Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-09, 10:26   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASCO

Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASCO


Pe fondul crizei economice actuale care afectează cu precădere piaţa auto, cererea de poliţe de asigurări facultative (CASCO) este şi ea în declin, brokerii de asigurări apreciind ca aceasta s-a diminuat cu circa 20% în ultimele luni pe sectorul companiilor, care înseamnă “grosul” clienţilor firmelor de asigurare.

Situaţia stă cam aşa: din cauza crizei, companiile îşi reduc cheltuielile, scoţând din uz unele maşini sau plasând “povara” asigurării pe umerii angajaţilor care le utilizează. În unele cazuri se impune chiar o franşiză angajatului cu maşină de serviciu, pentru responsabilizarea acestuia, iar persoanele fizice caută noi soluţii de a plăti mai puţin pentru poliţele auto facultative (CASCO) şi tind să “migreze” de la un asigurător la altul, în speranţa că vor beneficia de un cost mai mic al poliţelor. Pe de altă parte, şi

Pe sectorul de retail, se observă de asemenea o scădere, dar într-un grad mai mic. Din cunoştinţă de cauză (am fost agent de asigurări auto la Peugeot România ) pot spune că piaţa aceasta este diferită şi guvernată de politica migrării de la un asigurător la altul pentru oferta cea mai bună.

Potrivit statisticilor prezentate de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Autovehicule, vechimea parcului auto românesc este de circa 15,5 ani. De altfel, majoritatea societăţilor de asigurare nu oferă poliţe pentru maşini mai vechi de 8 ani, iar cele care mai au astfel de opţiuni folosesc cotaţii foarte mari. Astfel, pentru un autoturism vechi de 10 ani, cotaţia la care se stabileşte prima de asigurare este de aproximativ 10% din valoarea acestuia, aproape dublu faţă de cotaţia de 5-6% la o maşină mai nouă.

Jalea e atât de mare pentru că, în general, profiturile substanţiale aşe firmelor de asigurări se datorează, în principal, poliţelor CASCO pe care le vând.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	casco.jpg
Views:	333
Size:	526.7 KB
ID:	914974  

Last edited by Cosmin Arsene; 12-05-09 at 10:29.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 12:08   #2
bogdyland

Stock
 
bogdyland's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

Pai era de asteptat la asa ceva....salariile scad,euro urca,si politele tot mai scumpe... Eu unu sincer prefer sa investesc bani de pe o asigurare casco in scumpa mea masinuta ........voi?
bogdyland is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 12:59   #3
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

desi am avut cateva incidente neplacute(cauzate de altii)dupa care a trebuit sa scot bani din buzunar,tot nu sunt adeptul politei CASCO.
acum depinde si de ce masina ai si de ce fel de sofer esti.
kir0087 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 13:25   #4
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

Eu am avut ghinionul sa-mi schimb parbrizul de 2 ori si o oglinda laterala, toate pe CASCO....deci mi-am scos banii pe care i-am dat pe polita.
Daca ai bani si iti permiti, merita sa ai CASCO
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 13:31   #5
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

eu zic ca merita sa ai casco.chiar daca la salariile noastre e cam greu dar decat sa scoti bani din buzunar.
cat de sofer bun sa fi si tot intra altu`n tine. mai ales depinde si ce masina ai sau daca iti permiti sa platesti casco.!
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:24   #6
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

era de asteptat ca romanul sa se stranga la buzunar pe vremurile astea prafuite
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:29   #7
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

incredibil...cand yo caut sa imi fac casco,altii renunta
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:29   #8
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

este scump dar merita casco
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:11   #9
jozsi555
VW Driver

Stage 5
 
jozsi555's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 989
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

daca migrezi de la o societate la alta inseamna ca te-ai folosit de asigurarea respectiva, daca nu te foloseai stii ca beneficiezi de reducere la reinnoire. din pacate multi "traiesc" din casco. ce bine era pe vremuri cand era numai adas
jozsi555 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 16:37   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Încet, încet atât firmele cât şi posesorii de autovehicule renunţă la poliţa CASC

merita casco. o sa-mi fac bara fata pe casco, si parbriz si proiector. numai ca in parbriz si proiector nu am decat lovitura de piatra si trebuie sa rezolv aspectu asta
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -