Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-11, 10:58   #2956
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

La majoritatea lumii nu le sta in fire sa faca "efortu" asta.Pentru 5-7 bani pe litru alimenteaza de unde apuca, ba din cauza ca sunt grabiti, ba ca nu au drum spre alta statie.Suntem putini care intradevar "incercam" sa boicotam Petrom-OMV,iar cu o floare nu se face primavara!
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 14:53   #2957
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Dacă ai fi citit cu atenţie toate cele 198 de pagini, există metode specifice de a convinge şi altă părţi ale publicului decât internauţii...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 14:55   #2958
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

ziceau baietii sa punem stickere pe masini cu NU ALIMENTA DE LA PETROM OMV, dar la fel de bine ar merge EU ALIMENTEZ DE LA LUKOIL CA E MAI IEFTIN, si asa poate nu se mai sperie baietii ca facem reclama negativa
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 15:49   #2959
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

"In acelasi timp, in februarie, comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule a crescut cu 12% fata de ianuarie – pentru comparatie, in februarie 2010, cifra de afaceri a scazut cu 1,2% fata de ianuarie 2010, iar in februarie 2009 a scazut cu 3,9% fata de ianuarie 2009."

businessday.ro

Conform graficului, "greva" n-a durat mai mult ca ianuarie.

http://businessday.ro/wp-content/upl...arburanti1.jpg

Deci, cine ne trădează şi cumpără de la OMV-Petrom?...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 18:59   #2960
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by badea_laurentiu88 View Post
ziceau baietii sa punem stickere pe masini cu NU ALIMENTA DE LA PETROM OMV, dar la fel de bine ar merge EU ALIMENTEZ DE LA LUKOIL CA E MAI IEFTIN, si asa poate nu se mai sperie baietii ca facem reclama negativa
Sau am putea pune sticker cu "Eu nu alimentez de la Petrom/OMV"

Eu mi-as pune asa ceva pe geam si cred ca as putea da si la altii de la mine din oras.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 20:53   #2961
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu de patru luni alimentez de la luk-oil....si e buna benzina
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 21:17   #2962
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Cele mai bune benzine din clasa "cifră octanică peste 98" sunt aşa:

MOL Evo
Rompetrol Alto 101
Petrom Top 99+
Lukoil Ecto 98

Cea mai proastă benzină din aceeaşi clasă e MOL Tempo 98.

Atâta testul făcut la Iaşi cu diferitele tipuri de benzină de la noi cât şi experienţa mea cu ele confirmă topul.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 21:22   #2963
BR 02 GKI

Stage 2
 
BR 02 GKI's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 43
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

la mine in braila e 5.13 la lukoil de vreo 2 saptamani si 5.08 in weekend
BR 02 GKI is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 22:07   #2964
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by BR 02 GKI View Post
la mine in braila e 5.13 la lukoil de vreo 2 saptamani si 5.08 in weekend
pai care e faza de ce in weekend e mai ieftina cu cativa bani? chiar nu inteleg "schema" asta
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 23:22   #2965
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
pai care e faza de ce in weekend e mai ieftina cu cativa bani? chiar nu inteleg "schema" asta
poi poti face plinu in weekend si iti raman bani si de o guma)
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 12:52   #2966
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by D-FENS View Post
Sau am putea pune sticker cu "Eu nu alimentez de la Petrom/OMV"

Eu mi-as pune asa ceva pe geam si cred ca as putea da si la altii de la mine din oras.
Nu vad de ce sa boicotez Petromul atata timp cat la ei benzina e mai ieftina cu 20bani decat la Rompetrol si Omv cea de 95 si cu 45bani cea de 99(101 echivalentul de la Rompetrol, si carera 100 la OMV) si mai ieftina si decat cea de la Mol....diferenta asta poate nu e mare pt nimeni, dar, pt ca eu de obicei bag minim 15-20 litrii cand bag direct as pierde 1 litru la cea de 95 si peste 2 la cea de 99, si astfel nu-mi convine.
In plus e impotriva firii sa boicotezi pe cineva care da ieftin practic aceeasi marfa, mai ales ca rezultatul ar fi doar acela ca astia de la care s-ar lua ar creste la 6lei si cei boicotati ar tine-o la acelasi pret, faza dupa care majoritatea oamenilor ar migra instant spre cel mai ieftin, deci pe cale ocolita spre cum e firesc!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 13:31   #2967
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
nu mai fac frate protest
ca mie i-mi convine pretul carburantilor,abia sunt drumurile mai libere.
singurul adevar este ca ne meritam soarta pentru ca suntem niste prosti.
asa e
si eu am riscat libertate si pentru ce sau mai bine zis pentru cine dupa aia sa fiu vorbit pe la spate in diferite cercuri ca am vrut sa ma afirm fiind liderul protesratarilor de la iasi dupa aia nu mai vorbrsc ce am patit cu politia datorita unei directoare de benzinarii asa ca stati cuminti ca treba nu e asa cum credeti voi aveau dreptate cei de la bucuresti cind m-au sunat dupa emisiune si m-au avertizat ca o sa imi provoace neplaceri
noroc ca am avut ceva oameni in spate ca de nu nu mai eram liber in ziua de azi, asa ca aveti mare grija nu e de joaca
spor la ceia ce vreti sa faceti .....
dar nu aveti pentru cine ..
criminales is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 13:52   #2968
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
asa e
si eu am riscat libertate si pentru ce sau mai bine zis pentru cine dupa aia sa fiu vorbit pe la spate in diferite cercuri ca am vrut sa ma afirm fiind liderul protesratarilor de la iasi dupa aia nu mai vorbrsc ce am patit cu politia datorita unei directoare de benzinarii asa ca stati cuminti ca treba nu e asa cum credeti voi aveau dreptate cei de la bucuresti cind m-au sunat dupa emisiune si m-au avertizat ca o sa imi provoace neplaceri
noroc ca am avut ceva oameni in spate ca de nu nu mai eram liber in ziua de azi, asa ca aveti mare grija nu e de joaca
spor la ceia ce vreti sa faceti .....
dar nu aveti pentru cine ..
Pfoaaaaai, cine se cred asa de tari, si eu am primit un astfel de telefon mai prin iarna in urma la niste postari de genu pe alt forum(acolo mai mult pt instigari din cauza impozitului), si l-am invitat pe interlocutor sa stam fata in fata daca il tine, si ca mi-ar fi frica de el doar daca ar avea buze reci si limba uscata, ca nu am chef pe urma sa folosesc hartie igienica numai d-aia moale din cauza la v-o iritatie; pe urma a inchis....oricum sfat, nu mai raspundeti la teleoane cu nr ascuns.
N-am apucat sa-i zic, ca voiam sa ii spun ca daca incearca ceva: 1 la mana creeaza un precedent periculos, prin imposcarea cu rahat in ventilator, si 2: daca incearca direct, va avea o surpriza tare neplacuta, sau nu va mai apuca sa o aiba.
Sa ma fi sunata pe mine tanti aia de la benzinarie ii ziceam ca le aprind statia si pe urma o sa ajunga la mop si matura....pe sistemul nu te pune cu nebunu ca tu sigur pierzi!

ON: Deocamdata sa luam de unde e mai ieftin chiar si cu-n ban/litru....e cea mai buna decizie si fair, si de lupta cu armele lor impotriva lor!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 14:39   #2969
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pfoaaaaai, cine se cred asa de tari, si eu am primit un astfel de telefon mai prin iarna in urma la niste postari de genu pe alt forum(acolo mai mult pt instigari din cauza impozitului), si l-am invitat pe interlocutor sa stam fata in fata daca il tine, si ca mi-ar fi frica de el doar daca ar avea buze reci si limba uscata, ca nu am chef pe urma sa folosesc hartie igienica numai d-aia moale din cauza la v-o iritatie; pe urma a inchis....oricum sfat, nu mai raspundeti la teleoane cu nr ascuns.
N-am apucat sa-i zic, ca voiam sa ii spun ca daca incearca ceva: 1 la mana creeaza un precedent periculos, prin imposcarea cu rahat in ventilator, si 2: daca incearca direct, va avea o surpriza tare neplacuta, sau nu va mai apuca sa o aiba.
Sa ma fi sunata pe mine tanti aia de la benzinarie ii ziceam ca le aprind statia si pe urma o sa ajunga la mop si matura....pe sistemul nu te pune cu nebunu ca tu sigur pierzi!

ON: Deocamdata sa luam de unde e mai ieftin chiar si cu-n ban/litru....e cea mai buna decizie si fair, si de lupta cu armele lor impotriva lor!
http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/...cidente~ni6vld
si ceva musamalizare ca in romania
ceva poze de inaintea incidentului unde politia si jandarmeria fiind prieteni foarte buni cu agresorii si totusi ii platim ca sa ne apere ?
ce viata asta e realitatea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	164831_185559598128973_100000248019014_634694_8082354_n.jpg
Views:	59
Size:	32.2 KB
ID:	1950727   Click image for larger version

Name:	164706_185559621462304_100000248019014_634695_6208037_n.jpg
Views:	54
Size:	28.3 KB
ID:	1950728  

Last edited by criminales; 05-04-11 at 14:44.
criminales is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 21:00   #2970
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. 95-ul (Efix) azi era 5,25 la Rompetrol Pajura.

2. Calitatea carburanţilor Rompetrol e mai bună. Spre deosebire de Petrom, ei îşi curăţă cu regularitate rezervoarele şi anunţă asta din timp, prin afişare în staţie.

3. Cel mai ieftin carburant e la Lukoil.

4. Petrom a ieftinit datorită reclamei proaste şi concurenţei lui Lukoil, care era cel mai ieftin furnizor. (Aşa cum ne spun regulile economiei clasice, cu cererea şi oferta, Lukoil s-a adaptat şi el, ca să fie la fel de ieftin ca rivalul său.)

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 05-04-11 at 21:02.
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -