Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-11, 12:48   #2986
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Şpaga lui.

Eu nu mai pun niciodată niciun fel de carburant de la OMV-Petrom, nici măcar dacă ajunge 1 leu/litru. Şi nici nu mai cumpăr vreodată de la ei nimic, nici măcar o sticlă de apă.

Cine vrea să-i īngraşe, n-are decāt.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 14:43   #2987
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

saptamana trecuta am facut greseala sa pun benzina in oltcit de la lukoil, am pus vro 10 litri....mi s-a infundat carburatoru, presupun ca daca pun de la mol no sa mai mearga deloc, benzinarie rompetrol nu stiu nici una pe langa mine, omv e cam scump asa ca ramane sa pun de la petrom, macar sa invatat masina cu apa din benzina de la petrom
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 14:51   #2988
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

GPL-ul e viitorul, de cand am pus gpl pe masina merg gratis ) .
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 19:27   #2989
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

@Gixer, protestul nu se face de foame, ci din cauza exploatarii petrolului nostru de catre o firma straina care il comercializeaza la noi in tara si nu numai, si din cauza monopolului. Aici nu e discutie despre a cui masina e mai tare, sau ce marca are fiecare, ai inteles gresit subiectul discutiei. Dar ce sa-i faci, majoritatea posesorilor marca BMW gandesc asa. In Arad la protest sa stii ca au fost multe BMW-uri, iar in Timisoara (nu mai stiu sigur daca exact acesta a fost orasul) a fost si un Porsche la protest, deci aici se merge pe alt principiu. Nu toata lumea isi ia BMW, altii au gusturi, nu se uita la stema de pe capota. Peace man! Si te rog nu mai jigni pe nimeni ca se pot raporta discutiile la moderatori si se vor sterge mesajele, asa ca mai bine sa ramana toata discutia sa vada toti valoarea ta.

Catre @all:
Oricum UE e de vina. Sper ca le-a mai trecut fericirea celor ce s-au bucurat de intrarea noastra in UE care ne pretinde alinierea preturilor, dar la petrol cea mai mare vina o au americanii care vor sa detina toate resursele de petrol mandiale si sa jongleze artificial cu pretul.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 20:08   #2990
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu nu am fost de acord cu UE de la bun inceput. Toate tarile care au intrat in UE au avut de suferit din cauza cresterii preturilor, iar odata cu trecerea la moneda Euro se vor scumpi toate prin rotunjire in sus, la fel cum s-a intamplat in alte tari. Asta e dureros pentru consumatorul final, dar pentru economia tarii si a societatilor e profit garantat.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 20:35   #2991
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

UE e o mare tiganie ...o prosteala pentru omu de rind ....ne au promis o viata frumoasa si cind colo e una de RAHAT .....SAI IA DRACU DE DEMOCRATI MINCINOSI CA MAM SATURAT DE EI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 20:37   #2992
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
@Gixer, protestul nu se face de foame, ci din cauza exploatarii petrolului nostru de catre o firma straina care il comercializeaza la noi in tara si nu numai, si din cauza monopolului. Aici nu e discutie despre a cui masina e mai tare, sau ce marca are fiecare, ai inteles gresit subiectul discutiei. Dar ce sa-i faci, majoritatea posesorilor marca BMW gandesc asa. In Arad la protest sa stii ca au fost multe BMW-uri, iar in Timisoara (nu mai stiu sigur daca exact acesta a fost orasul) a fost si un Porsche la protest, deci aici se merge pe alt principiu. Nu toata lumea isi ia BMW, altii au gusturi, nu se uita la stema de pe capota. Peace man! Si te rog nu mai jigni pe nimeni ca se pot raporta discutiile la moderatori si se vor sterge mesajele, asa ca mai bine sa ramana toata discutia sa vada toti valoarea ta.

Catre @all:
Oricum UE e de vina. Sper ca le-a mai trecut fericirea celor ce s-au bucurat de intrarea noastra in UE care ne pretinde alinierea preturilor, dar la petrol cea mai mare vina o au americanii care vor sa detina toate resursele de petrol mandiale si sa jongleze artificial cu pretul.
Corect, in sfarsit gasesc pe cineva care rationeaza aici....Ue a fost mai mult cu M in fata pt romani. Faza cu Bmw-ul a fost mai mult o caterinca la derbedeul ala care din start a inceput sa ma jigneasca de parca el era cinste ce mare zmeu si ar avea dreptul sa dea in oricine cu o parere diferita de-a lui, asa ca l-am luat la mistou grosolan, ca cu d-astia numai asa poti rationa.
Oricum se vede o treaba din faptul ca nu prea s-a prins nimeni ca eu mai mult la mistou am zis totul.
Daca vreti solutii, cam orice a-ti dat mai sus(am apucat sa citesc mare parte din discutiile sterile) va atrage doar rasete din partea petrolistilor, asa ca daca vreti chiar sa faceti ceva care sa ii afecteze cat de cat, hai sa bagam o actiune fill&go....dar nici asta nu prea ar avea mare succes, pt ca dupa putin timp se vor schimba unele treburi pe la pompa, si o sa faca precum in unele pompe deja exista, si anume preplatitul, si apoi pompa nu lasa decat cat ai platit, asta e una; si alta solutie astfel nu vad decat ori o revolutie ori cumparatul de unde e mai ieftin, pt ca boicotatul e mai mut o joaca de copii, pt ca atata reprezinta pt ei cuantumul incasarilor de la persoanele fizice(sub 10%).
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 23:34   #2993
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

in seara asta eram intr-o benzinarie mol(acolo e buricu' targului de ne strangem noi) si venise un domn si a mai ridicat pretul cu 10 bani ) ..desi toata lumea ii zicea sa afiseze ori 3lei ori 7 lei.. ))
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 11:05   #2994
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. OMV-Petrom a majorat preţul carburanţilor cu 9 bani/litru.

2. Lukoil a majorat preţul carburanţilor cu 6 bani/litru.

3. Chiar dacă ar fi adevărat ce spun ei, că trebuie să urmeze cotaţia bursieră a petrolului (deşi OMV-Petrom se aprovizionează cu petrol din producţia internă), barilul de petrol īn lei nu este mai scump.

Exemplu:

La ultima scumpire:

1 baril = 116 USD, 1 USD = 3,13 RON, deci 1 baril = 363,08 RON.

Īn prezent:

1 baril = 124,23 USD, 1 USD = 2,8558 RON, deci 1 baril = 354,77 RON.

Īn concluzie, n-aveţi decāt să puneţi de la Petrom, dacă vă place atāt de mult de ei.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 12:20   #2995
alnebun

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 18
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Multi pun de la Petrom ca e mai ieftin. La un plin de benzina castigi o guma orbit. SI-or sa puna de la petrom pana cans o sa cumperi benzina la mililitru ca pentru un litru n-o sa mai aiba nimeni bani.
alnebun is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 17:03   #2996
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

6 ron litrul de benzina... sunt curios daca altora le ajunge acum cutitul la os, daca in datile trecute ne dadeau cu tifla in cap ca protestam pentru 5 ron litrul.

Daca nici acum nu va "doare"... nicio problema, astept sa se faca 10 ron litrul si sa inceapa lumea sa urle. Jur ca daca il vad pe vreunul care a spus ca suntem nebuni ca facem astfel de boicoturi pentru 5 ron, iar acum urla de nervi... o sa i-o trantesc cu replica acida de om nesolidar: "Asa-ti trebuie amice! Sa-ti faca litrul 100 ron!".

Masina sta acasa, astept majorarile de preturi la tot si voi trai ca pana acum, doar ca nu mai merg cu masina, iar tot salariul il voi da pe alimente si pentru traiul de zi cu zi. In loc sa dau 400 ron pe luna pe benzina, vor fi 400 ron pe mancare, apa, energie electrica si termica... si asta e! INCA nu o sa mor de foame. INCA...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 12:15   #2997
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Scumpiri pe toată linia la pompele romāneşti. Vineri, Petrom, Rompetrol şi Lukoil Romānia, principalele companii care distribuie carburanţi pe piaţa locală, au anunţat majorări de preţuri la benzină şi motorină.

Prima care a deschis seria scumpirilor a fost OMV Petrom, care a majorat preţurile tuturor sortimentelor de carburanţi cu nouă bani pe litru, la distanţă de o lună de precedenta scumpire. Astfel, cel mai scump tip de benzină, OMV Carrera 100, a depăşit pentru prima dată pragul de şase lei pe litru, atingānd nivelul de 6,01 lei. Dintre motorine, cel mai mult costă sortimentul OMV Alpin Diesel, respectiv 5,72 lei/ litru.

Reprezentanţii Petrom au explicat pentru gāndul că "majorarea preţurilor operată pe 8 aprilie se datorează evoluţiei cotaţiilor internaţionale ale produselor petroliere (benzină şi motorină)". "Īn contextul economic curent, dificil atāt pentru companii cāt şi pentru consumatori, facem toate eforturile pentru a menţine preţurile noastre printre cele mai mici din Europa şi Romānia", ne-au declarat aceştia.

Totuşi, ţinānd cont că Romānia este parte integrantă din piaţa europeană a carburanţilor, este afectată de evoluţiile politice internaţionale, au mai adăugat reprezentanţii companiei.

Rompetrol şi Lukoil au aliniat preţurile

Tot cu nouă bani pe litru a scumpit carburanţii şi Rompetrol Downstream. Īn aceste condiţii, preţul unui sortiment de benzină depăşeşte pragul de şase lei pe litru şi la compania controlată de KazMunaiGaz. Cea mai scumpă benzină, Alto 101, costă 6,02 lei/litru, iar cea mai scumpă motorină, Alto 55, are un preţ de 5,72 lei pe litru.

Topul scumpirilor benzinei Euro-super 95 īn UE (fără taxe) īn perioada 3 ianuarie - 4 aprilie

Principalele modificări operate de companie au fost determinate de evoluţia carburanţilor pe pieţele internaţionale (benzina in creştere cu 22% faţă de īnceputul anului, motorina in creştere cu 26%), īn timp ce preţurile produselor comercializate de Rompetrol īn staţii au crescut cu aproximativ 4% pentru benzina Efix şi 6% pentru motorina Efix", au declarat pentru gāndul reprezentanţii Rompetrol.

Alte motive invocate de companie sunt modificările fiscale adoptate recent privind eliminarea de la 1 martie a scutirii de acciză a biocarburanţilor, care intră īn componenţa combustibililor (5%) sau a taxei de un cent pe litru (FSPP - Fondul Special pentru Produse Petroliere).

Ei subliniază faptul că majorările de preţuri au fost totuşi moderate, īn mare parte datorită īntăririi leului faţă de dolarul american (-10% īn perioada menţionată).

Lukoil Romānia, subsidiară a grupului petrolier rus Lukoil, este a treia companie petrolieră care a anunţat vineri creşteri de preţuri la pompă, cu pānă la şase bani pe litru. Preţul benzinei Ecto a crescut de la 5,69 lei la 5,75 lei pe litru, iar cel al motorinei Ecto Super Diesel a fost majorat de la 5,59 lei la 5,65 lei pe litru.

Irlanda şi Germania conduc topul european al scumpirilor

Īn total, de la īnceputul anului şi pānă pe 4 aprilie - cānd Eurostat a publicat ultimele date - , preţul benzinei la pompele romāneşti, fără taxe, a crescut cu 9,5%, potrivit calculelor gāndul. Sortimentul analizat este Euro-super 95, pe baza datelor publicate de institutul de statistică european - Eurostat.

Romānia nu este īnsă singura ţară europeană care s-a confruntat cu scumpiri ale carburanţilor iar creşterile de preţuri din ultimele trei luni nu plasează ţara noastră pe un loc fruntaş īn UE.

Īntr-un clasament al majorărărilor de preţuri din ultimele trei luni, Irlanda conduce detaşat, cu 27,3%. Urmează Germania (25%) şi Danemarca alături de Franţa (15%).

La polul opus se află Bulgaria, ţara europeană īn care benzina s-a scumpit cel mai puţin de la īnceputul anului pānă pe 4 aprilie: doar 4,7%. Pe listă se mai află Cehia (5,4%) şi Estonia (5,6%).

Dacă se analizează poziţia Romāniei īn clasamentul european al scumpirilor, ţara noastră se află īn a doua treime īn UE 27, pe locul 18.

Comparaţia se referă la preţul fără taxe pentru a evita diferenţele datorate diversităţii de niveluri de taxe din ţările europene.

Mai ieftin īn Marea Britanie decāt īn Romānia

Topul diferă īnsă cānd vine vorba de preţul benzinei fără taxe, exprimat īn eurocenţi. Astfel, cel mai scump litru de benzină este īn Danemarca (74,4 eurocenţi), Germania (72,5 eurocenţi) şi Malta (70 eurocenţi), potrivit datelor Eurostat.

Cu un preţ de 63,8 eurocenţi pe litrul de benzină, ţara noastră se poziţionează spre coada clasamentului, pe locul 20. Doar īn şapte state europene benzina fără taxe are un preţ mai mic decāt īn Romānia, Marea Britanie fiind ţara cu cel mai mic cost, respectiv 59,8 eurocenţi/litru.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pret-benzina-800.jpg
Views:	72
Size:	100.5 KB
ID:	1956673  
__________________

Last edited by adrian78bmw; 09-04-11 at 12:18.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 22:20   #2998
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Azi am fost pana in Ungaria la cumparaturi. Am ars benzina de Mol cumparata din februarie (ca inca ma tin picioarele pentru pedalat) ... Pretul benzinei CO95 in Ungaria este intre 379 si 381,50 Ft, adica la cursul la care am cumparat forinti reiese:

379x157=59.503 ROL, denominati => 5,95 RON
381,50x157=59.895,50 ROL, denominati => aprox. 5,99 RON


In Ungaria nu se mai folosesc monede mai mici de 5 Ft, bonurile de casa sunt rotunjite in sus sau in jos ca sa rezulte multiplu de 5 Ft. Dar la banzinarii se permite.

Eu zic ca interesele "m.a.s.o.n.i.c.e." depasesc orice imaginatie a oamenilor de rand (vite).

P.S.: inserati textul.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:17   #2999
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu mi-am pus masina la punct: distributie, ulei, filtre, bielete, capeti de bara, cauciucuri, etc. si o tin in caz ca trebuie sa merg cu familia, sau Doamne fereste! ... mai bine nu zic unde (mai ales ca se inchid spitale si pleaca si medicii) prin Ungaria ca e aproape. La agatat nu mai merg, la te mai miri ce fite ... mi se rupe...panza de paianjen de pe masina ... Imi intra masina in al cincilea an de posesie, asta e: "acelasi ceai zilnic" sau vorba aia "si soricelul mai merge la alta gaura". da' io ma ambitionez s-o frecventez tot pe aceea. E site de masini, deci e vorba de masini.
La cum au scazut preturile masinilor din Romania, puterea de cumparare la fel, masinile noi au multa electronica aproape pe degeaba (nu toata), abureala cu poluarea, nu se merita sa mai schimbi masina, mai dai niste mii de Euro ... ca ce? Ah, daca te roade ca ce zice ala sau al'lalt despre tine, atunci da, cumpara frate, fii "muscator" de momeala a marketingului de consum ca sa se imbogateasca cateva persoane si sa aspiri la mai mult, prin indatorare.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 06:26   #3000
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
...Eu zic ca interesele "m.a.s.o.n.i.c.e." depasesc orice imaginatie a oamenilor de rand (vite).

+1
D-FENS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -