Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-09, 11:53   #1
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default viteza maxima atinsa in rampa

pt ca nu era un subiect de acest gen am decis sa creez eu unul.sper sa nu fie motiv de bascalie,sau lauda fara acoperire reala si logica.
desi nu e tocmai un lucru bun sa ti fortzezi masina in "deal" sunt sigur ca multi dintre voi mergeti in "deal" ca si pe loc drept adica sportiv mai ales daca masina iti permite/rezista,mai ales sistemul de racire.sa nu mai vorbesc de placerea de a accelera pe drum de munte cu asfalt bun.

asa deci... ce viteza maxima ati atins in rampa,ce distanta estimativa avea rampa,ce masina conduceati,si daca e posibil ce inclinare avea terenul?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 10:55   #2
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

110 la deal cu Lancia Thema din 85
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 11:07   #3
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

150 km/h Citroen xsara VTR 1.6 16v 2001 110cp .....rampa avea cam....1km jumate ...pe acolo .....venam lansat inca dinainte ca sa incep urcarea ....rampa avea sa zic cca 10-15 grade ....
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 22:22   #4
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

pe undeva prin moldova, pe langa Dorohoi...la un deal tampit m-a enervat un cretin, iar eu mult mai cretin...m-am bagat in depasire, in varful dealului aveam cam 170...eram cu mazda...(din pacate nu o mai am...) iar cu jeep-ul autohton (logan mcv) 140 rampa cam 30... grade...dar am omorat masina
__________________
Sunt cosmarul soferilor in trafic...fiindca sunt pe verde toata ziua practic...
Nimeni nu moare virgin, viata ne .... pe toti...
Urasc romanii tiganizati!!!
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 17:50   #5
MadMike89

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 58
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Nu cred ca mai mult de 60, dar cu vitezele care le vad ( 120km/h+) in rampa e moarte curata...dati`va seama ca vizibiliatea e 0%.... Daca ar stii toti ca depasirea e interzisa ( si trebuie si linie continua din cate stiu), nu ar fi mari probleme ( cat timp nu tii la masina ta), dar atat timp cat iti poate iesi unul in fata... la 120 ..nimic nu mai ramane din ambele masini

Sfatul meu: in rampa/panta/serpentine -> nuincurajez sa aveti o viteza de peste 60-70km/h, depinde totul de situaite )

Sa va zic ca am fost pe Transfagarasan si la Ranca, unde prin serpentine nu puteai merge cu mai mult de 30km/h maxim )
__________________
Viata are prioritate!
MadMike89 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 17:57   #6
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Quote:
Originally Posted by chelloo83 View Post
pe undeva prin moldova, pe langa Dorohoi...la un deal tampit m-a enervat un cretin, iar eu mult mai cretin...m-am bagat in depasire, in varful dealului aveam cam 170...eram cu mazda...(din pacate nu o mai am...) iar cu jeep-ul autohton (logan mcv) 140 rampa cam 30... grade...dar am omorat masina
140 ? rampa de 30 de grade ? îţi faci idee cam ce înseamnă 30 de grade ? Oricum thread-ul ăsta e ... ca să fie. Înclinarea e cea mai importantă, nu...
" si daca e posibil ce inclinare avea terenul? "
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 18:21   #7
MadMike89

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 58
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Majoritatea Rampelor/Pantelor au o declivitate ( inclinare) intre 8-12%, eu unul nu am vazut o Rampa cu o inclinare de 30%, asta ar insemna ceva imposobil de trecut cu o masina fara tractiune inegrala crede-ma... ma refer sa o treci cu o viteza rezonabila 30-40-50km/h MAXIM.. in 1 maxim viteza 2... in orice caz nu se poate trece cu 100km/h in a 4 sau a 5a ))
MadMike89 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 11:23   #8
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Quote:
Originally Posted by chelloo83 View Post
pe undeva prin moldova, pe langa Dorohoi...la un deal tampit m-a enervat un cretin, iar eu mult mai cretin...m-am bagat in depasire, in varful dealului aveam cam 170...eram cu mazda...(din pacate nu o mai am...) iar cu jeep-ul autohton (logan mcv) 140 rampa cam 30... grade...dar am omorat masina
sa inteleg ca mcv depasea 400 hp
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 13:02   #9
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Quote:
Originally Posted by MadMike89 View Post
Nu cred ca mai mult de 60, dar cu vitezele care le vad ( 120km/h+) in rampa e moarte curata...dati`va seama ca vizibiliatea e 0%.... Daca ar stii toti ca depasirea e interzisa ( si trebuie si linie continua din cate stiu), nu ar fi mari probleme ( cat timp nu tii la masina ta), dar atat timp cat iti poate iesi unul in fata... la 120 ..nimic nu mai ramane din ambele masini

Sfatul meu: in rampa/panta/serpentine -> nuincurajez sa aveti o viteza de peste 60-70km/h, depinde totul de situaite )

Sa va zic ca am fost pe Transfagarasan si la Ranca, unde prin serpentine nu puteai merge cu mai mult de 30km/h maxim )
dar cine a zis de depasire ? cine a zis sunt rampe fara vizibilitate ?....moarte curata ?.....poa sa fie rampa de cativa km ..dreapta ....cu 2 benzi pe sens ..de ex Dabagau ...este un deal intre Cluj si Turda ...are vreo ...5 km lungime cu vizibilitate maxima plus ca sunt 2 benzi pe sens ....si inclinatia este in jurul a 10 grade ........nu comfunda rampa....cu varful dealului ....si nu comfunda rampa cu serpentinele ....bafta
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 15:05   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
dar cine a zis de depasire ? cine a zis sunt rampe fara vizibilitate ?....moarte curata ?.....poa sa fie rampa de cativa km ..dreapta ....cu 2 benzi pe sens ..de ex Dabagau ...este un deal intre Cluj si Turda ...are vreo ...5 km lungime cu vizibilitate maxima plus ca sunt 2 benzi pe sens ....si inclinatia este in jurul a 10 grade ........nu comfunda rampa....cu varful dealului ....si nu comfunda rampa cu serpentinele ....bafta
fix la asta ma refeream si eu Ricko cand am deschis subiectul.la rampe intinse pe distanta mare,drum "perfect",vizibilitate mare si inclinare undeva la 8-10% si evident drum cat mai drept fara curbe.exista destule in tara asta.eu dadeam exemplul dealului de dupa Tg Neamt spre Vatra Dornei.
Altul(dar nu cel mai potrivit pt ca are destule curbe largi ce-i drept) este cel de la iesirea din Iasi spre Vaslui prin padure,unul pe soseaua Vaslui-Iasi(cam 3-4km),Husi-Iasi langa Raducaneni(2-3km),si un drum destul de bun inainte de intrarea in Piatra Neam dinspre Roman(2-3km),cam atat stiu eu din zona mea
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-07-09, 11:43   #11
sars

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: viteza maxima atinsa in rampa

Quote:
Originally Posted by MadMike89 View Post
Majoritatea Rampelor/Pantelor au o declivitate ( inclinare) intre 8-12%, eu unul nu am vazut o Rampa cu o inclinare de 30%, asta ar insemna ceva imposobil de trecut cu o masina fara tractiune inegrala crede-ma... ma refer sa o treci cu o viteza rezonabila 30-40-50km/h MAXIM.. in 1 maxim viteza 2... in orice caz nu se poate trece cu 100km/h in a 4 sau a 5a ))
scuze ca ma bag dar confunzi primaria cu prefectura
30% si 30 de grade cum a zis omu nu e acelasi lucru
oricum a exagerat si el
si am vazut rampa de 15% pe o portiune scurta
sars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -