Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CITROEN

CITROEN Forum Citroen - dedicat posesorilor de Citroen: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-17, 10:41   #1
videosuzy

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Problema clima Citroen C5

Este cunoscută problema pe care o au mărcile Citroen şi Peugeot cu modulul ce are rol de rezistenţă pentru aeroterma de la climatizarea automată, site-ul Youtube fiind "sufocat" cu filmuleţe din care īnvăţăm cum să ne remediem singuri problema fără a mai "investi" sute de lei īntr-un modul nou. A venit şi la mine ziua cānd mi-a picat clima (cam a patra oară īn 14 ani), motiv pentru care am decis să īncerc singur să remediez problema. Am īnlocuit tranzistorii (mosfet) originali īn două module (unul original de la achiziţia maşinii şi care a mai trecut prin două "operaţii" similare) şi al doilea luat acum un an "de nou" (un no-name pānă īn 200 de lei). Din păcate constat că, īn ciuda faptului că palele de pe iconiţa din bord sunt active la apăsare pe "+" si "-", ventilatorul nu funcţioneaza. Am verificat tensiunea de alimentare a modulului şi intră 12 v pe mufa de alimentare a modulului. Ţin să precizez că ventilatorul este schimbat, are vreo 3 ani şi nu a dat semne de "oboseala". Totodată am verificat şi siguranţa de 40A şi e ok (altfel nu aveam 12v la mufa modulului). Pot verifica ventilatorul prin cuplare "directa" la 12v? Dacă DA, cum fac fără să demontez bordul? Ajung cumva firele de alimentare ale acestuia direct la modul pentru o cuplare "directă" la 12v? Mai pot verifica şi altă componenta? Aveţi vreo sugestie sau a trecut cineva prin situaţia de mai sus? Din păcate toate filmuleţele de pe Youtube care au ca subiect clima sau aeroterma Citroen C5 au ca defect şi remediere modulul arhicunoscut, fără nicio altă referire la o situaţie similară cu a mea. Mulţumesc anticipat.
videosuzy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -