Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Ce model preferi?
Nissan 370Z 102 45.33%
BMW 135i Coupe 123 54.67%
Voters: 225. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-08, 14:23   #61
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by unul View Post
BWM este masina care siar dorioo multa lume...din cauza Luxului si vitezei.....Hergelia de caluti care abia asteapta sa arate ce stie....
ciudat! eu stiam ca mercedes sau lexus.. sau ferrari sau lambo sunt masini foarte mult dorite de toata lumea
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:25   #62
unul

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ottaviano_m...iti inteleg pasiunea pt bmw dar ce ai scris tu mai sus sunt niste prostioare! deci pentru tine, o masina cu 2 turbine pe ea , e mai buna decat o aspirata cu aceleasi performante?! Pai gandeste-te la aspirata aia ca ii pui turbina ce o sa rupa asflatu in doua! sunt o gramada de posibilitati prin care nissan-ul il va bate la cur pe bmw! ... apropo, bmw deja are twinturbo..nu ai ce sa ii mai pui la capitolul asta!

2 la mana, vorbeai de stabilitate? check this out! https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek

3 la mana bimmeru e mai frumos dar cu siguranta nu este mai performant! iar ca fiabilitate... ma abtin sa mai vorbesc de fiabilitatea bmw-urilor.

4 la mana.. comfort? ce e ala? pai tu vrei comfort la o masina sport? crede-ma ca ai comfort 0 in bimmer si in nissan.




dolb ...am si eu o intrebare.....dece toata lumea isi cumpara un Bmw??acum nu te gandii la acei Cocalari care au Bmw doar de impresie....
a si inca ceva...vezi ca la mine se tine acelasi bmw de la tata...si la avut si fratimiu o perioada..osi eu acum....
unul is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:27   #63
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

cred ca mai multi si-ar dori BMW decat merc sau lexus, din moment ce cele 2 amintite de tine sunt mai mult pt reclama, lux, siguranta etc decat performanta ... BMW este pt cine alege placerea de a conduce. Cel putin pt mine.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:44   #64
santo
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 74
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

biturbo stiu ca nu a fost creat pt a creste"exasperat" puterea motorului ci pt a reduce lag-ul specific unui turbo singur(fara geometrie variabila)a.i ele intra separat pe anumite variatzii de turatzii ca sa elimine acest lag...si asta deja nu mai ii o speculatzie de-a mea.Si stai linistit ca sant biturbo configurate altfel care cresc puterea intr-un mare fel, si imagineaza-tzi ca scad si noxele si consumu',inca ceva "din cele auzite" biturbo nu a fost valorificat prima oara pe BMW;si apoi nu ma apuc "eu' sa-l supralimentez,cum nu te-ai apucat tu sa-tzi pui biturbo pe BMW,sa ne intzelegem...(nu-i o cursa contracronometru aici sa vedem care ajunge mai repede la anumite performantze,is chiar speculatzii pe care si tu te bazezi...)si la fel eu imi mentzin speculatzia/opinia pana la sfarsit...si cum adica nu conteaza cuplu sau cp pe un circuit,at prietene(scuza-ma da nu ma pot abtzine de la apelativ)de ce astia din F1 nu folosesc motoare in-line cu 10 cilindri si folosesc V10(aspirate),sau cei din WTTC nu folosesc motoare de 6 cilindrii in linie ci V6...hai sa fim seriosi...
santo is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:18   #65
ADY28

Stage 3
 
ADY28's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 156
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by claud1u_BDT View Post
cik .. ar castiga nisanu ..dar eo zik ca bmw w mult mai mare dekt nisanu... si in plus in nissan stau 3-4 inghesuiti dau in bmw 4 linistiti
vezi k in autobuz incap vre'o 40!
aici e vorba de masini sport! nu de limuzine si autobuze! nu se compara cati oameni incap in ea ci performantele!

370 e o sportiva pur sange.... 135'ul e un seria 1 cu un motor puternic si atat!

ps: romani isi cumpara BMW ca ie' BMW =))) si prefera sa dea 10mi pe un seria 3 din 2000 decat sa isi cumpere un golf V\focus 2\civic s.a.m.d
parerea mea!
ADY28 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:34   #66
unul

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ciudat! eu stiam ca mercedes sau lexus.. sau ferrari sau lambo sunt masini foarte mult dorite de toata lumea
da dolb....ai dreptate...dar de unded atatia bani..de ferrari?/sau alte..masini dinastea....sa fim seriosi....am vorbit ded oamenii de rand...

Last edited by unul; 18-12-08 at 15:37.
unul is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:35   #67
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Eu ma refer strict la cei 5000$ dolari diferenta,spun doar,ca daca vrei ceva mai puternic cumperi 370z si totusi cu cei 5000$ cred ca il supraalimentezi.Totusi eu stiu ca piesele de tuning sunt mult mai scumpe pentru Bmw,decat pentru Nissan,Bmw find o marca mai premium ca Nissanul.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:36   #68
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

) nu-i o speculatie a ta dar nici un adevar pt ca cele 2 turbo de pe 135i functioneaza in serie nu in paralel cum sustii tu( adoua greseala la tine)-functioneaza ca si cum ar fi numai unul-adica fiecare sunt mici pt ca se ocupa numai de 3 cilindri, practic nici nu poti sa spui ca este biturbo, dar ma rog( biturbo ar fi daca fiecare cilindru ar fi alimantat cu aer de la 2 turbine sau 2 compresoare). nu am zis ca biturbo a fost valorificat pe BMW prima data ci ca acest sistem este primul pe bmw
nu te apuci "tu" sa-l supraalimentezi, ci o sa-l faca cineva pt tine, evident, dar nu cred ca un kit turbo aftermarket poate ajunge la fel de finutz in functionare ca unul facut direct da casa-mama==>ale mele nu sunt speculatii ci fapturi reale.
ziceam ca nu conteaza cuplul si caii atat de mult cat echilibrul complexiv al masinii(asta deja s-a vazut cum 306 CP tin piept celor 331 ai nissan-ului) =>sa dezvolt: degeaba o sa pui turbo aftermarket pe nissan daca cuplul o sa rupa tractiunea sau daca nu,motorul ala greu va trage botul in toate partile cand va fi impins la limita (asta poti s-o numesti speculatie, uite) pe cand BMW-ul tot va avea de partea lui faptul ca este un 3litri nu aproape 4 si este mai usor decat un 3 litri de la alte arci, si isi foloseste si muschii in mod mai inteligent.
in formula 1 nu mai este V 10 ci V8(a treia eroare) si se folosesc in V pt facilitatea in hranirea cu aer a celor doua bancate de cilindri- in alte cuvinte-ii ajuta in aerodinamica faptul ca este v8 ceea ce daca ar castiga cu un in-line nu ar fi semnificativ si nu ar mai acorda atata flexibilitate in aerodinamica
in plus- in F1 acceleratiile sunt atat de mari incat aerul are dificultati in a ajunge la ultimele pistoane, inchipuie-ti daca ar fi 8 sau 10 unul dupa celalat cat ar fi e greu sa faci sa respire pistoanele, mai ales ca aerul ar intra numai printr-o fanta daca ar fi in linie(de aici mai mare flexibilitate in impostarea aerodinamicii)
precizare ulterioara-monoposturile de f1 accepta atat de mult aer prin fantele respective incat de la o anumita viteza sunt aproape supraalimentate motoarele lor-inginerii F1 vorbesc de "motoare supraalimentate virtual"
in WTCC se folosesc in-line in 4 cilindri(a patra eroare) chiar si diesel cu puteri de 280-300 de cai din cate stiu eu
cu atatea erori incep sa cred ca vrei cu tot dinadinsul sa ma contrazici decat sa ai dreptate, imi pare rau daca te-ai suparat de cand ti-am zis ca nu este numai o generatie de seria 1, nu amvrut sa scot in evidenta eroarea ta( se poate la oricine) de acee nici nu te-am numit chiar daca stiam despre cine era vorba ... pe viitor astept argumente mai solide, mersi.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:39   #69
unul

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Eu ma refer strict la cei 5000$ dolari diferenta,spun doar,ca daca vrei ceva mai puternic cumperi 370z si totusi cu cei 5000$ cred ca il supraalimentezi.Totusi eu stiu ca piesele de tuning sunt mult mai scumpe pentru Bmw,decat pentru Nissan,Bmw find o marca mai premium ca Nissanul.

Vorbiti frate de masina STOC ( FABRICA ) ...nu ma spuneti de tunning...ca este vorba de masini STOC !! !! !! !! !! !!
unul is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:40   #70
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

deci nissan sau bmw??????
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:43   #71
unul

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 17
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

BMW !! !! !!
unul is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:43   #72
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Ideea mea este ca cu cei 5000$ bagati in Nissan scoti ceva mai tare decat Twinturbo de la Bmw.Bmw e scump pentru ce ofera.


Ca o chestie : O reclama la o masina japoneza...The Japanese car the Germans wish they'd made. cred ca stiti despre ce e vorba.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 15:58   #73
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

135 nu este doar "un bmw mai puternic"- este un serie 1- care merge ca un z4 dar are 4 locuri(asta si la capitolul performante si etc si nu o zic eu) si are un motor care aceleasi persoane care spun ca merge ca un Z4, spun ca se pare ca merge ca un v8 dar este mult mai usor, mai compact etc. 370 z este o masina buna, chiar f buna, dar eu prefer 135i din cate mi-am dat seama pana acuma, nu este exclus sa-mi si schimb parerea pe viitor.Postez pt ca am o parere, stiu sa o argumentez in mod coerent si nu vreau sa ramana fara reply post-urile care cateodata dezinformeaza.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 16:54   #74
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Ideea mea este ca cu cei 5000$ bagati in Nissan scoti ceva mai tare decat Twinturbo de la Bmw.Bmw e scump pentru ce ofera.


Ca o chestie : O reclama la o masina japoneza...The Japanese car the Germans wish they'd made. cred ca stiti despre ce e vorba.

Ba tu cu Dolb trebuie sa va luati de mana si sa va aruncati de pe o stanca....CAT MAI CURAND! Fiabilitate la BMW dle Dolb ??? Cred ca te-a molestat unu cu BMW cand erai mic si de asta esti asa frustrat.Cat despre cei 5000 ai tai de dolari , nu ai nici macar bicicleta de spui asa inepti.Cu 5000 daca iei o turbina buna si ATAT sa zici merci.Nu mai plecati odata de pe forumu asta....ducetiva unde la forumu lego ..plm oriunde ...numai stati acolo.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 18:49   #75
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nissan 370Z vs. BMW 135i Coupe

In primul rand suntem pe forum,fara adresari de genul ba.Te respect,cred ca merit si eu sa fiu respectat.
Al-doilea rand nu cred ca ai tu treaba ce am eu sau nu am. (am bicicleta,nu-ti fa tu griji de asa ceva) In al-treilea rand,nu cred ca eu te-am atacat cu chestii de genul aruncate de pe o stanca sau ceva. Al-patrulea rand ai dreptate si nu prea cu 8000$ cumperi TwinTurbo cu intercooler,conducte,wastegate,blow-off pentru Nissan 370z si chiar poti sa ii zici la Bmw,adio. http://www.forgedperformance.com/sto...cat=466&page=1

Last edited by StreetStyle22; 18-12-08 at 18:51.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -