Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 17:23   #931
criss_slc

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Solutia propusa acum este buna, dar nu va fi pusa niciodata in aplicarea. Romania nu este tara in care sa faci un boicot.
Am urmarit emisiunea de la Realitatea aseara. Ati avut multa rabdare cu invitatii din studio. E usor sa vorbesti din carti si asta se vede cel mai bine in astfel de situatii. Boicot, afectarea profitului bla bla. Suna bine, dar stiti cum se va intampla? Printr-o minune ne abtinem toti de la a cumpara. Companiile, ingrozite de perspectiva de a pierde veniturile ce pareau garantate, reduc preturile. Mai departe, bucurosi ca ne-am atins obiectivul, ne intoarcem toti in statii sa cumparam. Si ce vor face companiile? Ati ghicit. Vor mari pretul. Si atunci? Ce am obtinut? Ar trebui sa ne schimbam toti stilul de viata, ceea ce e imposibil si in astfel de situatii se duce de rapa spiritul de solidaritate intre protestatari, pentru ca cel care inca isi mai permite sa faca un plin acum, il va lasa cu ochii in soare pe cel care nu mai poate.

Cred ca o continuare a protestelor, mai ales acum ca opinia publica este deja avizata, iar numarul participantilor a inceput sa creasca. In scurt timp nu se va mai bloca numai o statie pe activitate, ci cate patru cinci simultan.
criss_slc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 17:53   #932
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criss_slc View Post
Solutia propusa acum este buna, dar nu va fi pusa niciodata in aplicarea. Romania nu este tara in care sa faci un boicot.
Am urmarit emisiunea de la Realitatea aseara. Ati avut multa rabdare cu invitatii din studio. E usor sa vorbesti din carti si asta se vede cel mai bine in astfel de situatii. Boicot, afectarea profitului bla bla. Suna bine, dar stiti cum se va intampla? Printr-o minune ne abtinem toti de la a cumpara. Companiile, ingrozite de perspectiva de a pierde veniturile ce pareau garantate, reduc preturile. Mai departe, bucurosi ca ne-am atins obiectivul, ne intoarcem toti in statii sa cumparam. Si ce vor face companiile? Ati ghicit. Vor mari pretul. Si atunci? Ce am obtinut? Ar trebui sa ne schimbam toti stilul de viata, ceea ce e imposibil si in astfel de situatii se duce de rapa spiritul de solidaritate intre protestatari, pentru ca cel care inca isi mai permite sa faca un plin acum, il va lasa cu ochii in soare pe cel care nu mai poate.
poate ca prea ne lasam coplestiti de imensitatea adversarului.

Quote:
Originally Posted by criss_slc
Cred ca o continuare a protestelor, mai ales acum ca opinia publica este deja avizata, iar numarul participantilor a inceput sa creasca.
nu cred ca ai terminat ce ai avut de spus. nu inteleg ce vrei sa zici.
Twin16 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 17:55   #933
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Probabil ca a vrut sa zica ca asta ar trebui facut acum.

Astazi am facut-o si la Ploiesti. Am stat ~o ora sa alimentez de 8 ron, dupa care s-a blocat pompa. Am convins sa plece ~4 persoane din spatele meu. Nu stiu in ce masura e bine, pentru ca oricum sunt convins ca au plecat sa alimenteze la alta benzinarie, dar atata timp cat exista cea mai mica urma de speranta ca as putea schimba ceva, sunt dispus sa o fac!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 17:58   #934
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

In sfarsit Ramnicu Valcea sustine miscarea. Sunt deocamdata 6 masini inscrise...sper ca pana pe data de 7 ianuarie 2011 sa se mai stranga..daca nu asta e, mergem inainte cu capu` sus.
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:09   #935
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

noi romanii nu am inteles cain '89 s-a jucat o partida de sah imposibila,unde s-a sacrificat regele si regina,si unde in mod normal si restul pieselor trebuiau daramate...dar uite ca jocul s-a continuat inca 21 de ani cu nebunii,turele,caii...si de atunci pana acum toti pionii au inceput sa fie sacrificati...deci e clar ca jocul de sah a devenit un razboi unde cei nevinovati o iau pe coaja
altcineva zicea ca de ce pretul benzinei continua sa creasca ca 60% este extractie proprie...poi nu v-ati prins nici acum ca acele zacaminte nu mai sunt ale romaniei,foram de la noi si platim americanilor,germanilor,francezilor,etc...noi nu mai avem munti,lacuri,patrimoniu,absolut nimic ce a fost mostenire de la stramosii nostri au ajuns avuturile strainilor...copii mei si copii lor o sa plateasca ptr acest furt de 21 de ani din care nu a reiesit nimic bun ptr noi(ei tot ne mint ca e cel mai bine ca au venit straini si au cumparat ca ne dau locuri de munca si osa fie lapte si miere,cand ei au venit si au distrus fabricile,au vand ce era bun si acum ne-au lasat pe noi sa ne dascurcam cu ruinele...)
credeti ca 100 de insi pot lupta ptr cateva milioane...niciodata...de cand cu aceste proteste unde au iesit doar cativa ce s-a rez,doar ca s-a scumpit benzina,de ce?ptr ca au vazut ca nu suntem uniti si ne-au dat un exemplu ca nu le este frica de cativa...dar i-a sa iesim 100 sa blocam jumatate din benzinariile din buc,atunci o sa ii lovim puternic(pierderile de la o benzinarie le scot celelalte 50)...i-a sa se intample in jumate de tara sa vedeti cum ies la apel si la negocieri...
iesiti fratilor in strada ca pamantul asta asa l-am castigat,am iesit si ne-am cerut drepturile,si in ciuda tuturor obstacolelor am reusit de fiecare data chiar daca am fost mai putini,mai slab dotati...de la infrangerea turcilor pana la rezistenta impotriva nemtilor mereu am izbavit...de ce?ptr ca am fost uniti,am pus suflet si orice am indurat niciodata nu am dat inapoi...doar de la revolutie pana acum am dat inapoi...ce s-a intamplat?v-ati pierdut mandria si caracterul de roman?mari nostri eroi cred ca regreta faptul ca s-au sacrificat ptr noi...ei s-a luptat sa nu ajungem sclavi la straini si noi am ajuns sclavi propriei natii
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:39   #936
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Off-topic: Daca tot nu rezolvam nimic, macar am facut poza cu Cheloo in timp ce "alimentam"
Foarte de treaba Cheloo, nu s-a grabit deloc cu alimentatul. L-am intrebat daca vrea sa participe, a zis ca nu, dar oricum a tras si el un pic de timp
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:43   #937
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
eu te cred ca te sperie cand astia tot cer si tot cer...dar , cat timp esti dispus sa nu alimentezi si bineinteles sa nu transporti(caz in care vei pierde si bani odata cu cele 2)?

nu ma intelegeti gresit , mie chiar nu mi-e greu 1 luna sau 2 sa nu alimentez de la petrom sa zicem..si , si daca ma duc in alta parte sa alimentez nu mi-e greu sa bag numa de jumate din cat as fi bagam normal.asta pt ca eu nu depind atat de mult de masina ca altii.dar cati sunt ca mine?
Asta e o alta mare capcana ! Pai transportatorii nu vor sprijinii acyiunea de protest,dimpotriva. Lor le-ar convenii de minune un Boicot in care sa nu alimenteze oamenii 1luna sau 2. Pai ei din asta ar avea numai de castigat.
Asta inseamna bani pentru ei ca o sa transporte lumea care pana acum isi facea treburile cu masina proprie.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:57   #938
green_e30

Stage 5
 
green_e30's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 962
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

sant0s o idee ca sa strangem mai multi participanti...pe sub-topicurile cu cluburile de genul anonymous no speed limit inferno insomnia & stuff sa faceti un thread cu acest protest si sa ii chemati pe toti maine...iar la cluburile de la alte cluburi faceti un simplu post cu bold si dimensiuni ceva mai mari ca sa vada lumea.... eu cred ca asa am strange si noi mai multa lume...multa bafta sant0s& co. ne vedem maine
__________________
B 94 DDP (My Ride)
green_e30 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 19:44   #939
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Noi din Tg-Jiu,am protestat si noi,maine o sa fie si la TV,ne-am dus la 3 pecouri. Urmeaza mai multe poze si filme in curand. https://forum.4tuning.ro/415-tg-jiu/2...ml#post3938689
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 20:06   #940
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Vezi tu, eu eram sarcatic in postul meu.



Azi la ora 15:00

Daniel, colegul nostru, se duce iar intr-o emisiune acolo.


iti repet.

Daca 30 de oameni au fost in stare sa ridice problema la nivel national.
Ce se intampla cand se implica 300.000 de oameni ?

Nu violent, destept.
Cum au zis si ei, a fost un protest inteligent.
Si asa trebuie sa continue, inteligent.

Eu atat am avut de zis, 30 de oameni v-au ridicat mingea la fileu, e randul vostru sa decideti ce se intampla in continuare.

Acum ai inteles postul meu ?

Singura sansa de a face ceva este de a nu le consuma produsul, benzina.
Intelegi ?
De ce crezi ca se blocheaza pompele ?
Ca sa le afecteze profitul.
Ca daca scriem acum NU MAI ALIMENTATI, aici , n-o sa se intample nimic.
In curand, lumea o sa inteleaga miscarea si poate daca le spui peste ceva timp, din solidaritate, in data de - xx.xx.2011 nu alimentati NICI UNU !
s-ar putea sa se schimbe ceva.
S-ar putea, in rest, iti urez sedere linistita si placuta acasica.
https://forum.4tuning.ro/25-eveniment...ml#post3938698
criminales is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 20:17   #941
g3o.

Stage 3
 
g3o.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 90
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
eu fac o propunere ca pe data de 05.ianuarie.2011 sa incercam sa nu mai alimentam de la benzinari nici macar cu 1 leu ... iar daca poate cineva sa duca stirea mai departe ..., cineva cu relatii pe la posturile de televiziune cred k ar fi cel mai bine asa ....si ar fi foarte bine daca am pune in aplicare chesti asta si sa se intample macar odata pe saptamana....

Nimeni sa nu mai alimenteze pe 05.ianuarie.2011
__________________
https://forum.4tuning.ro/500-anunturi-auto-opel/224019-vand-opel-calibra.html
g3o. is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 20:23   #942
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Asta e o alta mare capcana ! Pai transportatorii nu vor sprijinii acyiunea de protest,dimpotriva. Lor le-ar convenii de minune un Boicot in care sa nu alimenteze oamenii 1luna sau 2. Pai ei din asta ar avea numai de castigat.
Asta inseamna bani pentru ei ca o sa transporte lumea care pana acum isi facea treburile cu masina proprie.
era vb de marfa..nu persoane
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 20:42   #943
dony ddc

Stage 5
 
dony ddc's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 861
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Asta inseamna bani pentru ei ca o sa transporte lumea care pana acum isi facea treburile cu masina proprie.
Frate sa inventat RATB-u si pariez ca 50% din calatorii care merg zilnic nu au tichet de calatorie...sa revenim la oile noastre.
Asa le trebuie la patroni de la benzinarii baga-mi-as ....... in ........ mamii lor.....))
__________________
BMWGirlsMoney
dony ddc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 21:24   #944
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Ma uitam in seara asta la peco,de cand s-au facut aceste proteste au scumpit carburantii
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 21:27   #945
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu-i problema, facem pana cand o sa fie PE BUNE asta cu alimentatu de maxim 5 ron!
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -