Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-09, 08:41   #16
Drag_Event_Addict

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 305
Member of:
[4Rally]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Quote:
Originally Posted by woodywww View Post
Voi acolo la Campul lung aveti pe ARO motor de nush cati cc si mai vb ca o sa ai mai multa benzina, motorina? Nu crezi ca motoarele alea au fost facute si ele cu un scop? Si cu ce te avantajeaza pe tine ca s-a destramat GM? habar ai ce se intampla baietzica..Mai bine stai in banca ta!
omule inainte sa vorbesti documenteazate,aro a fost facut pentru un scop (sa urci cu el pe unde vrei,sa cari ce vrei si asa mai departe)acum cel mai mare motor este de 3l dar motorul a fost raportat la greutatea masinii si la capacitatea de incarcare+ca motoarele puse pe aro au fost facute pentru cuplu nu pentru performanta acum comparativ cu americanii GMC facea acele camionete care dau mai mult a camioane,acele camioane sunt extrem de mari,au motoare extrem de mari 5-6-7 litrii din care nu au scos mai nimic...decat consum extrem de mare si tin minte corvetele (la modelele vechi ma refer)firebird sau cum se numeau,pontiacuri etc etc care aveau super motoare de 4-5-6L dar si aceelea foarte varza stiu ca mi-a aratat un tovarasi din america masina care si-a achizitionato recent:un dodge neon cu moto de 4.3 baaaaaaaa sunteti idioti! masina avea 200hp acu zimi tu ce iti suna asa bine????
__________________
Textile antiderapante pentru iarna la super preturi : https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...ante-isse.html
Membru -Speed4U-
Audi owner!
Drag_Event_Addict is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:13   #17
lupanu1

Stage 2
 
lupanu1's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 33
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

da ...oficial Gm de la 1 iunie a intrat in faliment

Asa cum era de asteptat,GM si-a anuntat astazi 1 iunie falimentul.Cu o istorie de peste 100 de ani in lumea auto GM se va reorganiza, 60% dintre actiuni vor fi preluate de catre guvern,UAW va controla 17,5% din acţiunile “noului GM”, guvernul Canadei alte 12%, iar deţinătorii de obligaţiuni vor primi 10% din capital, pentru a renunţa la pretenţiile financiare.

Datorita planului de restructurari 3 unitati vor fi dezactivate si 21.000 din cei 54.0000 de muncitori vor ramane fara locuri de munca.

Acesta este printre primele 3, cele mai mare falimente din istoria SUA.

sursa : blog.auto-secondhand.ro rog moderatorul sa stearga sursa daca i se pare reclama
lupanu1 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:22   #18
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Quote:
Originally Posted by Drag_Event_Addict View Post
mi-a aratat un tovarasi din america masina care si-a achizitionato recent:un dodge neon cu moto de 4.3 baaaaaaaa
buna asta baaaaaa

Last edited by bogg; 03-06-09 at 10:35.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:34   #19
kempo

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 32
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

)) 4.2 - 200cp ..... ))
kempo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:05   #20
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Quote:
Originally Posted by Sleepy_85 View Post
Era inevitabil, GM a fost o companie condusa orbeste, facea masini proaste, de o calitate slaba, care consumau cantitati ridicole de benzina, si au ignorat cu nesimtire cererile clientilor, practic le serveau pe tava americanilor numai masini invechite care erau bune doar pe hartie, si singurele masini bune pe care le faceau erau comercializate prost...eu ma mir ca au rezistat atata.
Pacat ca a trebuit sa traga dupa ei masini care au facut legenda ani de-a randul gen: Corvette, GTO, Camaro, Firebird, etc.
Cotizez si eu cu cateva dintre dezastrele pe 4 roti.
interesanta istoria lor.... dar eu sunt de acord cu tine , dar sa nu uitam k totusi benzina la ei era foarte ieftina acum cativa ani in urma si nu se simtea la buzunarul omului de rand....
__________________
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:11   #21
b0gdan_max
VW Driver

Stage 4
 
b0gdan_max's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 227
Member of:
[VW]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

interesanta istoria GM. avand in vedere ca e una din cele mai mari uzine, si a dat prima faliment inseamna ca a avut conducere deplorabila. sper sa nu mai urmeze si alti constructori de masini...
__________________
din explozie de cauciuc te-ai nascut, din explozie de cauciuc o sa mori...
b0gdan_max is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:28   #22
LilBitCosmin

Stage 3
 
LilBitCosmin's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 84
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Quote:
Originally Posted by unul View Post
si nu cred ca ar fii ceva rau daca ar pune mana chinezii pe o parte din GM....
cred ca mai degraba guvernu american va pune mana pe firmele chinezesti si japoneze si nu se vor oprii acolo... ne putem astepta ca si alte firme sa 'dea faliment' si sa fie nationalizate, firme gen wallmart, ford, poate in viitorul apropiat voskswagen si mercedes vor trece in administratia... uniunii europene ?.... faliment pe naiba...
LilBitCosmin is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:01   #23
daniel-lucian

Stage 2
 
daniel-lucian's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 45
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Divizia Hummer a fost cumparat de o companie din China - Sichuan Tengzhong - care activeaza in domeniul constructiior civile, drumurilor si echipament energetic si printre altele si masini de gunoi . Surse din industria automobilistica confirma faptul ca tranzactia s-a efectuat pentru o suma putin mai mica de 500 de milioane de dolari.

Eu, personal, nu inteleg de ce au cumparat Hummer cand ei ii puteau copia foarte usor asa cu am facut cu atatea alte modele )
daniel-lucian is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:32   #24
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Sa dea Domnu sa ajunga Hummer masina de gunoi, m-as kk pe mine de ras
Companiile europene nu vor da faliment, pentru ca sunt conduse de oameni cu cap, care au si niste strategii de dezvoltare...GM avea la conducere niste tarani care vroiau sa se imbogateasca indiferent de situatie, bine ca a intrat pe mana statului...
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 13:20   #25
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Ce a fost..si ce a ajuns.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 14:12   #26
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

e grava treaba ,mare pacat ,zicea cineva ca s-a ales praful de masinile cu o istorie impresionanta...chiar asa e
iar in legatura cu ce ziceati de acel aro daca te intereseaza ''woodywww'' Aro pe unde poate urca nu cred ca ar intra un suv american poate doar sa-l chinui dar nici atat...serios acum
__________________
momentan 2 roti=>astept sa rulez pe 4 roti)
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 14:32   #27
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

pacat de istoria ce o au in spate si de modelele old school gen camaro gto
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 15:21   #28
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

A mai murit un simbol al americii.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 10:52   #29
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Ei,am trait sa o vad si pe asta cum se spune,GM in faliment,pacat ca s-a ajuns pana aici.Foarte frumos istoricul prezentat
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 10:07   #30
woodywww

Stage 2
 
woodywww's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 53
Member of:
[Opel]
Default Re: GM a intrat oficial în faliment. Istoria unui gigant cu picioare de lut

Quote:
Originally Posted by adidelavalcea_crazy View Post
e grava treaba ,mare pacat ,zicea cineva ca s-a ales praful de masinile cu o istorie impresionanta...chiar asa e
iar in legatura cu ce ziceati de acel aro daca te intereseaza ''woodywww'' Aro pe unde poate urca nu cred ca ar intra un suv american poate doar sa-l chinui dar nici atat...serios acum
Daca vezi acele Aro chinuite, spui ca un S.U.V american nu are performantele la un aro..sa zicem de ex: Land rover..GMC..care sunt renumite..aici te inseli..mai uite-te pe discovery si atunci contrazice-ma!
woodywww is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -