Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-11, 07:05   #46
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Deci pe cand dam foc la o benzinarie, 2, toate??!!!!!
Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Sa iesim in strada sa batem un guvernant doi cati prindem
O intrebare pentru voi: daca la un protest pasnic nu s-a inghesuit lumea, crezi ca se vor inghesui la batai si violente?

Nu. Vor sta in fata teveului si vor spune: "ia uite derbedeii ce au facut... tiganii, nemernici, taranii" si alte categorisiri de gen.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 08:49   #47
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Chiar şi în cazul improbabil în care ar da foc la o benzinărie, OMV-Petrom nu face decât să ia banii din asigurare şi s-o reconstruiască imediat.

După care nişte Gixeri care se laudă în mod deschis că "ei pun de la Petrom" fac coadă la ei şi îi ajută să-şi recupereze pierderile, deci rezultate ciuciu

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 11-04-11 at 08:51.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 10:50   #48
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Chiar şi în cazul improbabil în care ar da foc la o benzinărie, OMV-Petrom nu face decât să ia banii din asigurare şi s-o reconstruiască imediat.

După care nişte Gixeri care se laudă în mod deschis că "ei pun de la Petrom" fac coadă la ei şi îi ajută să-şi recupereze pierderile, deci rezultate ciuciu

~Nautilus
Bai da cum esti de ruman si faci treaba numai pe jumatate sau nici macar.....pai eu am zis TOATE indiferent de firma, deci un fel de revolutie crancena ar fi.....acuma ca dupa aia o sa mergem pe jos pt ca nu o sa mai avem de unde baga....eventual cei cu Gpl o sa mai poata baga de la statiile speciale numai pt gpl, dar atunci o sa scumpeasca si aia, si nu ne lasam, le dam foc si lor
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 13:06   #49
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Bai da cum esti de ruman si faci treaba numai pe jumatate sau nici macar.....pai eu am zis TOATE indiferent de firma, deci un fel de revolutie crancena ar fi.....acuma ca dupa aia o sa mergem pe jos pt ca nu o sa mai avem de unde baga....eventual cei cu Gpl o sa mai poata baga de la statiile speciale numai pt gpl, dar atunci o sa scumpeasca si aia, si nu ne lasam, le dam foc si lor
Iti repet intrebarea de mai sus si cu completarea: si daca se anunta lume, cat crezi ca vor veni din anuntati?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 15:08   #50
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Iti repet intrebarea de mai sus si cu completarea: si daca se anunta lume, cat crezi ca vor veni din anuntati?
Intrebare mai buna: Crezi ca se va deranja cineva?
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 17:15   #51
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Asta cred eu ca este o discutie asa mai mult pentru posturi. Nu cred ca poti sa schimbi toata tara intr-o luna Ideea este ca eu unul nu am bagat masina in peco decat daca iau tigari de acolo asa masina mea nu vede peco si merge foarte bine cu motorina de o bag eu
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 18:28   #52
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Iti repet intrebarea de mai sus si cu completarea: si daca se anunta lume, cat crezi ca vor veni din anuntati?
Nu ai prea prins ce-am vrut sa zic, mai reciteste fraza de mai sus o data.....si anume nu se va putea face ceva decat prin ceva crancen, si asta ar insemna ceva de genul la devastarea si incendierea de benzinarii, dar aici intervine faza cu "e rau, dar mai rau fara rau" si anume ca pe urma chiar nu o sa mai fie de unde alimenta si o sa fie cele mai scumpe din lume in tara noastra bicicletele, iar masinile bune de dus la remat.
Astfel singura sansa e sa facem sa se scoata din taxele alea imbecile de cica mediu, si anume aia 420E/tona, Tva-ul la taxa de drum si la aceasta acciza, deci suprataxarea, si impunerea unui mercurial pt astfel de produse de baza, prin care sa fie prestabilit atat un pret maximal pt o perioada de sa zicem 1an.....deci tot comanda centralizata de tip comunist e mai buna ashei??!!!
Astfel pretul ar fi in jur de 3.5-3.7 Ron/litrul pana in 4 la sortimentele top...ehe, si parca asa ar mai merge treaba...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 19:20   #53
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Nu ai prea prins ce-am vrut sa zic, mai reciteste fraza de mai sus o data.....si anume nu se va putea face ceva decat prin ceva crancen, si asta ar insemna ceva de genul la devastarea si incendierea de benzinarii, dar aici intervine faza cu "e rau, dar mai rau fara rau" si anume ca pe urma chiar nu o sa mai fie de unde alimenta si o sa fie cele mai scumpe din lume in tara noastra bicicletele, iar masinile bune de dus la remat.
Astfel singura sansa e sa facem sa se scoata din taxele alea imbecile de cica mediu, si anume aia 420E/tona, Tva-ul la taxa de drum si la aceasta acciza, deci suprataxarea, si impunerea unui mercurial pt astfel de produse de baza, prin care sa fie prestabilit atat un pret maximal pt o perioada de sa zicem 1an.....deci tot comanda centralizata de tip comunist e mai buna ashei??!!!
Astfel pretul ar fi in jur de 3.5-3.7 Ron/litrul pana in 4 la sortimentele top...ehe, si parca asa ar mai merge treaba...
Nici tu nu ai inteles ideea mea: in comparatie cu toata populatia Romaniei... pot spune ca NIMENI (pentru ca 1%, cei care se vor strofoca, nu vor conta in tara asta) nu va iesi in strada pentru ceva crancen. Ma intelegi? Suntem buni de uitat la TV, de spart seminte, de mangaiat burta umflata de bere (atunci cand se putea cumpara fara probleme si fara sa simta lumea criza) si de urlat ca asa si pe dincolo.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 21:43   #54
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Sa iesim in strada sa batem un guvernant doi cati prindem ca la Greci daca ati vazut la tv ca sa mai scada si ei TVA,ACCIZELE TAXELE CA ASA NU SE MAI POATE
Ar trebui sa luam exemplu de la Greci si Bulgari
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 23:34   #55
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Nici tu nu ai inteles ideea mea: in comparatie cu toata populatia Romaniei... pot spune ca NIMENI (pentru ca 1%, cei care se vor strofoca, nu vor conta in tara asta) nu va iesi in strada pentru ceva crancen. Ma intelegi? Suntem buni de uitat la TV, de spart seminte, de mangaiat burta umflata de bere (atunci cand se putea cumpara fara probleme si fara sa simta lumea criza) si de urlat ca asa si pe dincolo.
Ai dreptate, stiam de treaba asta demult din pacate....si la revolutie au fost agitatori profesionisti antrenati pt asta, oameni cu pregatire psihologica, care stiau pe ce butoane ale instinctelor sa apese pt a isca revolta, si si asta cica a fost o actiune sincronizata si pre-pregatita amanuntit si asa abea au reusit si asta numai dupa ce au mai pus si pe unii ca sa intarate pe oameni tragand in ei deci sa creeze panica.... a fost mai mult o caterinca de lovitura de stat! Acuma daca credem ca pt o scumpire cu 10% in 3 luni a carburantului o sa iasa la noi lumea in strada suntem cel putin naivi....

Singura solutie este sa cerem imperios scaderea pretului prin scaderea de dari la stat din pretul final la pompa, ATAT!
Vreti dovada, uitati-va la cazul gpl-ului care de cand au crescut benzina si motorina cu 1Ron, acesta nu a crescut cu mai mult de 15-20 bani, tocmai pt ca la el nu s-a pus atata furt prin taxe!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 11:24   #56
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Nici tu nu ai inteles ideea mea: in comparatie cu toata populatia Romaniei... pot spune ca NIMENI (pentru ca 1%, cei care se vor strofoca, nu vor conta in tara asta) nu va iesi in strada pentru ceva crancen. Ma intelegi? Suntem buni de uitat la TV, de spart seminte, de mangaiat burta umflata de bere (atunci cand se putea cumpara fara probleme si fara sa simta lumea criza) si de urlat ca asa si pe dincolo.
Echitabil!
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 12:51   #57
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Astfel pretul ar fi in jur de 3.5-3.7 Ron/litrul pana in 4 la sortimentele top...ehe, si parca asa ar mai merge treaba...
Greşit, ar fi mai puţin. Ţările mari care nu aplică accize, ci doar TVA (China şi ţările din Asia de Sud-Est, Rusia, SUA, Africa de Sud) au benzina de 95 cam pe la 2,8-3,0 lei/litru la un curs al petrolului de 115-120 USD/baril.

Dar chiar dacă Statul ar renunţa de tot la acciză, nu ar rezolva nimic. El pierde, OMV câştigă fiindcă va vinde o cantitate uriaşă de carburanţi, şi de plătit va plăti doar redevenţa de 6 USD, publicul se va bucura că are benzină ieftină un timp, după care vor da banii pe altceva.

Furtişagul se face când extragi petrol cu 16 USD/baril, plăteşti o redevenţă de 6 USD şi vinzi carburanţii ca şi cum ai fi plătit petrolul cu 120 USD, iar profitul îl bagi în buzunar.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 13:06   #58
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Va mai intreb inca o data: benzina de la Lukoil-u vostru sau de la MOL de unde credeti ca vine?
R: tot de la rafinariile noastre si este aditivata de ei conform standardelor lor. Banii vostri unde credeti ca se duc pana la urma? Tot la Petromul pe care il urati atat.

Vreti sa nu mai bagati bani in buzunarele Petromului? Bagati Rompetrol, este si de calitate. Eu unul nu bag Lukoil in veci, n-am chef sa dau bani pe injectoare doar de dragul unui prostest. Si de la MOL am bagat si aveam impresia ca mi-au fugit 15-20cp din motor.
Am incercat tote benzinariile si am tras concluzia ca masinile mele merg cel mai bine cu Rompetrol si OMV; altceva imi pare rau, dar nu bag in motor, protest protest, dar nu-mi bat joc de masina aiurea. Sa particip la un protest ca sa am ca rezultat un castig sunt perfect de acurd, dar sa-mi stric bunurile nu merita.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 15:14   #59
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Lukoil are rafinărie proprie (foloseşte petrol românesc şi rusesc).

Rompetrol are rafinărie proprie (foloseşte petrol rusesc şi alte clase de petrol greu bogat în sulf).

MOL importă o parte din carburanţi (Evo) şi ia restul de la Petrom. De asta cu Evo ai senzaţia că ai altă maşină, iar cu Tempo 98 parcă se târăşte

Rompetrol furnizează o parte din carburanţi lui OMV (Carrera 95 şi motorinele). Carrera 100 era importată din Austria până în 2007, de atunci se fabrică la rafinăria Petrom.

Topul celor mai bune benzine de peste 98 de la noi e cam aşa:

MOL Evo
Rompetrol Alto 101

Petrom Top 99+
Lukoil Ecto 98

Cea mai proastă benzină din aceeaşi clasă e MOL Tempo 98.

Atât testul făcut la Iaşi cu diferitele tipuri de benzină de la noi cât şi experienţa mea cu ele confirmă topul.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 11:12   #60
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post

Dar chiar dacă Statul ar renunţa de tot la acciză, nu ar rezolva nimic. El pierde, OMV câştigă fiindcă va vinde o cantitate uriaşă de carburanţi, şi de plătit va plăti doar redevenţa de 6 USD, publicul se va bucura că are benzină ieftină un timp, după care vor da banii pe altceva.

Furtişagul se face când extragi petrol cu 16 USD/baril, plăteşti o redevenţă de 6 USD şi vinzi carburanţii ca şi cum ai fi plătit petrolul cu 120 USD, iar profitul îl bagi în buzunar.

~Nautilus
Nu chiar, tin minte cand era criza in plina desfazurare, ca s-a dezvaluit din acel contract cum ca astia de la cica petrom-omv tre sa plateasca 30$/baril redeventa aia catre stat, si castigau la minim barilul coborand la 34-35$(ehe ce vremuri bune cand bagam benzina si motorina cu 2.8-2.9lei litrul).....totusi si mie mi-ar conveni sa cumpar cu 30 si sa vand cu 120.....ba chiar as face o oferta statului si administratorilor acestuia:
Eu as da 40$ pe baril plus dreptul(comision, spaga, parandarat, ziceti cum vreti) inca 10$/baril daca ma lasa pe mine sa imi pun o pompa de extractie!
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -