Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-09, 12:13   #31
smg_radu

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Nici macar nu stau in bucuresti ci undeva unde se circula cu viteza si n-am probleme cu locuri de parcare, unde vin bucurestenii pe sezon) Numai ca ma enervez destul de des cand vin in rahatu ala de buc in care nici cruise control-ul nu merge ca viteza medie e sub 30 la ora in Buc, de dim pana seara, asta ma enerveaza si am spus ce am spus pt ca nu suport ca dupa ce ca avem strazi putine si proaste mai se trezesc si "cefele late" sa isi cumpere vreun rablament la 1000 de euro carora le cade toba pe asfalt sau care fac accidente nasoale si din pricina franelor care sunt vai de mama lor, facute acum 15-20 de ani, sa nu mai zic disperatii de la volan, cu astia am ceva, care umplu strazile DEGEABA... polueaza, au bani de motorina odata sau de doua ori pe saptamana, sunt un pericol public si mai ocupa si ilegal locuri de parcare. Nu prea am eu treaba cu Buc dar ma enerveaza traficul de acolo cand mai vin de-asta ma enervez, ca nu poti sa mergi la o expozitie, la o festivitate, etc ca dai de "masinile alea putine" din buc unde te tin pe loc CU ORELE... pai la mn in max 20min sunt in orice colt al orasului fie ca nu ma grabesc si daca ma grabesc ajung mult mai repede, acolo 20min ca sa parcurgi 1-2km... iar parcarile unde sunt? La masa alora de la primarie...asa ca ma puteti considera doar un vizitator al Buc enervat ca nu e Buc ca la mn in oras....punct!

Daca nu iti place in Bucuresti stai acolo la tine, dar cum o sa te mai dai mare ca ai fost la capitala si ce smecher esti tu. Si inca ceva "cruise = a face drumeti deci cruise controlul nu a fost facut pentru oras prietene.

In legatura cu proprietarul firmei de tractare din sectorul 6 este un " baietas de cartier" cu o rabla de S 63 AMG
smg_radu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 12:34   #32
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Pai stati asa, io am masina parcata pe trotuar exact in fata blocului, vreti sa-mi spuneti ca vin aia pe trotuar si imi iau masina????, nu incomodeaza pe nimeni, sunt nebuni??? Daca imi dau e bani sa-i fac motorul, o mut cu cea mai mare placere.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 17:22   #33
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

in bucuresti, inteleg sa se parcheze pe trotuare si in locuri pe unde circula pietoni, dar sa se faca treaba asta cu cap. in constanta inca nu e problema de parcare dar prevad ca o sa se ajunga in 2-3 ca in bucuresti. baietii aia de cartier si firmele de constructii particulare sau mai stiu io ce panarame de ce nu fac parcari? poate mai iau si de la stat un 20-30 % si fac parcari , ca sigur lear cumpara lumea (ca painea calda chiar) io cand vin in bucuresti ma invart juma de ora sa gasesc un loc de parcare mai ok si chiar si asa stau cu frica sa nu imi faca careva dceva la masina. nu se poate asa ceva. acum au gasit si scuza cum ca e criza economica si nu se mai fac drumuri... ca pana acum se faceau, desi fonduri intrau lejereanu in buzunare la ei.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 01:04   #34
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Quote:
Originally Posted by AAAAK View Post
Platim o gramada de bani la stat pt masini si locuri de parcare nema ,strazile sunt vai de ele,se construiesc ditamai blocurile cu 40-50 apartamente si doar cateva locuri de parcare(pt ca nu exista nici o lege care sa reglementeze treaba asta ,la mine in zona s-a construit un bloc cu 5 nivele ,2 scari si nici macar un loc de parcare nu s-a facut ,e trotuar in jurul blocului respectiv si atat; unde naiba parcheaza toti aia avand in vedere ca nici inainte nu erau destule locuri..) ;si acum care e solutia dupa ce au dat fraierii de noi o gramada de bani la stat si nu s-a facut nimic,masinile sau inmultit...le confiscam ce naiba
Am citit mai sus ,posta un agarici din Constantza, ca e impotriva astora cu masini de "2000 E" ca fac accidente...spala-te pe ochii sa vezi cate accidente fac pustanii de 18-19 ani cu masini de zeci de mii de euro fatza de astia cu "rable" .
exista legi in care cel care construieste este obligat sa asigure si locuri de parcare (depinde de utilitatea cladirii, de mp, etc). Dar din pacate, nimeni nu respecta chestia asta.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 11:38   #35
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Talking Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

niste hoti sa faca locuri de parcare si apoi sa ridice masinile daca imi dau ei loc de parcare in fata sau in spatele blocului normal ca nu o voi mai tine pe strada aaa si inca ceva daca da cu vopsea pe roti inseamna distrugerea propietatii private deabea astept sa ii dau in judecata pt distrugere:twist ed:
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 11:44   #36
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Eu nu sunt vreun cocalar cu manele sau rap in blana la domotec sau JBL ieftine si de rahat, cu mana pe afara, fumator in masina, cocotat cu mana deasupra volanului si scaunul pe spate, cu 20 la ora...asta e penibilul absolut, dar that's RO, iar stilul asta de condus de neam prost se potriveste cu Buc ca acolo chiar se merge cu 20 la ora! Iar eu nu merg in buc ca sa pov ca am fost in buc si sa fiu "smecher" ci pentru ca acolo sunt multe show-uri apreciate de mine...in schimb am ceva cu dobitocii "care stiu sa conduca" cu lamaia in geam si "blana" cu jafuri derapante ruginite care nu semnalizeaza, se dau "ei smecheri" ca avand "cica bani" si mai rau mai intra si in tine in cazuri exceptionale, la cat de "driveri" sunt ei...mai ales dak sigla se termina in W.... iar cu locurile de parcare chiar sunt de acord ca cei care nu-si misca masina 7 zile sa le ridice, pai da ce naiba stam noi cei cu masini normale dupa niste idioti cu casa amanetata pt masina sau care stau cu chirie si n-au bani de o revizie sa nu mai zic de combustibil... probabil ca imi sar in cap acum mai multi dar nu-mi pasa, fiecare isi impune parerea proprie fiecarei situatii in parte!
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 17:13   #37
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

PvDTranceAddicted : auzi tu la 22 de ani cum ti-ai luat masina, ce-ai muncit, asa pentru linistea mea... Chiar mi-as dori sa-mi raspunzi sincer.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 19:18   #38
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o in ultima vreme, si in mod evident e doar o schema ca patronii de firme de genul sa traiasca pe spinarea noastra. pe langa faptul ca e o metoda stupida si paguboasa (pt noi, nu pt ei, ca ei incaseaza taxele, noi le platim) e foarte ineficienta, ganditi-va de cati angajati ar avea nevoie pt a sustine o asemenea activitate... this is bullshit all the way si o sa iasa ditamai scandalurile. procese, batai , vai de mama angajatilor car vor veni sa insemne cauciucurile
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 01:13   #39
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Stai linistit ca la 18 ani am av masina de 6000 de euro, dar eu fiind un obsedat de masini, am muncit, m-au ajutat si parintii sa imi fac o cariera si sa imi permit masina pe care o meritam... deci sa zicem ca o parte din bani au fost ai parintilor mei DAR eu o intretin, eu imi alimentez masinuta cu benzina si tot asa. Acum in vremuri de criza se dau la mal cocalarii care si-au luat leasing-uri pe care ABIA LE PUTEAU SUPORTA si nu aveau nici bani de intretinerea masinilor lor si mai nou le-au dat inapoi... pa frate cat de RETARD sa fii sa iti cumperi o masina muuult peste limita posibilitatilor tale financiare doar ca sa fi "Smecher cocalar de bulevard", sa mergi cu ea subturata si mai mult sa nu iti permiti reviziile anuale sau periodice sau chiar sa stea in fata blocului mult timp ca nu-ti permiti combustibilul? Asta nu se numeste cumva PENIBILUL ABSOLUT??? Pai e simplu, daca ai sa zicem 20mii de euro nu esti atat de dobitoc incat sa iti cumperi masina de toti banii ci doar de 15-16mii ca sa iti ramana si de intretinere, nemaicalculand faptul ca te costa si combustibilul...
Acum sa revenim la oile noastre, parcarile lipsesc cu desavarsire in Buc, gaborii sunt mai cocalari ca niciodata, masinile sunt pe zi ce trece mai multe, accidentele din pacate si mai multe, iar totul merge "foarte bine" asa cum relateaza parlamentarii cu legea asta...eu sunt de acord sa le ridice doar pe cele spre vanzare din fata blocului!Masinile care trebuiesc vandute CLAR nu au ce cauta in parcari, sunt locuri special amenajate ale firmelor de rigoare care intermediaza vanzari cumparari auto asa ca aia clar trebuie eliminati dintr-un foc, restu e prostie....
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 01:18   #40
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

La masinile de vanzare lasate in parcare sunt de acord, dar ca plec si eu in vacanta, imi las masina in parcare 7 zile si vin astia s-o ridice: e absolut TAMPIT !

E singura tara in toata Europa asta care pune legi de genul. Din moment ce masina e parcata regulamentar...e chiar fara sens faptul ca trebuie neaparat miscata. Daca nu mai am asigurarea platita la ea ? N-o pot misca nu ? Si astia vin si o sechestreaza, destepti oameni, nu stiau cu ce sa mai "mire" Europa !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 02:52   #41
sars

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
N-ai bani de benzina iti vinzi rablamentul si mergi cu RATB, toti "desteptii" mai nou isi iau jafuri din 1900 toamna la 1-2000 de euro NON EURO sau EURO 1, poluante, nesigure, fac cheta 4-5 pt motorina, ca si asa toti incultii conduc "tractor diesel cu injectie" adica TDI, ocupa degeaba locurile de parcare si umplu si strazile degeaba sambata seara cand se urca 5 in masina cu cheta de motorina pe saptamana respectiva ca sa bage mac la Mall sau sa traga de o cafea pe Dorobanti 3 ore...Acele persoane "destepte" nu merita posesia unei masini indiferent de dimensiune si sub nici o forma un loc de parcare aferent rablei... aceste persoane "luminate la cap" umplu strazile si parcarile de harburi si jafuri derapante BMW cu care isi gasesc si sfarsitul majotitatea!
Sunt de acord cu ce vor sa faca cei de la primarie, bravo lor, obositii care fac ei "afaceri" cu masini second sa moara de foame si sa le si ridice masinile parcate ilegal!
frate scuze ca iti zik dar tu gandesti mai slab ca astia care au propus legea asta
nu toata lumea isi permite masinii scumpe. dak nu am bani de masina scumpa nu trebue sa merg cu "ursu" ca vii tu cu x5 si imi dai flesh
FOARTE GRAV E CAND INTRA IN TINE UN FIU DE PROCUROR SI TE SCOATE PE TINE VINOVAT
Si dupa capu tau dak are masina scumpa e tare
Parerea mea despre tine este jalnica
Imi cer scuze pt offtopic dar nu am putut sa ma abtin uni sunt sub ori ce critica
Aceasta lege este si buna si rea. Dar cred ca nu o sa se aprobe
sars is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 09:19   #42
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Stai linistit ca la 18 ani am av masina de 6000 de euro, dar eu fiind un obsedat de masini, am muncit, m-au ajutat si parintii sa imi fac o cariera si sa imi permit masina pe care o meritam....

Deci ai luat totu de-a gata, cu masina ta de 6000 de euro. Vezi poate au ai tai ceva treaba cu tine si lasa-ne.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 15:11   #43
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Fratioare eu NU SUPORT BMW-urile mai ales SUV-urile, au un ruliu in curbe de neam prost, mai ales prostia aia cu ochii cariati de X5...eu nu dau flash-uri decat cand e cazul si cand doi cocalari stau paralel si n-am pe unde sa trec pe langa ei, dar eu NU MERG CU 30 LA ORA SA MA VADA LUMEA CA AM EU MASINA SCUMPA CUM FAC TOTI RETARDATII... masina NU E AUTOBUZ ca sa o umilesti in halul ala... si ma enerveaza la culme sa stau la semafor chiar si 20sec ca toti idiotii se uita unii la altii cu fetele lor de "Smecheri" si vor sa arate fiecare ce are, e prea penibila faza... eu orice masina as avea nu pot merge decat foarte tare si nici nu bag lumea in seama la semafor sau sa fiu prostul satului sa agat coarde cu masina cu fac toti bosorogii sau puii de miliardari cu bani furati de taticu... eu tot ce am e luat din munca fara spaga sau manevre prostesti si mi-am indeplinit visul asa ca nu-mi scoate mie ochii careva cu trucuri din astea ieftine! Asta e tot ce am avut de zis...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:41   #44
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

da mai tea inteles lumea! tu nu mergi cu 30 sa iti vada lumea masina , tu te lauzi pe forumuri ca esti cel mai tare. apropo ce masina ai si ce numar de inmatriculare?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:55   #45
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Maşinile care nu se mişcă timp de şapte zile se confiscă

Quote:
Originally Posted by Tweety_rzw View Post
Mi se pare o idee buna,cate accidente sau intamplat din cauza masinilor parcate pe prima banda a carosabilului...!Si multe altele!Trebuia aceasta decizie in toate sectoarele bucurestiului nu numai in sect 6 !
I-auzi...
Si cate locuri de parcare sunt? Cate masini sunt in Bucuresti?
Tu vezi ineptia pe care ai postat-o?

Ia mai gandeste-te nitel:
- Ai masina. Pleci in concediu. N-ai unde sa lasi masina pentru ca nu exista parcare platita - unde o lasi? Intr-o parcare publica. Dupa 10 zile cand vii din concediu, nu iti mai gasesti masina, pentru ca a stat 7 zile fixata intr-un loc. Ce faci?

Acum iti repet intrebarea: gandesti cand postezi ineptii din astea?

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Eu nu sunt vreun cocalar cu manele sau rap in blana la domotec sau JBL ieftine si de rahat, cu mana pe afara, fumator in masina, cocotat cu mana deasupra volanului si scaunul pe spate, cu 20 la ora...asta e penibilul absolut, dar that's RO, iar stilul asta de condus de neam prost se potriveste cu Buc ca acolo chiar se merge cu 20 la ora! Iar eu nu merg in buc ca sa pov ca am fost in buc si sa fiu "smecher" ci pentru ca acolo sunt multe show-uri apreciate de mine...in schimb am ceva cu dobitocii "care stiu sa conduca" cu lamaia in geam si "blana" cu jafuri derapante ruginite care nu semnalizeaza, se dau "ei smecheri" ca avand "cica bani" si mai rau mai intra si in tine in cazuri exceptionale, la cat de "driveri" sunt ei...mai ales dak sigla se termina in W.... iar cu locurile de parcare chiar sunt de acord ca cei care nu-si misca masina 7 zile sa le ridice, pai da ce naiba stam noi cei cu masini normale dupa niste idioti cu casa amanetata pt masina sau care stau cu chirie si n-au bani de o revizie sa nu mai zic de combustibil... probabil ca imi sar in cap acum mai multi dar nu-mi pasa, fiecare isi impune parerea proprie fiecarei situatii in parte!
Vrei sa imi faci si mie paralela cu subiectul topicului?
Te rog?
Mustang is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -