Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-11, 09:19   #3196
Amun-RA

Stage 5
 
Amun-RA's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 972
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

mda...tipic romanesc! in loc sa ne mobilizam toti sa facem ceva.....stam ca niste cretini si comentam pe forumuri. ne-o cam meritam....sincer!
Amun-RA is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 12:56   #3197
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Amun-RA View Post
mda...tipic romanesc! in loc sa ne mobilizam toti sa facem ceva.....stam ca niste cretini si comentam pe forumuri. ne-o cam meritam....sincer!
Ti se pare tie ca-s scumpi carburantii? Pai nu vezi cate masini sunt in trafic de nu poti merge de multe ori decat in 1-a, deja la mine in cartier, candva unul marginas, linistit si aerisit nu mai poti trece de ele, e nebuna lumea cu ele, si in centru de oras nu mai vb, ti-e sila sa mai intrii intre orele 6 dimineata si 22 seara!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 17:26   #3198
Amun-RA

Stage 5
 
Amun-RA's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 972
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ti se pare tie ca-s scumpi carburantii? Pai nu vezi cate masini sunt in trafic de nu poti merge de multe ori decat in 1-a, deja la mine in cartier, candva unul marginas, linistit si aerisit nu mai poti trece de ele, e nebuna lumea cu ele, si in centru de oras nu mai vb, ti-e sila sa mai intrii intre orele 6 dimineata si 22 seara!!!
gogule, vezi ca avem cele mai mari preturi la carburanti, sa nu mai spun ca avem cele mai mici salarii si cele mai multe taxe. Din cauza celor cu gandire ca a ta se duce dracu tara asta. decat sa faci ceva sa schimbi situatia asta mai bine stai in fata monitorului ca un shoarece de biblioteca si postezi pe forumuri.
__________________
Amun-RA is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 17:40   #3199
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Amun-RA View Post
gogule, vezi ca avem cele mai mari preturi la carburanti, sa nu mai spun ca avem cele mai mici salarii si cele mai multe taxe. Din cauza celor cu gandire ca a ta se duce dracu tara asta. decat sa faci ceva sa schimbi situatia asta mai bine stai in fata monitorului ca un shoarece de biblioteca si postezi pe forumuri.
Tu esti ceva Che Guevara si nu stim noi? Ce faci mai mult decat Gixer?

Cine ti-a zis tie ca avem "cele mai mari preturi la carburanti"?? Ai fost recent prin Anglia, Suedia, Luxembourg???
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 18:22   #3200
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Red face Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Amun-RA View Post
gogule, vezi ca avem cele mai mari preturi la carburanti, sa nu mai spun ca avem cele mai mici salarii si cele mai multe taxe. Din cauza celor cu gandire ca a ta se duce dracu tara asta. decat sa faci ceva sa schimbi situatia asta mai bine stai in fata monitorului ca un shoarece de biblioteca si postezi pe forumuri.
Traiesti prea mult din sloganurile de la Antena3.
Avem preturile ca afara, OMV vinde motorina/benzina cu acelasi pret in toata Uniunea Europeana. Nu-i problema lor ca unii din noi nu castiga ca dincolo, nu sunt ei Ministerul Solidaritatii Sociale.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 22:51   #3201
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pana nu sare de 10 lei/litru, slabe sanse sa .......... sa scada numarul masinilor din trafic macar cu 10-15% Credeati ca zic de vreun protest ceva ? Visati in continuare
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 08:27   #3202
Amun-RA

Stage 5
 
Amun-RA's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 972
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

mda...) ma asteptam la astfel de reactii. d-aia se pisa toti tiganii pe noi si fac ce vor, pentru ca sunt uniti, nu ca noi....in loc sa facem ceva impotriva la astia care fac ce vor....dam unii in altii. am mai zis-o si o zic din nou NE MERITAM SOARTA. eu nu mai postez nimic in legatura cu subiectul asta.
Amun-RA is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 09:33   #3203
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu de ceva timp am devenit fan GPL . Se scumpeste si asta in functie de pretul benzinei dar cel putin merg cu un cost pe km ceva mai mic. E de investit ceva intr-o instalatie buna, secventiala dar eu am de facut cateva mii de km pe luna asa ca se amortizeaza repede!
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 10:07   #3204
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

e buna ideea cu gpl-ul, cred ca iesi mai ieftin si decat o masina diesel. eu care am symbol diesel, fiind pana acum foarte economica(anul trecut faceam un drum pana acasa cu 25 de lei, acum a sarit de 30 de lei) daca continua astia cu scumpirile o sa ajung sa platesc un drum cu symbolul cat plateam acu 2 ani cu dacia
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 14:34   #3205
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Proteste impotriva scumpirii carburantilor s-au mai facut si nu s-a rezolvat nimic. Eu am sa ma alatur doar unui protest facut "cu cap" si anume:
1. Toti clientii benzinariilor sa saboteze 1 Singura benzinarie la alegere: Petrom/OMV/Rompetrol/ (cred ca astea sunt cele mai mari)
2. Vazand ca vanzarile le scad substantial ei vor fi nevoiti sa umble la pret.
3. Cand pretul ajunge in limita de "bun simt" sa mergem sa alimentam numai de la acea benzinarie - societate- (petrom, omv, rompetrol).
4. Ceilalti competitori vor fi nevoiti sa scada si ei preturile.

Cum toate cele de mai sus vor starni controverse (si comentarii) si nimic concret eu voi incerca sa ma reorientez.
Daca nu pot sa fac ceva pentru altii sa le fie bine atunci sa fac in asa fel incat numai mie sa-mi fie bine.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 15:39   #3206
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Amun-RA View Post
gogule, vezi ca avem cele mai mari preturi la carburanti, sa nu mai spun ca avem cele mai mici salarii si cele mai multe taxe. Din cauza celor cu gandire ca a ta se duce dracu tara asta. decat sa faci ceva sa schimbi situatia asta mai bine stai in fata monitorului ca un shoarece de biblioteca si postezi pe forumuri.
Amice antenist, decat sa asculti tot ce zice la tembelizor, mai bine ai face si tu cumva si ai calatori putin inafara tzarii, sau macar a minicipiului tau, recte "kkpitala" si pe urma sa mai vb....eu am fost in toamna asta, acum o luna in 6 tari europene, si ghici ce, in toate era mai scumpa decat la noi si benzina si chiar si motorina, si putin de tot dar in plus chiar si GPL-ul.
Faza cu cate plinru faci cu-n salar mediu da, e reala, si la asta stam cel mai prost intr-adevar.
Treaba e simpla, ar trebui sa ne luam dupa sistemul american si gata, si anume un pret mic al carburantilor prin txe in acestia de 30-40% nu de 60-70% cum avem noi acuma!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Tu esti ceva Che Guevara si nu stim noi? Ce faci mai mult decat Gixer?
Cine ti-a zis tie ca avem "cele mai mari preturi la carburanti"?? Ai fost recent prin Anglia, Suedia, Luxembourg???
Dai pace ca se trezi si el sa vb p-aci, daca nu-i convine, sa alimenteze si sa fuga daca-l tzine, sau sa dea foc la o benzinarie, nu sa bage vb goale p-aci!
Eu nu ma mai stresez cu chestii d-astea, si acuma avand motocicleta de teren care consuma si f putin (5% in oras si pe teren) nici nu ma prea intereseaza fluctuatiile de pret a benzinei, si vad ca nici pe altii nu-i f... grija asa de tare atata timp cat stau cu masina si ard benzina de pomana blocati in trafic!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 15:45   #3207
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Proteste impotriva scumpirii carburantilor s-au mai facut si nu s-a rezolvat nimic. Eu am sa ma alatur doar unui protest facut "cu cap" si anume:
1. Toti clientii benzinariilor sa saboteze 1 Singura benzinarie la alegere: Petrom/OMV/Rompetrol/ (cred ca astea sunt cele mai mari)
2. Vazand ca vanzarile le scad substantial ei vor fi nevoiti sa umble la pret.
3. Cand pretul ajunge in limita de "bun simt" sa mergem sa alimentam numai de la acea benzinarie - societate- (petrom, omv, rompetrol).
4. Ceilalti competitori vor fi nevoiti sa scada si ei preturile.

Cum toate cele de mai sus vor starni controverse (si comentarii) si nimic concret eu voi incerca sa ma reorientez.
Daca nu pot sa fac ceva pentru altii sa le fie bine atunci sa fac in asa fel incat numai mie sa-mi fie bine.
Daca ai stii cat % din pret il face statul si cat il face petrolistul, n-ai mai zice chestia asta cam inutila....in cel mai bun caz prin asa ceva fortezi petrolistul sa traga de maneca pe politicianul pus de el la conducere sa scada taxele din carburant ca sa-i dispara si lui problemele!!!
Cred ca toata lumea e de-acord ca, daca am avea sistemul american, si astfel va garantez eu si pret cum plateste un american(echivalentul a 3.5RON/litru) nimeni nu ar mai face scandaluri, si si statul ar iesi mai bine garantat......atata ca atunci la ce soferi si infrastructura avem am consuma mult mai mut in oras mai ales pt ca am fi blocati tot timpul la orele aglomerate!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 14:15   #3208
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nope. În ţările europene care accizează, preţul benzinei variază între 6,0 şi 7,5 RON / litru (spre limita superioară la nordici şi spre limita inferioară la englezi, austrieci şi cehi). În ţările industriale mari care nu accizează (Rusia, SUA, China, Africa de Sud) undeva la 3,0-3,5 RON/litru.

Însă ţările europene au puţin petrol sau deloc, deci costurile care rămân după ce scazi accizele, taxele şi TVAul (să zicem 3,5 RON) au justificare.

OMV-Petrom se aprovizionează cu petrol de la noi la preţ de pomană, după care vinde carburanţii la preţ de ţară europeană şi bagă diferenţa în buzunar. Asta nu are justificare.

Diferenţa de preţ în minus în favoarea lui Rompetrol (care foloseşte 100% petrol importat) demonstrază că până şi Rompetrol a înţeles că nu au justificare. Preferă să lase de la ei câţiva bani ca să aibă clienţi.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 11:13   #3209
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Nope. În ţările europene care accizează, preţul benzinei variază între 6,0 şi 7,5 RON / litru (spre limita superioară la nordici şi spre limita inferioară la englezi, austrieci şi cehi). În ţările industriale mari care nu accizează (Rusia, SUA, China, Africa de Sud) undeva la 3,0-3,5 RON/litru.

Însă ţările europene au puţin petrol sau deloc, deci costurile care rămân după ce scazi accizele, taxele şi TVAul (să zicem 3,5 RON) au justificare.

OMV-Petrom se aprovizionează cu petrol de la noi la preţ de pomană, după care vinde carburanţii la preţ de ţară europeană şi bagă diferenţa în buzunar. Asta nu are justificare.

Diferenţa de preţ în minus în favoarea lui Rompetrol (care foloseşte 100% petrol importat) demonstrază că până şi Rompetrol a înţeles că nu au justificare. Preferă să lase de la ei câţiva bani ca să aibă clienţi.

~Nautilus
Bun, ai dreptate, da atunci cand a pus problema guvernul tot asa stii ce au zis astia de la OMV? Ca atunci ei daca nu castiga cat de cat, atunci mai bine duc carburantul intr-o alta tzara cum e Austria si Germania unde il vand mai scump, pt ca, acolo e chiar mai mare cererea decat aici, si pretul dupa cum ai zis si tu cu ceva bine mai mult ca si la noi(15-20%)
Dar tot statul e de vina, pt ca, trebuia cand au facut contractul HOTII DE LA PSD in frunte cu ADRIAN NASTASE (scriu asta sa stie lumea cine e de vina pt pretul de la noi a benzinei, fara alte implicatii politice) pt ca, trebuia sa stipuleze in contract o anumita cantitate de combustibil minima care sa se vanda in Romania si pt care profitul brut sa nu depaseasca sa zicem 30bani/litru, urmand ca, OMV sa castige mai mult din export, si astfel implicit si tzara, si chiar si statul!
Zici de Rompetrol ca e doar un pic mai scumpa, pt ca e din import......frate inseamna ca astia o aduc din Africa, ca la cat e de scumpa si de proasta si daca ar fi sub 5lei eu nush daca as mai lua de la ei....sunt partial patit, nu am ramas chiar in drum, da si masina si motoru de cateva ori mi-au mers ca niste rasnite cu zama lor!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 07:42   #3210
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

În dimineaţa asta, golanii de la OMV-Petrom au dat înapoi cu cei 6 bani/litru pe care îi adăugaseră la benzină (la motorină au dat înapoi însă doar cu vreo 3-4 bani/litru).

Petrolul Brent a fost tot timpul ~110 USD/baril, cu mici oscilaţii de 1,0-1,5 USD în sus sau în jos pe zi.

Deci nici scumpirea, nici ieftinirea nu aveau legătură cu preţul petrolului brut, ci au reprezentat doar un mod de a testa nervii consumatorilor. În cazul ipotetic în care acei consumatori puneau de la OMV şi Petrom, ceea ce înseamnă că lingeau unde au scuipat

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -