Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-09, 15:50   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Şoferii, la fel ca oamenii, nu sunt egali între ei atunci când vorbim de stilul de condus, unii fiind prea conservatori, alţii teribilişti din fire, ca să nu mai spunem de cei care nu ştiu să conducă dar se aventurează şi fac manevre periculoase pentru ei şi cei din jur. Asta nu înseamnă că vina producerii de accidente stă numai în tipurile umane de mai sus. Pun pariu că fiecare dintre cei care posedă carnet sau au călătorit în maşină cu altcineva îşi poate aminti, cu puţin efort, de o serie de mişcări aiurea, depăşiri la limită şi alte asemenea manevre riscante.

Pentru toţi dintre noi, iată zece greşeli de evitat atunci când sunteţi la volan.

Cele mai multe accidente soldate cu morţi (15.574 astfel de victime, potrivit datelor din 2007 ale Administraţiei privind Siguranţa Rutieră din SUA) s-au produs ca urmare a faptului că, în perioade de trafic aglomerat, şoferii nu au putut sta în rand, unul după altul, depăşind pe contrasens sau pe banda de urgenţă.

A doua mare cauză a accidentelor fatale stă în călcarea pedalei de acceleraţie mai mult decât este nevoie, atât în cazul automobiliştilor (30% din accidentele mortale având la bază această cauză) cât şi în cel al motocicliştilor, 36% dintre cei aflaţi pe motociclete murind pentru că au mers prea repede.

O altă cauză este oboseala şoferilor, cele mai multe accidente petrecându-se în intervalul orar 3-6 dimineaţa, atunci când organismul conducătorilor auto este obişnuit cu repausul prin somn.

Consumul de alcool este şi el la fel de periculos, mai bine de jumătate din accidentele petrecute din acest motiv fiind făcute de şoferi cu vârste între 21 şi 34 de ani.

Supracorectarea vehiculului este următoarea pe listă, acest lucru întâmplându-se de obicei după ce a fost evitat brusc un obstacol sau o bordură a fost încălecată la viteze mari, pentru redresarea maşinii, de cele mai multe ori şoferii mişcând volanul în direcţia opusă mult prea mult. Mai mult de 4% din accidentele fatele au la bază acest motiv.

Neacordarea de prioritate din cauze dintre cele mai diverse, precum aprecierea greşită a vitezei celuilalt vehicul care trebuie lăsat să treacă primul, sau pur şi simplu neobservarea acestuia, ultima fiind apanajul şoferilor trecuţi de 80 de ani, este un alt motiv de a avea mereu o atenţie sporită la volan.

Condusul după cum te taie capul (stând în fundul celui pe care vrei să-l depăşeşti, făcând acolade, tăind faţa celuilalt) a adus în 2007 1.850 de victime în SUA.

Totodată, dintre cele 75% de accidente care se petrec în oraşe, cele mai multe au loc pentru că şoferii forţează lumina roşie a semaforului.

Deşi acum există mai mulţi oameni care poartă centura decât în urmă cu zece ani, pentru 33% dintre cei care mor în accidente de circulaţie cauza finală este reprezentată de nepurtarea centurii.

Neatenţia la volan provocată de vorbitul la telefon, scrierea de SMS-uri, de schimbarea posturilor radio, este şi ea responsabilă de moartea a 4.704 oameni în 2007.

Aştept comentarii din partea voastră în legătură cu alte cauze şi motive pentru care o călătorie frumoasă cu maşina se poate transforma, într-o fracţiune de secundă, într-un coşmar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	soferul-telefonist-reprezinta.jpg
Views:	375
Size:	54.9 KB
ID:	903682  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 15:57   #2
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

drive saftey.! Nu Consumati alcool. SI ochji cat cepele
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 16:04   #3
T u p 3 u
VW Driver

Stage 5
 
T u p 3 u's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 556
Member of:
[VW]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

statisticile sunt facute in sua ...daca ar fi in haosul de la noi .cred ca ar fi fara numar
T u p 3 u is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 16:25   #4
JoNeL

Stage 2
 
JoNeL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 38
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Quote:
Originally Posted by T u p 3 u View Post
statisticile sunt facute in sua ...daca ar fi in haosul de la noi .cred ca ar fi fara numar
romanu la volan ....
JoNeL is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 17:31   #5
VBogdan

Stage 5
 
VBogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 313
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

este o vorba: nu viteza ucide,ci inconstienta.
VBogdan is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 17:33   #6
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

ar mai fi ceva ce ai omis sa spui .....condusul fara permis, ceea ce la noi este foarte des intalnit fata de USA
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:03   #7
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Quote:
Originally Posted by TR_00_ANN View Post
ar mai fi ceva ce ai omis sa spui .....condusul fara permis, ceea ce la noi este foarte des intalnit fata de USA
tu nu stii ce vorbesti...in America sa conduci fara permis e ceva aproape normal.mi-au spus asta persoane care au fost acolo si au ramas socate de cate persoane care nu au carnet (sub 16 ani majoritatea) si totusi conduc.asa ca la noi e chiar lejer din punctul asta de vedere.
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:13   #8
R0b3r71n0

Stage 5
 
R0b3r71n0's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 571
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

da pentru ca americani dupa cate stiu eu i-au permisele la 16 ani... iar noi trebuie sa mai asteptam inca 2 ani ..fata de ei .. si nu cred ca ai auzit ca un copil de 14,15 ani ca a provocat un accident..

Sper sa nu fii gresit cand am spus ca americani pot intra in posesia permisului de la 16 ani ..
R0b3r71n0 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:18   #9
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

romania the land of choice )
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:37   #10
W35T
VW Driver

Stage 5
 
W35T's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 813
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Quote:
Originally Posted by R0b3r71n0 View Post
da pentru ca americani dupa cate stiu eu i-au permisele la 16 ani... iar noi trebuie sa mai asteptam inca 2 ani ..fata de ei .. si nu cred ca ai auzit ca un copil de 14,15 ani ca a provocat un accident..

Sper sa nu fii gresit cand am spus ca americani pot intra in posesia permisului de la 16 ani ..
Nu cred ca e asa....
Eu stiu ca au voie sa conduca de la 16 ani... dar cu supraveghetor (ori o persoana apropiata de varsta lui - ori un adult, care la randul lor sa aiba permis )
__________________
Vw Golf Mk3 | Pearl White | DUB Nation | Every Day I See My Dream |





W35T is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 19:04   #11
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

pana acum cateva saptamani in america , cetatenii de acolo , puteau obtine carnet de la 16 ani , cum e la noi , la 18 ani , dar datorita multitudinilor de accidende din sua , majoritatea provocate de copii de 16 , guvernu , stat,politia , a schimbat legea , nu se vor mai acorda permise de la 16 ani ci de la 18 ani
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 19:10   #12
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

la romani predomina partea cu alcoolul
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:10   #13
crristymad

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

nu stiu cum sa zic.....aia o data ce isi iau carnetul de conducere pe masina lor sau a parintilor.....habar nu am unde invatza sa conduca.....si mai ales cine.....
crristymad is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:33   #14
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Inconstienta si teribilismul unora care se cred mari soferi
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 22:55   #15
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Top zece cele mai periculoase greşeli la volan…

Quote:
Originally Posted by W35T View Post
Nu cred ca e asa....
Eu stiu ca au voie sa conduca de la 16 ani... dar cu supraveghetor (ori o persoana apropiata de varsta lui - ori un adult, care la randul lor sa aiba permis )
Asa stiu si eu. Are voie sa conduca la 16 ani, dar cu supraveghetor (care trebuie sa aibe mai mult de 18 ani, cred)

@Dintre cele 10, in romania cred ca cel mai des intalnit este "Consumul de alcool"
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -