Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Legal-Racing > LEGAL RACING BUCURESTI 16 Septembrie orele 20 - NOCTURNA

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-06, 12:05   #46
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Grupe

Quote:
Originally Posted by AlecsM View Post
este o aberatie ce intrebi tu !!!!
grupele sunt grupe ...si cine castiga o grupa este castigator la acea grupa .
nu mi se pare o aberatazie pt ca daca ai chistigat la grpa ta poate ai ceva de spus si la grupa imediat superioara
pepy is offline   Reply With Quote
Old 08-09-06, 13:41   #47
gpk

Stage 3
 
gpk's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 124
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Grupe

Quote:
Originally Posted by AlecsM View Post
este o aberatie ce intrebi tu !!!!
grupele sunt grupe ...si cine castiga o grupa este castigator la acea grupa .
Vreau sa te vad pe tine , dupa ce investesti in masina ta , ce o sa spui in momentul in care cineva incearca sa te limiteze doar la grupa ta ! Nu te grabi sa judeci , asculta-i pe cei mari ...
gpk is offline   Reply With Quote
Old 08-09-06, 19:59   #48
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default Re: Grupe

Nu este limitare.
Poti alege o grupa mai sus sau cate vrei daca te tine.
Organizatoric este gresit sa astepti dupa cineva, incurca organizarea plus unde vezi tu altfel...
La orice mondiale, europene ai o grupa si cu o inferioara ai interdictie sa ataci si o superioara, se poate face cand vor fi bani de toate un clasament general.
Si sincer Seby si cu Andrei daca vroiau dominau de la ei in sus toate clasele, ar fi fost constructiv?
E usor sa dai din gura fara sa gandesti ce vor si altii, poate eu vroiam dupa puterea din fabrica sau talon.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 08:00   #49
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Grupe

Sei trebuie sa te contarazic si sa-ti spun ca exista limitare pentru grupe superioare.
Masinile se inscriu in grupa corecta si atat.
Nu contest ca exista masini care sunt la grupe inferioare mai rapide decat cele de la grupe superioare, dar asta e o problema de timp.
In momentul in care ne vom permite un sistem perfect, acum nu e cazul probabil vom inscrie masina in functie de grupa reala si la superioara dar v-a ramane asa pentru tot anul, tot sezonul, altfel e complicat.
In momentul in care ne vom permite cronometrare multe se vor simplifica si putem avea un clasament general real de mare precizie.
Acum liberele vor fi cele care vor stabili o oarecare ierarhie generala.
Speram intr-un viitor mai bun.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 08:07   #50
gpk

Stage 3
 
gpk's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 124
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Grupe

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Sei trebuie sa te contarazic si sa-ti spun ca exista limitare pentru grupe superioare.
Masinile se inscriu in grupa corecta si atat.
Nu contest ca exista masini care sunt la grupe inferioare mai rapide decat cele de la grupe superioare, dar asta e o problema de timp.
In momentul in care ne vom permite un sistem perfect, acum nu e cazul probabil vom inscrie masina in functie de grupa reala si la superioara dar v-a ramane asa pentru tot anul, tot sezonul, altfel e complicat.
In momentul in care ne vom permite cronometrare multe se vor simplifica si putem avea un clasament general real de mare precizie.
Acum liberele vor fi cele care vor stabili o oarecare ierarhie generala.
Speram intr-un viitor mai bun.
Multumesc !
gpk is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 12:42   #51
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Grupe

inseamna ca daca vrem sa trecem la o grupa superioara trebuie neaparat nitro pe masina ca sa fim conformi regulamentului.... se va face si asta
yknot is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 15:08   #52
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Grupe

Quote:
Originally Posted by yknot View Post
inseamna ca daca vrem sa trecem la o grupa superioara trebuie neaparat nitro pe masina ca sa fim conformi regulamentului.... se va face si asta

iti imprumut extinctorul meu , gasim pe la cineva niste vopsea sa scriem NOS pe el, mai luam o conducta de cupru sa o o tragem pe acolo de la butelie la motor asa la misto, si e treba rezolvata . puteti spune ca are nos si sa urce o grupa mai sus.

200SX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 20:03   #53
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Grupe

nu mi se par normale restrictiile care se impun!
spun iar... cursele pe 402m ar trebuii simplificate nu complicate
pepy is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 23:24   #54
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Grupe

Quote:
Originally Posted by pepy View Post
nu mi se par normale restrictiile care se impun!
spun iar... cursele pe 402m ar trebuii simplificate nu complicate
Bine sunt de acord sa facem clase 1600 aspirat, 1600 turbo.
2000 aspirat, 2000 turbo ...
dar nu e deloc echitabil
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 16:14   #55
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Re: Grupe

Daca ar fi doar libere pana puteti sa cumparati(inchiriati) cronometre nu ar mai avea nimeni motiv de cearta,si tot s-ar putea forma un clasament provizoriu cu toate masinile care au participat.

Mai exact se face o lista de start(de la nr 1 pana la ultimul nr de concurs dat) in functie de nr de concurs,sau de puterea reala a masinii,sau de raportul kg/cp nu prea conteaza criteriul ales atata timp cat nu ajunge un trabant intre masini de 300cp.Adica o masina sa aiba vecini de lista masini care scot un timp aproiat de ale ei pe 400m.

Prima cursa are loc intre nr. 1 si 2 din lista.Masina care castiga(spre exemplu Sebastian castiga cursa cu nr 2 deci isi pastreaza locul,daca Sebastian pierde trece pe locul 2).La fel cu nr. 3 si 4,5 si 6 etc.

Dupa ce s-a parcurs odata lista o sa obtinem o lista si mai apropiata de realitate.A doua parcurgere a listei incepe cu cursa dintre nr 2 si 3 ,urmeaza 4 si 5 si tot asa.

In functie de ritmicitatea cursei la sf. o sa aveti un clasament general care o sa reflecte macar 50% realitatea.Daca se tine cont de clasamentul obtinut si la urmatoarele legale(adaugand masini noi) la sf anului o sa aveam un clasament general care o sa reflecte realitatea undeva pe la 80-90%(masinile isi modifica configuratia).

Aceasta metoda se numeste(daca nu ma insel) metoda bulelor in matematica(informatica).Daca ce am postat nu vi se pare fezabil sau nu intelegeti ce am vrut sa spun rog moderatorul sa stearga.

Last edited by cipi; 12-09-06 at 16:18.
cipi is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 04:10   #56
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Grupe

asta este exact algoritmul de aranjare a numerelor in ordine crescatoare,
foarte tare ideea.
pepy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 10:58   #57
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Re: Grupe

Sper sa mai fie si altii de aceeasi parere,poate vedem acest algoritm in practica sambata.
Tot ce trebuie e un creion si cateva foi.
cipi is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 15:55   #58
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Re: Grupe

Nimeni nu mai zice nimic,se mai organizeaza ceva sambata????
cipi is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 01:06   #59
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Grupe

Ca tot este vorba de topicul "grupe",indraznesc sa scriu si eu,ajuns acasa dupa 1000km (Bucueresti-Iasi) si precizez din start ca nu intentionez sa imi dau cu parerea vis-a-vis de cursa,ci sa subliniez cateva nedreptati comise de catre organizatori.Da,nedreptati este un cuvant adecvat situatiei.

1.Am aflat cu mic cu mare si noi,moldovenii,aia care stau acolo unde se pune harta in cui,de cursa de la Bucuresti.Vestea s-a raspandit intre noi si am zis ca,in cele din urma,ar fi bine sa incercam sa spunem si noi ceva in lumea curselor din mult iubita tara.

2.Cu greu am reusit sa conving cativa amici sa isi puna rotitele in miscare pentru a ajunge la Bucuresti,pentru a-si configura masinile astfel incat sa spere la un loc cat mai sus,poate 1, in unele grupe anuntate de Legal Racing.

3.Personal am renuntat la gandurile de a pune bani deoparte pentru motocicleta si am investit tot ce am strans in Renault-ul 5 GTT din dotare,care stationa de mai mult de o luna,in urma celei de-a 5-a garnituri suflate.Au urmat cca 2 saptamani de munca asidua,de reglaje si imbunatatiri,timp in care statusul pe messenger a fost in permanenta:"In asteptarea marelui eveniment".Totul pentru a face fata concurentei de la grupa B.

4.Am pregatit din Iasi cateva masini,pentru a se incadra foarte bine in grupele Legal Racing,sperand ca acestea vor avea o pozitie cat mai buna la sfarsitul competitiei.Nu am mers sigur la castig,ar fi fost o prostie,dar am vrut performanta si am tintit cat mai sus.

La grupa A1 am avut o Corsa 1.7 DI impinsa,la grupa A am avut un Golf 4 motor ALH impins si un A3 de 74Kw impins,de asemenea.La grupa B am avut un 5GTT si in cele din urma am mai avut o masina de insotire.Echipajul de 5 masini a plecat inspre Bucuresti cu gandul la adversarii studiati prin filmele de pe site,cu emotii ca la asteptarea unui examen...

5.Am ajuns la Dragonul Rosu unde am ramas uimiti de numarul de masini si de oameni.Bucuresti,alta lume,asa este,dar mai mult ca sigur ca avem si noi loc,asa gandeam.

6.In cele ce urmeaza,am asistat la un spectacol neplacut,in urma caruia ne-a revenit in cap ideea ca traim in continuare in Romania,unde azi e alba,maine e neagra.Imbulzeala de masini la start si,HOP,vestea cea mare:nu se mai fac grupe,nu e decat la libere.M-am intors catre masina.In urmatoarele 2 minute s-a intamplat si accidentul.Am aflat ca Opelul Corsa de la Iasi,care apucase sa se dea,era intre masinile prinse in accident.Din fericire,nici masina si nici proprietarul nu aveau nimic.Am plecat si ne-am strans cu totii din Iasi in fata la Carrefour Colentina,unde ni s-au alaturat baietii de la Speedline,alaturi de care am incheiat seara.

7.Consider ca Legal Racing SI-A BATUT JOC de noi prin ignorarea grupelor si nerespectarea lor.Daca vroiam doar sa ne dam asa,in dorul cucului,nu bateam 2 x 418km.Am vrut sa stim unde ne aflam in ierarhia grupelor in tara si am plecat dezamagiti acasa.Stiu ca probabil nu va intereseaza,dar unii nu vor mai reveni la alte ocazii.Ce va veti face cand asta va deveni si pozitia celor din alte orase,poate treptat-treptat si a celor din Bucuresti?

8.Doresc sa multumesc celor care m-au ajutat sa-mi indeplinesc visul de a termina si duce 5-ul GTT functionabil pe pista la Bucuresti,cat si celor care au mers acolo sa participe sau ca insotitori:Cortez,Emy,Andrei,Johann,Manz,Bogdan,Ce zar,Alex,Maryo,Gox,Costi,Lucian,Puiu si tuturor celorlalti pe care poate ii omit acum datorita orei tarzii.

9.Legal Racing nu e vinovat pentru accident.

Numai bine tuturor.
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 14:43   #60
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Re: Grupe

Tot catre organizatori am 2 intrebari:

1.Ce se intampla cu cei care s-au inscris dar nu au primit inapoi banii de inscriere?
2.De ce nu renuntati la grupe???

A fost cea mai scurta dar si cea mai promitatoare cursa legala din Romania.
cipi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -