Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Hunedoara / Deva

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-06, 19:33   #16
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Nu stiu sigur din ce an e Dacia ta, dar dupa cum arata cred ca e din 98, adica e la fel ca a lui tatamio, masina pe care am facut un pic de experientaza, daca sa poate zice si asa....
Sincer normal tre sa poata mai mult de 130km/h, in primul an dupa vreo 3000-5000 de km am venit de la discoteca de la Strei, am facut intrecere cu un vecin, cu o Dacie tot 1310 mai veche, si atunci acul viezometrului a aratat 150km/h.A fost singura data cand am mers cu Dacia 1310 sa vad viteza asta pe vitezometru.Nu stiu care sunt erorile la viteza asta dar, in principiu asta a aratat vitezometru.
Oricum arata f bine masina ta(e intretinuta) si normal tre sa poata, banuiesc ca e pe carburator, modelul cu injectie fiind cel cu "zambetul lui Iliescu" daca nu ma insel.Daca e pe carburator sunt de facut niste reglaje fine, la care sincer nu ma pricep, ca de altfel mai deloc la mecanica.Ar mai fi tachetii, curbutorii....i-ai reglat vreodata????
__________________

My favorite car, Z350.
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 20:10   #17
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Quote:
Originally Posted by fratzika View Post
Nu stiu sigur din ce an e Dacia ta, dar dupa cum arata cred ca e din 98, adica e la fel ca a lui tatamio, masina pe care am facut un pic de experientaza, daca sa poate zice si asa....
Sincer normal tre sa poata mai mult de 130km/h, in primul an dupa vreo 3000-5000 de km am venit de la discoteca de la Strei, am facut intrecere cu un vecin, cu o Dacie tot 1310 mai veche, si atunci acul viezometrului a aratat 150km/h.A fost singura data cand am mers cu Dacia 1310 sa vad viteza asta pe vitezometru.Nu stiu care sunt erorile la viteza asta dar, in principiu asta a aratat vitezometru.
Oricum arata f bine masina ta(e intretinuta) si normal tre sa poata, banuiesc ca e pe carburator, modelul cu injectie fiind cel cu "zambetul lui Iliescu" daca nu ma insel.Daca e pe carburator sunt de facut niste reglaje fine, la care sincer nu ma pricep, ca de altfel mai deloc la mecanica.Ar mai fi tachetii, curbutorii....i-ai reglat vreodata????
Da, e din '98 masina. Cat despre reglaje, nu am umblat cam la nimik ..
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 15:51   #18
ilie

Stage 3
 
ilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 77
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Quote:
Originally Posted by fratzika View Post
Nu stiu sigur din ce an e Dacia ta, dar dupa cum arata cred ca e din 98, adica e la fel ca a lui tatamio, masina pe care am facut un pic de experientaza, daca sa poate zice si asa....
Sincer normal tre sa poata mai mult de 130km/h, in primul an dupa vreo 3000-5000 de km am venit de la discoteca de la Strei, am facut intrecere cu un vecin, cu o Dacie tot 1310 mai veche, si atunci acul viezometrului a aratat 150km/h.A fost singura data cand am mers cu Dacia 1310 sa vad viteza asta pe vitezometru.Nu stiu care sunt erorile la viteza asta dar, in principiu asta a aratat vitezometru.
Oricum arata f bine masina ta(e intretinuta) si normal tre sa poata, banuiesc ca e pe carburator, modelul cu injectie fiind cel cu "zambetul lui Iliescu" daca nu ma insel.Daca e pe carburator sunt de facut niste reglaje fine, la care sincer nu ma pricep, ca de altfel mai deloc la mecanica.Ar mai fi tachetii, curbutorii....i-ai reglat vreodata????
ce sa reglezi la tacheti si culbutori???? ca io nu prea stiu...
ilie is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 18:40   #19
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Quote:
Originally Posted by ilie View Post
ce sa reglezi la tacheti si culbutori???? ca io nu prea stiu...
PLM ce sa zic, stiu ca batranu mergea cu ea la mecanic si facea ceva reglaje cu niste cheitze de diferite grosimi...sti atunci cand accelerezi brusc tacane ceva la motor...
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 18:42   #20
HD-21-ARD

Stage 4
 
HD-21-ARD's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 270
Default Re: Probleme tehnice - solutii

mai umpik shi e gata motorul l-am segmentat dar mai am nevoie de ulei.
HD-21-ARD is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 11:47   #21
mesteru surubel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 380
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

sa vedem si cat de repede te lasa
mesteru surubel is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 23:37   #22
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Cam asa se pune problema, cu 4 oameni in masina.
Mai mult nu am putut scoate din ea.
Doar cu mine merge 130-135 maxim
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo(1503).jpg
Views:	112
Size:	609.0 KB
ID:	173756  
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 10:45   #23
mesteru surubel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 380
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

sNap7 daca vrei hai sa ne intalnim sa vedem un pic ce are , sincer iti zic ca dacie din 88 se duce la 150 cu 3 persoane in masina(tre ceva timp da se duce)
mesteru surubel is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 11:12   #24
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

@mesteru surubel : e din '98

Ne intalnim daca vrei dar mai tarziu putin ..

PS : Da-mi ID tau de mess
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 15:57   #25
mesteru surubel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 380
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

andrei_c123@yahoo.com , cu atat mai mult k e din 98 tre sa se duca ca nu prea a avut timp sa adune kilometrii
mesteru surubel is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 22:26   #26
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Question Re: Probleme tehnice - solutii

Am si eu o problema cu Dacia mea(ca tot veni' frigu pe noi)...e posibil sa fie..de la filtru de aer ....
Taicami-o a infundat filtru la capat pt a nu intra aer rece in motor acuma iarna k e mai bine asa infundat si i-a facut o gaura mica pe lateral(zice el) pe lateral tot acolo in capat pe unde ar fi gaura mare ...si dak merg cu viteze de peste 100 si ceva(in afara orashului )dupa ce o scot din viteza imi "moare motoru" nu sta la relanti... si uneori da semne ca se ineaca dar pana la vina frigu si sa faca tatamio "smecheria asta" n-am patzit asa ceva
acuma nu stiu dar eu banuiesc ca e din cauza ca el a infundat filtru si nu-si trage aer cat ii trebe.

Dati-va si voi cu parerea ...
__________________


Last edited by F.R.Sonic; 28-12-06 at 11:13.
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 15:56   #27
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Am curatzat astazi carburatoru tot tot tot ..desfacut tot...mici ajustari la filtru de aer... momentan pare sa mearga mai bine ..mersi mult pt sfaturi
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 15:25   #28
mesteru surubel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 380
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

am si eu o intrebare , nu stie nimeni unde au atelierul cei din hunedoara unde se fac garnituri pe comanda , am inteles ca ar fi undeva in spate la stadion , da nu stiu nimic concret. Dau o bere pentru informatie.
mesteru surubel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 17:48   #29
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

Quote:
Originally Posted by mesteru surubel View Post
am si eu o intrebare , nu stie nimeni unde au atelierul cei din hunedoara unde se fac garnituri pe comanda , am inteles ca ar fi undeva in spate la stadion , da nu stiu nimic concret. Dau o bere pentru informatie.
Nu este in spate la stadion este peste drum de Kaufland.
Acolo unde este cecul intre blocul cu cecul si cel de langa el. Iti fac rost si de un nr de tel ca am drum pe acolo fest.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 22:13   #30
mesteru surubel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 380
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme tehnice - solutii

raman dator cu berea
mesteru surubel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -