Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-11, 17:10   #3166
dj_ionutz
Renault Driver

Stage 5
 
dj_ionutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 921
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

momentan doar in bucuresti. daca poti ajunge pe data de 7 sept te asteptam !
dj_ionutz is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 17:12   #3167
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dj_ionutz View Post
momentan doar in bucuresti. daca poti ajunge pe data de 7 sept te asteptam !
eu vb si cu baietii din arad, poate facem si noi ceva
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 12:32   #3168
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

sunt curios cata lumea o sa se stranga
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 12:35   #3169
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
sunt curios cata lumea o sa se stranga
Presupun ca nu prea multi...
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 12:37   #3170
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

daca or sa fie 15 masini o sa fie SENZATIONAL de BINE ...pacat ca in tara asta de ....t nu poti sa faci NIMIK ..ca si cu PRESUPUSA lege cu masinile straine ...toti ASTEAPTA sa vada ce OR sa faca astia dar NIMENI nu spune hai sa IESIM ...asteptati ca e cea mai buna posibilitate
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 15:58   #3171
dj_ionutz
Renault Driver

Stage 5
 
dj_ionutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 921
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

eu va scriu nu va zic hai sa iesim ! iesiti ?
dj_ionutz is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 16:17   #3172
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dj_ionutz View Post
eu va scriu nu va zic hai sa iesim ! iesiti ?
Pai si daca iesim ce facem? mergem in piata constitutiei si vorbim despre ce am mai facut pe la masinii? sau mergem la vreo benzinarie ceva?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 16:21   #3173
dj_ionutz
Renault Driver

Stage 5
 
dj_ionutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 921
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

da. din piata constitutiei se va pleca catre o benzinarie, doua, trei, sapte, noua, in functie de cate masini o sa fim...
dj_ionutz is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 07:52   #3174
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Exclamation Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

tare sunt curios, sa vad numarul celor care IESIM impotriva scumpirii repetate a carburantilor, in raport cu salariile din Romania si a CALITATII acestora, si a modului in care ne FURA la pompa
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 09:22   #3175
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Revin si eu in discutie?

Inainte sa aruncati cu noroi in mine pentru ideea pe care o voi prezenta mai jos, va rog insistent sa cititi topicul inca din decembrie 2010, de cand exista el, cand am fost si eu implicat in ideea asta.

Acum nu mai poti face NIMIC. Sunt prea multe persoane care prefera sa dea 7 ron pe litrul de benzina si sa stea la coada la pompa, decat sa isi piarda orele in fata unei benzinarii blocand si scriind ca vrea preturi mai mici la carburanti. Petrolistii va vor da in cap mereu cu ceva si vor veni cu contraargumente, in baza unor rapoarte pe care si le fac ei, cu cheltuielile lor, cu taxele pe care (sanchi!) le platesc la stat, la rafinarii, la mamele lor (deh, daca le am la mine intr-o emisiune televizata, cine va veni sa faca si cercetarea acesui raport ca sa il combata cap-coada?! si daca protestatarul vine cu mana-n buzunar, cine da mai bine pe sticla? tot eu, ca am niste foi mincinoase pe care le pot pune in fata camerei de filmat, ca oricum nu ma verifica nimeni - si daca ma verifica, stai ca bag o spaguta sa ii inchid gura... in Romania inca se poate).

O sa fiu realist: am fost la proteste cu speranta ca se va rezolva ceva... in momentul cand se anuntau mii de oameni, au venit 200. In momentul cand se anuntau 200 de oameni, au venit 20, iar din cei 20 erau doar 10 masini. Acum se vor anunta in Bucuresti 100 de oameni si vor veni 5 cu masinile lor.

Morala:
1. romanul nu stie sa fie unit si merge pe principiul: "sa faca tineretul, ca noi am facut tam-tam la revolutie" (chit ca a fost praf in ochi revolutia) / "unde dracului te duci tu, vrei sa ai probleme cu politia?! lasa-i sa faca altii, stai cuminte asa" (cam asa spun aia mari), iar tineretul merge pe principiul "sa faca altul" / "ma doare-n cot de ceilalti ca eu am masina si bani de la taticu', nu ma intereseaza cat e benzina ca nu platesc eu!". Vrem o viata decenta dar nu facem nimic.
2. la ora actuala, la cate proteste au fost in tara (LEGALE!), guvernul nu a facut nimic si nu a dat inapoi deloc... ce va face sa credeti ca o mana de oameni (in comparatiile cu protestele in care au fost mii de pensionari, etc) va schimba mentalitatea guvernantilor si a petrolistilor?

Si inca 2 lucruri pe care trebuie sa le tineti in vedere in cazul in care se trag toate masinile personale pe dreapta:
1. carburantii nostri se vand foarte bine pe piata externa (deci export, fara bariere tarifare de export pe care ar trebui sa le impuna guvernantii nostri = 100% profit!), incasarile petrolistilor curg in continuare in conturi si abia 1/4 din consumul de carburant este reprezentat de oamenii de rand, ca noi, care vrem sa lasam masinile acasa.
2. fitosi vor exista mereu, sau persoane care fac naveta sa ajunga la munca in afara Bucurestiului (sa nu puneti un semn de egal intre fitosi si oamenii muncitori). Petrolistii vor face niste rapoarte interne, vor vedea care sunt statiile la care incasarile sunt cele mai mici (pentru ca daca se va resimti o criza financiara la ei se vor interesa de asta) si vor inchide respectivele statii, lasand pretul carburantilor fix acelasi. Pentru cine nu a inteles inca principiul de functionare al afacerilor in Romania: "Reducem cheltuielile, dar preturile nu le scadem, pentru ca nu ne mai imbogatim rapid, ci lent... si nu am vrea ca progeniturile noastre sa mearga cu Loganul la liceu, ci cu GL-u' pe care sa i-l facem cadou de majorat. Lasa sa traiesc eu si familia mea bine, da-i in pielea mea pe restul!"

Sfatul meu: stati potoliti... cat timp nu exista unitate si parolism in tara asta, degeaba va strofocati (abia atunci cand se vor anunta 5-6 milioane de romani la un protest, abia atunci veti putea face ceva pentru ca vor veni sigur vreo 100.000). Uitati-va la englezi: aranjau ce aveau de aranjat pe facebook si chiar se prezentau, faceau ravagii in Londra si terminau (chit ca unele erau actiuni huligane)... la noi sunt numai tastaturile si mousii de noi. Iar in curand, chestia asta nu ne va face sa parem decat niste retardati in ochii altora - nu va mobiliza pe nimeni sa faca altceva, decat sa ne jigneasca incontinuu.

Am renuntat sa ma mai strofoc pentru binele tarii si a celor din jur, daca pe cel de langa mine nu reusesc de niciun fel sa il misc si sa il determin sa isi miste curul la un protest care s-ar dovedi a fi benefic pentru el. Ce rost are in a ma strofoca?

"Devin si eu un sclav al tarii si asta este..." inchei resemnat ideea.

Last edited by Mustang; 03-09-11 at 09:25.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 20:47   #3176
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Spun si aici ce am spus in multe locuri:
"Romanul cand e futut in cur,sare in sus de fericire!"
cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 19:14   #3177
dj_ionutz
Renault Driver

Stage 5
 
dj_ionutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 921
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

maine la 19:30 in piata constitutiei suntem prezenti . va asteptam pe toti de acolo se va pleca catre o benzinarie...doua...trei...
dj_ionutz is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 12:21   #3178
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.money.ro/carburantii-se-s...u_1093771.html

Parca scazuse pretul barilului dar a crescut dolarul la 3.1 RON ..

Un articol interesant
No comment
http://www.jurnalul.ro/bani-afaceri/...ia-590544.html
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 12:37   #3179
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dj_ionutz View Post
maine la 19:30 in piata constitutiei suntem prezenti . va asteptam pe toti de acolo se va pleca catre o benzinarie...doua...trei...
Deci, ce s-a intamplat ?!
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 12:39   #3180
dj_ionutz
Renault Driver

Stage 5
 
dj_ionutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 921
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

fix nimic. n-ai cu cine.
dj_ionutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -