Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-13, 22:58   #31
g3an1_85

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 83
Default Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by Ghostyz0r View Post
1)Din moment ce tu iesi in strada pentru o taxa care se aplica DOAR benzinei, nu e logic ca subiectul in discutie e benzina?...te invarti in jurul degetului...

2)Tu imi dai definitia benzinei si noi discutam despre cum se ajunge la pretul respectiv, e ok, ne-am inteles iara...

3)Daca tot platesc internetul, ma gandesc sa-l folosesc macar...(asta ca o gluma).

4)In fine, cedez eu, n-are rost, o seara buna.
1. Am scris eu ca taxa se aplica doar benzinei????? UNDE???????

2. Cand spui benzina spui amestec lichid de hidrocarburi, ușor inflamabil, cu miros caracteristic, obținut prin distilarea petrolului sau produs prin sinteză și folosit, mai ales, drept combustibil pentru motoarele cu explozie .
Nu imi aduc aminte sa fi vorbit de pretul benzinei de accize sau de profit ci doar de taxa aceea care se aplica pentru toate tipurile de carburanti.

O seara placuta
__________________
"Lasitate inseamna nu numai sa eviti sau sa fugi, tot lasitate e si daca nu iti pasa." - Octavian Paler
g3an1_85 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 00:10   #32
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROTEST!!!

Noi nu suntem in stare sa protestam. Degeaba te duci tu la benzinaria x, sa blochezi pompele. Ei nu au nicio vina (teoretic) si sunt si ei, ca si noi, simpli angajati. Protestele adevarate s-au tinut la greci, in Ucraina, cu sange si omor. Asa se protesteaza. Suntem o generatie de lasi. Stim sa stam cu o pancarda in mana si sa strigam nu stiu ce texte penibile.
Sa particip ca sa ce? Ce crezi ca o sa se schimbe ca stai cu masina si CONSUMI benzina si ca o sa claxonezi sau mai stiu eu ce, cand trebuie sa faci exact invers, sa nu mai consumi.
Am mai zis eu si in alte randuri, dar nu ai cu cine.
Suntem LEGATI de masini, suntem o natie de ciufuti si de fitosi. Nu ne putem deplasa fara masina. Ne meritam soarta frate.
Ia sa nu mai alimenteze nimeni, DAR NIMENI, timp de 1 zi. O singura zi. Vor inregistra pagube imense. Fa lucrul asta timp de o saptamana. Mergi pe jos, cu metroul, cu orice altceva, dar nu cu masina. Si asa poate se schimba ceva. Dar, cam imposibil, sa organizezi asa ceva si sa pui lumea sa nu mai mearga cu masina 1 zi. Suntem dependenti de masina, din pacate.
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 00:17   #33
g3an1_85

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 83
Thumbs up Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Noi nu suntem in stare sa protestam. Degeaba te duci tu la benzinaria x, sa blochezi pompele. Ei nu au nicio vina (teoretic) si sunt si ei, ca si noi, simpli angajati. Protestele adevarate s-au tinut la greci, in Ucraina, cu sange si omor. Asa se protesteaza. Suntem o generatie de lasi. Stim sa stam cu o pancarda in mana si sa strigam nu stiu ce texte penibile.
Sa particip ca sa ce? Ce crezi ca o sa se schimbe ca stai cu masina si CONSUMI benzina si ca o sa claxonezi sau mai stiu eu ce, cand trebuie sa faci exact invers, sa nu mai consumi.
Am mai zis eu si in alte randuri, dar nu ai cu cine.
Suntem LEGATI de masini, suntem o natie de ciufuti si de fitosi. Nu ne putem deplasa fara masina. Ne meritam soarta frate.
Ia sa nu mai alimenteze nimeni, DAR NIMENI, timp de 1 zi. O singura zi. Vor inregistra pagube imense. Fa lucrul asta timp de o saptamana. Mergi pe jos, cu metroul, cu orice altceva, dar nu cu masina. Si asa poate se schimba ceva. Dar, cam imposibil, sa organizezi asa ceva si sa pui lumea sa nu mai mearga cu masina 1 zi. Suntem dependenti de masina, din pacate.
Corect..... ai dreptate.
g3an1_85 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 21:16   #34
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: PROTEST!!!

Eu sunt pro si particip la ce protest vreti voi. Dar, parerea mea, ramane aceeasi: mare lucru nu se va schimbat prin boicot. Trebuie sa facem ceva care sa aiba impact mult mai mare.
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 00:44   #35
Slim29

Stage 5
 
Slim29's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,629
Default Re: PROTEST!!!

Iti trebuie o organizare foarte buna si o mediatizare mult mai dezvoltata fata de un simplu topic. Eu abea acum am dat de el , deci ganditi-va ca multi nici nu-l vad . Deci ,eu zic sa propunem o noua intalnire , intre noi , cativa insi si de aici sa plecam cu un plan mai bine pus la punct daca intr-adevar vreti sa facem ceva ... asa o simpla intalnire cu 2-3 afise in geam la 30 de masini .. nu rezolvi nimic ..
__________________
e30 forever love!
e34 first love!
Slim29 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 22:13   #36
g3an1_85

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 83
Arrow Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by Slim29 View Post
Iti trebuie o organizare foarte buna si o mediatizare mult mai dezvoltata fata de un simplu topic. Eu abea acum am dat de el , deci ganditi-va ca multi nici nu-l vad . Deci ,eu zic sa propunem o noua intalnire , intre noi , cativa insi si de aici sa plecam cu un plan mai bine pus la punct daca intr-adevar vreti sa facem ceva ... asa o simpla intalnire cu 2-3 afise in geam la 30 de masini .. nu rezolvi nimic ..
Corect, sunt PRO dar momentan s-a amanat introducerea taxei pana in luna Martie a anului 2014 pana atunci ne putem pregati.
g3an1_85 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-13, 17:29   #37
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST!!!

Nu am citit restul comentariilor. Insa eu propun sa protestam in benzinarii ca sa aiba un rezultat protestul. Adica ne intalnim mai multi cu masinile si incepem sa blocam benzinariile sa nu mai intre nimeni.. Stiu ca asta e doar sf ca nu se va alatura nimeni insa e singura posiblitate... Daca blocam toate benzinarile cel putin din buc pentru 24 de ore sunt sigur ca vor scadea preturile la jumatate.. Dar pentru asta trebuie sa fim intr-un numar foarte foarte mare ... DAr asta e singurul protest ce poate avea rezultat.. Nu la universitate sa stam ca prostii .. ca nu ne baga nimeni in seama ..
MateiT is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 14:06   #38
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by MateiT View Post
Nu am citit restul comentariilor. Insa eu propun sa protestam in benzinarii ca sa aiba un rezultat protestul. Adica ne intalnim mai multi cu masinile si incepem sa blocam benzinariile sa nu mai intre nimeni.. Stiu ca asta e doar sf ca nu se va alatura nimeni insa e singura posiblitate... Daca blocam toate benzinarile cel putin din buc pentru 24 de ore sunt sigur ca vor scadea preturile la jumatate.. Dar pentru asta trebuie sa fim intr-un numar foarte foarte mare ... DAr asta e singurul protest ce poate avea rezultat.. Nu la universitate sa stam ca prostii .. ca nu ne baga nimeni in seama ..
Lasă cărţile de benzi de desenate.
Nu petroliştii decid preţurile. Accizele şi toate taxele carburanţilor sunt puse de către stat (Guvern).
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 09:45   #39
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Lasă cărţile de benzi de desenate.
Nu petroliştii decid preţurile. Accizele şi toate taxele carburanţilor sunt puse de către stat (Guvern).
Ne mai miram ca nimeni nu face nimic... Cum sa faci ceva cu asa oameni ? Du-te in universitate frate sa strigi acolo.. sigur se va face ceva..
MateiT is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 09:51   #40
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: PROTEST!!!

MateiT, tu cam dai din gură pe toate secţiunile forumului.
Dacă-ţi zic cruntul adevăr despre acţiunile tale, n-o să-ţi convină.
Fii mai cumpătat īn afirmaţii şi trebuie să ştii că nu trebuie să-ţi laşi amprenta pe toate thread-urile.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 11:54   #41
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
MateiT, tu cam dai din gură pe toate secţiunile forumului.
Dacă-ţi zic cruntul adevăr despre acţiunile tale, n-o să-ţi convină.
Fii mai cumpătat īn afirmaţii şi trebuie să ştii că nu trebuie să-ţi laşi amprenta pe toate thread-urile.
Vad ca usor usor iti arati adevarul caracter.. Eu nu am chef sa ma "tiganesc" cu tine. Deja s-a facut destul off topic.. Puteai sa folosesti Pm-ul ... Pacat ca 4tuning a ajuns sa aiba astfel de moderatori.. Mare pacat.
MateiT is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 12:30   #42
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST!!!

Destul de corect punctul tau de vedere. Subscriu . Cred ca ar fi de efect ca macar 30% din populatia oraselor mari sa faca cate o zi pe saptamana lucrul asta, timp de cateva luni. Asa vor apare reactii si poate se va incepe a se tine seama de populatie si se vor raporta la veniturile medii. Chiar daca monopolul va ramane monopol, chiar daca majoritatea turmei va fi manipulata cu tot felul de porcarii pitzipongesti gen nush'ce ursuleti, sau premii sau reclama cu nush'ce gagica pe care o are nea gogu in fanteziile erotice de peste noapte , chiar daca se incearca IDOBITOCIREA extrema cu noul curent de "Gandire Pozitiva" indiferent de ce se intampla in jur (tot cu mare priza la pitzipongi si pitipoance ce au trait si inca traiesc pe bani furati de parinti in cele 2 decenii) . Ochelarii de cal sunt promovati extrem, ca un fel de remediu la stres, ca un fel de adaptare sociala, ca un fel de ... NORMALITATE .


Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Noi nu suntem in stare sa protestam. Degeaba te duci tu la benzinaria x, sa blochezi pompele. Ei nu au nicio vina (teoretic) si sunt si ei, ca si noi, simpli angajati. Protestele adevarate s-au tinut la greci, in Ucraina, cu sange si omor. Asa se protesteaza. Suntem o generatie de lasi. Stim sa stam cu o pancarda in mana si sa strigam nu stiu ce texte penibile.
Sa particip ca sa ce? Ce crezi ca o sa se schimbe ca stai cu masina si CONSUMI benzina si ca o sa claxonezi sau mai stiu eu ce, cand trebuie sa faci exact invers, sa nu mai consumi.
Am mai zis eu si in alte randuri, dar nu ai cu cine.
Suntem LEGATI de masini, suntem o natie de ciufuti si de fitosi. Nu ne putem deplasa fara masina. Ne meritam soarta frate.
Ia sa nu mai alimenteze nimeni, DAR NIMENI, timp de 1 zi. O singura zi. Vor inregistra pagube imense. Fa lucrul asta timp de o saptamana. Mergi pe jos, cu metroul, cu orice altceva, dar nu cu masina. Si asa poate se schimba ceva. Dar, cam imposibil, sa organizezi asa ceva si sa pui lumea sa nu mai mearga cu masina 1 zi. Suntem dependenti de masina, din pacate.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 06-01-14 at 12:34.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 20:26   #43
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST!!!

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Destul de corect punctul tau de vedere. Subscriu . Cred ca ar fi de efect ca macar 30% din populatia oraselor mari sa faca cate o zi pe saptamana lucrul asta, timp de cateva luni. Asa vor apare reactii si poate se va incepe a se tine seama de populatie si se vor raporta la veniturile medii. Chiar daca monopolul va ramane monopol, chiar daca majoritatea turmei va fi manipulata cu tot felul de porcarii pitzipongesti gen nush'ce ursuleti, sau premii sau reclama cu nush'ce gagica pe care o are nea gogu in fanteziile erotice de peste noapte , chiar daca se incearca IDOBITOCIREA extrema cu noul curent de "Gandire Pozitiva" indiferent de ce se intampla in jur (tot cu mare priza la pitzipongi si pitipoance ce au trait si inca traiesc pe bani furati de parinti in cele 2 decenii) . Ochelarii de cal sunt promovati extrem, ca un fel de remediu la stres, ca un fel de adaptare sociala, ca un fel de ... NORMALITATE .
Ai dreptate dar in tara asta nu ai cu cine ....din gura hau hau hau si fapte ba
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -