Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-09, 11:30   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Pānă şi americanii s-au săturat de General Motors

Mai mult de trei sferturi dintre americani (76%) doresc ca guvernul sa-si ia mana de pe General Motors si Chrysler si sa nu le mai acorde ajutoare financiare, se arata intr-un sondaj publicat ieri.
Guvernul american a acordat ajutoare de miliarde de dolari in ultimele luni pentru a ajuta cele doua mari companii sa se redreseze, insa in ciuda ajutorului de 17,4 miliarde de dolari, acestea sunt in continuare in pragul falimentului.
Presedintele american, Barack Obama, a declarat de curand ca in cazul in care se vor acorda noi ajutoare de stat, acestea vor presupune masuri "dureroase si drastice" din partea companiilor vizate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 17:11   #2
hirig

Stage 3
 
hirig's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 160
Default Re: Pānă şi americanii s-au săturat de General Motors

Si asta se datoreaza?...americani cumpara mai multe masini europene si japoneze,ca japonezii erau pe al 2-lea sau al 3-lea loc la ei intr-o vreme la vanzarile masini(nu-s sigur),deci e clar ca compania mare GM si Daimler Chrysler, din mai multe motive: nu pot construi o masina economica, am auzit critici zicand: "Dece sa cumparam masini mici si inutile de la japonez in care incap 5 oameni si consumul e putin,dar transporti numai 5 oameni.Sa cumparam SUV uri(americane desigur) ca acolo incap 7 si daca calculam consumul tot acolo ajungem " eh, treaba asta e cam dubios, in primul rand, nu am vazut eu sau, marog,nam fost in USA inca dar presupun ca foarte putini umbla cu toate cele 7 locuri pline,de si cred ca foarte putine SUV uri au 7 locuri(fabricate de USA). deci treburile astea is naspa, americanii nu prea vand multe masini noi. au stricat ei treburile in anii 80" si 90" si de atunci tot o fac....(poate am fost offtopic, cer iertare daca da)
hirig is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 00:18   #3
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Pānă şi americanii s-au săturat de General Motors

asta inseamna ca nu mai vedem opeluri? pai toate functioneaza dupa regula 1 a supravietuirii: daca nu te adaptezi, mori.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 09:40   #4
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pānă şi americanii s-au săturat de General Motors

cum ne-am saturat noi de Dacia cred ca s-au saturat si Americanii de GM
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -