Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Ce model preferi?
Audi S4 186 45.04%
BMW 335i 227 54.96%
Voters: 413. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-09, 23:25   #121
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Felul in care functioneaza. Engleza stiu si eu, nu va mai dati talente.

BITURBO : What this means is that there is a turbo for each bank of cylinders, and they are located on opposite ends of the motor.
TWIN TURBO : De ex pe Supra tt " that car is a twin turbo because it is an inline 6 motor, and the turbos are located next to each other. One feeds off the other (there is a smaller turbo that spools up to create less turbo lag, at which point a larger turbo kicks in for the higher boost) "
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 23:38   #122
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
esti bolnav? ai probleme grave la creieras! AM ZIS EU CEVA DE VREUN MOTOR?!?
ai zis ca au "motoare bune si atat"! ma intreb oare "doar atat au"?de sasiu,suspensie etc .etc nu amintesti nimic ?(off-topic: ma intreb atunci de ce la categoria suprema M3 e92 sterge pe jos cu Audi RS4 (amandoua de aceiasi putere +ca Audi are "celebrul" sistem quattro ,si tot o ia pe coaja de la M3 !)) ma mir de ce ?doar ca fac motoare bune si atat ? (si nu mai spun ca in linie dreapta o ia pe coaja pana si R8 de 420 cai de la M3 !
on:335i e o bijuterie pe langa S4!(si la propriu si la figurat)
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 23:41   #123
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Felul in care functioneaza. Engleza stiu si eu, nu va mai dati talente.

BITURBO : What this means is that there is a turbo for each bank of cylinders, and they are located on opposite ends of the motor.
TWIN TURBO : De ex pe Supra tt " that car is a twin turbo because it is an inline 6 motor, and the turbos are located next to each other. One feeds off the other (there is a smaller turbo that spools up to create less turbo lag, at which point a larger turbo kicks in for the higher boost) "
Partial ai dreptate, adica asa e, tehnologiile sunt diferite (adica twin e in general pt motoarele cu cilindrii in line iar bi e pt motoarele in v) dar in final sunt tot 2 turbine. Si nu compresor cum zicea colegul de forum.

Ps: Am mai cautat pe net si in engleza toti zic twinturbo la toate..si audi si bmw. Iar il alte limbi biturbo.

Ps2: Ca tot mi am adus aminte, desi nu se aude in clip cred ca audiul o sa se si auda mai bine datorita motorului in v.
__________________
VOTATI PLECAREA MARINARULUI
Soferi, in stanga volanului este o bagheta magica care cand o misti in sus sau in jos ne arata noua in ce directie vreti sa mergeti...si voi puteti fi vrajitori..inercati. SI NU MAI MERGETI CU FARURILE DE CEATA CAND NU E CEATA!!!

Last edited by p-george; 15-10-09 at 23:55.
p-george is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 23:43   #124
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Nu am zis asta, eu am zis doar ca biturbo nu e acelasi lucru cu twin turbo, tehnologiile fiind diferite. S-a spus mai sus ca e acelasi lucru, si am explicat ca sa inteleaga si cei care nu stiu.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 00:14   #125
bogdan772

Stage 1
 
bogdan772's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 11
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

vad ca ..voi criticati atat motoarele de audi de cand sunt fabricate de vw .... asa e aia de la vw fac motoare asa de proaste la fel k si cele de pe veyron ...daca nu stiati moarele de pe bugatti veyron sunt facute de vw ...la fel k si cele de audi si skoda ..sau altele ... nu mai laudati atat motoarele de bmw pt k nu sunt cine stie ce.
bogdan772 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 00:14   #126
cristi 318

Stage 4
 
cristi 318's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 189
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

biturbo ...fara turbo...cu 10 turbo sau fara...... BMW e nr.1 ai satisfactie la volan....
cristi 318 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 00:16   #127
GabelloU

Stage 5
 
GabelloU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 385
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Chiar daca Audi a iesit No.1 ..raman tot la BMW
GabelloU is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 00:39   #128
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Felul in care functioneaza. Engleza stiu si eu, nu va mai dati talente.

BITURBO : What this means is that there is a turbo for each bank of cylinders, and they are located on opposite ends of the motor.
TWIN TURBO : De ex pe Supra tt " that car is a twin turbo because it is an inline 6 motor, and the turbos are located next to each other. One feeds off the other (there is a smaller turbo that spools up to create less turbo lag, at which point a larger turbo kicks in for the higher boost) "
Cu riscul de a o da in off topic. Din pacate te inseli, bi - turbo & twin turbo este acelasi drac.

Ceea ce ai explicat tu este diferenta dintre Parallel Twin-turbo/BiTurbo si Sequential Twin-Turbo/BiTurbo.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 02:02   #129
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by bogdan772 View Post
vad ca ..voi criticati atat motoarele de audi de cand sunt fabricate de vw .... asa e aia de la vw fac motoare asa de proaste la fel k si cele de pe veyron ...daca nu stiati moarele de pe bugatti veyron sunt facute de vw ...la fel k si cele de audi si skoda ..sau altele ... nu mai laudati atat motoarele de bmw pt k nu sunt cine stie ce.
Daca e sa mergi pe logica asta ...motoare de bmw gasesti si pe Wiessman, Ascari, Mclaren f1 si mai sunt dar nu imi vin in minte...si sa nu sari ca si cele de mercedes sunt folosite de mai multi ...ca stiu si asta! Nu neaparat asta e logica! In privinta motoarelor care apartin grupului VAG...in ultimul timp au destul de multe probleme..dar sunt totusi niste motoare bune si ele! Cel putin in momentul de fata lupta se da mai multe pe faptul ca eu fug mai tare si am mai multe butoane si te masez la fundulet pt ca tu esti un retardat lenes plin de bani care nu intelege nimic din ceea ce se intampla cu mine ca masina....uite daca intri in curba foarte tare pt ca esti dobitoc si crezi ca schummcher a fost doar norocos ca a ajuns in f1..eu am esp, telescoape ajustabile, directie "smechera" sistem quattro si tot ce e nevoie sa mai tin in viata un infect! stiu ca sunt rau.....dar pana la urma nu poti compara audi cu bmw...punct...fiecare are un anumit tip de clienta...si cauta sa o satisfaca...da...ca sunt ele ca pret si performante comparabile..nimic de zis....dar tintesc persoane cu totul si cu totul diferite, asa ca disputa voastra e tampita! Nu am nimic cu nici una dintre marci...fiecare isi indeplineste scopul perfect..trebuie sa acceptam calitatile si defectele la amandoua!
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 07:48   #130
tsughi.bughi

Stage 3
 
tsughi.bughi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 96
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

BMW!
DIferenta din acc si 400m vine de la diferenta de cai si sistemul quattro.Dak erau d puteri mult mai apropiate era alta treaba,asa n are rost.Oricum aleg BMW-ul
__________________
There are only two types of cars for me in this world: BMWs and the rest of the cars
tsughi.bughi is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 08:58   #131
exx24

Stage 2
 
exx24's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 73
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

parca ar fi firmele voastre.. asa le laudati pe unele si blamati pe altele...
evident, la nivelul asta diferenta e de gusturi.
audi daca vrei sa stai lipit de asfalt si sa drive tare si safe..
bmw daca vrei sa simti THE RUSH si sa decuplezi DSCul de fiecare data cand te sui in masina..
la urma urmei sunt 2 supercaruri care ar face orice om fericit.
__________________
Life be my song
exx24 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 10:00   #132
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by p-george View Post
Huh? Imi zici si mie unde ai vazut frustrari domnule psiholog? ...Apropo,ai zis trei prostii in 5 cuvinte.
1. E apropo nu apropos.
2. Audi e BITURBO nu compresor.
3. Twin vine din engleze de la geaman, adica 2 turbine identice, adica acelas lucru cu Biturbo care este denumirea nemteasca (din cate stiu eu).

Noroc ca ai fost simpatic ca altfel ma suparam.
This high power output is achieved by utilising forced induction - and specifically, an all-new Eaton 'Twin Vortices Series' (TVS) Roots-type positive displacement compressor.[14][15] This new blower features twin four-lobe rotors, which are twisted 160-degrees. It is mounted on top of the engine, within the 'Vee', pumping air directly into the inlet manifold. This new design of supercharger is said to reduce the noise, vibration, and harshness (NVH) of the engine
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 10:58   #133
tyger_lelee123

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 82
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

nu mi se pare buna comparatia S4 VS M3....asa trebuie.
tyger_lelee123 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 11:06   #134
Romario2004
Accelarate Club Member

Stage 2
 
Romario2004's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 65
Member of:
[Accelarate Club]
Thumbs up Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
In primul rand Audi e 4x4 si mai puternic cu 27 cai ca BMW ,si era logic sa fie cu 0.3 sec mai rapid de la 0-100 km/h si pe 400 de metrii!dar eu tot BMW as cumpara!si sa nu uitam ca motorul de pe 335 i a castigat atatea premii la International Engine of the Year ,deci ca tehnologia e tot de partea BMW!

CORECT !!!
Romario2004 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 11:08   #135
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Audi invinge BMW? S4 vs. 335i

Quote:
Originally Posted by tyger_lelee123 View Post
nu mi se pare buna comparatia S4 VS M3....asa trebuie.
Quote:
Originally Posted by dolb View Post
frate...nu va mai suport! au mai fost 30 ca tine ! intelegeti ! RS 4 = M3 , S4 poate fi comparat doar cu 335 si GATA !

Daca e ca voi S4 sa fie cu M..atunci pe RS4 unde dracu il mai punem? damn noobs
.......
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -