Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-05, 12:40   #1
strick3rs

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Default Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

m-ar interesa si pe mine sa stiu unde se fac acest tip de numere personalizate cu numele daca stie cineva .
strick3rs is offline   Reply With Quote
Old 01-12-05, 14:44   #2
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

Quote:
Originally Posted by \"strick3rs\"
m-ar interesa si pe mine sa stiu unde se fac acest tip de numere personalizate cu numele daca stie cineva .
Pai nu cred ca se poate in Romania. Acolo formatul este
§§ ## €€€

§§ - judetzul
## - numere 00-99
€€€ - trei litere

Pai nu prea vad ce personalizare potzi sa ai cu 3 litere. Concret itzi raspunde un bastinas.

In USA, Canada (si cred ca si Mexic) se poarta numere personalizate. Toate numerele au 7 caractere (cu ceva spatziu), lumea punindu-si:

numele si-sau initzialele: DM TESS
porecla F1 FAN
ocupatzia ER MD
interesele TOXIKON
echipa favorita SOX FAN
sau \"smart ass\" I SMK U

Numerele personalizate costa in Illinois cca. 200 de dolari in plus fatza de cererea de numere obisnuite (combinatzie alandala de numere si letere). Numerele sint facute de puscariasi aflatzi in \"re-educare si recalificare\" in puscariile statului (numai ei le fac)...si nu pricep de ce sa coste atit de mult ...ca doar nu sint platitzi decit simbolic (1 dolar pe ora, stiu eu). Dar ma rog...trebuie si statul asta sa impoziteze taxe pt. buget.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 01-12-05, 15:01   #3
strick3rs

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Default

@f1anatic : am facut acest topic pentru ca am vazut si la noi astfel de numere de inmatriculare ,cred ca cel mai bun exemplu il ai la soferii de TIR care au lipit de parbriz un astfel de numar la fel cum e cel obisnuit de ex : B-32-ABC numai ca scrie pusr si simplu numele lui GHEORGHE sau orice alt nume . La acest tip de numar ma refeream.
strick3rs is offline   Reply With Quote
Old 03-12-05, 16:56   #4
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default


Tu glumesti acum!!!
Nr alea din parbriz de la tiristi sunt facute de ei, dar nu poti sa ti le pui ca nr de inmatriculare!!!
Daca vrei sa iti faci pe tabla nr din astea, gaseste un loc unde se stanteaza tabla si iti face, la ce cost nu stiu!!!
Repet astea nu sunt nr de inmatriculare LEGALE, daca vei fii prins cu asa ceva in cel mai bun caz iti ia talonul!!!
Au fost destul cazuri cand s-au luat taloane si pt cei care au nr de inmatriculare din autocolant!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 04-12-05, 13:16   #5
strick3rs

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4
Default

pai normal ca nu il foloseam ca numar de inmatriculare , sa-l am asa in masina cand e de plecat prin cartier mai mult asa de suferache
strick3rs is offline   Reply With Quote
Old 04-12-05, 13:20   #6
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default re

scz ca sunt off dar...mie mi se pare cea mai mare porcarie si SNOBISM sa iti faci asa ceva....tre sa fii de la tara sa vrei sa iti pui numele pe masina .....toti se dau iubitori de tuning...dar de fapt nu stiu ca tuning nu e tot una cu kitch....si daca suferi sa vada lumea in cartier ca te cheama nustiu cum ....inseamna ca nu te cunosc si ca vrei sa te dai mare....baga un parasolar cu numele tau si pe luneta poti sa scrii numele tau....ca de nike e plina tara .....am inteles sa le vad pe cele cu 4tuning cu c-c tuning etc...pt firme de prezentare....dar....numele tau? ce naiba ma
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 08-12-05, 12:47   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

hmzz o mare din placile de inmatriculare care le vezi sunt facute in germania .. si costa cam 1 milion 2 placi de inmatricualre cam 12 E am inteles .. sau vezi daca cei de le licenplates.tv fac shiping si pentru romania ... decat sa`ti faci numar d`ala mai bine iti faci d`alea distantzate sau cu caractere mai mici ..
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 17-12-05, 10:11   #8
VN-20-BEN

Stage 4
 
VN-20-BEN's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 294
Member of:
[VW]
Default Placi nr

Se pot face in Germania..sigur ca eu mi am facut,dar cu numar,adica fara nume intreg.Costa intre 20E shi 50E oprox...adica cu reflectorizant sau fara...shi doar cu numele cred...
VN-20-BEN is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 21:45   #9
tyberyuSS

Stage 4
 
tyberyuSS's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 277
Wink Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

va salut . A comandat cineva de pe site-ul licenseplates.tv ? si daca da.. cat lau costat curieretul sau pretul total?
tyberyuSS is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 12:39   #10
pieseautoo

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

Romanii nu vor fi niciodata ca englezii sau ca americanii. Exista diverse license plate ca sa le numesc asa, insa intr-adevar nu pot fi personalizate sub forma de sir de caractere cu nume, de exemplu.

De obicei numarul personalizat in Romania se diferentiaza foarte putin de cele legale.
pieseautoo is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 19:18   #11
icysilviu

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

Quote:
Originally Posted by tyberyuSS View Post
va salut . A comandat cineva de pe site-ul licenseplates.tv ? si daca da.. cat lau costat curieretul sau pretul total?
Am comandat eu, sunt in UK au costat in jur de 110 lire sterline sunt identice la fontul in relief ti le aseaza cum vrei doar ca una mi-a presato cam tare si nu s-au obosit sa faca alta. Nu are elementele de siguranta evident si RO ala de sub steagul EU nu e asa alungit ca la cele originale. Daca vrei fotografii trimite-mi un mail. Noroc!
icysilviu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 13:48   #12
3-DB4421

Stage 5
 
3-DB4421's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 429
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

Cine vrea numere personalizate ieftina la masina lui,cand se duce la mare in statiunea in satul de vacanta este un baiat care face numere din astea de toate felurile si eu si ieftine.Eu pe numarul asta de la masina mea am dat 20 de lei.Acum vreai sami fac numar personalizat de Arizona.Pun si o poza sa vedeti cum arata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-07-19 13.20.49.jpg
Views:	488
Size:	151.9 KB
ID:	2500194   Click image for larger version

Name:	2012-07-19 13.21.10.jpg
Views:	260
Size:	171.1 KB
ID:	2500195  
__________________
Club Dacia Targoviste Member
Un 1310 lasat,ruginit si nespalat.
Dacia 1310 8v 1985
Delta 1310 8v 1988

3-DB4421 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 18:41   #13
gigimarius

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

Quote:
Originally Posted by icysilviu View Post
Am comandat eu, sunt in UK au costat in jur de 110 lire sterline sunt identice la fontul in relief ti le aseaza cum vrei doar ca una mi-a presato cam tare si nu s-au obosit sa faca alta. Nu are elementele de siguranta evident si RO ala de sub steagul EU nu e asa alungit ca la cele originale. Daca vrei fotografii trimite-mi un mail. Noroc!
Salut, am dat si eu comanda pe http://www.licenseplates.tv/bulgaria-243.html?= mie imi zice ca sunt din SUA mai precis Florida...Am dat comanda acolo si am platit 154 $ pe data de 17.10.2014 si inca nici un semn de la ei(precizez ca am platit 50 $ transportul).Am incercat sa sun ieri seara la numarul lor si mi-a raspuns mai intai un tip vorbind in spaniola iar ulterior a chemat o persoana ce vb engleza(parea american) si a zis ca nu stie nimic de nici un fel de numere!
Daca imi poti spune te rog dupa cat timp ti-au ajuns tie numerele de la tata cumenzii!!!

Multumesc anticipat! Astept raspuns.
gigimarius is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 20:12   #14
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

50 lei m a costat placuta,e identica 1:1 decat ca nu are valurile alea jos. in rest e ca originala. din aluminiu cu litere in relief,negru ca la original,tot indentic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0408.JPG
Views:	236
Size:	1.61 MB
ID:	3043744  
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-15, 23:56   #15
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Unde se fac numere de inmatriculare personalizate ??

ma ajuta si pe mine cu un site sau ceva informatii despre unde pot face numar de inmatriculare personalizat?

afara de siteul numere personalizate . (ro)....
multumesc
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -