Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-11, 11:24   #3241
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. Vineri şi sâmbătă am pus aşa: Alto 101 de la Rompetrol Luică - 5,99 RON, Ecto 98 de la Lukoil Dămăroaia - 5,32 RON.

2. Lukoil e primul care reacţionează la orice mişcare pe piaţă, dând înapoi sau adăugând câţiva bani la litru, şi tot el variază drastic preţul în funcţie de amplasarea staţiei şi de trafic: spre exemplu, dacă la Lukoil Viilor benzina de 95 e 5,44 RON, la Lukoil Luică e 5,23 RON în weekend, sau cel puţin sâmbătă aşa a fost. 21 de bani la un litru rezultă într-un profit de 10,5 RON sau aproape 2 litri în plus la un plin de 50 de litri.

3. Am spus aici că petrolul brut va fi mai ieftin după 15 noiembrie. Până luni, 14 noiembrie, a crescut. De atunci scade (dar încet) : a început săptămâna la 114 USD/baril şi azi a ajuns la 106,6 USD.

Dacă se poate prezice atât de uşor când creşte şi când scade petrolul brut, deşi sunt implicaţi sute de milioane de oameni din sute de ţări,toţi cu interese divergente, asta înseamnă că piaţa petrolului e liberă şi supusă regulilor economiei clasice, cu cererea şi oferta ş.a.m.d?..

E la fel de liberă ca şi piaţa carburanţilor, adică manipulată.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 12:17   #3242
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Exclamation Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
3. Am spus aici că petrolul brut va fi mai ieftin după 15 noiembrie. Până luni, 14 noiembrie, a crescut. De atunci scade (dar încet) : a început săptămâna la 114 USD/baril şi azi a ajuns la 106,6 USD.

Dacă se poate prezice atât de uşor când creşte şi când scade petrolul brut, deşi sunt implicaţi sute de milioane de oameni din sute de ţări,toţi cu interese divergente, asta înseamnă că piaţa petrolului e liberă şi supusă regulilor economiei clasice, cu cererea şi oferta ş.a.m.d?..

E la fel de liberă ca şi piaţa carburanţilor, adică manipulată.

~Nautilus
mortii lor cu preturile lor...
statul ar trebuii sa impuna cresterea sau scaderea in functie de pretul barilului.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 12:43   #3243
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
mortii lor cu preturile lor...
statul ar trebuii sa impuna cresterea sau scaderea in functie de pretul barilului.
Nu mai poate statul interveni prea mult ar incalca legislatia europeana plus ca daca statul ar decide un pret minim toti prelucratori ar exporta benzina la greu in UE unde e mai scumpa!!
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 12:54   #3244
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu unul anticipez o scădere a petrolului brut şi altor materii prime până la sărbători şi o nouă urcare a lor în ianuarie, adică invers faţă de ce a fost în 2009, când ajunsese petrolul la 32 USD în ianuarie

Dacă am dreptate şi a treia oară, îi împuşcăm pe bandiţii de la OMV şi Petrom, sau ne apucăm să jucăm la bursă?..

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:41   #3245
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Eu unul anticipez o scădere a petrolului brut şi altor materii prime până la sărbători şi o nouă urcare a lor în ianuarie, adică invers faţă de ce a fost în 2009, când ajunsese petrolul la 32 USD în ianuarie

Dacă am dreptate şi a treia oară, îi împuşcăm pe bandiţii de la OMV şi Petrom, sau ne apucăm să jucăm la bursă?..

~Nautilus
Incercam a doua varianta pana facem bani de armament
energie is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 15:41   #3246
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

- Ultimul raport IEA, din 10 noiembrie 2011, revizuieşte în jos cererea globală de petrol pentru 2011 (89,2 mil. barili/zi în medie) şi pentru 2012, bazându-se pe consumul mai redus a 3 ţări mari: SUA, China şi Japonia.

- Producţia globală de petrol a fost peste cerere, 89,3 mil. barili/zi în octombrie.

- Se estimează că în 2012 producţia globală va creşte cu mai bine de 1,1 mil. barili/zi, cea mai mare parte a diferenţei venind din cele două Americi.

- E foarte posibil ca producţia libiană de petrol să fie din nou la nivelul de dinainte de război până la finalul lui 2012, cu puţin noroc.

- Producţia de petrol a statelor continentale ale SUA, care scăzuse timp de decenii până la mijlocul anilor 2000, creşte din 2009 încoace (a fost reatins nivelul din 2002).

- Producţia de petrol a Rusiei e nr. 1 din 2009 încoace, cu un nou vârf de 10,7 mil. barili/zi în 2011.

În concluzie, motivaţia "sfârşitului petrolului" e la fel de găunoasă azi cum a fost şi în 2008, iar argumentele lui alde OMV şi Petrom cam scârţâie, oricât le-ar unge petrolul lor

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 14:35   #3247
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Eu unul anticipez o scădere a petrolului brut şi altor materii prime până la sărbători şi o nouă urcare a lor în ianuarie, adică invers faţă de ce a fost în 2009, când ajunsese petrolul la 32 USD în ianuarie

Dacă am dreptate şi a treia oară, îi împuşcăm pe bandiţii de la OMV şi Petrom, sau ne apucăm să jucăm la bursă?..

~Nautilus
Sincer, daca crezi cu adevarat asta, joaca la bursa, daca o sa ai dreptate, garantat ca vei fi rasplatit si inca in bani frumosi daca ai o suma mare de investit...si atunci chiar o sa te doara fix in '3 litere' de astia de la OMV...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 15:31   #3248
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Un mic PS la ce am spus alaltăieri:

- Săptămâna asta, s-a tot încercat forţarea pragului de 108-109 USD/baril, fie ameninţând cu război cu Iranul, fie ameninţând cu tăierea producţiei de către OPEC. La întrunirea OPEC de azi, 14.12.2011, s-a decis mărirea plafonului producţiei

(Motivul: datorită trecerii Rusiei pe primul loc în topul producătorilor în ianuarie 2009, creşterii producţiei statelor continentale din SUA pentru prima dată după 1980 şi rezolvării parţiale a problemelor de producţie în Nigeria, Golful Mexic şi Kazahstan, OPEC a încetat să mai fie teroarea planetei şi nu mai reprezintă decât 30-33% din producţia globului.

Acum simt şi arabii presiunea concurenţei, şi le place la fel de mult ca ardeiul iute-n ochi.)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 09:04   #3249
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Începe şirul dezvăluirilor în scandalul cardurilor furate - datele au fost furate prin hackuirea bazei de date care conţinea tranzacţiile efectuate la OMV. (Ceea ce era uşor de dedus încă de ieri, când s-a pomenit cifra de 17 000.)

Asta înseamnă că:

1. Aceia care s-au ambiţionat să alimenteze numai şi numai de la OMV în ultimul an s-ar putea să îşi plătească scump încăpăţânarea când se vor trezi cu banii şterpeliţi din cont;

2. Dacă o corporaţie ca OMV nu e în stare să îşi asigure securitatea într-o problemă atât de importantă, ar fi oricum mai bine să fie evitaţi şi pe viitor.

Însă, pe de altă parte, faptul că au fost hackuiţi tocmai ei, dintre atâtea companii europene mai mari decât ei (Shell, BP etc), şi zvonurile duc spre un grup infracţional din România, ar trebui să ne facă să ne punem întrebări. Oare de ce tocmai OMV? Are vreo legătură cu comportamentul lor porcesc din ultimul an?..

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 09:45   #3250
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Update: după cum aflăm tot din Ziarul Financiar, breşa de securitate a apărut în cazul procesatorului de carduri al Erste Bank, fiind afectate cardurile cu care s-au făcut tranzacţii în benzinăriile OMV Petrom în perioada mai-decembrie 2011.

Când lumea a fost avertizată să nu mai alimenteze de la jigodiile din OMV şi Petrom, s-au făcut că plouă. Eu, care nu am mai călcat într-un OMV sau Petrom din 18.12.2010, pot să dorm liniştit

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 10:05   #3251
autovag

Stage 2
 
autovag's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 34
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Carburantii nu vor mai fi niciodata ieftini, benzina/motorina au ajuns la preturi care sunt indiferente la variatiile barilului de petrol.

De ceva ani nu conteaza cat de mult scade barilul, carburantii pe plan european au aceleasi preturi iar in RO cresc din varii motive.

Cand scade barilul creste pretul benzinei pe motivul cotatiei euro/accize la stat.
Cand creste barilul creste pretul proportional.

Benzinarii nu au absolut nici o dorinta sa scada pretul, profitul este mult prea atragator iar in RO nu avem absolut nici o concurenta intre branduri (OMV-Petrom versus MOL versus LUK etc).
autovag is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:07   #3252
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Concurenţa se face. Dacă publicul obişnuit ar fi ţinut seamă de legile clasice ale economiei, cu cererea şi oferta, şi ar fi luat toţi de la cel mai ieftin producător (adică Lukoil), chiar şi pentru câţiva bani diferenţă, era altceva. Înseamnă că nu vor - cel puţin cei care se ambiţionează să ia carburant de la Petrom în loc de Lukoil şi OMV în loc de Rompetrol sau MOL.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 21:12   #3253
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Concurenţa se face. Dacă publicul obişnuit ar fi ţinut seamă de legile clasice ale economiei, cu cererea şi oferta, şi ar fi luat toţi de la cel mai ieftin producător (adică Lukoil), chiar şi pentru câţiva bani diferenţă, era altceva. Înseamnă că nu vor - cel puţin cei care se ambiţionează să ia carburant de la Petrom în loc de Lukoil şi OMV în loc de Rompetrol sau MOL.

~Nautilus
Unii mai au si alt criteriu decat cei 2 lei diferenţă la un plin de 2 milioane...
serios acum, cat de mult conteaza la cheltuielile medii lunare aia 2-3 lei?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 21:44   #3254
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Unii mai au si alt criteriu decat cei 2 lei diferenţă la un plin de 2 milioane...
serios acum, cat de mult conteaza la cheltuielile medii lunare aia 2-3 lei?
Sa nu mai zicem de firmele si flotele auto care multe alimenteaza de la OMV si mai e si chestia de patriotism orice firma multinationala austriaca germana alimenteaza de la OMV care are un brand!!
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 23:39   #3255
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Unii mai au si alt criteriu decat cei 2 lei diferenţă la un plin de 2 milioane...
serios acum, cat de mult conteaza la cheltuielile medii lunare aia 2-3 lei?
Nu e deloc asa.....eu cum am mai zis bag numai in W-E de la Luk si ultima data am luat cu 5.28 daca bine imi amintesc....daca luam de la hotii de la RP sau Mol cu 15 bani mai scump si in general mai prost la calitate, la un plin de 60litrii, parca aia 10Ron stau mai bine la mine in buzunar + de zece ori pe atat e satisfactia ca i-am f.... pe ceilalti hoti luand de la cel mai ieftin!
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -