Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 14:15   #1
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Presa, Publicul si Viteza

Quote:
Filmul 'viteaza mare in oras' a fost postat pe youtube.com, acum cateva zile de o tanara si este intitulat simplu 'io si varu'. In film se vad treceri de pietoni, dar si un vehicul de transport, probabil s-a filmat undeva spre iesirea din oras. Fara alte comentarii.

Altii se lauda, tot pe youtube, cu 250 Km/ora in afara localitatii. Acest film dateaza din august 2008.
Sursa si filmuletele: Hotnews

Comentariile p.o.p.u.l.a.t.i.e.i. civile sunt o adevarata placere. Intr-o ora s-au strans deja 36

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 12:33   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Reactii la articol:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...alva-viata.htm

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 12:58   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

La prima parte am comentat si eu... vad ca, pe langa multi care condamna inconstienta unora, mai apar si comentarii de la diversi "babuini" carora nu li se pare ca viteza este cauza accidentelor in Romania De parca 250km/h nu ar fi viteza excesiva... e ca o plimbare in parc
Dar la cea cu motociclistii nu prea sunt de acord cu comentariile. Am vazut mult, mult prea putine accidente de motocicleta in care sa fie raniti sau omorati alti oameni, incat sa ii vad pe motociclisti ca pe niste potentiali criminali. Tot masinile sunt cele mai periculoase, cand e vorba de luat viata altor persoane. Ca sunt deranjante motoarele, mai ales noaptea cand se aleagra pe bulevarde... asta e corect.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 13:44   #4
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Deja subiectul asta cu motociclistii a devenit tabu. Erau o serie de reclame si spoturi si campania cu "tu nu m-ai vazut" si tot asa mai departe.
M-am saturat sa tot dam vina pe altii pentru problemele noastre. Tot ce se intampla e din cauza noastra si nu a altuia, si e valabil si pentru cei cu motoare. Campania cu tu nu m-ai vazut ar fi trebuit sa fie tu nu mi-ai dat sansa sa te vad. Oi fi eu mai deosebit dar motor sa mearga legal inca n-am vazut. Mai apare cate unul si se lauda ca el merge incet si legal. Cum frate? Intre benzi sa depasesti masinile? Cand pe stanga cand pe dreapta sa faci slalom printre ele? Inca astept sa il vad pe ala care merge cu 50 kmh partial pe dreapta, asteptand cuminte intr-o intersectie aglomerata. Pe ala care vine cu viteza prea mare, franeaza cat poate si intra in giratoriu la risc cu motorul ridicat pe roata din fata l-am vazut deja. Pe ala care iese din intersectie si se ridica pe o roata l-am vazut.
Puteti sa imi sariti toti in cap acum, dar mai aud ala a murit cu motorul ca a patit nu stiu ce. Sunteti constienti ca e periculos, sunteti constienti ca puteti muri din orice, atunci sinucideti-va pe lacrimile voastre nu ale familiilor si apropiatilor vostri. Apoi veniti si faceti campanie ca v-a taiat unu calea si ati stat 5 luni in spital. Multi motocilisti au si masini, cand sunt in masini si li se intampla aceleasi lucruri de ce nu patesc nimic? de ce le evita? Si cand esti cu masina nu te vede unu chior, iti taie calea, intra in banda ta, uita sa semnalizeze, etc. Cand esti pe motor esti bomba cu ceas.

Nu ai cum sa ii vezi ca pe niste potentiali criminali ci ca pe niste sinucigasi frustrati, prea ocupati sa dea vina pe altii pentru problemele lor.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 15:50   #5
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
mai apar si comentarii de la diversi "babuini" carora nu li se pare ca viteza este cauza accidentelor in Romania De parca 250km/h nu ar fi viteza excesiva... e ca o plimbare in parc
Recordul tau care e?...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 00:21   #6
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post

Nu ai cum sa ii vezi ca pe niste potentiali criminali ci ca pe niste sinucigasi frustrati, prea ocupati sa dea vina pe altii pentru problemele lor.
Nenea, unu azi cu tiru era sa ma faca pilaf, altu cu masina de jandarmerie, nu mi-a dat prioritatea acu 2 zile(n-avea semnale, nici luminoase nici sonore)la fel, cate si mai cate, sa numai zic despre idiotii care nu inteleg ca pe autostrada se merge pe banda 1. Asa ca scuteste-ma cu texte de genu.

Hai sa-ti spun ceva, stii cati soferi nu respecta semnele STOP, CEDEAZA TRECEREA, ca sa numai zic de semafoare. Iti spun eu 90%, pentru ca se cred zmei. Mie in trafic nu mi-a trantit nici unu cu motocicleta frana brusc in fata cum fac toti cocalarii cu loganuri, bmw-uri si mai stiu io ce janghine de masini.
Dar am grija vara sa acord o atentie in plus, celor care au dreptul asa cum cei cu auto incalca anumite reguli sa mai incalce si ei.

Esti genul romanului care ACUZA, dar nu da nici un raspuns, esti omul care e in stare sa mearga in afara orasului, cu 30, 40 numai ca sa ii educe pe ceilalti. De fapt nici nu stiu daca ai permis sau vorbesti in necunostinta de cauza. Dar nu pot sa-ti permit sa jignesti in primul rand niste OAMENI, in halul acesta.

Gandeste-te cati soferi neatenti sunt, cate soferite vorbesc NON-STOP la telefon, apoi, vezi tu ce fel de accidente se intampla si dupa poate ai si tu dreptul de a comenta.
Apropo tu ca pieton de cate ori traversezi pe la trecerea de pietoni sau pe verde.
Numai bine
O seara buna.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 01:34   #7
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

@Herbas Daca merg pe dreapta ta cu R6-le la 50 km/h cu treapta intai,crede-ma ca ati VEI DORI SA MA DUC TARE DE LINGA TINE.

Last edited by thor; 01-02-09 at 01:21. Reason: LE
thor is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 13:18   #8
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Sa imi spun si eu parerea:

Nu am nimic cu niciun motociclist. Dar sunt foarte multi inconstienti! 95% din cazuri n-au limita de viteza! Am vazut insa motociclisti (probabil au o varsta si ii duce capul mai mult) care chiar respecta viteza regulamentara! Limita de viteza 60 - mergea langa mine cu 60, chiar daca era strada GOALA! Si nu am vazut unul, ci vreo 5 insi.

In cazul accidentelor - nu s-a asigurat soferul de pe "cutie" (cum ne poreclesc si ei). Pai, sefu' ... am si eu o rugaminte la matale: daca vrei sa te vad, mergi cu viteza regulamentara pentru ca eu ma uit in secunda 1 in oglinda si nu vad nimic, iar in secunda 2 cand fac manevra ma trezesc cu o motocicleta infipta in bot pentru ca a venit un teribilist cu 200 la ora prin oras... Si tot eu sunt de vina?!

(ca exemplu - nu mi s-a intamplat si sper sa nu mi se intample)
Ganditi-va de ce vi s-au dat voua porecle de genul: donatori de organe?
Ganditi-va foarte bine...

In cazul accidentelor (dupa parerea mea) 75% din vina o au motociclistii pentru ca nu isi adapteaza viteza conditiilor de drum (daca e sa vorbim din "carti" si din Politia Rutiera).
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 15:37   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Recordul tau care e?...

~Nautilus
Acum ma provoci? Nu vreau sa-ti raspund la intrebare, dar nu chiar 250 km/h.
Nu zic ca sunt sfant, Doamne fereste... incalc si eu multe reguli, voit sau nevoit, dar nici chiar sa alerg pe un drum destul de circulat in halul ala, sau prin oras cu 150km/h, chiar daca este ora 2-3 noaptea. Cu 180 km/h pot spune ca am mers chiar si vara trecuta, pe A2, dar era foarte liber. Intr-adevar, am riscat, dar nu chiar aiurea.
Recordul meu l-am facut pe A1, acum cativa ani, dimineata devreme (abea se luminase), vara, asfalt uscat si nici o masina in jur.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 16:29   #10
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Sindrom, ca sa nu te "jignesc" si pe tine o sa te rog doar sa mai citesti odata. Nu sunt genul care acuz, am venit deja cu o solutie: responsabilitate. Poate daca am fi mai responsabili in ceea ce facem si nu ne-am grabi sa pasam vina pe altii am gasi si solutiile mai usor.
Si multumesc pentru profilul psihologic, total pe langa, dar apreciez efortul.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 16:32   #11
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Mustang nu pot sa-ti dau dreptate, pentru ca lucrul acela cu viteza este general, atat pentru autovehicule cat si pentru motociclete. Uite eu am reactii mai spontane, si pana da cel din fata mea semnal dreapta, sau daca vrea sa schimbe banda aia, io deja sunt langa el. Sa numai zic de drumurile din afara oraselor, cu doua benzi, stii bine cum se taie fata oricarui participant la trafic.

Poate ca ii apar pe cei cu motociclete pentru faptul ca merg de multe ori cu viteza peste limita, si ma lovesc de tot felul de tonti care daca se uita odata in oglinda si vad ca nu e nimeni, nu mai arunca si a 2-a oara privirea sa se asigure. Apoi mai sunt aia, foarte multi care nici macar nu semnalizeaza, cat sunt io de nebun in trafic si ma bag peste tot, macar am bunul simt de a semnaliza intotdeauna, ca ma bag ca nesimtitu sau ca e loc, sa stie ala din spatele meu pe unde o iau, sa se poata astepta. Da nu semnalizarea e facuta pentru altii.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 01:07   #12
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Mda,din pacate faza cu semnalizatu' am omis'o,unii insa,semnalizeaza dreapta si fac stg....Iesus Mare,cati nu am vazut de astia! Eu daca ma bag pe dreapta cu motoru,sau scooteru,il claxonez pe trocar,ai fac flasxuri,sa ma vada berbecu.....In fine,circul zilnic prin Madrid si imprejurimi,cu motoru,n-am avut nici cel mai mic motiv sa ma pling de corectitudinea participantilor la trafic.daca gresesc chiar,ridic frumos mina sus,imi cer scuze,si totu e ok.in tara,"mi-ar umple frigideru si mie si la neamuri"
__________________
Powered by thor
thor is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 15:45   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Mustang nu pot sa-ti dau dreptate, pentru ca lucrul acela cu viteza este general, atat pentru autovehicule cat si pentru motociclete. Uite eu am reactii mai spontane, si pana da cel din fata mea semnal dreapta, sau daca vrea sa schimbe banda aia, io deja sunt langa el. Sa numai zic de drumurile din afara oraselor, cu doua benzi, stii bine cum se taie fata oricarui participant la trafic.
Bine, cum spui tu... Nu vreau sa intru in polemica cu tine pentru ca oricum, fiecare vede problema in felul lui si o sa ne certam ca chiorii, poate o sa ne jignim si ... care e rostul? Sa ne tiganim pe un forum?
Eu iti zic insa: 150 nu este viteza de oras! Indiferent de ora la care faci deplasarile. Daca 150 nu este viteza de deplasare, 200 cum o fi?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 01:17   #14
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

@Mustang: Aici subscriu si eu! n'ai ce cauta in orase cu asa viteza.Iar pe cei ceo fac,ai condamn ...
thor is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 13:56   #15
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Presa, Publicul si Viteza

Hotnews recidiveaza

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -