vizibilitate marita.si cand ai si un pic de motor:..
Oricum,foarte serios,trebuie sa aii ochii bine deschisi,fiind si incepator. Nu e rocket-science doar necesita atentie. bafta la cumparaturi!!
kint is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 00:46   #27
castiel

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 10
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

coco_stancu NU vreau sa fiu teribilist pe drumurile publice.Doar in anumite locuri si circumstante as elibera teribilismul din mine).Doar daca ai o masina puternica nu inseamna ca trebuie sa o turezi mereu.
O sa incerc sa gasesc o masina cu volan pe dreapta si sa o testez...intre timp poate maai apar opinii.Multumesc pentru opinii.
castiel is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 09:26   #28
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

O testezi doar daca e inmatriculata in RO, BG dar nu in UK .
Asigurarea acolo se face pe persoana. De exemplu: un amic de-al tau are masina inmatriculata in UK , daca tu nu esti trecut pe polita de asigurare nu ai dreptul sa o conduci .
Eu zic sa te linistesti, mai strange niste bani si cumparati o masina cu volan pe stanga.
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 16:53   #29
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Bc-20-let ai perfecta dreptate ce spui ,asa e cu asigurarea , dar exista si cateva moduri de a fenta ,mai putin in cazu in care faci accident .

@castiel daca tot esti hotarat ,macar ia o automata ,te mai scapa de schimbatu vitezelor cu mana stanga ,si ca sa nu rupi usa de la sofer
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 16:44   #30
MadMike89

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 58
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masini cu volan pe dreapta!!

Daca esti din tarile unde se circula cu volan pe dreapta chiar te sfatuiesc( nu stiu exact tara parca marea britanie, irlanda in colo)
Dar eu banuiesc ca esti roman ca noi toti si nu te sfatuiesc deloc sa iti iei masina cu volanul pe dreapta...1) e IMPOSIBIL de condus.. din diferite motive:
1) nu ai cum sa te asiguri ( atat timp cat mergi pe dreapta cu volanul pe dreapta)
2) cum poti depasi tu o masina atat timp cat nu vezi ce iti vine din fata?
3) nu e o necesitate e un moft.

CATEGORIC NU!
__________________
Viata are prioritate!
MadMike89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -