Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Tu ce model preferi?
Mini Cooper S 41 18.06%
Volkswagen Scirocco 186 81.94%
Voters: 227. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-09, 11:52   #46
mef

Stage 2
 
mef's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 45
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Miniul are mai mult potential :P daca avea si mini mai multi caluti cred ca il facea cu mult mai mult scirocco mini are un motor de 1.6turbo si 174 cp
mef is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 12:12   #47
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

dar ce te face sa crezi ca are mai mult potential? cum am zis mai devreme, scirocco are atat LSD cat si suspensii intelgente active cat si cutie cu ambreiaj dublu. Mini deocamdata are un motor excelent(chiar daca nici scirocco nu dezamageste), suspensii f bune, dar nu pe masura celor de pe scirocco, si atu-ul principal raportul greutate/putere. Deci, tot ce are mini are si scirocco, chiar mai bun, dupa parerea mea(in afara de motoare care sunt prea apropiate ca finete si mecanica, si in lumina raportului greutate/putere).
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 18:31   #48
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
dar ce te face sa crezi ca are mai mult potential? cum am zis mai devreme, scirocco are atat LSD cat si suspensii intelgente active cat si cutie cu ambreiaj dublu. Mini deocamdata are un motor excelent(chiar daca nici scirocco nu dezamageste), suspensii f bune, dar nu pe masura celor de pe scirocco, si atu-ul principal raportul greutate/putere. Deci, tot ce are mini are si scirocco, chiar mai bun, dupa parerea mea(in afara de motoare care sunt prea apropiate ca finete si mecanica, si in lumina raportului greutate/putere).
https://www.youtube.com/watch?v=1RxGL3dw6Ag
revin totusi si zic ca asta e un comparativ corect
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 19:24   #49
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

lol, lol, poate era un comparativ pana sa apara Scirocco, dar in rest nu se prea potriveste. In primul rand, mini este mult mai premium decat polo, apoi testul asta se face doar pt ca este f mari asemanare intre puteri, in rest nu au de-as face nik una cu cealalta-mini este un cooper S, adica varianta destul de normala, pe cand Cup-ul de la polo, este o varianta vitaminizata a variantei gti deja sportive, si este mult mai rara decat un Cooper S - apoi sa nu mai vb ca mini ar trebui sa scoata Cooper S john Cooper Works daca ar fi de comparat 2 versiuni la fel de "exotice", in plus, Mini are suspensie independenta f sofisticata pe spate, pe cand Polo are o "amarata" de punte rigida - Mini este mult mai rafinat si mai nou in toate, inclusiv motorul dupa cum zicea la 175 de cai cere un adversar de aprox 200, care sa aiba si un sasiu pe masura(adica scirocco). In plus, testul este f vechi, de aproape un an. Polo este total in alta clasa, chiar daca puterea este cam acolo. Trust, me.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 13:36   #50
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

vot clar scirocco !!
mini n-are nici o treaba pe langa el...
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 15:57   #51
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by andrew 46 View Post
vot clar scirocco !!
mini n-are nici o treaba pe langa el...
si tu nu ai nici o treaba cu postu asta ..poate mini e o trotineta....
argumenteaza de ce mini nu are nici o treaba?ti se pare diferenta de 0.7 sec o diferenta astronomica?eu nu am zis ca scirocco nu e mai bun dar nici sa terfalesti cu mini in halu asta

Last edited by adrian78bmw; 09-02-09 at 19:04.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 19:04   #52
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
si tu nu ai nici o treaba cu postu asta ..poate mini e o trotineta....
scuza-ma daca te-am suparat domnule adrian.
insa cred ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea!
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 11:06   #53
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by golidix View Post
tzacaniti ) vreau si eu sa ma joc ca ei
exact la asta ma gandeam....fac ei ce fac si iese mare distractie cand fac teste comparative...LOL
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 01:29   #54
paco_florin

Stage 2
 
paco_florin's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 52
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
scirocco cu seria 3? Pfff, uite ca nu se poate. Scirocco peste este Mini, chiar daca sunt fan infocat Mini, era 100% sigur ca VW il va bate. La pret sunt mult prea apropiate si Rocco ofera mult mai mult decat mini. Ajunge sa vezi asta si prin faptul ca BMW se gandeste deja la noul mini pe cand Rocco este proaspat scos, si mult mai avansat tehnologic si mecanic: diferential autoblocant, suspensii active si DSG printre cele mai semnificative jucarii pe care mini nici nu le viseaza din cate stiu eu. Plus ca are un portbagaj aproape cat al golfului(300 l VS 350 aprox ai golfului) pe cand mini il are de 100 si ceva de litri?... apoi, lasand deoparte faptul ca mini este intr-adevar finutza si la interioare si materiale utilizate, Rocco il bate si la capitolul asta. la design, dupa mine, la fel, cu singura mentiune ca la interior scirocco putea fi mai original, in rest eu il gasesc splendid.
scirocco nu are diferential autoblocant
paco_florin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 10:16   #55
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

are, are, dar nu-s sigur ca pe toate versiunile, sau nu stiu daca este disponibil inca. Acelasi diferential care va fi prezent si pe Golf VI GTI cu DCC (suspensiile active) si XDS (LSD-ul). Cat despre versiunea prezentata aici, intr-adevar nu are, asa ca, buna observatie, mersi .
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 20:02   #56
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

VW Scirocco .. mult mai frumos....
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 12:43   #57
paco_florin

Stage 2
 
paco_florin's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 52
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
are, are, dar nu-s sigur ca pe toate versiunile, sau nu stiu daca este disponibil inca. Acelasi diferential care va fi prezent si pe Golf VI GTI cu DCC (suspensiile active) si XDS (LSD-ul). Cat despre versiunea prezentata aici, intr-adevar nu are, asa ca, buna observatie, mersi .
n-ai pentru ce am citit si eu k pe noul gti va aparea un LSD...
paco_florin is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 22:21   #58
X3M_5P33D3R

Stage 3
 
X3M_5P33D3R's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 148
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Fara suparare dar Mini ul mi se pare 'muieresc' in comparatzie cu Scirocco care este mul mai agresiv
X3M_5P33D3R is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 09:18   #59
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

Quote:
Originally Posted by X3M_5P33D3R View Post
Fara suparare dar Mini ul mi se pare 'muieresc' in comparatzie cu Scirocco care este mul mai agresiv
cata dreptate ai
bravo
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 18:05   #60
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mini Cooper S vs. Volkswagen Scirocco

cu toate ca mini-u e facut de bmw tot vw ramane baza (cel putin in comparatia asta )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -