Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-09, 16:06   #1
Cigo

Stage 3
 
Cigo's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 113
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[VW]
Default Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Una din cele mai ieftine masini din lume, produsa de Tata Nano, a trecut proba la crash test-ul European. Acesta este un pas important in viitorul masinutei Nano pentru extinderea si pe piata Europei sau chiar pe cea a Americii.


Testul a avut loc la centrul de cercertare din Anglia, MIRA, sub privirile atente ale celor de la Vehicle Certification Authority. Testele MIRA sunt realizate la o viteza de 56km/h, viteza mult prea mare pentru autoritatile indiene.

Si daca ar primi mai multa protectie pentru un oarecare impact sau un interior ceva mai comod, Nano ramane destul de mult sub valoarea masinilor de pe piata europeana.

Ratan Tata, fondatorul acestei companii, intentioneaza sa vanda masinuta Nano si in US. Acest vis este destul de departe de a fi indeplinit, insa dupa rezultatele testelor, deloc proaste de altfel, visul se poate transforma intr-o posibilitate destul de mare.

film
Cigo is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 17:12   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

se tine bine cubul de gheta...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 17:54   #3
BR-03-PMP

Stage 4
 
BR-03-PMP's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

interesant la cati bani costa e destul de sigura
BR-03-PMP is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:03   #4
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

E un progres de la chinezariile care ajungeau cu locurile din spate in fata dupa un impact ca asta, insa nu este indeajuns sa ramana masina intreaga, si sa gasesti pasagerii cu creierii sariti pe geamuri inauntru.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:41   #5
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Daca baga Nano pe piata europeana sigur in Romania se va umple de asa ceva, masina ieftina, costuri de intretinere ieftine, consum redus nimic mai mult de la taranu roman care isi doreste o masina noua. E ceva gen Tico, si rahatu dreaq se tine bine inca.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:07   #6
gyo.the.greatest
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 28
Smile Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Daca baga Nano pe piata europeana sigur in Romania se va umple de asa ceva, masina ieftina, costuri de intretinere ieftine, consum redus nimic mai mult de la taranu roman care isi doreste o masina noua. E ceva gen Tico, si rahatu dreaq se tine bine inca.
las sa se bage, tare ash vrea sa vad disparute daciile 1310...ma doare mintea knd le vad pe strada
cine are bani, nu cumpara nano...si cred k e de multe zeci de mii de ori decat tico(parere personala)
gyo.the.greatest is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 22:49   #7
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Hai ca imi plac indienii . Au demonstrat ca se pot face si masini ieftine dar in acelas timp si sigure . Bv lor , macar daca ar putea influenta preturile care au cam inceput sa creasca , mai ales la masinile "noi".
Goose is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:29   #8
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

foarte tare BRAVO masina de 2000 de dolari )
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:31   #9
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

O sa cumpere romanii multe. Da tot Loganu se vinde ca painea calda.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 23:38   #10
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

))))
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 03:08   #11
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

o fi ea sigura, da pare tot o cutie de chibrituri mica si firava
sandero pare limuzina pe langa asta ))
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 09:55   #12
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Quote:
Originally Posted by adrian_tl30 View Post
o fi ea sigura, da pare tot o cutie de chibrituri mica si firava
sandero pare limuzina pe langa asta ))
Da cum poti sa compari Sandero cu Nano nu stu de unde ai luat ideea asta, pentru ca Sandero e mult mai mare e un hachback si costa 6000 de euro, pe cand Nano e inca odata mai mic ca Sandero sau poate de doua ori si costa 2000 de dolari, plus ca siguranta, dotarile, spatiul nu se compara cu al lui Nano. Compara Nano cu Matizu ceva de genu, dar daca vrei cu o masina noua, clar nu pui Dacia, numai daca facea si Dacia ceva gen Lastun 500 )
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:03   #13
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Quote:
Originally Posted by gyo.the.greatest View Post
las sa se bage, tare ash vrea sa vad disparute daciile 1310...ma doare mintea knd le vad pe strada
Pai ce ai cu dacile 1310 ? Intr-o Dacia 1310 daca stam sa facem comparatia asta desi nu prea e de prisos pentru ca Dacia e o berlina cu 4 usi in monovolum si Nano e o cutie, dar in fine sa revin la subiect, nu stiu cum stai intr-un Nano ca confort cat de cat, fiind atat de mic s-ar putea sa nu ai nici loc in el, pe cand in dacie mai stai de bine de rau si bine. Puterea lui Nano e pe jumatate cat e a Daciei 1310 si nu se poate depasi viteza de 80 km/h la Nano asta au si spus ca e o masina ieftina. Iar daca o introduce pe piata atunci romanu o sa-si ia ca e ieftina la pretz, si mai ales la taxi o sa mai intre asa ceva si se umple strazile de Nano. Desi daca m-ai pune sa merg sau sa aleg Nano nu stiu daca as faceo, mai bine mi-as cumpara 1310 injectie si altfel stau. La dotari 1310 e cheala, dar nici Nano nu e mai dotat, un geam electric si un aer conditionat (optional) si probabil nici ala nu baga aer rece cum baga un aer conditionat la o masina. Peste cativa ani cand ai sa mai vezi o dacie pe strada ai sa zici " uite ma dacia de cand n-am mai vazut" ca se va inlocui cu Nano in mod sigur daca se aduce in Europa. Aici nici macar nu te contrazic la treaba asta. Doar am facut o comparatie intre un Nano si 1310 care sta mai bine, 1310 e SH si Nano nou, dar nu face nici cat una SH pun pariu. Ramane de vazut ce stiu indieniii intradevar sa faca.

Last edited by Thomas Everywhere; 17-07-09 at 10:07.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:25   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

Ia, ia tu o dacie 1310 care e dupa standardele lui PAPURA VODA si fa cu ea acelasi test cum este cel din video si sa vedem CE MAI RAMĪNE DIN EA si ce mai ramīne din pasageri (dummys). Ulterior stam de vorba si nu cred ca ai prefera sa stai īntr-o dacie īn situatia asta.

Eu n-am nimic cu iubitorii de dacii OLDTIMER. Este demn de apreciat ca se tine o traditie īn viata. Daciile astea vechi sīnt o treaba istorica si cine restaureaza 1:1 un oldtimer din asta (NU TUNING MIORITIC) merita toata stima si respectul dar nu le mai ridicati atīt īn slavi ca masinile astea nu corespund normelor de siguranta moderne nici cīt negru sub unghie si nu le mai comparati atīt punīndu-le ca "masina etalon".

Ca TIP DE MASINA, Nano ar putea fi comparat cu un LASTUN / Trabant eventual Smart cu indulgenta si nu cu alta masina.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:30   #15
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Posibil in Europa! Tata Nano a trecut de crash test-ul MIRA

As vrea sa vad dumneavoastra v-ati cumpara un Nano? nu prea cred!
In plus ramane de vazut comportamentul lui Nano live nu acolo si atunci sa vedem persoanele care raman in ea vii sau moarte, aia sunt doar niste manechini care joaca rolul unor pasageri adevarati, dar manechini raman manechini si omu, om.
Da aveti dreptate ca Dacia 1310 n-ar rezista la un impact puternic pentru ca este o masina moarta totus, dar e mai spatioasa ca Nano si e dublu la puterea lui Nano. N-am zis nimic rau nici lui Nano, intradevar pentru o tehnologie indiana se tine bine, dar deja va deveni plictisitor si enervant cand voi intalni dastea pe strada si te incurci de ele pe oriunde.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -