Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Hunedoara / Deva

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-12, 23:55   #1
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Da incepand de astazi mai sunt 30 zile pana cand taxa de poluare sau prima inmatriculare cum vreti voi va intra in vigoare... din pacate si masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007 vor plati aceiasi taxa cu cele aduse de afara... si de la aceasta taxa nu sunt scutite nici faimoasele Loganuri primele aparitii... si cum Romanul este tare in basca numai din spatele monitorului desigur vom fi din nou furati pe fata) si uite asa se mai baga inca o taxa aberanta si ilegala. De ce spun ilegala... pai pentru ca este discriminare. Se da ex. X aduce masina in 1991 in tara plateste vama+ ceva taxe X va vinde masina dar va plati si noua taxa . Pe cand Y aduce masina de afara si o inscrie ATAT nu ... nu e bine asa eu ca individ ma simt neindreptatit dar poate sunt singurul cine stie... oricum chiar daca am 2 masini la care foarte curand va trebui platita taxa dorm linistit noaptea pentru ca stiu ca pe voi toti care imi veti citi postul si sunteti in situatia mea va doare si sunteti nervosi injurati in repetate randuri la Lazlo Borbelay asa cum fac si eu si mai stiu ca ati vrea sa schimbati ceva unii ati vrea sa fie ca in 91 92 dar e gata... pa si pu luati-va gandurile suntem inchisi de oameni pe care NOI iam votat si care ar trebui sa ne faca bine dar NU, nu ne fac bine noua isi fac bine lor... de ce? pentru ca suntem o tara mare plina de lasi ... care nu facem nimica numa sa injuram din spatele monitorului ... oameni buni deschide-ti si voi ochii ca nu mai merge asa... SUNTEM FURATI LEGAL si nimeni nu face nimica, daca nu nu facem ceva o sa regretam ca ne-am nascut... mizeria si saracia nu e departe.
__________________



Repar spoilere auto,camioane,carene scutere,motociclete,atv-uri preturi fara concurenta
Dezmembrez Golf 1 Diesel - 1983
Citroen Saxo Benzina - 2000
Opel astra F Benzina - 1994
Ford Mondeo 2.5 V6 - 1997
Vw golf - 2004 1900 SDI
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 23:58   #2
Nba1

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 357
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Pe ei nu ii intereseza daca faceti vreo greva sau ceva , isi vad linistiti de treaba lor de acasa . Singurul lucru ar fi sa ii prinzi sa ii inveti minte "romaneste" .
Nba1 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 00:12   #3
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Cu cine ai vrea sa faci ceva? arata-mi unu care se implica. Imediat apar aia care nu au nimic cu taxa si care au inscris masinile dupa 2007 stai sa ii vezi ) intra si isi spun si ei povestea si noroc bun... trebuie sa ne obisnuim ) Nezai si cr(_)()( ma*) imi vine sa sparg nasu la unguru ala retardat mintal
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:01   #4
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

eu am o dacie din 96 nu am apucat sa o inscriu pe numele meu.intrebarea este:mai platesc taxa daca o trec in proprietatea mea?.sunt total in ceata.avand in vedere vastele voastre cunostinte in materie ,va rog sa ma luminati,cu respect
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:33   #5
Nba1

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 357
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Nimeni nu te poate lamuri exact , pentru ca nimeni nu mai intelege nimic . Eventual te poti duce direct la inmatriculari sa vezi ce varianta iti zic aia .
Nba1 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:28   #6
sirgalahad61

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

poate citesc aici si cei cu studii juridice si se gaseste ceva scapari la lege.ma gindesc ca,platind vama pina in 1997,si apoi astia iti impun si taxa auto retroactiv ar duce la dubla taxare...desi e vorba de 2 taxe diferite ele se adreseaza la aceeasi masina ....
sirgalahad61 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:41   #7
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
eu am o dacie din 96 nu am apucat sa o inscriu pe numele meu.intrebarea este:mai platesc taxa daca o trec in proprietatea mea?.sunt total in ceata.avand in vedere vastele voastre cunostinte in materie ,va rog sa ma luminati,cu respect
Legea intra in vigoare din februarie,deci ar trebuie sa te cam grabesti daca nu vrei sa platesti vreo 5.000 de euro pt o dacie
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 23:40   #8
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

a fost promulgata joi de joi incepand ai 30 zile ... deci cam prin 1 februarie.. asa ca grabeste-te si eu fac acelasi lucru D:
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:12   #9
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Nu se ia atitudine sa organizam un protest?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 17:01   #10
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Exclamation Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Nu se ia atitudine sa organizam un protest?
si ce sa spunem? ca nu ne convine. cui? celui care detine monopolul la taiatul copacilor din vastele noastre paduri?. cui celui care este cel mai bogat dintre guvernanti si se da un mare ecologist,cui sa ne plangem.hai sa alegem un demnitar oarecare si sa vedem daca nu are cel putin o mica combinatie cu ori ce si sa nu uzeze de statutul de demnitar.nu doti sa te p..i contra vantului.suntem prea mici pentru o batalie asa de mare,sau cum se spune suntem prea saraci sa cumparam ceva second-hend .toti sunt niste javre cu H mare.
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 17:46   #11
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
si ce sa spunem? ca nu ne convine. cui? celui care detine monopolul la taiatul copacilor din vastele noastre paduri?. cui celui care este cel mai bogat dintre guvernanti si se da un mare ecologist,cui sa ne plangem.hai sa alegem un demnitar oarecare si sa vedem daca nu are cel putin o mica combinatie cu ori ce si sa nu uzeze de statutul de demnitar.nu doti sa te p..i contra vantului.suntem prea mici pentru o batalie asa de mare,sau cum se spune suntem prea saraci sa cumparam ceva second-hend .toti sunt niste javre cu H mare.
Asta e cea mai mare prostie a romanului.Mereu zice ca nu poate,daca nu incercam ce rezolvam?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 18:02   #12
B 88 URS

Stage 5
 
B 88 URS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,576
Member of:
[VW]
[Opel]
Cool Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Nu se ia atitudine sa organizam un protest?
"Impotriva scumpirii benzinei" - search pe facebook
B 88 URS is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 21:04   #13
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Asta e cea mai mare prostie a romanului.Mereu zice ca nu poate,daca nu incercam ce rezolvam?
OK. ai vreo propunere,ceva concret. cum vezi tu rezolvarea crezi ca 2/3 forumisti ca noi (nu eu sau tu)pot face ceza gata facut si parafat. noi suntem praful care se ridica la cea mai mica adiere de vint si dupa se aseaza la loc ,poate mai bine decit a fost inainte sau poate mai comod intrun colt mai la umbra si adapost.noi avem niste biete masinute care le foloseau dragi nostri alesi sa scoata apa din fantana ,leau aruncat iar noi leam luat si spunem ca avem masina de masina.au schimbat acum cativa ani leganta si nubira pe mativ ca erau depasite ,nu stiu ce masina ai tu dar a mea este o amarata de dacie papuc din 96 si nu sti cum sa o (tunez)sa mai ma duca o perioada si mai ma pune sa platesc 3000 de euro taxe cica de poluare ca pana acum nu a cirsulat tot in romania.sa duda tine daca as avea bani astia ce crezi ca as face cu ei?.as putea eventual sa ma fac vanator?sau parlamentar?
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 21:11   #14
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by MAKALU View Post
OK. ai vreo propunere,ceva concret. cum vezi tu rezolvarea crezi ca 2/3 forumisti ca noi (nu eu sau tu)pot face ceza gata facut si parafat. noi suntem praful care se ridica la cea mai mica adiere de vint si dupa se aseaza la loc ,poate mai bine decit a fost inainte sau poate mai comod intrun colt mai la umbra si adapost.noi avem niste biete masinute care le foloseau dragi nostri alesi sa scoata apa din fantana ,leau aruncat iar noi leam luat si spunem ca avem masina de masina.au schimbat acum cativa ani leganta si nubira pe mativ ca erau depasite ,nu stiu ce masina ai tu dar a mea este o amarata de dacie papuc din 96 si nu sti cum sa o (tunez)sa mai ma duca o perioada si mai ma pune sa platesc 3000 de euro taxe cica de poluare ca pana acum nu a cirsulat tot in romania.sa duda tine daca as avea bani astia ce crezi ca as face cu ei?.as putea eventual sa ma fac vanator?sau parlamentar?
Cel mai bine ar fi sa ne facem vanatori sa aveam cu ce impusca hotii care ne conduc..........
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 21:29   #15
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Noua taxa auto si pentru masinile inscrise

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Cel mai bine ar fi sa ne facem vanatori sa aveam cu ce impusca hotii care ne conduc..........
pe bula il intreaba taticasu ,asa la o bere si o discurie ,ce vrei sa te faci ma cand o sa fi mare?sta bula si se gindeste,bea o bere rigiie de citeva ori si raspunde:tigan ma .tasu aplica vreo doua palme peste capul prost al fiului si intreaba;de ce tigam ma? fiul raspunde asa scirbt;ca au bani ma . asa suntm noi mai fraieri(prosti) ne punem patura in cap
MAKALU is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -