Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-11, 22:13   #61
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Vesti bune guys,in curand vom alimenta de la socar,va fi mult mai avantajos,insa mai trebuie sa avem rabdare
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 11:09   #62
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Vesti bune guys,in curand vom alimenta de la socar,va fi mult mai avantajos,insa mai trebuie sa avem rabdare
Da, si crezi tu ca se tin de promisiunea cu carburantii mai ieftini
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:03   #63
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Socar se va alinia la preturile de acum pentru ca altfel isi va lua suturile de rigoare de la competitie in cazul in care ar practica preturi de dumping.
Si fac pariu ca, daca SOCAR ar veni cu intentii bune, Consiliul Concurentei va intra pe fir si ii va pune sa ridice putin preturile pentru a se alinia cu acei indivizi, ori OMV/PETROM - Lukoil - rompetrol - AGIP - MOL intra in faliment.

Deci... SOCAR, preturi bune... vise!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:35   #64
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Asta e o mare vrajala cu ieftinirea benzinei ...sa mai taie din salari astia se pricep de minune ....cuvintul IEFTINIRE astia nu au asa ceva in vocabular
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:38   #65
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Da, si crezi tu ca se tin de promisiunea cu carburantii mai ieftini
Clar,apare concurenta ceva,undeva tot va scadea,de pierdut nu avem ce oricum
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:39   #66
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Socar se va alinia la preturile de acum pentru ca altfel isi va lua suturile de rigoare de la competitie in cazul in care ar practica preturi de dumping.
Si fac pariu ca, daca SOCAR ar veni cu intentii bune, Consiliul Concurentei va intra pe fir si ii va pune sa ridice putin preturile pentru a se alinia cu acei indivizi, ori OMV/PETROM - Lukoil - rompetrol - AGIP - MOL intra in faliment.

Deci... SOCAR, preturi bune... vise!
Ramane de vazut eu sunt pozitiv,haide-ti sa ne pastram speranta totusi,e tot ce avem.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:49   #67
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Ramane de vazut eu sunt pozitiv,haide-ti sa ne pastram speranta totusi,e tot ce avem.
Ce speranta ...ca ne-a parasit de mult ....sa saturat si ea de mascarici astia din ziua de zi
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:01   #68
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Clar,apare concurenta ceva,undeva tot va scadea,de pierdut nu avem ce oricum
Eu zic sa citesti cu mai multa atentie ce-a scris Mustang mai sus.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:25   #69
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Eu zic sa citesti cu mai multa atentie ce-a scris Mustang mai sus.
am citit, eu cred ca Socar-ul e independent,cum sa vina cineva sa ii impuna o politica de marketing?
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:27   #70
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Ce speranta ...ca ne-a parasit de mult ....sa saturat si ea de mascarici astia din ziua de zi
Speranta nu ne paraseste,ramane intotdeauna langa noi si uneori ne mai da si o palma sa ne trezim din atata pesimism.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:44   #71
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Probabil ca Socar va avea preturi mici la inceput,dar dupa o perioada de timp va practica acelasi preturi ca ceilalti.Oricum,aparitia acestei companii sa speram ca ar mai modifica preturile in favoarea noastra,cel putin pt o perioada de timp.In Romania o minune tine numai 3 zile...
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:48   #72
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by D-FENS View Post
Probabil ca Socar va avea preturi mici la inceput,dar dupa o perioada de timp va practica acelasi preturi ca ceilalti.Oricum,aparitia acestei companii sa speram ca ar mai modifica preturile in favoarea noastra,cel putin pt o perioada de timp.In Romania o minune tine numai 3 zile...
Decat deloc e bine si asta! Orice lucru insemnificativ in Romania devine o minune!Asta e ne bucuram si noi de ce putem.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 21:11   #73
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Se sparge monopolul Petrom & Rompetrol
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 01:01   #74
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Putem visa, dar cu o floare nu se face primavara, si iata si de ce, din cauza imbecilelor de taxe si accize impuse de oligofrenii din (m)UE:
426E/tona tot tre sa dai care calculat la litru iese undeva la 1.4lei, pretul petrolului daca il calculam la litru transformand din baril iese undeva la 1.9 lei, si plus prelucrat si transportat iese undeva la 2.8 lei, care cu TVA-ul lui boc e 3.5lei, deci cu acciza aia IMPUSA DE HOTII IN PIELE DE ECOLOGISTI DE LA UE, deci 1.4+3.5=4.9 pret minimal FARA castig, astfel daca isi mai baga un 40bani profit, la care se mai adauga taxe de inca 20 bani, pretul iese peste cel minimal de la pretrom(5.28/L) si anume 5.5!!! Singurul castig care ar mai face afacerea profitabila, e sa fie si ei pe sistemul petrom si anume sa extraga ei petrolul sau sa-l cumpere sub pretul de la bursa!
PS: Am vazut tot felul de metode sa iti faci foarte ieftin combustibil acasa....eu sunt gata sa incerc, macar asa chiar daca nu sparg monopolul, dar macar protestez chiar foarte deficitar pt ei! ....eventual daca aveti ceva link-uri mai interesante le puteti pune aici.

Last edited by Gixer; 15-04-11 at 01:05.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:07   #75
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Eu zic sa citesti cu mai multa atentie ce-a scris Mustang mai sus.
In secunda asta urasc ca am facut marketingul la facultate, ti-o spun sincer.
Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
am citit, eu cred ca Socar-ul e independent,cum sa vina cineva sa ii impuna o politica de marketing?
In momentul cand intri pe o piata cu competitie serioasa, trebuie sa vii cu cea mai buna oferta la capitolul calitate/pret. Socar-ul este independent dar trebuie sa se supuna legilor economice ale tarii, ori el, practicand un pret de dumping incalca legea.

Pentru a ma face inteles si pentru a inelege lumea de ce bat apa-n piua cu pretul de dumping:
Pretul de dumping in esenta lui este un pret de vanzare care este mai mic decat costul de productie (plus taxele si accizele prevazute de stat), singurul scop al lui este de a inlatura complet competitia. Este o competitie neloiala si sa stii ca este ilegal in unele economii de piata. Garantat este ilegal si la noi. Presupunand ca statul si ministerul finantelor nu vor observa comportamentul SOCAR-ului (prin absurd), OMV/PETROM si restul vor da faliment... ce credeti ca va face SOCAR in momentul cand va detine monopolul in Romania? Ati ghicit: va dicta preturile si va avea tot dreptul sa duca carburantii la 10 ron/litru astfel incat sa isi recupereze daunele in urma practicarii unui astfel de pret.

Comunicatele date de anumiti petrolisti, acum ceva timp, precum ei nu pot scadea pretul sub nivelul celui european, pe motiv ca s-ar practica politici de dumping... ei bine, acolo e minciuna mare! Si pe care au halit-o pana si o parte din expertii economici - inclusiv profu' meu de finantare, pe blogul caruia ati intrat si l-ati facut cu ou si cu otet acum ceva timp.

Last edited by Mustang; 15-04-11 at 08:10.
Mustang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -