Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-11, 12:48   #1
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Propun un protesc general privind accizele, tva-ul, taxele mult prea mari si unele ilegale.Initial m-am gandit la un protesc impotriva accizelor de la benzina dar pentru a avea mai multi sustinatori si pentru a protesta si pentru alte magarii facute de statul nostru...am putea face intr-o zi acest protest unindune cu mai multe sindicate studenti, batrani toti...voi ce parere aveti?
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 13:44   #2
b777kap

Stage 5
 
b777kap's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 706
Member of:
[VW]
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

pai la 6 lei benzina cat s-a facut azi...merita facut ceva...
b777kap is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 21:13   #3
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Quote:
Originally Posted by b777kap View Post
pai la 6 lei benzina cat s-a facut azi...merita facut ceva...
Taxe accize tva astia vor sa ne impoziteze si aerul care il respiram ....la 6 lei cat a ajuns benzina NIMENI NU AI O INITIATIVA sau ne luam biciclete
TAXA DE POLUARE E ILEGALA ATI VAZUT SA VA DEA STATUL BANI INAPOI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 22:46   #4
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Eram sigur ca protestul impotriva pretului benzinei va scoate la suprafata pe cei care nu sunt "pentru" masurile luate de actualul guvern, sau nu se imbogatesc sau depind de afaceri cu statul pe criterii politice. Daca te gandesti la urmatoarea generatie, ce va face? Va plati dobanda si creditul catre FMI? Dupa boom-ul economic (nu ma intereseaza ca a fost real sau nu) in care s-au majorat salarii si a scazut raportul dintre moneda romaneasca si Euro, timp in care multa lume si-au luat credite ori si-au investit banii, pot sa sa recunosc ca a fost o modalitate extraordinara de transfer temporar de bani. Adica, dupa ce toata lumea avea multi Euro, acum puterea de cumparare a scazut, deci "scoti de la saltea" ca sa supravietuiesti. Pe ce se cheltuie? Pe produse din import.
Mai simplu: am vandut (noi romanii) terenuri (spre exemplu) la straini, bucurandu-ne ca ce bani frumosi scoatem de la ei, iar acum dupa ce romanul e obisnuit cu impins caruciorul de cumparaturi in supermarketuri straine (nici macar numele de "supermarket" nu l-au tradus ca ne place sa ne dam americani) cheltuie in continuare pentru ca il preocupa imaginea lui pe care o lasa imprejur. Punct.

Valorile vietii cum ar fi dragostea, familia, copii, pamantul s-au schimbat in sex, curve, avorturi si ... daca e site de masini: masini germane. Macar eu am cea mai ieftina masina germana, si uite nu am contribuit prea mult nici la statul german.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:23   #5
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Dupa mintea guvernantilor masina nu mai e o necesitate .....va deveni un obiect de admirat cint te uiti pe geam afara si sa o stergi de praf din cind in cind .....DESTEPT GUVERN MAI AVEM....NE AU ADUS LA DISPERARE
BAGAMIAS P...A IN SUFLETUL LOR SAI SUFOC CA MAM SATURAT DE EI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:29   #6
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Ieri (vineri 08.04.2011) am vazut niste masini BMW seria 3 noi, albe, cu girofar pe un trailer in Arad, in drum spre Deva, presupun cu destinatia Bucuresti, deci bani pentru "aparare" sunt...
Daci is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:53   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

sincer acum voi sunteti disperati ....se fac zeci de topicuri de genul asta , nu sunteti constienti ca nu se rezolva nimic prin chestiile astea ? chiar nu va-ti convins ? pana acum cate proteste si blocaje s-au facut si nimc nu s-a schimbat , lasati-o balta nu se schimba nimic ,
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 00:03   #8
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
sincer acum voi sunteti disperati ....se fac zeci de topicuri de genul asta , nu sunteti constienti ca nu se rezolva nimic prin chestiile astea ? chiar nu va-ti convins ? pana acum cate proteste si blocaje s-au facut si nimc nu s-a schimbat , lasati-o balta nu se schimba nimic ,
Si de ce crezi ca mi-am cumparat un MTB? Pretul benzinei va urca. Iar timpii de deplasare in oras cu MTB-ul i-am scos mai mici decat cu masina. Deci poate sa o scumpeasca, doar ca prima si cea mai importanta influenta a pretului carburantului o va avea asupra tuturor produselor care necesita combustibil prin transport, agricultura. Deci nu e un protest ca nu se mai fac burn-out spre exemplu...Ai inteles de ce s-a facut protestul.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 00:14   #9
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Si de ce crezi ca mi-am cumparat un MTB? Pretul benzinei va urca. Iar timpii de deplasare in oras cu MTB-ul i-am scos mai mici decat cu masina. Deci poate sa o scumpeasca, doar ca prima si cea mai importanta influenta a pretului carburantului o va avea asupra tuturor produselor care necesita combustibil prin transport, agricultura. Deci nu e un protest ca nu se mai fac burn-out spre exemplu...Ai inteles de ce s-a facut protestul.
da bun , dar chestiile astea cu scumpirile la benzina vin de afara nu le dicteaza base sau iliescu sau iisus cristos , nici mie nu imi convine ca e atat , razboiul din libia si revoltele din tarile arabe au ajutat enorm la cresterea pretului , problema la noi in RO e alta , salariile ..acolo e buba ia vezi cu un salar de 800-1000 euro cum e in europa vestica cum nu mai face nimeni proteste ca e 6 lei litrul la benzina , acolo trebuie facute proteste , presiuni etc , nu ma pricep la politica si chestii de genul dar pricep indeajuns cat sa vad ca protestele astea si campaniile de boicotare ale unor benzinarii anume nu rezolva situatia nasoala din RO , cu asta inchei nu mai postez aici ca nu vreau sa ma lungesc si sa intru in polemici sau sa dezbat subiectul toata noaptea , dar ma gandesc ca poate unora le trebuie deschisi ochii sa vada unde este cu adevarat problema
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 00:21   #10
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Eram sigur ca protestul impotriva pretului benzinei va scoate la suprafata pe cei care nu sunt "pentru" masurile luate de actualul guvern, sau nu se imbogatesc sau depind de afaceri cu statul pe criterii politice. Daca te gandesti la urmatoarea generatie, ce va face? Va plati dobanda si creditul catre FMI? Dupa boom-ul economic (nu ma intereseaza ca a fost real sau nu) in care s-au majorat salarii si a scazut raportul dintre moneda romaneasca si Euro, timp in care multa lume si-au luat credite ori si-au investit banii, pot sa sa recunosc ca a fost o modalitate extraordinara de transfer temporar de bani. Adica, dupa ce toata lumea avea multi Euro, acum puterea de cumparare a scazut, deci "scoti de la saltea" ca sa supravietuiesti. Pe ce se cheltuie? Pe produse din import.
Mai simplu: am vandut (noi romanii) terenuri (spre exemplu) la straini, bucurandu-ne ca ce bani frumosi scoatem de la ei, iar acum dupa ce romanul e obisnuit cu impins caruciorul de cumparaturi in supermarketuri straine (nici macar numele de "supermarket" nu l-au tradus ca ne place sa ne dam americani) cheltuie in continuare pentru ca il preocupa imaginea lui pe care o lasa imprejur. Punct.

Valorile vietii cum ar fi dragostea, familia, copii, pamantul s-au schimbat in sex, curve, avorturi si ... daca e site de masini: masini germane. Macar eu am cea mai ieftina masina germana, si uite nu am contribuit prea mult nici la statul german.
E destul?
Daci is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:44   #11
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

si ce facem frate daca protestam,cine ne baga in seama?
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:56   #12
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
si ce facem frate daca protestam,cine ne baga in seama?
Ca sa fim bagati in seama TREBUE SA IESIM IN STRADA SA SCHILODIM UN MINISTRU DOI,TREI,CATI PRINDEM ca asa osa aiba si ei putina frica fata de poporul asta batjocorit timp de 22de ani ...
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 20:48   #13
weedboy

Stage 5
 
weedboy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 699
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

ce vreti voi sa rezolvati cand "noi" romani iesim cu miile in strada si batem,rupem,distrugem tot ce ne sta in cale cand este vorba de un rahat de meci de fotbal,sau cand ne strangem cu sutele in fata palatului lu jiji ca a facut nu stiu ce cu echipa lui,iar cand este vorba de un protest cu adevarat important pentru noi,stam in fata pc-ului si scriem zeci de posturi si facem zeci de threaduri cu tot felul de planuri si discuti iar cand vine vorba de fapte la toti intervine ceva.

trebuie sa ne loveasca mult mai rau scumpirile,accizele etc ca sa iesim in strada,iar atunci cand o sa o facem,o sa fim atat de rupti de foame incat nici sa mai deschidem gura nu o sa avem putere
weedboy is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 20:59   #14
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

Sa luam exemplu de la Greci ....au iesit in fata parlamentului au prins un parlamentar iesit sa inabuse revolta si-a luat batae sora cu moartea si a doua zi a scazut preturile la alimente carburanti ,accize tva ....UITE CA LA UNI SE POATE SI ASA
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:26   #15
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: Protest accize, tva, taxe mari si ilegale

grecii sunt greci ,romanii sunt romani
yoyoyo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -