Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-09, 13:47   #46
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Eu cred ca cel care a deschis topic-ul a inversat CONSTENT rezultatul testului īn mod IRONIC
Articolul e pe un ton serios, nu vad niciun element care sa duca la sugestia asta. Inafara de asta...ce ironie? cu ce tinta? de ce? cum? daca asta e ironie inseamna ca ce ai scris tu e metafora...chiar nu pare asa ceva...e o simpla confuzie cred.
__________________
ROCK HARD RIDE FREE
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 13:57   #47
Tony Ice

Stage 1
 
Tony Ice's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 22
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

sincer sa fiu nu as prea crede...
Tony Ice is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 17:25   #48
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Articolul e pe un ton serios, nu vad niciun element care sa duca la sugestia asta. Inafara de asta...ce ironie? cu ce tinta? de ce? cum? daca asta e ironie inseamna ca ce ai scris tu e metafora...chiar nu pare asa ceva...e o simpla confuzie cred.
Pai uita-te si tu la ce a scris deasupra de video.

A scris ca BelAir'ul care se face zob si tandari e SIGUR, īn mod IRONIC, pt. cei ce sustin ca tehnica vechie e mai buna.

A scris ca din punct de vedere tehnic NU SA SCHIMBAT NIMIC tot ĪN MOD IRONIC cīnd īn video se vede clar diferenta tehnica īntr-e cele doua masini, tot pt. cei ce sustin ca tehnica vechie e mai buna si pt. cei ce sustin ca la masinile americane nu s-a schimbat nimic din punct de vedere al sigurantei pasive pt. pasageri.

Textul lui īmpreuna cu video este o IRONIE SATIRICA pt. cei ce sustin ca tehnica vechie e.......... "PERFECTIUNE TE HALESC" si sīnt obsedati de vechituri sustinīnd ca tot ce a fost cīnd va, tot ce este vechi, este mai bun.

Acum, īn baza aceste SATIRE A LUI s-a dezvoltat un topic īn contradictoriu
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 17:28   #49
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

dhaaaa. se vede clar ca belle air iese mai sifonat de acolo
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 19:45   #50
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Normal. īn timp ce la BelAir, practic se rupe bordu-n doua si volanul o ia la sanatoasa spre tavan īnspre mijlocul masinii, la cealalta se deschide airbag-ul si-si face treaba asa cum trebuie.

Ce rupe bordul acolo la BelAir, este practic cutia de viteze. Īn momentul impactului, BelAir'ul fiind mai īnalt, cealalta loveste motorul īn partea de jos a blocului. Īn momentul asta se rupe suportul cutiei + ax cardanic si cu motor cu tot se duce cu iesirea cardanica diagonal īn sus si strapunge firewall-ul la mijloc ca o sageata rupīnd tot ce īntīlneste īn cale, deci bordul.

Realizezi ce se īntīmpla cu un om care sta acolo orientat mai spre mijloc, ce frumos primeste capatul cutiei direct īn pīntec cu bord cu tot.

si mai periculoase sīnt cele cu schimbator la volan si bancheta īn fata unde pot sta 3 persoane. Cel ce sta la mijloc.............o ia direct īn piept daca nu chiar īn gura.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 20:11   #51
aaltcinewaa
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 0
Red face Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

va salut...citesc de multa vreme pe forumurile 4tuning dar o deschidere de post mai slaba ca asta nu am vazut pe nici un alt site..si sexy braileanca si ar fi dat seama de faptul ca modelul 2009 e mult mai safe decat cosciugul din `50...

Scuzati ma dar nu am putut sa ma abtin!

Numa` bine!
aaltcinewaa is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 22:08   #52
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

voi stiti engleza ? SCRIE CLAR ... soferul masini din 2009 ar fi suferit niste rani ushoare la genuchi .. iar soferul din masina din 59 ... AR FI MURIT INSTANT
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 22:34   #53
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Quote:
Originally Posted by MaD-Marius View Post
voi stiti engleza ? SCRIE CLAR ... soferul masini din 2009 ar fi suferit niste rani ushoare la genuchi .. iar soferul din masina din 59 ... AR FI MURIT INSTANT
Pai eu ce am spus (exprimat alt fel) ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 23:53   #54
MaD-Marius

Stage 3
 
MaD-Marius's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 151
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

nu la tine ma refeream .. ci la cei care scriu porcariile astea fara sa se informeze sau sa fie macar atenti
MaD-Marius is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 05:44   #55
Misca-te

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 6
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Eu unu cu Dacia mea 1300 consolidata nu mi-e frica. Daca conduci cu frica in masina ta , mai bine nu o mai conduci
Misca-te is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 06:45   #56
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

Nu e vorba aici de frica sau nefrica. Si de pe caruta poti sa cazi, si la caruta poate calu s-o ia razna si nu-l mai poti stapīni. Asta n-are cheie pe care s-o tragi din contact, viteza pe care s-o scoti īn punctu mort si nici frīna de servici. E mai periculos ca o masina
Īn ceea ce priveste "Dacia 1300 consolidata" asta......... zica-se ca n-ai testat-o la nici un crash-test ca sa vezi cīt e de consolidata iar niste tavaraie prinse de tabla prin sudura.......... mda............. zica-se ca-i consolidare. La un impact se rupe exact acolo unde-i mai slab, la tabla subtire de care e sudata

Consolidarile astea ower-roll sīnt cu totul alta mīncare de peste deoarece nu cred c-o īnghiesui tu pe..........."mama soacra" printr-un paienjenis de tavaraie cīnd o plimbi la coafor sau la piata sa-si cumpere lubenita.

Daca vrei sa-ti faci o 1300 la nivelul tehnic actual, trebuie sa-i recalculezi si sa-i reproectezi toata structura de rezistenta ceea ce nu se poate face īntr-un service normal si nici īn garajul din curte. Nu mai vorbesc de teste simulate pe computer sau live cu o caroserie modificata pe care s-o proptesti īntr-un zid sa vezi ce se īntīmpla.

De centuri care se strīng pe tine īn momentul impactului + airbag nici nu mai vorbesc ca degeaba ai tu caroserie īntarita daca te trezesti cu volanu-n gura, scaune prea īnalte unde-ti vine rama tavanului īn cap si multe altele.

Ca sa vezi ce se īntīmpla cu o 1300 cīnd da īntr-un perete, ia una de la remat, blocheaza-i rotile sa mearga drept, īmpinge-o cu o alta masina pīna la o Vmax de 40 - 50 km/h si las-o sa dea īn coltul unui perete de beton dupa care studiaz-o sa vezi si unde s-a deformat.

Eu n-am nimic īmpotriva daciilor vechi. Sīnt niste "jucarii" destul de simpatice pt. cei ce tin la nostalgie si eventual pt. cei cu bugetul financiar mai restrīns dar ma gīndesc ca n-ar strica ca cei de la RAR sa faca cīteva crash -teste cu dacii din astea, sa l-e mai frīneze la unii putin excesul de zel, sa realizeze cu ce se misca pe strada, sa fie constienti de pericolele existente.

Asta bineīnteles, teste cu dacii vechi care nu sīnt ruginite, ca putregaiurile......... daca dai cu ea la un test, o aduni cu matura si farasu

Uita-te la BelAir'ul asta din video, īn momentul impactului, pur si simplu purjeaza praf de rugina maro din praguri si masina asta arata destul de bine. Acuma īnchipuieti īn locul iei, o dacie putreda de rugina unde pragurile au gauri de bagi degetu īn ele, gauri cīrpacite cu tabla prost sudata si ascunsa cu chit, cum se deformeaza aia.

Last edited by CyberCSX; 22-09-09 at 06:48.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 09:16   #57
danelu

Stage 4
 
danelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 181
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

interesant clipul.....dar cred ca descrierea e la misto...e clar ca masinile vechi stau mai prost la capitolul siguranta.
danelu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 10:06   #58
catalin_486

Stage 4
 
catalin_486's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 188
Member of:
[VW]
Default Re: Chevrolet BelAir '59, mai sigur decat un Malibu din 2009

nemtoaicele nu-s bune de p..a dar sunt rezistente la tavaleala ))
catalin_486 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 00:00   #59
Bmw_ManiaK

Stage 2
 
Bmw_ManiaK's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 47
Default Re: Crash Test: Chevrolet BelAir 1959 vs. Chevrolet Malibu 2009

Intradevar masinile moderne sunt mult mai sigure..avand tot felul de revelati tehologice ..... DAR ...Where is the fun to DRIVE... sa simti u masina....nu sa franeze "compiuteru" in locu tau...si sa....sa CONDUCI intr'un final...ca masinile astea noi ( nu toate dar 85% dintre ele ) iti "fura" toata aceasta placere.... ! ..


Oldies Rulzz.. !
Bmw_ManiaK is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 02:32   #60
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Crash Test: Chevrolet BelAir 1959 vs. Chevrolet Malibu 2009

Era clar ca o sa iasa asa doar nu e erau prosti sa se faca de ras ca in 50 ani nu au avansat deloc si sunt mai sigure masinile de atunci .... Nush sigur daca testele astea sunt facute cu motoarele pe masina daca da atunci eu zic ca masina din 50 nu are motor iar cealalta da tocmai pt. a fi o dif mare intre ele in timpul impactului arata ce mult au avansat desii daca stai sa te gandesti au ajuns sa fie facute din plastic masinile acum ma refer la aripi si mai stiu eu ce mai e pe ele din plasti pai alea atunci eru din tabla nu foaie de ceapa ca acum asa ca daca e sa gandesti logic palsticu ala prost nu are nici-o sansa in fata tablei groase de atunci...Parerea Mea...PS la un asemenea impact frontal Air-Bagurile sunt egal cu 0.
laur3atu is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -