Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-09, 12:42   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată



Īn vremuri de criză, parteneriate de criză. Oficial sună cam aşa: consiliile de supraveghere ale Chrsyler şi Fiat au mandatat conducerile executive să īncheie o alianţă īntre cele două companii. Acordul nu mai depinde acum decāt de condiţiile care vor fi impuse de guvernul american pentru acordarea de noi ajutoare concernului din Detroit.

Fiat a propus achiziţia unui pachet de 35% din acţiunile Chrysler, īn schimbul brevetelor şi tehnologiei Fiat pentru maşini de clasă mică. Totodată, Fiat urmăreşte să-şi rezerve opţiunea de a majora participaţia la una majoritară, de 55%.

Deşteaptă mişcare, nu-i aşa? Italienii de la Fiat sunt, la momentul acesta, mai bine plasaţi decāt compania americană, atāt īn finanţele personale, dar şi ca orientare pe piaţă (vehicule de mici dimensiuni perfecte pentru vremuri de criză).

Informaţiile de mai sus au apărut strategic, cu două zile īnainte ca preşedintele Statelor Unite, Barack Obama, să anunţe noi programe de susţinere a industriei auto americane.

Chrysler a cerut Trezoreriei noi ajutoare de stat de cinci miliarde de dolari. Reamintim că grupul american deţinut de acţionarul majoritar Cerberus Capiotal Management a mai primit, la īnceputul anului, patru miliarde de dolari.

Este, de asemenea, important de precizat că obţinerea unui nou sprijin guvernamental este extrem de importantă pentru Chrsyler, pentru că acordul de alianţă cu Fiat nu include majorări de capital din fonduri private.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	chrysler-fiat.jpg
Views:	390
Size:	182.6 KB
ID:	853803  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 13:13   #2
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

mda, alte fuziuni.....
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 13:56   #3
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by lucian1985 View Post
mda, alte fuziuni.....
, alti prosti.
Au muscat-o cei de la DAIMLER - BENZ cu Crysler acuma o musca si Fiat-u.

Pur si simplu nu pot sa realizez, cīt sīnt europenii astia de prosti de permanent se īncurca cu falitii astia de americani.
Vad ca din pacate nu si-au īnvatat lectia īnca.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 14:02   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Fiat ia 35% din Chrysler moca, Saab moca (asa spun zvonurile) are acces la MII de dealeri din State, la fabrici, la o piata imensa de desfacere. Chrysler primeste platforme si motoare mici, eco-friendly, marketingul de succes Fiat. Deci eu zic ca e o miscare inteligenta.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 14:22   #5
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Merzanu tot asa MOCA o luat si dupa 2 - 3 ani de pierderi masive tot MOCA ia dat dracului. Tot miscare inteligenta a fost considerat si atunci
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 16:35   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Da, dar ideea e ca Fiat nu se implica financiar in alianta asta. Daca Chrysler continua in jos, italienii pot renunta la partea lor, dar raman cu dealerii si accesul la piata USA. Nu cred ca plange Marchionne de grija Chrysler.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 20:12   #7
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
, alti prosti.
Au muscat-o cei de la DAIMLER - BENZ cu Crysler acuma o musca si Fiat-u

Cei de la Daimler - Benz au muscat-o? Mie mi se pare ca cei de la Chrysler.
Dintr-un parteneriat au ajuns sa fie cumparati.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Merzanu tot asa MOCA o luat si dupa 2 - 3 ani de pierderi masive tot MOCA ia dat dracului. Tot miscare inteligenta a fost considerat si atunci
Moca la tine insemnand 36 de miliarde de dolari(Cu atat a cumparat Daimler - Benz concernul Chrysler). DaimlerChrysler s-a transformat in Daimler AG in 2007 cand a vandut 80.1% din Chrysler. iar din '98 pana in 2007 sunt 9 ani.

Cat despre alianta cu Fiat, nu mi se pare o idee rea, avand in vedere situatia in care este Chrysler acum. Aceasta alianta va ajuta atat Fiat sa inte pe piata SUA cat si pe Chrysler in producerea de masini mai mici si mai ecologice folosind platformele tehnice ale italieniilor.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 20:40   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Moca la tine insemnand 36 de miliarde de dolari(Cu atat a cumparat Daimler - Benz concernul Chrysler). .
Da. La concernul Daimler suma asta este MOCA - PEANUTS - BANI DE BUZUNAR - MARUNTIS sau cum vrei sa-i spui

Pierderile lor sīnt de 5 ori mai mari din cīte au comunicat la RTL cīnd s-au debarasat de americani. OK. 9 Ani īnseamna ca am gresit eu. totusi, 9 ani de bani aruncati. Cīnd ma uit la ce bijuterii a produs Chrysler cīndva si ce ORIBILITATI PENALE produc acuma de-ti vine voma nu alta. Īn fine.....

conform informatiilor WALL STREET JURNAL, Obama l-e da timp o luna de zile sa finalizeze fuziunea cu Fiat:

[...]The remarks come a day after the administration ousted GM Chief Executive Rick Wagoner and rejected the restructuring plans that GM and Chrysler had hoped would lead to another infusion of government cash. Instead, the White House is giving GM 60 days to come up with a strategy for viability. Chrysler has a month to wrap up a partnership with Italy's Fiat SpA.[...]

Īn ceea ce priveste productia de masini de mic litraj la Chrysler asta poti sa uiti repede de tot. Īncapatīnarea americana si piata redusa pt. masini de mic litraj īn SUA datorita educatiei americane grandomanice este ca si imposibila.

GM a īncercat de nenumarate ori sa vīnda masini OPEL īn SUA rebotezate si succesul a fost ZERO.

Last edited by CyberCSX; 30-03-09 at 20:43.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 21:25   #9
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Īncapatīnarea americana si piata redusa pt. masini de mic litraj īn SUA datorita educatiei americane grandomanice este ca si imposibila.
Cam asa ceva, nu stiu ce succes o sa aiba fiat sa vanda masini cu motoare mici in SUA sau chrysler sa produca masini cu motor mic. Cam greu sa renunte americanii la motoarele mari..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 21:32   #10
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Īn ceea ce priveste productia de masini de mic litraj la Chrysler asta poti sa uiti repede de tot. Īncapatīnarea americana si piata redusa pt. masini de mic litraj īn SUA datorita educatiei americane grandomanice este ca si imposibila.

GM a īncercat de nenumarate ori sa vīnda masini OPEL īn SUA rebotezate si succesul a fost ZERO.
Si am zis eu undeva ca va incepe Chrysler sa faca masini de mic litraj? Am zis doar mai mici si mai ecologice(raportate la ce au ei acum in state).
Iar privind inapoi spre istorie nu cred ca ar fii ceva imposibil ca o masina in genul Fiatului 500 sa nu prinda in SUA. Beetle a prins, Yugo a prins, Rabbit, etc...
bogg is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 21:48   #11
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Si am zis eu undeva ca va incepe Chrysler sa faca masini de mic litraj? Am zis doar mai mici si mai ecologice(raportate la ce au ei acum in state).
Iar privind inapoi spre istorie nu cred ca ar fii ceva imposibil ca o masina in genul Fiatului 500 sa nu prinda in SUA. Beetle a prins, Yugo a prins, Rabbit, etc...
Ce a prins dintr-e astea mici e prea putin comparativ la capacitatea de masini a tarii. De exemplu OPEL KADETT = PONTIAC **** nu mai stiu cum, s-au vīndut numai 5000 de unitati īn īntreaga SUA, masia ce īn europa a facut furori la timpul ei fiind īn sectiunea OPEL cotata pe locul doi dupa OPEL MANTA.

Acele 5000 de unitati vīndute īn sua...............APA DE PLOAIE.
YUGO........... astea chiar ca le poti numara pe degete.

Pai masina ECOLOGICA sau DE MIC LITRAJ nu-i cam tot o varza?
O masina care duduie cu un V 8 sub capota nu poate fi numita masina ecologica nici daca-i pui pe linga el īntreaga tehnologie hibrida de la Toyota Prius + instalatie de gaz si benzina īi dai cu pipeta.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 22:11   #12
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Ce a prins dintr-e astea mici e prea putin comparativ la capacitatea de masini a tarii. De exemplu OPEL KADETT = PONTIAC **** nu mai stiu cum, s-au vīndut numai 5000 de unitati īn īntreaga SUA, masia ce īn europa a facut furori la timpul ei fiind īn sectiunea OPEL cotata pe locul doi dupa OPEL MANTA.

Acele 5000 de unitati vīndute īn sua...............APA DE PLOAIE.
YUGO........... astea chiar ca le poti numara pe degete.

Pai masina ECOLOGICA sau DE MIC LITRAJ nu-i cam tot o varza?
O masina care duduie cu un V 8 sub capota nu poate fi numita masina ecologica nici daca-i pui pe linga el īntreaga tehnologie hibrida de la Toyota Prius + instalatie de gaz si benzina īi dai cu pipeta.
Pai in 1987, Zastava a vandut 48500 de unitati(doar in SUA) iar total in SUA s-au vandut 141.511... ceea ce nu-i rau pentru o marca sarba(avand in vedere ca in EU. nimeni nu le cumpara)

Si masina ecologica, nu-i tot o...,,varza" cu masina de mic litraj. Hai ca iti dau exemplu de masina de mic litraj: Chevrolet Matiz. Acum iti dau exemplu de masina ecologica: Morgan LifeCar... sau nu, ca-i prototip.... atunci ar merge Tesla Roadster.... sau de ce nu: Honda Clarity
Mai sunt masini ecologice hibride cum ar fii Lexus RX 400h, GS 450h si LS 600h(aici prin ecologic se intelege mai ,,user friendly" cu mediul)
bogg is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 22:27   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

Da dar calculeaza cota vīnzarilor sīrbesti la nivel de tara si vei vedea ca-i apade ploaie.

exact ca si la Dacie. 30.000 de Dacii vīndute īn 2 luni īn Germania este ceva fantastic. 300.000 de Dacii vīndute īn SUA de ex. īn 2 Luni de zile.......... e ca 30 vīndute īn Germania.

Tesla roadster nu este īnca īn serie dupa cīte am īnteles iar restul de hibride eco prezentate de tine, n-am apucat sa le studiez, dar cred ca nici una nu are un motor de 5 litri sub capota. Īn fine............

Ce e important la americanii astia īn general e sa se lase de prostiile V 8 si aberatiile de masini gen GULIVER īn tara PITICILOR ce practica de cīnd a fost inventat automobilul. atīta timp cīt continua sa se ambitioneze īn mentalitatea asta o vor musca permanent. Timpul nu se mai poate īntoarce īnapoi si ei trebuie sa realizeze ca vremurile astea au apus de mult.

Last edited by CyberCSX; 30-03-09 at 22:30.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 22:33   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

cu siguranta Fiat 500 va prinde la ei, cum a prins si Mini, si Smart.
La fel si Alfa Mi.To, dar problema este ca masinile facute de Chrysler sa prinda, nu cele italiene.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 22:46   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Alianţa Chrysler - Fiat, foarte aproape de a fi īncheiată

O sa vedem. Eu la "masinile de cusut" europene nu le dau sanse pe teritoriul SUA iar un Chrysler cu motor de MERTZAN sau FIAT nu mai e CHRYSLER .
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -