Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-11, 20:15   #2131
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
criminales, vezi ca este functia de multi -quote
mersi
criminales is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 20:43   #2132
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Ai făcut poze? Ca probă, pentru ziarele de scandal şi pentru o viitoare reclamaţie?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 20:49   #2133
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

se stie
criminales is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 21:07   #2134
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu are importanţă ce se ştie şi ce nu.

1. Poliţiştii erau în uniformă? Aveau insigne cu numere?
2. Jandarmii erau în uniformă? Aveau insigne cu numere?
3. Poze ale incidentului s-au făcut?
4. După identificarea agresorului, s-a depus plângere?

A se reţine:

Pe vremea Răposatului, riscul de a întâlni un miliţian sau securist era destul de redus. Dar cine călca strâmb risca destul de multe din partea unor oameni din populaţia civilă.

La venirea minerilor, ei au bătut şi au spart multe capete. Dar atât martorii cât şi înregistrările filmate arată că au fost sprijiniţi de bătăuşi în civil.

Când "s-au împărţit mici şi bere pentru voturi", cei care au mâncat şi votat erau din populaţia civilă.

Aceşti civili în zilele noastre se numesc cocalari. Nu s-au numit tot timpul aşa.

Dar aceşti cocalari -sau părinţii lor, cocalarii bătrâni de azi- cu 20 de ani în urmă susţineau tăcut regimul. Sau mai puţin tăcut, cu câteva mormăieli dispreţuitoare îmbibate de damful vodcii Săniuţa şi berii Griviţa

Astfel încât, trebuie reacţionat legal la cea mai mică provocare. Chiar dacă eşti convins că vor arunca reclamaţia la coş (foarte posibil să nu-şi asume însă un asemenea risc!), ea trebuie făcută, însoţită de declaraţiile martorilor, cât mai amănunţite. Şi de probe.

Dacă nu reacţionezi legal, e suficient să spună unul "golanii ăia". Şi gata. Chiar dacă n-au mineri, de dat în cap mai pot da alţii. Şi de acolo, odată ce eşti "golanul ăla", poţi să crăpi. Nu mai dă nimeni două parale pe tine, nici măcar dacă eşti la puşcărie sau în scaunul cu rotile. "Golanii şi-au meritat-o. Ei sunt de vină, noi doar plantam nişte panseluţe ".

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 15-01-11 at 21:26.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 21:21   #2135
mircione

Stage 2
 
mircione's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 48
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

@ionut85zkh dece nu spui pe intelesul tuturor ca Rover Cabrio a fost acolo si a zis ca nu are rost ca suntem prea putini si ne facem de ras si a fugit acasa rpd probabil sa se uite la tv . Hai sa va mai spun ceva eu ieri m am invoit de la munca si certat cu sotia ca sa vin la protest am lasato acasa cu baiatul meu de 2 luni care a plans 4 ore in continuu si voi unii ati fugit si alti ati stat bine merci pe unde ati dorit. Pai facem o treaba sau nu mai facem si ne bagam picioarele in toata munca si am amagit o tara in treaga ca se poate, amintitiva cate masini au fost la primul protest, poate data viitoare daca tot se aude in continuu mai se alatura si altii. Vom adopta si celelalte variante de protest dar macar o data pe saptamana ar trebui sa mai iesim afara la aer face bine la organism si creer. Bafta all si tot inainte IMPREUNA.
mircione is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 21:30   #2136
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

mircione, te sustin, si eu is conducator auto, si tot am participat(adevarat, fara masina) dar mi-am sustinut colegii de trafic care utilizeaza masina zi de zi si nu nu vor sa fie calcati in picioare. Daca era sa ne luam amenda, trebuia sa ne-o luam cu totii, nu unul doi si daca se isca scandal trebuia aplanat imediat, pe cale pasnica. dar nu. una lume a preferat sa plece acasa, la caldurica, ca era mai bine ori probabil ca intarziau la vreun party. si inca o data m-am convins : Romanul e o ***** cu 2 fetze Cui nu-i convine sa se abtina, sa taca din "gura(n.e: taste).
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 21:36   #2137
mircione

Stage 2
 
mircione's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 48
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

sincer eu nu mai folosesc masina de 3 saptamani dar tot am venit si voi mai veni si voi promova pe toate caile pe care le am .
Si o bila alba pt Rover Cabrio , merci pt pliantele si colantele pe care le-a adus cele rosii care se vad in poze pe masini , totusi sa nu uitam si sa apreciem fapta pt mine este pe jumate iertat dar doar pe jumate.
mircione is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 22:17   #2138
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

pai fratilor, stabiliti urmatorul boicot, azi am fost pe la un tovaras si l-am intrebat de ce nu a venit, mia zis ca nu a stiut nimic, dar sa il anunt data viitoare pentru ca incearca sa convinga mai multi baieti din clubul seat.deci hai sa stabilim urmatoarea intalnire, cei care cunoasteti mai mult pe aici prin bucuresti.eu nu pot sa promit decat ca eu voi fi acolo, incerc saa mai adun si alti baieti dar sa vedem ce iese, ati vazut cati au promis si nu au venit.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 22:56   #2139
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

cateva poze din alba iulia de astazi, 15 ianuaria 2011 si 2 filmulete mici. calitatea pozelor si din video cam lasa de dorit ...stiu

https://www.youtube.com/watch?v=0R9dACwf1VU
https://www.youtube.com/watch?v=IJMWfX6cs5o

http://www.adevarul.ro/locale/alba_i...409159307.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	101_0064.JPG
Views:	37
Size:	1.53 MB
ID:	1824107   Click image for larger version

Name:	101_0066.JPG
Views:	34
Size:	1.50 MB
ID:	1824108   Click image for larger version

Name:	101_0067.JPG
Views:	25
Size:	1.53 MB
ID:	1824109  

Click image for larger version

Name:	101_0068.JPG
Views:	32
Size:	1.50 MB
ID:	1824110   Click image for larger version

Name:	101_0070.JPG
Views:	48
Size:	1.54 MB
ID:	1824111   Click image for larger version

Name:	101_0074.JPG
Views:	33
Size:	1.49 MB
ID:	1824112  

Click image for larger version

Name:	101_0073.JPG
Views:	32
Size:	1.54 MB
ID:	1824113  
__________________
Honda Civic EG3
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 23:07   #2140
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

"În ciuda faptului că mai multe state care fac parte din Uniunea Europeană au avut probleme financiare în 2010, România este singura în care s-a înregistrat o scădere a salariului minim pe economie, faţă de anul 2009. Cel mai mult au fost afectaţi bugetari, ale căror salarii au fost tăiate cu 25%. În plus, la această scădere se poate adăuga şi faptul că leul s-a depreciat, astfel încât angajaţii au avut de pierdut de două ori.
Pe partea cealaltă, potrivit Antena 3, cea mai mare creştere a salariului minim pe economie în 2010 este cea din Marea Britanie, de peste 8 procente, urmată de Grecia, cu 5,5%, în ciuda faptului că această ţară a avut probleme financiare grave anul trecut. "
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 23:15   #2141
morandi2more

Stage 2
 
morandi2more's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
"În ciuda faptului că mai multe state care fac parte din Uniunea Europeană au avut probleme financiare în 2010, România este singura în care s-a înregistrat o scădere a salariului minim pe economie, faţă de anul 2009. Cel mai mult au fost afectaţi bugetari, ale căror salarii au fost tăiate cu 25%. În plus, la această scădere se poate adăuga şi faptul că leul s-a depreciat, astfel încât angajaţii au avut de pierdut de două ori.
Pe partea cealaltă, potrivit Antena 3, cea mai mare creştere a salariului minim pe economie în 2010 este cea din Marea Britanie, de peste 8 procente, urmată de Grecia, cu 5,5%, în ciuda faptului că această ţară a avut probleme financiare grave anul trecut. "
25% pe hartie realitatea este alta mult mai dureroasa.......
morandi2more is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 23:56   #2142
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

craiova nu se lasa...



http://www.adevarul.ro/locale/craiov...408559692.html



http://www.adevarul.ro/locale/craiov...408559692.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	124227maxim.jpg
Views:	66
Size:	66.3 KB
ID:	1824171   Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	56
Size:	38.9 KB
ID:	1824173  
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 00:02   #2143
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

un clip de la Arad. Am fost la colindat )
http://www.infotv.ro/news/15%2017:17...inarie-blocata
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 00:30   #2144
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
"În ciuda faptului că mai multe state care fac parte din Uniunea Europeană au avut probleme financiare în 2010, România este singura în care s-a înregistrat o scădere a salariului minim pe economie, faţă de anul 2009. Cel mai mult au fost afectaţi bugetari, ale căror salarii au fost tăiate cu 25%."
Nope. De fapt, cu toată criza, salariul minim pe economie a crescut:

2005 - 310 RON
2006 - 330 RON
2007 - 390 RON (contractul colectiv stabilise pentru mediul privat 440 RON)
2008 ian.-sept. 500 RON
2008 sept. - dec. 540 RON
2009 - 600 RON
2010 - 600 RON
2011 - 670 RON (contractul colectiv a stabilit pentru mediul privat 700 RON)

Adevăratele ţepe care ni s-au tras au fost:

- reducerea cu 25% a salariilor bugetare (care de fapt e mai mare fiindcă au luat şi din sporuri, şi primele de vacanţă, şi al 13-lea salariu);
- căderea leului - puterea de cumpărare faţă de orice bun importat a picat cu 18% şi orice rată la un credit în euro s-a umflat cu acelaşi procent;
- dublarea impozitelor locale (proprietăţi, autovehicule, ambarcaţiuni);
- creşterea accizelor la carburant;
- readucerea taxei de primă înmatriculare la un nivel prohibitiv, motiv pentru care nea Călin rânjeşte acum

~Nautilus

PS Dacă e criză, poţi să ai un venit fix (salariu) mare, chiar enorm în raport cu majoritatea populaţiei, şi să te trezeşti că nu ai ce cumpăra cu el, fiindcă orice bun te costă mai mult ca pe un vestic cu venituri asemănătoare. Există o explicaţie de natură economică aici.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 00:56   #2145
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Si sa nu uitam inflatia care practic este un impozit ascuns si care a redus la 0 orice venit din bani depusi la banci la termen/la vedere. De fapt dobanda la banci este real negativa daca nu ma insel.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -