Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-09, 01:29   #16
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Post VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
ce o difera de g5? o grila niste faruri si niste triple pe care daca le iei aftermarket si le pui pe g5 ajungi sa ai g6?
Mă strădui să fiu ON :

- "Pentru prima oară pe un GTI au fost integrate arcuri şi amortizoare speciale alături de bare antiruliu şi sistemul ACC (Adaptiv Chassis Control) cu ajustare pneumatică a amortizoarelor. Sistemul ACC dispune de trei moduri de funcţionare - confort, normal şi sport."

- "Pentru prima dată noul Golf GTI a fost dotat cu un diferenţial cu alunecare limitată (XDS) conectat la un sistem sofisticat ESP pentru a maximiza răspunsul tracţiunii."

-"Conceptul VW Golf 6 GTI este propulsat de un motor TSI de 2.0 litri în 4 cilindri care dezvoltă 210 CP - mai mult cu 10 CP decât modelul precedent. În ciuda plusului de putere noul motor este mai eficient decât predecesorul său având un consum de
6.2 litri/100 km cu emisii de CO2 de 189 g/km. Noul Golf 6 GTI ajunge de la 0-100 km/h în 7.2 secunde şi are o viteză maximă de 238 km/h, fiind cel mai rapid model Golf GTI produs vreodată.
"

-"Creşterea puterii se va datora noului motor turbo de 2.0 litri EA888 care este echipat cu sistemul Audi „variable valve-lift."

Erai " pe aproape".
Sper că m-am făcut inţeles.

Last edited by turb0; 17-07-09 at 01:32.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 02:29   #17
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

puteau sa mai lucreze putin(mai mult) la exterior, sa nu se zica ca este un golf 5 cu facelift
am vazut in carrefour GTI-ul si chiar e frumos :X
poate urmatorul (golf 7) o sa fie mult mai schimbat
__________________
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:37   #18
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

dap dap, multa lume vad ca se incapataneaza sa nu inteleaga din motive de ei stiute ca GTI a fost intotdeauna f reusit pt ca areusit sa fiee ceea ce intentiona sa fie. "Best all- around hot hatch" nu spune nimanui nik? Iubesc Focus RS si admir Megane Sport dar nu se preteaza la asa multe lucruri deodata si niic nu o sa le faca asa bine ca GTI-ul pe toate. Asta tinand si valoarea in timp ca niciun alt hatch, fara sa aiba linii iesite din comun sau care sa tipe la tine, va sti sa ramana atractiva, un clasic chiar si peste 15 ani , sa zicem. Si la puterea pe care o are tehnic si tehnologic va fi "palaria hos inca si peste 10 ani, insa megane-ul dupa mine va fi muuult mai obosit, demoralizat si depasit la capitole mai putin evidente, RS-ul te va rupe cu niste cheltuieli pe termen lung cum ar fi in primul rand carburantul... Asta nu ar fi o problema pt cine vrea numai prestatii, dar sa fim realisti... suntem romani... te risti sa iei curba urmatoare cu 170 intr-un focus RS? sau o iei tot cu 110 ca si unul care are 150 de cai? fie ca zici da, fie ca zici nu, tot la ideea ca trebuie sa te potiolesti in pista ajungi... si din nou... suntem in Ro...
Acuma sa critic... am inteles ca ei se lauda ca diff-ul "electronic" functioneaza si bla bla bla, dar de ce scot ochii cu treaba asta? nu puteau sa puna ei un diff sanatos acolo fara sa bla bla bla atata? Pun pariu ca rezultatul era si mai bun... asta pt cine-si facea iluzii ca electronica de pe GTI s-ar apropia de rezultatul garantat de un diferential ca la mama acasa.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:54   #19
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: VIDEO:Test-drive cu VW Golf 6 GTI

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
Bine că eşti tu deştept !
În caz că nu ştiai, cei de la Top Gear pe care tu ii venerezi prea mult sunt nişte amatori în comparaţie cu cei de la Fifth Gear, unde din 'întâmplare' mai sunt foşti piloţi profesionişti , etc, etc. !
În plus, dacă vei urmări test-drive-ul cu Claudiu David de la Pr*M**or, vei deschide poate ochii şi vei vedea părerea singurului pilot in WRC care, nu este prea bună despre această maşină. Eu nu am nimic cu tine, dar înainte să tragi nişte concluzii, este bine să gândeşti de două ori. Seară plăcută.
Stai calm prietene. Nu-mi spune tu mie la ce sa ma uit. Test drive-ul e nasol facut si asta n-o zic doar eu.
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 11:41   #20
catalin_486

Stage 4
 
catalin_486's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 188
Member of:
[VW]
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

la putere a ramans in urama celorlalti cumpetitori dar la confort ruleaza. oricum ramane regele hatch-urilor
catalin_486 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 12:00   #21
vitezoman

Stage 4
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 172
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

nu ma convins astia sami iau golful dar am invatat despre calaretulu ala )
astept sai vad pe Top Gear
vitezoman is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 16:13   #22
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Ce zici de Ford Focus RS sau Renault Megane R26 ? cam "fraiere " nu ? pe langa Golf GTI ?de asta spuneam ....Golf GTI a fost odata regele ..dar azi numai este ! cel putin din datele tehnice .../fordul are 300 cai ,iar Renaultul 230 .....nu mai spunem ca amndoua sunt mai bune pe circuit ca MK6 GTi ,iar R26 a iesit pe Nurburgring "rege" la categoria asta( FWD) ! cine nu are cap ?u sau eu ?thinck about it !
Fordul este mai scump, mai costisitor de intretinut cum a zis un alt forumist mai sus si nu prea este in aceeasi clasa. Iar despre megane...hai sa nu ne c*c*m pe noi...nu ai nimic pe ea,nu ai scaune spate jumatate e din plastic si nici la fiabilitate nu impresioneaza deci r26r ul este mai mult un experiment de circuit. Iar o astfel de masina nu o iei doar pt circuit.

Cat despre golf 6 gti...interiorul este de 2 ori mai frumos si in sfarsit au schimbat luminile albastre (care erau frumoase) dar de care ma plictisisem rau de tot. Exteriorul este comme ci comme ca... Oglinzile DA farurile DA grila da si nu...parca si a pirdut un pic din charm...pragurile DA stopurile NU evacuarea DA iar rotile..cu tristete zic NU...6-ele a capatat niste linii mai ascutite (vezi faruri stopuri oglinzi e.t.c) iar jantele astea sunt parca prea rotunjite pt restul masinii...iar daca cele de 18" merg cele de 17" nu prea imi place cum vin.

Pt cei care zic ca 10 cp in plus e prea putin stati linistiti ca sigur o sa iasa si versiuni in genul (30 edition, pirelli) si se zvonea ca r32 ul va fi inlocuit de o varianta cu motorizarea de la audi s3. Deci nu s-au oprit aici.

Pt mine golf 6 ramene preferatul...si am mers cu cam toate rivalele in afara de megane. GTI-ul ramane compromisul perfect intre distractie fiabiliate confort si design.
__________________
VOTATI PLECAREA MARINARULUI
Soferi, in stanga volanului este o bagheta magica care cand o misti in sus sau in jos ne arata noua in ce directie vreti sa mergeti...si voi puteti fi vrajitori..inercati. SI NU MAI MERGETI CU FARURILE DE CEATA CAND NU E CEATA!!!
p-george is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 20:30   #23
country boy

Stage 3
 
country boy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

unde e Fif sa scoata untul din GTI-ul ala ce dracu nu e Bentley sa admiri privirea din el sa fim seriosi prezentarea e o mare prostie.

Kia Rio
country boy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 23:28   #24
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: VIDEO: Test-drive cu VW Golf 6 GTI

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
Mă strădui să fiu ON :

- "Pentru prima oară pe un GTI au fost integrate arcuri şi amortizoare speciale alături de bare antiruliu şi sistemul ACC (Adaptiv Chassis Control) cu ajustare pneumatică a amortizoarelor. Sistemul ACC dispune de trei moduri de funcţionare - confort, normal şi sport."

- "Pentru prima dată noul Golf GTI a fost dotat cu un diferenţial cu alunecare limitată (XDS) conectat la un sistem sofisticat ESP pentru a maximiza răspunsul tracţiunii."

-"Conceptul VW Golf 6 GTI este propulsat de un motor TSI de 2.0 litri în 4 cilindri care dezvoltă 210 CP - mai mult cu 10 CP decât modelul precedent. În ciuda plusului de putere noul motor este mai eficient decât predecesorul său având un consum de
6.2 litri/100 km cu emisii de CO2 de 189 g/km. Noul Golf 6 GTI ajunge de la 0-100 km/h în 7.2 secunde şi are o viteză maximă de 238 km/h, fiind cel mai rapid model Golf GTI produs vreodată.
"

-"Creşterea puterii se va datora noului motor turbo de 2.0 litri EA888 care este echipat cu sistemul Audi „variable valve-lift."

Erai " pe aproape".
Sper că m-am făcut inţeles.

eu ma refeream strict la exterior. e normal ca mecanica pe o masina noua sa fie mai buna decat pe cea precedenta.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -