Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-11, 09:53   #3001
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Corect, in sfarsit gasesc pe cineva care rationeaza aici....Ue a fost mai mult cu M in fata pt romani. Faza cu Bmw-ul a fost mai mult o caterinca la derbedeul ala care din start a inceput sa ma jigneasca de parca el era cinste ce mare zmeu si ar avea dreptul sa dea in oricine cu o parere diferita de-a lui, asa ca l-am luat la mistou grosolan, ca cu d-astia numai asa poti rationa.
Oricum se vede o treaba din faptul ca nu prea s-a prins nimeni ca eu mai mult la mistou am zis totul.
Daca vreti solutii, cam orice a-ti dat mai sus(am apucat sa citesc mare parte din discutiile sterile) va atrage doar rasete din partea petrolistilor, asa ca daca vreti chiar sa faceti ceva care sa ii afecteze cat de cat, hai sa bagam o actiune fill&go....dar nici asta nu prea ar avea mare succes, pt ca dupa putin timp se vor schimba unele treburi pe la pompa, si o sa faca precum in unele pompe deja exista, si anume preplatitul, si apoi pompa nu lasa decat cat ai platit, asta e una; si alta solutie astfel nu vad decat ori o revolutie ori cumparatul de unde e mai ieftin, pt ca boicotatul e mai mut o joaca de copii, pt ca atata reprezinta pt ei cuantumul incasarilor de la persoanele fizice(sub 10%).
sper sa rezolvati ceva in tara asta
nu va mai certati in loc sa fiti uniti petrolul ni l-au luatu spitalele le desfiinteaza si tot asa ce face statul roman cu taxele care le colecteaza
scumpesc benzina scumpesc alimentele si toate utilitatile e josnic noi ne certam intre noi si ei ne fura pe fata tin sa cred ca ne meritam soarta
toti care au fost la putere ne-au furat dar astia de acuma ne-au sclavit pe viata pe noi si pe copii noistri si copii copiilor nostri cu FMI lor
asta e noi ne-am facuto cu mana noastra
si nu vreti sa va exemplific si cum si de ce ca o sa ziceti ca sunt nebun
dar ginditiva nenea base cite dosare are si cum a iesit presedinte si dupa ce a iesit presedinte cum a fugit si a facutimprumuturi la FMI daca vreti si veti vedea ceia ce se intimpla in trara asta care este distrusa gata pina aici ne a fost putem noi face mama revolutiei si mama razboiului cu puterea oficial suntem sclavii lor
https://www.youtube.com/watch?v=ldLs5JTWAf8
si cei care a fost inaintea lor dar cei ce sunt acuma ei sunt calaii cu adevarat
https://video.google.com/videoplay?do...8239444663350#
uitativa aici si veti intelege ceia ce se intimpla si vedeti ca sunt destule filme care va vor schimba parerile despre viata si ce se intimpla in tara asta asta daca vreti
criminales is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:49   #3002
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

unii nu stiu jocul politic,altii il stiu si nimeni nu face nimic si nici nu va face deal with it.
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 17:02   #3003
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
unii nu stiu jocul politic,altii il stiu si nimeni nu face nimic si nici nu va face deal with it.
atunci nu ne ramine decit sa ne dam foc sau sa ne legam cu lanturi de picioare si de git si sa ne legam ca ,ciini la portilre lor asa vom trai mai bine
spor la intins piinea in zeama ramasa de la ciolanele lor
asa ca baieti va urez o viata placfuta in romania si tot ce va doriti
o sa ajungeti sa mergeti la alimentara cu ak47 sa va cumparati o piine asa ca antrenativa pe CS cit mai aveti timp urmeaza sa practicati si in realitate
criminales is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 19:55   #3004
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Carburanţii se vor ieftini cu siguranţă după ce pe piața românească va intra un nou jucător puternic, precum compania azeră SOCAR, spune Hamza Karimov, şeful reprezentanței din România. SOCAR este interesată şi de preluarea Oltchim, întrucât şi-a planificat extinderea în Europa a activităţii de petrochimie

http://www.adevarul.ro/financiar/SOC...460154233.html
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 20:33   #3005
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Carburanţii se vor ieftini cu siguranţă după ce pe piața românească va intra un nou jucător puternic, precum compania azeră SOCAR, spune Hamza Karimov, şeful reprezentanței din România. SOCAR este interesată şi de preluarea Oltchim, întrucât şi-a planificat extinderea în Europa a activităţii de petrochimie

http://www.adevarul.ro/financiar/SOC...460154233.html
Daca e adevarat, ca eu nu mai cred nimic din ce se zice/scrie/promoveaza eu ma abonez la ei daca nu intra si ei in monopol.

Ca o paranteza, mie mi-a placut strategia Lukoil din Arad cand au deschis benzinarii benzinarii in unele locuri chiar vizavi de alte benzinarii ale altor companii.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 20:37   #3006
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Carburanţii se vor ieftini cu siguranţă după ce pe piața românească va intra un nou jucător puternic, precum compania azeră SOCAR, spune Hamza Karimov, şeful reprezentanței din România. SOCAR este interesată şi de preluarea Oltchim, întrucât şi-a planificat extinderea în Europa a activităţii de petrochimie

http://www.adevarul.ro/financiar/SOC...460154233.html
Asta e vrajala ...mam saturat 22 de ani de minciuna ....SUNTEM UN POPOR DE RATATI MINCINOSI ....in tara asta nimic nu se eftineste totul se scumpeste pe zi ce trece .....guvernanti nu cunosc cuvantul eftinire
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:29   #3007
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

daca nu se rezolva nimic dc ne mai plangem?
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:33   #3008
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
daca nu se rezolva nimic dc ne mai plangem?
Chiar m-ai pus pe ganduri. Nu gasesc nici un raspuns, doar ca poate ne mai varsam "of"-urile intre cativa care am dori altceva sau poate ca vedem altfel lucrurile din jurul nostru pe care le si intelgem diferit fata de omul de rand preocupat de imaginea lui in societate. Parearea mea personala.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:41   #3009
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Chiar m-ai pus pe ganduri. Nu gasesc nici un raspuns, doar ca poate ne mai varsam "of"-urile intre cativa care am dori altceva sau poate ca vedem altfel lucrurile din jurul nostru pe care le si intelgem diferit fata de omul de rand preocupat de imaginea lui in societate. Parearea mea personala.
deci pana la urma ne plangem ca doar asta ne-a mai ramas!
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:52   #3010
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Relativ la preţurile practicate azi de Lukoil, Petrom şi Rompetrol, da, se vor ieftini.
Aşa cum Petrom, de frica reclamei proaste din decembrie, ianuarie şi februarie, a ieftinit temporar faţă de concurentul său, Lukoil. (Şi a retras clipul idiot cu bunul-simţ şi responsabilitatea, pe care nu îl mai văd pe nicăieri. Ştiind câte zeci de mii de euro costă realizarea unui clip, nu pot decât să mă bucur de paguba lor )
Aşa cum Lukoil, de frica concurenţei Petromului, a ieftinit şi el înainte de evenimentele de joi-vineri, şi a scumpit mai moderat după ziua de joi.

Cu câţiva bani.

E foarte posibil ca Petrom să vândă cu 5,25 lei litrul şi SOCAR, în viitorul apropiat, cu 5,20 sau 5,15. E mai puţin probabil însă ca unul să vândă cu 5,25 lei şi celălalt să facă dumping vânzând cu 3 sau cu 4 lei.

Chiar dacă leul se apreciază (suficient încât barilul de petrol importat de acei jucători de pe piaţă care nu au acces la petrol românesc ca Petrom să fie semnificativ mai ieftin ca până acum) tot nu putem vorbi de o diferenţă majoră de la o staţie la alta. Scade benzina la unul la 5,0 sau 4,5, ceilalţi nu o vor da în niciun caz cu 3,0 lei. Poate scad şi ei, la 4,2 spre exemplu.

Foarte mulţi am crezut că protestul nu va reuşi. Că jivinele cu costum şi servietă vor înghesui căciula pe urechi, cum ar fi spus răposata mea bunică, şi se vor preface că nu ştiu de noi. Însă planul a funcţionat, presiunea concurenţei a fost simţită, Petrom şi Lukoil s-au mişcat... şi asta nu ne foloseşte la nimic. Ăsta e lucrul care înfurie cel mai tare, să vezi că au înţeles mesajul şi au răspuns la el, dar în limita a câţiva bani, nici măcar cât să câştigi un litru la un rezervor.

Caraghios, nu? Aduce aminte de bancul cu cei doi prăvăliaşi evrei care vindeau zahăr.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 22:00   #3011
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
deci pana la urma ne plangem ca doar asta ne-a mai ramas!
in timpul emisiunii la care am luat parte alaturi de cei lanti 2 invitati a intrat un economist in direct si ne-a adresat o intrebare care acum vo adresez si voua
Cum se face ca in ori ce carte de economie cuvintul criza inseamna scaderea preturilor pt a te mentine pe linia de plutire si nu a da faliment
intrebare acum vine Daca vre un invitat imi pote spune cum se face ca lanoi e tocmai invers in loc sa scada preturile la noi cresc
si acum va dau si raspunsul
https://video.google.com/videoplay?do...8239444663350#
si sa stiti ca faceti parte dintr-un mare experiment facut de fmi care vrea sa vada cam cit pote rezista un popor si cit poate fi infometat https://www.youtube.com/watch?v=eWR02DzxOMk
https://www.youtube.com/watch?v=a9qaU...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=63saK...eature=related
o seara placuta tuturor
facem parte dintr-un mare experiment facut pe noi nu va simtiti cobai
taxe abuzive si asa vrea statu ...simult mai multe stati si ginditiva
fratilor tara nostra e cel mai mare exportator de banane ....
WTF
SA FIM SERIOSI
criminales is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 22:08   #3012
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
in timpul emisiunii la care am luat parte alaturi de cei lanti 2 invitati a intrat un economist in direct si ne-a adresat o intrebare care acum vo adresez si voua
Cum se face ca in ori ce carte de economie cuvintul criza inseamna scaderea preturilor pt a te mentine pe linia de plutire si nu a da faliment
intrebare acum vine Daca vre un invitat imi pote spune cum se face ca lanoi e tocmai invers in loc sa scada preturile la noi cresc
si acum va dau si raspunsul
https://video.google.com/videoplay?do...8239444663350#
si sa stiti ca faceti parte dintr-un mare experiment facut de fmi care vrea sa vada cam cit pote rezista un popor si cit poate fi infometat https://www.youtube.com/watch?v=eWR02DzxOMk
https://www.youtube.com/watch?v=a9qaU...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=63saK...eature=related
o seara placuta tuturor
facem parte dintr-un mare experiment facut pe noi nu va simtiti cobai
taxe abuzive si asa vrea statu ...simult mai multe stati si ginditiva
fratilor tara nostra e cel mai mare exportator de banane ....
WTF
SA FIM SERIOSI
Da vezi ca daca e criza si nu se vinde mai apare un efect invers acuma nu stiu daca si la benzinarodusul se vinde mai putin dar costul de productie ramane la fel si producatorul creste pretul pentru a-si acoperi costul de productie
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 22:09   #3013
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
Cum se face ca in ori ce carte de economie cuvintul criza inseamna scaderea preturilor pt a te mentine pe linia de plutire si nu a da faliment
intrebare acum vine Daca vre un invitat imi pote spune cum se face ca lanoi e tocmai invers in loc sa scada preturile la noi cresc
Întrebări mai complicate:

- SUA şi UE şi-au diminuat consumul zilnic de petrol faţă de 2008. În SUA stocurile de petrol ale statului (Strategic Petroleum Reserve) şi ale companiilor care se ocupă cu transportul prin conducte cresc din decembrie încoace de la o săptămână la alta. Dacă nu e consum, deci nu e cerere, de ce creşte cotaţia bursieră a petrolului?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 10:58   #3014
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Întrebări mai complicate:

- SUA şi UE şi-au diminuat consumul zilnic de petrol faţă de 2008. În SUA stocurile de petrol ale statului (Strategic Petroleum Reserve) şi ale companiilor care se ocupă cu transportul prin conducte cresc din decembrie încoace de la o săptămână la alta. Dacă nu e consum, deci nu e cerere, de ce creşte cotaţia bursieră a petrolului?

~Nautilus
Simplu, pt ca oferta e mult mai mica.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 11:12   #3015
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

LOL.

Când dai un răspuns pe care îl crezi simplu, ar trebui să mai pui şi ceva date. Măcar cât să demonstrezi că ai pus mâna pe carte.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -