Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-09, 23:01   #46
zever

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 43
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Soferul de pe ford e varza. Frana in mijlocul virajului...trase aiurea. Cel de pe clio e mult mai bun. Si oricum clio sta mai bine pe sosea. Suficient cat sa nu fie asa o mare diferenta. Daca si soferul de pe ford ar fi stiut sa conduca ca si cel pe pe clio, ar fi fost o diferenta mai mare.
zever is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 02:16   #47
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

In primul rand sa clarificam niste lucruri, cum scrie si pe siteul celor de la Autocar. Focus Rs a mers cu toate sistemele de siguranta on, pe cand la Clio toate au fost off.
In al doilea rand In Focus a fost un jurnalist oarecare in timp ce clio a fost condus de Steve Sutcliffe "Autocar's finest driver and most experienced road tester. Raced TVRs for three years; drove Honda's F1 car and set competitive times at Silverstone" Deci haideti sa fim putin realisti.
In al treilea rand Focusul a fost condus foarte incet, cum va explicati ca motorul acestuia nu se auzea absolut deloc si dupa cum s-a vazut in celalte teste, la Focus RS motorul chiar se face foarte usor auzit espamentul ala are grija de asta.
Testul acesta a fost o campanie de marketing pentru a promova noul CLio.

Last edited by Alexc2vtr; 19-06-09 at 02:18.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 08:58   #48
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Adevarul e ca eu am un Clio RS 2008 si un 997 4s 2007 . In sensul giratoriu amandoua pleaca de la 50km/h + . Iar pe viraje intru mai tare cu Clio si mai sigur , intradevar surprinde felul in care sta pe viraje , parca incalca legile fizicii )
Renault RS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 09:20   #49
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

arata foarte bine Fordul.
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 09:22   #50
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

focus all the way.
daaaaaaaar, clio rs este o masina super la randul ei.
diferenta de putere se vede pe liniile drepte, iar cea de greutate pe viraje.
oricum, cred ca si soferul de pe focus nu era la fel de priceput ca si cel de pe clio.
__________________
Future Lamborghini owner.

Limba14 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 11:17   #51
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Quote:
Originally Posted by alexei89 View Post
prefer clio rs! intotdeauna pe 4 roti!
divizia sport de la renault mereu sa facut furori, cu toate ca eu ma asteptam sa castige detasat fordul in fata lui clio! i-au zis evo killer si el nu poate sa scape de clio!
au ales un circuit in care nu a putut sa scape de renault. ca dak pui in linie dreapta focusul cu absolut orice hatch castiga. de asta i s-a zis evo killer.
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 17:44   #52
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Clar as opta pt ford ,oricum mi se pare ca Clio'ul sta mai bine lipit de sosea dar este mai uratel
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 19:36   #53
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Ma repet din nou. Renault Clio Rs, a stat dupa Ford pentru ca a fost un circuit greu ptr Ford si ptr cei 300 hk pe care ii are, nu i-a putut folosi pe circuitu ala, iar Clio fiind mai micutz si mai usurel decat Ford i-a permis sa se tina dupa Ford, daca va-ti uitat bine pe linie dreapta Ford Focus se indeparta de Clio nu mai in curbe Clio se tinea dupa Ford, asta depinde si de sofer. Eu zic ca daca l-ar fi pus pe Clio pe linie dreapta nici nu avea Ford ce sa faca din el. Dar oricum se tinea bine pentru 200 hk si aspirat, e un lucru bun. Da eu as alege tot Ford.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 20:51   #54
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Vorbiti de o masina cu motor de 2.5 Turbo in 5 cilindrii (sper ca nu gresesc) si alta cu motor de 2.0 aspirat in 4. Normal ca fordul nu putea sa foloseasca aia 300 dc are tractiune fata, cu toate limitatoarele dupa lume. Ford a vrut probabil sa iasa in evidenta cu puterea mare si a reusit, chiar dc nu se poate folosi.
Ambele sunt masini extraordinare.
P.S Clio la clasa sa nu are rival. (punct)
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 20:25   #55
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Quote:
Originally Posted by cheet View Post
cu siguranta e foarte bun clioul, dar dupa cum zice si rotunjoru la final, nu s-ar tine dupa focus daca ar si merge pe bune cu el...mi-e greu sa cred ca e o diferenta asa uriasa intre distantele de franare, se vede in cateva secvente cum ala cu focusu franeaza cu mult inainte de fi nevoit si clioul se lipeste imediat...pe curbe mi se par egale(nu e rau daca se ridica roata in aer, inseamna doar ca restu 3 au destula aderenta cat sa nu alunece)
rotunjorul a zis ca nu e mare diferenta intre ele ,si ca fordul nu e "chiar"atat de rapid precum sugereaza cifrele !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 16:19   #56
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

foarte interesant filmul ! de fiecare data cand renault sport a scos vreun model nou, s-a autodepasit. ca un aspirat sa se tina de un turbo la o distanta asa mica este ceva ...
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 16:26   #57
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Quote:
Originally Posted by 59AFA View Post
Megane R26R este o masina de serie care se produce intr-o editie foarte limitata ( 450 ) , iar singura diferenta intre ea si R26 este greutatea redusa.
Astept cu nerabdare o comparatie mai corecta , intre Megane RS fie R26 fie R26R si Ford Focus RS...daca Clio a fost atat de aproape de Focus sunt sigur ca Megane il spulbera.
apropo de spulberat : http://www.sotto.ro/articol/Stiri/29...-Focus-RS.html
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 18:13   #58
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Este mai tare Renault Rs nu ştiu pe mine el mă atrage mai mult buburuza mică
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 23:24   #59
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

renault for ever cine nu suporta marca renault asta e , in general astia cu loganele au boala pe clio .. vad asta mereu.
expres is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 10:22   #60
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio RS se ia la trāntă cu Ford Focus RS

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Ma repet din nou. Renault Clio Rs, a stat dupa Ford pentru ca a fost un circuit greu ptr Ford si ptr cei 300 hk pe care ii are, nu i-a putut folosi pe circuitu ala, iar Clio fiind mai micutz si mai usurel decat Ford i-a permis sa se tina dupa Ford, daca va-ti uitat bine pe linie dreapta Ford Focus se indeparta de Clio nu mai in curbe Clio se tinea dupa Ford, asta depinde si de sofer. Eu zic ca daca l-ar fi pus pe Clio pe linie dreapta nici nu avea Ford ce sa faca din el. Dar oricum se tinea bine pentru 200 hk si aspirat, e un lucru bun. Da eu as alege tot Ford.
ce-ar fi sa se faca curse de F1 pe linii drepte.. in curand si WRC pe macadam in linie dreapta... ca de... ar fi circuitul prea greu pentru ford.... ce argument stupid...

cred ca megane trophy il bate la cur pe ford RS... cred ca si clio v6 ala vechi cu motor central se tine mai bine decat RS...
miliady is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -