Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 16:48   #1621
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

atat am alimentat ieri, in petrom, arad, la protestul organizat impreuna cu colegii 4tuning
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	110107_213119.jpg
Views:	118
Size:	313.3 KB
ID:	1813426   Click image for larger version

Name:	110107_211731.jpg
Views:	72
Size:	332.3 KB
ID:	1813429  
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 17:07   #1622
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by bogo4all View Post
Pe antena 1 a fost din nou stirea acum la ora 16 si s-au anuntat din nou datele de 17,18,19. Atunci dati amploare doar zilelor astora daca chiar vreti sa iasa ceva adevarat, iar daca va decideti sa facem ceva si in 14 atunci sa puna careva piciorul in prag si sa dea de stire cu adevarat.
De 2 zile tot scriu la voi pe topic sa vad si eu un reprezentant de la voi...80% din orase le-am contactat si S-A DECIS 14.01.2011 ora 17 toata ROMANIA
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 17:09   #1623
bogo4all

Stage 5
 
bogo4all's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,392
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

ok, vedem cum ne alegem un lider, modific titlul in data de 14 atunci...
bogo4all is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 17:18   #1624
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by bogo4all View Post
ok, vedem cum ne alegem un lider, modific titlul in data de 14 atunci...
Multumesc va rog sa va alegeti pe cineva care sa ma contacteze pe pm
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:22   #1625
Paco_IL

Stage 2
 
Paco_IL's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 63
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Azi am protest si noi la Fetesti. Am fost in jur de 20 si ceva la Petrom, iar cand am ajuns la Rompetrol am ajuns apropae 30. Posibil sa revin cu poze si filmari.

Daca e cineva din Fetesti ne vedem pe 14 Ianuarie, la ora 17 - in parcarea de la balci

Si benzia pe care am bagat-o eu azi:
0.20 lei
Click image for larger version

Name:	0.20 lei.jpg
Views:	60
Size:	190.9 KB
ID:	1813768

0.40 lei
Click image for larger version

Name:	0.40 lei.jpg
Views:	42
Size:	149.4 KB
ID:	1813769

0.61 lei
Click image for larger version

Name:	0.61 lei.jpg
Views:	46
Size:	158.2 KB
ID:	1813770

O sa mai revin cu un filmulet si cateva poze
Paco_IL is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 20:26   #1626
bau88g3
VW Driver

Stage 4
 
bau88g3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 205
Member of:
[VW]
Post Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by morandi2more View Post
Nu este nevoie de nici un afis sa continuam ce am inceput. Cum ne-am miscat pana acum fara afise ne putem misca si in continuare. BAFTA la toti care au indurat frigul in benzinarii pentru bulangii care au stat acasa la caldura.
Decat sa mai punem afisele pe care deja lumea le stie cu : "IEFTINITI COMBUSTIBILII" si "JOS TAXA AUTO!!!" mai bine punem afise care sa contina detalii despre urmatoarea intalnire.Asa nici nu se ia politia de voi,pentru ca mai sunt si "atarnache" care vor "cate o fripturica"!Plus de asta cei care nu apuca zi de zi sa intre pe internet dar stiu de ceea ce facem noi din mass-media vor fi mai informati,legat de cand si unde ne vom intalni!!!

Acum tind sa cred ca lumea numai trebuie sa afle CE FACEM NOI,ei trebuie sa afle doar CAND FACEM NOI si UNDE FACEM NOI!!!

In Romania deja se stie ca se protesteaza impotriva scumpirii carburantului,impotriva taxei auto.Lumea stie si cum protestam:bagam cat mai putina benzina/motorina intr-un timp cat mai lung si platim cu monezi,ne spalam geamurile,ne verificam presiunea din anvelope etc.
Ceea ce multa lume nu stie este cand ne intalnim si unde!!!Mai devreme ma uitam pe Antena3 si pe Realitatea TV si parca lumea a inceput sa prinda curaj!Oamenii au inceput sa puna intrebari si doresc raspunsuri ceea ce este bine!Totodata cu intrebarile apar si nemultumirile!!!
bau88g3 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 20:31   #1627
morandi2more

Stage 2
 
morandi2more's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by bau88g3 View Post
Decat sa mai punem afisele pe care deja lumea le stie cu : "IEFTINITI COMBUSTIBILII" si "JOS TAXA AUTO!!!" mai bine punem afise care sa contina detalii despre urmatoarea intalnire.Asa nici nu se ia politia de voi,pentru ca mai sunt si "atarnache" care vor "cate o fripturica"!Plus de asta cei care nu apuca zi de zi sa intre pe internet dar stiu de ceea ce facem noi din mass-media vor fi mai informati,legat de cand si unde ne vom intalni!!!

Acum tind sa cred ca lumea numai trebuie sa afle CE FACEM NOI,ei trebuie sa afle doar CAND FACEM NOI si UNDE FACEM NOI!!!

In Romania deja se stie ca se protesteaza impotriva scumpirii carburantului,impotriva taxei auto.Lumea stie si cum protestam:bagam cat mai putina benzina/motorina intr-un timp cat mai lung si platim cu monezi,ne spalam geamurile,ne verificam presiunea din anvelope etc.
Ceea ce multa lume nu stie este cand ne intalnim si unde!!!Mai devreme ma uitam pe Antena3 si pe Realitatea TV si parca lumea a inceput sa prinda curaj!Oamenii au inceput sa puna intrebari si doresc raspunsuri ceea ce este bine!Totodata cu intrebarile apar si nemultumirile!!!
Cum plm la o vechitura ca a mea de 1000E sa platesti taxa peste 2000E????
morandi2more is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 20:34   #1628
bau88g3
VW Driver

Stage 4
 
bau88g3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 205
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by morandi2more View Post
Cum plm la o vechitura ca a mea de 1000E sa platesti taxa peste 2000E????
Bai smechere ce te agiti....

Detin Mk3,'96...1.789cm3...ABS..Servo..A/C..etc! Am dat 550euro pe el si aveam taxa de 1300!!!Plus RCA anual 800ron,impozit 200ron,itp 150-200ron!Pai viva Bulgaria frate!!!!
bau88g3 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:19   #1629
jock
VW Driver

Stage 5
 
jock's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,182
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

..si pe deasupra mai ramai si fara benzina prin parcarea de la SUN
jock is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:28   #1630
bau88g3
VW Driver

Stage 4
 
bau88g3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 205
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by jock View Post
..si pe deasupra mai ramai si fara benzina prin parcarea de la SUN
Adevarat...daca m-a mancat in ... sa joc biliard si am uitat ca trebuie sa bag si benzina!!!Asta e....app:dai add lu asta mic cata_bau_88 ca de mult ma tin sa vorbesc cu tine!Cred ca stie si Zeta!!!
bau88g3 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:50   #1631
mitza1

Stock
 
mitza1's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 8
Exclamation Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

am vazut iarsi azi pe realitatea intalnire cu mai multi stabi din pdl,bnr economie etc etc si au zis toti acelasi lucru.nu au ce s ale faca ,cum sa ii oblige legal,poate doar consiliul concurentei,si asta daca gasesc acte ,fise dovezi intr-un cuvant.astia cu benzina sunt smecheri si stiu cum sa se ascunda.cel mai bine este au zis toti cei invitati sa nu mai existe cerere.atunci vor scadea preturile.cat timp exista cereere dat fiind faptul ca la noi in tara este monopol pe carburanti,acestia vor scumpi in fiecare zi.Daca nu mai bagam,daca mergem pe jos,daca luam tramvaiul,troleu,metrou,daca mergem pe bicicleta cum face lumea civilizata,gen Germania,Suedia,Danemarca,Franta etc.doar asa ii putem obliga sa scada pretul.Nu mai exista cerere trebuie sa faca ceva ca sa ne atraga,respectiv sa ieftineasca. Stiu o borfina de bani gata care ea face de la ea de acasa pana la servici 1,5 km si il face zilnic cu un mitsubishi lancer care consuma 18 in oras.Cu oameni ca stia nu vom face niciodata treaba.Eu am inceput sa ma rezum deja la strictul necesar cu masina,si la cumparaturi ma duc pe jos ,cu un rucsac mai mare in spate si imi iau ce am nevoie in acest fel.Deja de vara trecuta mi-am cumparat o bicicleta de trekking,de oras cu care ma deplasez mai repede decat pe jos.Am dat ceva bani pe ea deoarece am vrut sa ma deplasez repede comfortabil si sa fie si fiabila.In concluzie acestea sunt singurele metode de ai face sa ieftineasca.Daca nu merg nici astea ramane cea radicala: REVOLUTIA! PROTESTE! BATAI CU FORTELE DE ORDINE!!SPARGERI VANDALIZARI!!! Mult noroc ROMANIA!!!!!
mitza1 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:01   #1632
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by mitza1 View Post
am vazut iarsi azi pe realitatea intalnire cu mai multi stabi din pdl,bnr economie etc etc si au zis toti acelasi lucru.nu au ce s ale faca ,cum sa ii oblige legal,poate doar consiliul concurentei,si asta daca gasesc acte ,fise dovezi intr-un cuvant.astia cu benzina sunt smecheri si stiu cum sa se ascunda.cel mai bine este au zis toti cei invitati sa nu mai existe cerere.atunci vor scadea preturile.cat timp exista cereere dat fiind faptul ca la noi in tara este monopol pe carburanti,acestia vor scumpi in fiecare zi.Daca nu mai bagam,daca mergem pe jos,daca luam tramvaiul,troleu,metrou,daca mergem pe bicicleta cum face lumea civilizata,gen Germania,Suedia,Danemarca,Franta etc.doar asa ii putem obliga sa scada pretul.Nu mai exista cerere trebuie sa faca ceva ca sa ne atraga,respectiv sa ieftineasca. Stiu o borfina de bani gata care ea face de la ea de acasa pana la servici 1,5 km si il face zilnic cu un mitsubishi lancer care consuma 18 in oras.Cu oameni ca stia nu vom face niciodata treaba.Eu am inceput sa ma rezum deja la strictul necesar cu masina,si la cumparaturi ma duc pe jos ,cu un rucsac mai mare in spate si imi iau ce am nevoie in acest fel.Deja de vara trecuta mi-am cumparat o bicicleta de trekking,de oras cu care ma deplasez mai repede decat pe jos.Am dat ceva bani pe ea deoarece am vrut sa ma deplasez repede comfortabil si sa fie si fiabila.In concluzie acestea sunt singurele metode de ai face sa ieftineasca.Daca nu merg nici astea ramane cea radicala: REVOLUTIA! PROTESTE! BATAI CU FORTELE DE ORDINE!!SPARGERI VANDALIZARI!!! Mult noroc ROMANIA!!!!!
Au interese mari...astia de la pdl..Nu uitati in 2005 Basescu ca presedinte a iesit cu o declaratie la adresa petrom si in 2 zile benzina a scazut cu vreo 3.000 lei vechi deci se pot implica.
Da cel mai bune rezultate le-am avaea scazand cererea pentru produsele lor...cel mai bine ar fi sa fim mai calculati si sa folosim masina cat mai putin posibil,de loc ar fi ideal.
Eu am incercat sa gasesc variante de benzinarii mai ieftine decat piata si pe care sa le stimulam prin consumul nostru iar la petrom sa renuntam cu totii.
Azi am alimentat de la LUK OIL vis a vis de liberty center rahova pe linia lui 32 cu 4.94La un rezervor mediu de 50 litri un plin facut ar fi mai ieftin cu 9.5 ron fata de 5.13/l la un omv sau petromv...eu zic ca este ceva si ar trebuii sa-i incurajam atasez si bonul ca dovada
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG1731.JPG
Views:	51
Size:	2.74 MB
ID:	1814065  
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:08   #1633
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

cica dany atunci cu ieftinirea in 2005 se datoreaza din cauza unui zacamant de petrol descoperit de americani parca ..asa zicea cineva pe un forum pe care am postat eu...si ca atunci guvernul a spus niste vorbe ca sa ne atraga atentia si de fapt ne faceau pe la spate
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:14   #1634
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
cica dany atunci cu ieftinirea in 2005 se datoreaza din cauza unui zacamant de petrol descoperit de americani parca ..asa zicea cineva pe un forum pe care am postat eu...si ca atunci guvernul a spus niste vorbe ca sa ne atraga atentia si de fapt ne faceau pe la spate
Datorita uraganului katrina preturile la tietei au luat-o razana...nu am fost singurii la care guvernele au intervenit...din ce stiu s-a mai intamplat in Austria si Franta insa nici o legatura cu vreun zacamant de petrol o sa caut linkul de la aceea vreme si o sa il pun ca sa fim in tema si sa nu mai ascultam aberatii pe care sa le si credem
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:21   #1635
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.newspad.ro/Basescu-fortea...lor,29753.html
si efectul
"Şefii Petrom spun că preţurile se calculează de două ori pe săptămână, în funcţie de tendinţele internaţionale. Pare logic, dar Petrom are suficiente resurse pentru a acoperi în întregime consumul de pe piaţa românească. Numai că o parte din ţiţeiul românesc, mai ieftin şi mai bun, nu este distribuit pe piaţa internă. Diferenţa de consum este acoperită din importuri, mult mai scumpe. Dar Petrom are grijă şi de concurenţă, nu cumva să moară de foame.

În acest sens, preşedintele Petrom, Wolfgang Ruttenstorfer, a dat câteva explicaţii: Dacă Petrom ar folosi un preţ mai mic al petrolului, celelalte rafinării vor avea preţurile noastre şi pierderi imense. Adică aşa cum s-a mai întâmplat în trecut, vor avea două alternative: ori dau faliment, ori nu plătesc taxele.

Fostul ministru de finanţe, Ionuţ Popescu, nu este de acord cu explicaţia Petrom: E clar că Petrom vrea să obţină un profit cât mai mare şi a forţat, a încercat să vadă cât merge să majoreze fără proteste din partea consumatorilor.

Transportatorii susţin că ar putea să fie, de fapt, o înţelegere între companiile petroliere în privinţa preţurilor. Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România, UNTTR, prin vicepreşedintele Ion Lixandru, consideră că Cele trei companii, OMV, Petrom, Rompetrol, pot gestiona foarte bine un preţ de piaţă foarte avantajos pentru ei. Au făcut, după părerea noastră, un cartel.

Varianta pare plauzibilă în condiţiile în care Petrom a dat “la loc comanda”, după ce preşedintele Traian Băsescu a intervenit direct şi a cerut Consiliului Concurenţei să verifice comportamentul companiilor care produc şi distribuie carburanţi. Şi ministrul economiei a încercat să-i preseze pe petrolişti, însă mai voalat. "
http://www.newspad.ro/Benzina-si-joc...rea,23981.html
"Grupurile BP si Shell au anuntat, marti, ca reduc preturile practicate la combustibili in Austria, dupa ce ministrul de Finante, Karl-Heinz Grasser, a avertizat ca ar putea introduce o taxa speciala pentru firmele petroliere, transmite Reuters. Decizia luata de cele doua grupuri a fost precedata de cea a companiei OMV, care a hotarat, luni, sa reduca preturile benzinei si motorinei cu un eurocent (0,012 dolari) pe litru, la scurt timp dupa ce Grasser a cerut diminuarea preturilor cu doi-trei eurocenti. OMV a anuntat, marti, in Austria, o noua reducere a pretului benzinei, cu doi eurocenti, si a pretului motorinei cu un eurocent. Grupul BP a decis diminuarea preturilor benzinei si motorinei cu un eurocent, dar analizeaza in continuare o reducere mai mare. Grupul Shell a decis diminuarea preturilor benzinei cu trei eurocenti, iar in cazul motorinei cu un eurocent.

Presedintele francez Jacques Chirac a cerut, la randul sau, companiilor petroliere sa faca noi reduceri ale preturilor la pompe, pentru a atenua impactul costului ridicat al combustibililor si energiei. Purtatorul de cuvant al Guvernului, Jean-Francois Cope, a declarat, dupa o sedinta a Executivului, ca Chirac a salutat decizia ministrului de Finante, Thierry Breton, de a cere liderilor de companii petroliere sa discute masuri destinate sprijinirii populatiei. Presedintele "i-a cerut lui Breton sa faca tot posibilul astfel incat companiile sa se conformeze rapid, sa investeasca in surse de energie nepoluante si sa reduca preturile la pompe", a spus Cope.

Companiile Total si BP au decis, inca de la sfarsitul saptamanii trecute, sa reduca, in Franta, preturile benzinei cu trei eurocenti pe litru si cu doi eurocenti pe litru in cazul motorinei"
dany12epz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -