Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-11, 12:31   #3091
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by umbra09 View Post
nu iesiti fratilor in strada nu faceti nimic stati linistiti k totul o sa se rezolve ei or sa creasca pretu noi o sai injuram in gand mergand sa alimentam de la pompe si o sa fie bn. o sa ne simtim mai bine cand o sa fie 10 lei benzina k doar 6 lei ii putin la valoarea tari noastre. (eu te sustin gixer cu psihologia)
Romanul cand e de facut ceva se care dincolo sau pune capul in pamant si ii lasa pe ceilalti sa faca ceva.exemplu politistilor in loc sa mearga sa se ia de aia de sus de la minister si directii care iau si salarii de merit se complac si mai bine isi dau demisiile..Tipic romanesc de ce sa moara mama mai bine sa moara masa!!
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 13:08   #3092
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De fapt, nu poate nimeni spune că nu am fi avut forţa de a face ceva, fiindcă am făcut ceva, chiar disproporţionat faţă de numărul participanţilor.

Cine a mai auzit ca un prim-ministru să elimine o taxă, indiferent cât de mică, fiindcă au cerut-o câţiva inşi, acolo? Au avut ei mitinguri şi proteste cu mii de participanţi, pensionari, muncitori, poliţişti, şi i-a durut fix în vârful celui mai insensibil organ. Uite că automobiliştii şi firmele de transport au prezentat destulă importanţă pentru ei încât să facă ceva, orice. Aşa puţini cum am fost.

Mai puţin inteligente au fost însă încercările de a devia scopul întregii afaceri - dacă pe noi ne afectează preţul carburanţilor şi al altor mărfuri, nu prea are vreo raţiune să te alături corului antenelor şi mogulilor, cu "jos Băsescu, Boc, Udrea, portocaliii, privatizările, Ceauşescu, statul social, EBA, comunismul, revoluţia, loviluţia, legalizarea prostituţiei" şi alte rahaturi pe măsură. Pe preşedintele şi acţionarii OMV sau Lukoil îi doare acelaşi organ insensibil când e vorba de toate astea.

Publicul nostru face ca baba de la ţară, care profită de orice întrebare a unui reporter ca să răspundă că are pensia mică

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 15:19   #3093
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
E oare chiar atat de greu sa scriem si noi in limba romana si sa evitam limbajul messengerian?
dada viitoare o sa incerc sa scriu normal. scuze
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 15:19   #3094
spata2008

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Salutare!

De ce nu se mai propune un nou protest de o saptamana fara sa se circule cu masina!? Eu zic ca ar fi bine sa ne mai mobilizam inca odata. Sunt convins ca nu vor raspunde pozitiv mai mult de 50% din soferi dar asta nu inseamna ca ceilalti trebuie sa stea cu "mana in san". Eu zic ca nu e corect sa stam ascunsi in spatele tastaturii si sa ne multumim cu "asta e"!

Propun unui moderator sa ia legatura si cu celelalte forumuri de profil si sa mai propuna cateva zile de protest. Mesajul sa fie "NU CIRCULATI CU MASINA" si implicit "NU ALIMENTATI". La ultimul astfel de protest mesajul a fost doar "NU ALIMENTATI TREI ZILE". Multi nu au alimentat in acea perioada dar au mers cu masina si a patra zi au alimentat ori au alimentat inainte in felul asta recuperand si consumul facut in cele trei zile de "protest". Unde-i paguba petrolistilor daca lumea nu alimenteaza trei zile dar recupereaza in a patra zi!!!???

Eu inca protestez: din ianuarie nu am alimentat niciodata de la petrom/omv!
spata2008 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-11, 11:32   #3095
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Wink Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

O modalitate de protest e scrisa la mine la semnatura: bicicleta.
O semicursa sau un mountainbike gasesti sub 100E si in oras mai aglomerat si cu semafoare nesincronizate pe pariu ca ajung dintr-o parte in alta mai ales prin centru mai repede decat cu masina.
O alta modalitate ar fi scooterul electric care mai ales acuma vara e super, si daca va spun ca, costul pe 100km e mai mic decat la un moped poate nu ma credeti, iar daca mai aveti si servici unde puteti sa-l incarcati si mai ieftin!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 04-06-11, 23:28   #3096
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
De exportat trebuie să se exporte, deoarece capacitatea rafinăriilor depăşeşte de mai bine de 2 ori consumul naţional de petrol de azi (468 000 - 504 000 barili/zi faţă de un consum de mai puţin de 220 000 barili/zi), şi depăşeşte şi cel mai mare consum de petrol înregistrat vreodată în era comunistă. De fapt, e mai profitabil să imporţi petrol ca să-l rafinezi aici, inversul a ceea ce fac, de exemplu, iranienii (exportă petrol brut în Rusia pentru a fi rafinat şi importă carburanţi).

Cu importul de petrol brut la preţul pieţei de azi (~115 USD/baril) stăm mai prost, de 2 ori, din motivele pe care le repet: OMV extrage petrol românesc cu 15-20 USD/baril şi îl pune pe piaţă ca şi cum ar fi fost importat, cu 115 USD, plătind Statului nişte firimituri.

Nu că ar fi vreo altă soluţie, fiindcă e cam greu să mai fim exportatori de petrol ca în epoca Regatului, când eram un fel de Arabie a Europei. Rezerve mai sunt, de fapt dacă aduni rezervele descoperite în mai multe campanii de prospecţiuni (epoca Regatului, anii '60 sub comunişti, finalul anilor '80 şi mai apoi anii 2000) se pun la un loc vreo 400 de milioane de tone, sau 2,8 gigabarili. (Faţă de 41,5 gigabarili ai Libiei, spre exemplu.)

Ceea ce se ştie mai puţin însă, fiindcă ziarele şi publicaţiile "serioase" sunt mai puţin băgate în seamă, e faptul că majoritatea câmpurilor petrolifere răspândite pe teritoriul ţării şi în platforma Mării Negre sunt de mici dimensiuni, de ordinul a zeci de milioane de barili fiecare, şi că faima petrolului românesc, "aurul negru care a pus în mişcare imperiul continental al lui Hitler" s-a construit pe baza unei singure rezerve, descoperite în 1900: câmpul petrolifer gigant de la Gura Ocniţei, jud. Dâmboviţa, singurul câmp de peste 1 miliard de barili de la noi. Ori, din cele 1,87 miliarde de barili estimate a fi acolo s-au extras deja cam 1 miliard în ultimul secol, şi ceasul ticăie în continuare

Astfel încât, pe măsură ce rezervele noastre se împuţinează, băieţii veseli de la OMV, Rompetrol, Zeta Petroleum etc fac numai nişte vagi încercări de prospecţiuni, iar Statul încasează o vagă tentativă de redevenţă, de vreo câţiva dolari pe baril. Când se va epuiza tot petrolul, va mai încasa probabil "o anumită materie moale şi maro".

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 14:25   #3097
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Cu importul de petrol brut la preţul pieţei de azi (~115 USD/baril) stăm mai prost, de 2 ori, din motivele pe care le repet: OMV extrage petrol românesc cu 15-20 USD/baril şi îl pune pe piaţă ca şi cum ar fi fost importat, cu 115 USD, plătind Statului nişte firimituri.

Ceea ce se ştie mai puţin însă, fiindcă ziarele şi publicaţiile "serioase" sunt mai puţin băgate în seamă, e faptul că majoritatea câmpurilor petrolifere răspândite pe teritoriul ţării şi în platforma Mării Negre sunt de mici dimensiuni, de ordinul a zeci de milioane de barili fiecare, şi că faima petrolului românesc, "aurul negru care a pus în mişcare imperiul continental al lui Hitler" s-a construit pe baza unei singure rezerve, descoperite în 1900: câmpul petrolifer gigant de la Gura Ocniţei, jud. Dâmboviţa, singurul câmp de peste 1 miliard de barili de la noi. Ori, din cele 1,87 miliarde de barili estimate a fi acolo s-au extras deja cam 1 miliard în ultimul secol, şi ceasul ticăie în continuare
Redeventa aia e de 30$/baril totusi, dar cand costurile iti duc barilul la maxim 40$ si tu-l dai la 100$ parca m-as baga si eu la un crediti sa fac o astfel de afacere.....voi nu? Cand a fost criza si barilul de apropia de 32$ nu mai tineti minte ce au sarit in sus astia de la omv sa renegocieze contractul ca lucrau deja in pierdere.....ce as vrea sa mai vina inca o data criza si sa iau iara cu 3-3.5 lei litrul benzina!
Gresesti cu o faza, statul ia destul din pretul de la pompa chiar daca nu ia din cel de vanzare a produsului extras, si anume aproape 70% din ce platesti la pompa!

Mai e o faza calitatea petrolului (defapt a titeiului romanesc) care datorita faptului ca rezervele sunt cam cum ai zis tu si anume consumate peste jumatate de la inceperea exploatarii este printre ultimele locuri in lume aprox ca si cel din Venezuela, care si acesta e de calitate inferioara continand mult gudron, pamant si asfalt.

Faza este ca, mai ales la noi e o regula: ce nu poate fi furat de unii se fura de altii, si anume si daca era tot petrolul de stat aveau grija "baetii destepti si cu spirit antreprenorial" sa isi bage la ei profitul prin comisioane, premii, frauda, pierderi fictive, etc
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 07:48   #3098
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. Ar fi trebuit să ne construim în curte câte o pivniţă betonată pentru depozitare (să zicem cu vreo 10 butoaie x 200 de litri) şi s-o umplem cu benzină când a fost 2,87 RON/litru, am fi ieşit destul de bine cu costurile faţă de acum. La numărul de kilometri pe care îl fac eu pe an, rezerva ar fi ţinut probabil până acum

2. Da. Şi când a fost petrolul 10 USD/baril, în 1998, tot nu ne-a folosit la nimic. Carburanţii erau tot scumpi faţă de veniturile de atunci, maşini nu prea aveam fiindcă n-aveam nici bani, Petrom pierdea bani prin toate orificiile, staţiile falsificau cât puteau... dar nici contractul de acum cu OMV nu e cinstit cum nu sunt eu arhiepiscop.

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 06-06-11 at 07:52.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 10:58   #3099
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
1. Ar fi trebuit să ne construim în curte câte o pivniţă betonată pentru depozitare (să zicem cu vreo 10 butoaie x 200 de litri) şi s-o umplem cu benzină când a fost 2,87 RON/litru, am fi ieşit destul de bine cu costurile faţă de acum. La numărul de kilometri pe care îl fac eu pe an, rezerva ar fi ţinut probabil până acum

2. Da. Şi când a fost petrolul 10 USD/baril, în 1998, tot nu ne-a folosit la nimic. Carburanţii erau tot scumpi faţă de veniturile de atunci, maşini nu prea aveam fiindcă n-aveam nici bani, Petrom pierdea bani prin toate orificiile, staţiile falsificau cât puteau... dar nici contractul de acum cu OMV nu e cinstit cum nu sunt eu arhiepiscop.

~Nautilus
1. Chiar m-am gandit si eu la faza asta, dar atunci credeam ca va degenera mai tare treaba intr-un razboi mondial, si nici foarte multi bani nu aveam atuncia.
2. Petrom ar fi pierdut atunci si de era tot 100% barilul ca si acuma, pt ca asa s-a vrut pt ca "baetii jmekeri" ce castiga acuma 70$ la barilul scos si inca vo 20-30$ la produsele rafinate. Oricum atunci castigau mai bine pompele pt ca benzina si motorina romaneasca era 30% apa si inca 10% ulei de motor
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 20:21   #3100
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

si pana la urma nu facem nimic numa tot prezentam cum creste pretu carburantului. vad ca un protest nu merge ca nu-i cu cine da alte idei nu mai sunt ?? eu m-am limitat la o zi pe saptamana de iesit cu masina si in rest doar cand ii nevoie mare si nu se poate rezolva cu bicicleta.
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 10:16   #3101
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Majoritatea populatiei se limiteaza vrand nevrand din cauza pretului ridicat..
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 13:34   #3102
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu de când am scos iarăşi Leul pe stradă am făcut vreo 5500 km - socotiţi din octombrie până acum.

Nu fiindcă ar costa carburantul excesiv de mult - de fapt consumul de carburant a scăzut vizibil prin reducerea traficului, ambuteiajelor, mai ales în ultima lună când se pare că a mai plecat lumea în concediu. (Chiar dacă unii nu vor în ruptul capului să creadă în consumuri medii sub 12 l/100 km cu 1.8Tul.) Probabil cu ajutorul pasajelor şi altor lucrări publice vom ajunge la un trafic rezonabil foarte curând, în mai puţin de un an. Dar atâta vreme cât consumăm puţin şi "ei" au un profit cât mai mic din partea noastră.

Bineînţeles, nu am mai pus niciodată carburant de la OMV, Petrom sau alţi furnizori care se aprovizionează de la ei şi nu am mai cumpărat niciodată nimic de la vreo staţie OMV sau Petrom. Cu ocazia asta am realizat şi că e mai profitabil să mergi numai cu MOL Evo sau Rompetrol Alto 101, chiar dacă sunt ceva mai scumpe.

În acelaşi timp, se întâmplă nişte lucruri ciudate pe bursele petrolului şi carburanţilor.

Dacă mâine vom avea parte de o scădere de preţ la petrolul brut, înseamnă că am avut dreptate şi că piaţa nu a fost niciodată liberă să răspundă la cerere şi ofertă, a fost dirijată prin speculaţie şi metode mai puţin cinstite.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 20:36   #3103
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Talking Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by umbra09 View Post
si pana la urma nu facem nimic numa tot prezentam cum creste pretu carburantului. vad ca un protest nu merge ca nu-i cu cine da alte idei nu mai sunt ?? eu m-am limitat la o zi pe saptamana de iesit cu masina si in rest doar cand ii nevoie mare si nu se poate rezolva cu bicicleta.
aici chiar ai dreptate mersul pe biciclete e mai sanatos:d
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 20:41   #3104
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by avatar3d View Post
aici chiar ai dreptate mersul pe biciclete e mai sanatos:d
sa ieftineasca astia benzina (ceea ce nu cred ca o sa se intample) si atunci o sa las mersu pe bicicleta bolnavilor:P:P:P
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 15:35   #3105
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Apropo de ce spuneam eu ieri şi se poate vedea mai sus...

BRENT CRUDE FUTR (USD/bbl.) 108.660 -5.550 -4.86% 09:12

WTI CRUDE FUTURE (USD/bbl.) 91.110 -4.300 -4.51% 09:11

http://www.bloomberg.com/markets/commodities/futures/

Coloana a doua e mai interesantă, diferenţa faţă de ziua de ieri.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -