Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-13, 12:39   #1
reparus

Stock
 
reparus's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Cumparatorul refuza sa inmatriculeze masina. Ce fac?

Buna ziua.

Am vandut un autoturism A acum 40 de zile.

In termenul legal de o luna cumparatorul a fost la administratia financiara de care apartine si a inregistrat fiscal autoturismul insa "a uitat" sa mearga si la politie pentru a o inmatricula pe numele lui.

Intre timp mi-au venit deja 2 amenzi datorate individului - una de rovigneta 240 ron si un radar de pe DN1. Desi am contract de vanzare cumparare si radierea fiscala, amenzile lui vor ajunge mereu la mine.

Ieri am fost sa imi inmatriculez noua mea masina B si vrand sa folosesc numerele mele vechi de inmatriculare am aflat ca vechea masina A nu a fost inmatriculata pe numele noului prorietar si prin urmare nu imi pot folosi numerele care sunt active pe masina A.
Cumparatorul nu imi mai raspunde la telefon si are domiciliul la 400 km de Bucuresti.

Ce pot face ??

Multumiri.
reparus is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 12:45   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Cumparatorul refuza sa inmatriculeze masina. Ce fac?

Quote:
Originally Posted by reparus View Post
Buna ziua.

Am vandut un autoturism A acum 40 de zile.

In termenul legal de o luna cumparatorul a fost la administratia financiara de care apartine si a inregistrat fiscal autoturismul insa "a uitat" sa mearga si la politie pentru a o inmatricula pe numele lui.

Intre timp mi-au venit deja 2 amenzi datorate individului - una de rovigneta 240 ron si un radar de pe DN1. Desi am contract de vanzare cumparare si radierea fiscala, amenzile lui vor ajunge mereu la mine.

Ieri am fost sa imi inmatriculez noua mea masina B si vrand sa folosesc numerele mele vechi de inmatriculare am aflat ca vechea masina A nu a fost inmatriculata pe numele noului prorietar si prin urmare nu imi pot folosi numerele care sunt active pe masina A.
Cumparatorul nu imi mai raspunde la telefon si are domiciliul la 400 km de Bucuresti.

Ce pot face ??

Multumiri.
Te duci la circa financiara si le arati contractul ca ai vandut-o si se anuleaza sau ii le trimite lui.
Dar nu inteleg cum ai radiat`o daca tot la tine e la financiar.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 12:50   #3
reparus

Stock
 
reparus's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Re: Cumparatorul refuza sa inmatriculeze masina. Ce fac?

Radierea de la financiar nu are legatura cu radierea de la politie.

Am fost la financiar cu amenzile si cu contractul de vanzare cumparare si mi-au comunicat ca procesele verbale pot fi anulate doar in instanta.

Faptul ca imi vin mie amenzile este normal pentru ca in baza de date a politiei masina este pe numele meu. Cand o camera de pe DN1 fotografiaza numarul de inmatriculare, amenda vine inevitabil la mine acasa.
reparus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -