Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-09, 05:00   #421
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

OPINIE OFICIALA:

Efortul local facut de fritz si razvan(RED CELICA) a fost poate mai mare decat cel facut de noi, 4tuning, din unele puncte de vedere...
ce am facut, a fost fara discutie ca urmare a implicarii lor, mult mai mare decat am intalnit in alte locuri din tara.

un plus fata de data trecuta la participare si public

dar, pot spune ca am aflat despre cursa de 402 metri... de unde credeti?
de pe 4tuning... acolo am citit... dar am vazut doar la fata locului...

nu judec pe nimeni.. dar am ajuns la suceava la fel de curios ca voi.
inteleg dorinta de a avea curse si provocarea vitezei...

dar cu ce risc?
locatia nu se preteaza sub nicio forma la o competitie de viteza
denivelari la franare spune ceva?
start in curba spune ceva?
lipsa de securitate, garduri, plus distanta de siguranta la public, spune ceva?

poate multi se intreaba care e motivul interventiei mele...
daca era un incident mai grav...
nu afecta orice eveniment organizat de ARTA & 4tuning?

am o intrebare:
cine a hotarat reluarea cursei dupa ca am decis intreruperea ei?
si... vorba voastra, aleks a fost "zdruncinat" de baietii buni din suceava?
pentru ei s-a continuat? PENTRU BAIETII BUNI?

cine si-a asumat raspunderea?
bibanu care a anuntat la scena? ca veniti ca se continua?
razvan, spune tu?
sau, cum spune fritz ca sefii de la mall?
CINE?

caci eu, personal, si nici 4tuning nu mai suntem prieteni cu cei care au facut asta... si sincer, nici nu aveti nevoie, nu?
aveti drumeagul ala si puteti sa va dat fratilor ziua si noaptea cat doriti

noi am venit cu dragoste in suceava, si acum, si atunci
dar daca vreti sa "traiti periculos" nu aveti nevoie de noi

pe noi sa ne chemati cand vreti sa "TRAITI FRUMOS"
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 05:07   #422
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

si vorba cuiva de mai sus...
nu era nici 350 metri
nu era nimic decat o joaca periculoasa
DE CE?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 12:50   #423
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

E nasol ca asa e romanul...luati mai si vedeti si voi partea plina a paharului. Si nu mai dati atat cu gura fara rost...ganditi constructiv si vorbiti ca atare parerea mea. Si ca sa nu fiu offtopic:

1) UGA e o masina de 402m...e o bruta de masina si punct. Trebuie tratata ca atare. Tot atata vanduta de frica, sfatuit sa o dezmembreze...luatii inima si taiatii caroseria imprastiato in 7 zari. K'mon...sa multumim lui Dzeu ca nu a patit ceva/ grav soferul (care habar nu are ce conducea acolo) & btw...ala nu era drum de dat cu UGA (si stiti asta). Sa multumim ca masina nu are avarii grave si legenda continua!

2) Gratzian are dreptate in ce a zis mai sus...si observ ca cei care organizeaza 402m (de impartit distanta la 2 distanta, la 1.5...etc...)...aleg din c in c mai bine locatiile (ca suprafata, lungime...in curba...la deal...etc...sa nu mai zicem de drum ingust)...si vorba lui Gratzian...pentru ce? pentru o joaca periculoasa la care sa se distreze doar pulimea... la suceava mergea organizat 402m pe aeroport dar cum a devenit international sau ce a devenit...asta este...

Va salut cu respect! (astept sa sariti pe mine acum)
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 16:20   #424
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
1) UGA e o masina de 402m...e o bruta de masina si punct. Trebuie tratata ca atare. Tot atata vanduta de frica, sfatuit sa o dezmembreze...luatii inima si taiatii caroseria imprastiato in 7 zari. K'mon...
Sefu, eu am fost super sincer si am recunoscut ca nu am curaj sa (mai) merg cu masina asta in conditiile de la noi- fara circuit adecvat 402m, fara public civilizat, etc. Mai mult de atat, am renuntat de tot la 402m, pt ca nu ma pot intoarce la o masina de 200cp sa fac asta, iar costurile unei masini safe care sa mearga cel putin cum mergea kadettul sunt peste puterea mea financiara. Nu vad de ce tre sa fiu luat peste picior, eu zic ca am dat dovada de maturitate renuntand la "sportul" cu UGA. Intelegerea cu noul proprietar a fost ca masina sa doneze inima unei calibre, urmand a fi revanduta cu un LET stock pe ea. Mai departe scrie in carte. Masina nu este nici pe departe o bruta, sunt masini mult mai tari ca asta, dar faptul ca 287cp ruleaza pe o caroserie care a fost proiectata sa duca 1/2 din puterea asta este problematic pt soferul ei.
__________________
©jure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 16:31   #425
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
...sa multumim lui Dzeu ca nu a patit ceva/ grav soferul (care habar nu are ce conducea acolo)...
Imi cer scuze ca intervin, dar Marius a avut si masini mai puternice inainte sa aiba UGA. El nu a luat-o ca era o legenda ci pentru ca avea nevoie de unele piese de la ea. Nu cred ca mai e nevoie sa precizez ca in urma cu vreo 2-3 saptamani, masina nu avea nici motorul montat pe ea. A lucrat la ea doar pentru evenimentul asta, pt ca daca nu era 402, nu cred ca mai reinvia UGA.
Respect UGA!!!
__________________
Y!M ID: vyxxk (dati add doar daca e nevoie)


3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 17:02   #426
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
Marius a avut si masini mai puternice inainte sa aiba UGA
Eu zic sa te mai documentezi.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 18:05   #427
SV-05-YBG
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
SV-05-YBG's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,961
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Eu zic sa te mai documentezi.
in general nu ma bag in discutii de genul asta dar avand in vedere ca il stiu si pe Dragos si stiu si UGA de ceva timp eu spun ca are Dragos dreptate. Pentru masina aia este buna o pista de drag cum scrie la carte si nu chestii improvizate.

Intr-un fel imi pare rau ca nu o mai vad in fundatie sau pe Copou dar daca Dragos a decis asa inseamna ca el stie mai bine.

Bafta la toti in ceea ce vreti sa faceti si fiti atenti si la acceleratie ca uneori dauneaza.
__________________
Toyota Supra MKIII 3000 tubo 6 linie 238 + CP
poate mai mult pe viitor ..... cine stie ...... in lucru ... a fost

Benelli Tornado Tre 900 cmc in linie - 141 Cp - 180 kg - RWD (1 tire)

Honda Civic 1994 ..... work in progress .... cand or fi bani


Rover 820 Ti .....
SV-05-YBG is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 23:24   #428
ozzy_008

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Ma baieti va certati ca la piata si chiar mai rau. Din punctul meu de vedere sunt multi care sunt vinovati.
Voi nu stiti ce inseamna UGA pt unii. Eu am avut un GSI si l-am dezmembrat pt ca nu ma multumeau 150 de cp. La UGA s-a muncit foarte mult si chiar ar fi pacat ca sa fie dezmembrata pt ca masina aia poate multe dar nu inca la noi. La Suceava a fost o organizare proasta din cauza ca la o liniuta nu te dai cu sperata ca se va opri soferul. Eu sunt de parere ca acel sofer de la TT care a intrat pe cealalta banda l-a facut pe UGA sa intre pe pietrisul de pe marginea drumului (care u trebuia sa fie acolo de la bun inceput). Acesta cand a franat normal ca rotile din stanga nu au avut aderenta si masina i-a tras spre dreapta si intamplandu-se ce s-a intamplat. De acum nu trebuie sa generalizam toate lucrurile. Marius este vinovat ca i-a tot dat si dupa finish lucru care l-a facut sa se opreasca cam greu.
ozzy_008 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 12:35   #429
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Sefu, eu am fost super sincer si am recunoscut ca nu am curaj sa (mai) merg cu masina asta in conditiile de la noi- fara circuit adecvat 402m, fara public civilizat, etc. Mai mult de atat, am renuntat de tot la 402m, pt ca nu ma pot intoarce la o masina de 200cp sa fac asta, iar costurile unei masini safe care sa mearga cel putin cum mergea kadettul sunt peste puterea mea financiara. Nu vad de ce tre sa fiu luat peste picior, eu zic ca am dat dovada de maturitate renuntand la "sportul" cu UGA. Intelegerea cu noul proprietar a fost ca masina sa doneze inima unei calibre, urmand a fi revanduta cu un LET stock pe ea. Mai departe scrie in carte. Masina nu este nici pe departe o bruta, sunt masini mult mai tari ca asta, dar faptul ca 287cp ruleaza pe o caroserie care a fost proiectata sa duca 1/2 din puterea asta este problematic pt soferul ei.
Sef massive respect 4u. Povestea care a fost, o stiu si de luat la picior nu team luat (nasol k asta ai inteles)...ideea e ca se face prea mult taramboi pe tema accidentului si UGA. Cand am zis ca masina e bruta ma refer exact la ce ai zis si tu...o putere ffff mare pe o caroserie 1/2 putere

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
Imi cer scuze ca intervin, dar Marius a avut si masini mai puternice inainte sa aiba UGA. El nu a luat-o ca era o legenda ci pentru ca avea nevoie de unele piese de la ea. Nu cred ca mai e nevoie sa precizez ca in urma cu vreo 2-3 saptamani, masina nu avea nici motorul montat pe ea. A lucrat la ea doar pentru evenimentul asta, pt ca daca nu era 402, nu cred ca mai reinvia UGA.
Respect UGA!!!
Prietene, poate a avut masini mai puternice care au un control mult mai bun. Masini care au zeci de sisteme de siguranta, control...etc...asta nu are nimic...are cum zicea B39738
Quote:
Masina nu este nici pe departe o bruta, sunt masini mult mai tari ca asta, dar faptul ca 287cp ruleaza pe o caroserie care a fost proiectata sa duca 1/2 din puterea asta este problematic pt soferul ei.
...intelegi ce vreau sa spun? Oricum, sa vazut si lipsa de experienta a lui Marius in cursa respectiva si tampenia TT driverului.

&btw: ar fi pacat daca a inviat UGA pentru un 402 in care a avariato...asa ca il asteptam si data viitoare (daca o sa mai aiba UGA inima'n ea)
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 13:02   #430
drobet@

Stage 5
 
drobet@'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 535
Member of:
[Nissan]
[2 Roti]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

vreau si eu un let pt tigra si cred ca ar fi mare pacat sa fie dezmembrata asa o frumusete de masina la ani ei parerea mea
drobet@ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 15:41   #431
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

De ce nu pune nimeni un clasament pentru cursele care au avut loc?
(Marca-model-motor-cai-loc)
raman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 02:30   #432
DrU'KleYn

Stock
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 5
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by raman View Post
De ce nu pune nimeni un clasament pentru cursele care au avut loc?
(Marca-model-motor-cai-loc)
Grupa A - Loc 1-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)
Loc 2-Audi A3 1.9tdi 101cp
Loc 3-???

Grupa B - Loc 1-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)
Loc 2-Stillo 1.9jtdi 116cp
Loc 3-Barchetta 1.8 130cp

Grupa C - Loc 1-Scirocco 1.8 140cp
Loc 2-Accord 2.0 150cp
Loc 3-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)

Grupa D - Loc 1-Golf Gti V 2.0t 200cp
Loc 2-Bertone 2.0t 192cp
Loc 3-????

Puterile masinilor sunt cele din certificat...nu stiu exact ce modificari au avut toti...Dupa grupa D din pacate concursul s-a incheiat din motivele deja cunoscute...

Bafta!

Last edited by DrU'KleYn; 06-10-09 at 02:33.
DrU'KleYn is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:22   #433
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

BRAVO DEI!
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:32   #434
Turbotiger

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 14
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

Quote:
Originally Posted by DrU'KleYn View Post
Grupa A - Loc 1-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)
Loc 2-Audi A3 1.9tdi 101cp
Loc 3-???

Grupa B - Loc 1-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)
Loc 2-Stillo 1.9jtdi 116cp
Loc 3-Barchetta 1.8 130cp

Grupa C - Loc 1-Scirocco 1.8 140cp
Loc 2-Accord 2.0 150cp
Loc 3-Golf 4 1.9tdi 101cp(eu)

Grupa D - Loc 1-Golf Gti V 2.0t 200cp
Loc 2-Bertone 2.0t 192cp
Loc 3-????

Puterile masinilor sunt cele din certificat...nu stiu exact ce modificari au avut toti...Dupa grupa D din pacate concursul s-a incheiat din motivele deja cunoscute...

Bafta!

tu esti cel cu golful 4, sys ?

spune-mi si mie unde ai facut-o biturbo?

mersi anticipat...
Turbotiger is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:55   #435
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Eveniment Auto la Shopping City Suceava - 26 - 27.09.2009

golful este modificat in totalitate la mine la Bacau. are 2 turbine, bujii cu 2 clase de caldura mai jos, 2 intercoolere de audi rs4, evacuare de 76 de nissan skyline, diferential autoblocant quaife pe cutie getrag f28. fara soft.
B39738 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -