Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-09, 14:45   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Bucata de-i zice autostradă dintre Bucureşti şi Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată...


După ce o renumită firmă străină de consultanţă a avertizat Romānia că dacă va menţine ritmul actual īn ceea ce priveşte construcţia de artere de circulaţie va avea autostrăzi ca īn Vest prin 2150, iar un drum din capitală pānă pe Valea Prahovei durează mai bine de patru ore, ministrul drumurilor noastre de toate zilele, Radu Berceanu vine şi ne spune că tronsonul de autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschis circulaţiei īn iulie 2010.

Īn iulie 2010? 40 de km de autostradă drepţi ca īn palmă? Şi nici aceştia toţi, pentru că acelaşi Berceanu vine şi adaugă că autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi īntr-adevăr gata īn iulie 2010, mai puţin şapte kilometri, putāndu-se īn schimb circula īntre centura Bucureşti şi cea a Ploieştiului.

Care centuri? Păi cea a Bucureştiului este un lung şir de tiruri şi tranşee sculptate īn asfalt de greutatea vehiculelor de mai sus, iar ca să ajungi să mergi pe centura oraşului Ploieşti īn drumul tău spre munte, sau īn oricare direcţie īţi ia cam două ore, numai să poţi intra pe ea; şi asta deoarece cu vreo 10-15 kilometri īnainte se creează o coadă de maşini care ar speria orice străin aterizat la propriu la Bucureşti şi care o ia īn sus pe DN1 spre Bucegi.

Ar mai fi o problemă, una mică de tot, aceea că nu există posibilitatea preluării traficului de pe autostradă la intrarea ăn Bucureşti. Hai nu mai pot scrie deja nimic despre acest subiect.

Īn schimb, doar 20% din totalul de 5 miliarde de euro, bani alocaţi īn perioada 2007-2008 pentru o parte din proiectele de infrastructură, au fost utilizaţi pentru construcţia efectivă a drumurilor. Restul, au fost cheltuiţi cu relocarea utilităţilor, plata firmelor de avocatură sau a celor de pază, ori curăţenie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	autostrada.jpg
Views:	1600
Size:	57.8 KB
ID:	915437  

Last edited by Cosmin Arsene; 12-05-09 at 14:51.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:17   #2
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Traim in Romania si asta ne mananca toti nervii.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:41   #3
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

ai uitat sa spui ca restul sunt in buzunarul lor sau bagati pe la cine stie ce firme ale rudelor sau nepotilor si asa mai departe, ca de acolo nu a ciugulit doar unul ci mai multi, cum a spus si colegul traim in Romania
__________________
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:07   #4
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

am putea spune ca va fi cea mai scumpa autostrada din lume numa expropierile au costat 1 miliard de euro .partea cu curatenia e cea mai tare ce i-au facut au aspirat ,au sters cu raid pe jos .banii aruncati in buzunarele la clientela politica..am inteles ca in germania au facut 1000 de km in 3 ani si mie se pare putin pentru Germania...cu banii care s-au cheltuit la noi in ultimii zece ani altii faceau zeci de mii de kilometri de autostrada

Surse bine informate susţin că asfaltările care s-au făcut īn ultimii ani īn judeţ au fost de 10 ori mai scumpe decāt cele pe care le-au făcut ungurii la Budapesta. Şi de fiecare dată cānd organele de control ale statului au īncercat să afle de ce-i aşa scump asfaltul romānesc, politiceenii şi-au băgat coada şi-au oprit anchetelor. Aceleaşi surse mai spun că recordul absolut īn materie de asfaltare īl deţine un primar de ditamai municipiul, care anul trecut a cheltuit 1,5 miliarde de lei vechi ca să asfalteze 100 de metri pătraţi de şosea.
se refera la jud hunedoara

pun si o imagine elocventa cum se circula pe drumurile din romania
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0020.jpg
Views:	180
Size:	543.2 KB
ID:	915887  
__________________

Last edited by adrian78bmw; 12-05-09 at 19:42.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:12   #5
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

doamne subiectu asta `e de tot rasu.frate eu l`as impusca pe berceanu si pe toti.nu sintem in stare de nimic. se fura ca`n palma si nu se face nimic. economie nu avem autostrazi nu avem strazi nimic.in rest promisiuni si vorbe. probabil stra`nepotii mei vor avea autostrazi prin 2070.wtf?
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:15   #6
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

daca va intrebati de ce avem splendorile de strazi pe care le avem o sa gasiti raspunsul in regatul (nu e exagerat deloc ce zic) al lui casuneanu.
uitati-va numai ce casa are.
kir0087 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:15   #7
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Autostradă Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

ee asa e la noi.doar suntem in romania!nu v-ati obisnuit deja?
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:59   #8
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

nu stiu de ce ne mai consumam?! trebuie sa ne mutam fratilor din tara asta de rahat dak vrem si noi strazi, civilizatie si sa nu mai fim furati pe fatza!!
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 17:40   #9
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

romania asta ne mak nervii mank astia banii de pe noi si nu fac nimic
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 19:37   #10
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

propun sa nu mai platim nici o rovinieta si gata pana nu fac drumurile nu pot sa amendeze si sa de-a in judecata tot poporu
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 09:50   #11
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

poza atasata la articol este o poza trimisa din viitor de catre stra-stra-stra-stra-stra-...-stra-nepotul meu.
este o poza facuta din elicopterul personal al lui, la iesirea din targu-mures spre brasov, la data de 18 iulie 2594, cu ocazia inaugurarii primilor 17 kilometri de autostrada din ardeal. deasemenea trebuie mentionat faptul ca, cei 17 km, au dus totalul km de autostrada din ro, la 170.
se vede din imagini euforia si entuziasmul romanilor. vor sa se dea si ei pe autostrada, ce mai?!

bravo romania
__________________
Future Lamborghini owner.

Limba14 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 10:08   #12
lukhian

Stage 5
 
lukhian's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,163
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Cred ca mai bine ma duc cu buletinu la banca sa imi iau si eu un elicopter....asa nu mai stau la coada si nu mai schimb nici amortizoare/bielete...si masina in cele din urma, eu zic ca e un model de urmat, oricum il achit pana termina astia autostrada)), pun pariu ca in 2-3luni de la terminare o baga iar in reparatii, astia nu sunt in stare sa faca un trotuar cum trebuie.....ma gandesc de ce in alte tari se reuseste cu bani putini si ei nu au gropi la cateva luni dupa incetarea lucrarilor, chiar asa masini de tari avem noi si musca in asfalt la propriu, Badea o sa devina celebru' .....traim in ROMANIA....
__________________
VW Golf GT 1.8i
Ford Mondeo 2.0 16v
lukhian is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 10:36   #13
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Cum sa platesti in halul asta firme de avocatura si tot felul de prostii??
La noi se fura ca in codru, clar !!!
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 10:51   #14
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Daca aveati si voi o firma care prin oarece relatii tragea cateva sutici de mi pe an de la autostrada asta ... mai erati asa de vehementi ? Cred ca in situatia aia vi se cam rupea ca stateati cu s65 amg ul blocati prin trafic ....
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 01:10   #15
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi deschisă īn iulie 2010, şi nici aceasta toată

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Daca aveati si voi o firma care prin oarece relatii tragea cateva sutici de mi pe an de la autostrada asta ... mai erati asa de vehementi ? Cred ca in situatia aia vi se cam rupea ca stateati cu s65 amg ul blocati prin trafic ....
Sa sti ca ai dreptate dar uite ca nu avem . Eu cred ca daca ne-am apuca toti userii de pe 4tuning sa facem o autostrada cu linguritza, sunt sigur ca am face mai mult de 100 de km. Berceanu asta e chiar nesimtit (ca sa nu zic ca e prost ca nu e voie), cum frate sa vi sa spui "da...pai este nevoie de un buget mai mare pt autostrada, circa 170 de milioane" parca asa a spus ... noi romanii deja numai stim ce inseamna cifrele astea mari, suntem atat de mult furati incat numai distingem suta de miliard ... teoretic n-ar trebui sa ne intereseze pe noi cat draq sa-l pieptene buget ii trebuie, noi oricum cotizam zilnic la stat, makr sa termine si ei o straduta caruia i se zice autostrada la noi, si cu curbe pe campie (WTF!?) si dupa aia o sa fim si noi multumiti, dar stati linistiti "se lucreaza"
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -