Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 15:43   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Un tur al „super-ofertelor” auto de criza


Daca va plimbati pe strada, va uitati la televizor, intrati pe net sau sunteti pur si simplu interesati de cumpararea unei masini nu se poate sa nu fiti loviti din toate partile de discounturi mari de tot, plata TVA-ului de catre importatori sau garantarea finantarii pentru orice venit. Toate in speranta ca tu, cumparatorule, vei lua in sfarsit si la urma urmei o masina.

Sa incepem drumul nostru prin labirintul „super-reducerilor” cu cine altcineva decat cu Dacia, liderul vanzarilor pe piata interna. Producatorul de la Mioveni ofera cadou, pana la 31 iulie, pentru Logan, MCV, Sandero si Stepway, dotari precum aerul conditionat si dobanzi promotionale la leasing incepand cu 0%. Pentru Van si Pick Dacia ofera inclusiv plata avansului de 15%, potrivit Wall-Street.

Mai mult, Dacia s-a gandit sa dubleze prima de casare de 3.800 lei pentru masini luate prin Rabla. O oferta similara are si Ford, acesta anuntandu-si oferta inca de la startul primei etape a Programului de Reinnoire a Parcului Auto.

Pentru ca suntem la capitolul Ford, trebuie spus ca Romcar, importatorul Ford pentru Romania, are reduceri de la 2.000 la 7.000 de euro pentru modele aflate pe stoc. Cel mai popular model, noul Ford Focus cu motorizare 1.8 TDCi, in patru si cinci usi, are o reducere de 2.023 euro din pretul de lista cu TVA inclus.

Automobilele Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Lancia, SsangYong, Maserati, Infiniti, Honda motociclete si Segway au toate prin importatorul AutoItalia, in iulie, discounturi semnificative.

In afara de modelele Fiat 500, toate celelalte autovehicule au fost incluse in programul de criza: astfel, la modelul Linea, model 2008, reducerea este de 3.800 euro cu TVA, oferta fiind valabila pentru versiuni benzina T-Jet si Diesel Multijet, Dynamic si Emotion.

La modelul Punto Clasic 2008, reducerea este de 2.100 de euro cu TVA, si se aplica versiunii Diesel Multijet. Panda 4X4 are spre exemplu o reducere de 678 euro cu TVA, informeaza Wall-Street.

AutoItalia vrea sa reduca la tacere concurenta si propune oferte, prin programele Fiat 40 si Fiat 50, cu avansuri de 40%, respectiv 50% din valoarea celor 10 modele comercializate si achitarea diferentei dupa 13, respectiv 18 luni cu posibilitatea de esalonare pe trei, respectiv doi ani a sumei ramase.
Totodata, importatorul desfasoara, pe parcursul intregului an, campania Leasing pentru oricine. Prin acesta, indiferent de salariu se poate achizitiona orice model din gama comercializata cu un avans de numai 2009 euro.

Importatorul Peugeot in Romania, Trust Motors, vine cu o alta noutate: plateste TVA-ul pentru toate modelele comercializate. Totodata, reprezentanta locala a constructorului francez ofera sistemul MyDeal, prin care garanteaza finantarea pentru orice model comercializat indiferent de venitul cumparatorului. Durata finantarii este de la 12 la 60 de luni, iar comisioanele sunt zero.

Si Chevrolet a demarat o campanie de discounturi care, daca e sa ne luam dupa rezultatele ei a fost un adevarat succes. Aceasta a adus in trimestrul doi o crestere de 74% a vanzarilor comparativ cu primul trimestru, respectiv de la 658 la 1.142 unitati. Totul in perioada de criza.

Astfel, si in trimestrul trei modelul Spark este disponibil cu o reducere de 17% pana la 30 septembrie in limita stocului. In cazul modelului Aveo Sedan, discountul este de pana la 25.8%, dar doar pana la 31 iulie 2009, iar in variantele cu trei si cinci usi reducerile sunt de pana la 24.5%. Pentru modelul Lacetti patru, cinci usi si sport wagon, reducerile sunt de 39% pana la 31 august. In cazul modelului Lacetti WTCC Street edition, discountul este de pana la 28,55%.

La randul sau, Toyota se bazeaza in aceasta perioada pe promotii adresate unui stoc limitat de masini Aygo, Auris, Corolla Sedan, Prius, RAV4, Land Cruiser 120, Land Cruiser V8, Hilux si Hiace. In luna iulie, pentru modelul Land Cruiser 120 exista discount-uri de pana la 7.936 Euro (TVA inclus), iar daca se alege versiunea cu cinci locuri, taxa de inmatriculare va fi zero.

Totodata, de la 1 iulie 2009 Toyota a lansat programul Optimo adresat, in limita stocului disponibil, modelelor Yaris in cinci usi prin care se ofera accesorizari de top la preturi apropiate de cele ale modelelor de baza.

Asa ca cine are un serviciu sigur, ceva bani pusi deoparte sau posibilitatea de a duce in spinare ratele de la banca sau leasing, aceasta chiar este o perioada propice pentru astfel de cumparaturi de patru roti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	discount.jpg
Views:	87
Size:	47.7 KB
ID:	1005819  

Last edited by boy_wonder; 13-07-09 at 17:00.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:51   #2
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Daca stie cineva exact ce reduceri au acum la ford fiesta st, penultimul model de fiesta, stiu ca inainte de criza pretul se invartea undeva la 15 mii euro sau la subaru la auto rulate, si daca merge sa dau masina mea veche si sa dau diferenta!
b-power is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:58   #3
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

cred ca acum ii cea mai buna perioada de cumparat masini si noi si SH
un baiat sia luat Passat cu vechime 1 an si a dat pe el 8.500 E !!! (prin firma de leasing care a recuperat masina din cauza neplatii) si s-a enervat asa de tare din cauza pretului,incat ia luat si nevestisii un RAV4...
Sa tot cumperi frate...
__________________
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:30   #4
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Quote:
Originally Posted by Le.Yoko View Post
cred ca acum ii cea mai buna perioada de cumparat masini si noi si SH
un baiat sia luat Passat cu vechime 1 an si a dat pe el 8.500 E !!! (prin firma de leasing care a recuperat masina din cauza neplatii) si s-a enervat asa de tare din cauza pretului,incat ia luat si nevestisii un RAV4...
Sa tot cumperi frate...
Cunosc foarte multe cazuri. Ofertele sunt misto la masini dar eu tot prefer un SH eu am inteles ca (desii nu sunt 100% sigur, asa mi sa spus) firmele de leasing recupereaza masinile is le dau la diferenta care mai trebuie obtinuta pentru leasing, plus poate unpic peste sa nu fie bataie de joc (Care oricum e). Skoda octavia din 2008 la 7000 de euro este ultima oferta care au auzito inainte sa-si cumpere un amic masina
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:51   #5
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

mai sunt si unii cam nesimtiti (firme de leasing)care dupa ce isi recupereaza masiniile inapoi le dau tot cu acelasi pret ca si acuma 2 3 ani uitand sa scada din pret devalorizarea pentru ca masina e rulata si asa ajunge o masina rulata sa fie mai scumpa ca una noua ma refer la ce promotii sunt acuma
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 18:46   #6
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Da, eu am dat pe masina 14,5k si acum e 11k... Eu prefer sa o dau dauna totala
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 19:43   #7
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

audi a8 2007 4.2 benzina cu 50mii kilo full de full 10mii euroi+multele......
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:32   #8
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

masini si oferte sunt destule!

bani de acizitionarea uneia se gasesc mai greu!
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 16:44   #9
razvan_florin1990

Stage 4
 
razvan_florin1990's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 217
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
audi a8 2007 4.2 benzina cu 50mii kilo full de full 10mii euroi+multele......
sa fim seriosi..arata-mi un a8 din 2005 nu 2007 cu 100mii km nu 50mii full, nu full de full la 12.000euro nu 10.000 si il iau pe loc. astept un pm sau un raspuns cu locul unde ai descoperit tu aceasta masina. totusi, fie criza cat de rea, nici chiar asa..
razvan_florin1990 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:56   #10
dbx40

Stage 2
 
dbx40's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

... ce-mi plac istorioarele cu achizitii din acestea de vis , mai concret poate cineva spune unde putem gasi vro' "superoferta" ( eu personal caut o masinuta avind un buget dedicat de circa 3500E, cu preferinte spre Megane I sau Focus I si gasesc numa' epave : http://www.ipso.ro/automobile/show_vehicul.php?id=265 ) . Precizez ca nu e nici pe departe singura firma la care m-am interesat, asta ca sa nu mai sara in sus atotstiutorii !!!
dbx40 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 11:36   #11
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Quote:
Originally Posted by Le.Yoko View Post
cred ca acum ii cea mai buna perioada de cumparat masini si noi si SH
un baiat sia luat Passat cu vechime 1 an si a dat pe el 8.500 E !!! (prin firma de leasing care a recuperat masina din cauza neplatii) si s-a enervat asa de tare din cauza pretului,incat ia luat si nevestisii un RAV4...
Sa tot cumperi frate...
Unde gasesc si eu oferte la asemenea masini (cele luate de firmele de leasing).....
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 26-07-09, 18:07   #12
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Un tur al „super-ofertelor” auto de criza

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
Unde gasesc si eu oferte la asemenea masini (cele luate de firmele de leasing).....
Nu stie nimeni??
negoitacata is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -