Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-07, 15:49   #1
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

Salut,
As avea si eu niste intrebari la cei care sunt in state, si si-au trimis masinile acasa.In primul rand va spun ca eu sunt rezident permanent al SUA, si la anul as vrea sa ma intorc acasa prin luna august dar inainte sa ajung in Romania as vrea sa-mi trimit o masina(care inca nu am cumparato).Probabil ca va fi Mitsubishi Eclipse, Toyota Celica sau Hyundai Tiburon....inca nu m-am hotarat.Sincer m-ar tenta Celica GTS(180 calutzi pe motor de 1.8 eu zic ca merge).
As vrea sa stiu cum se procedeaza:
- cat costa transportul;
- daca in Romania trebuie platita vama(masina fiind inscrisa pe numele meu aici in state);
- respecta normele de poluare EURO;
- daca ajunge pana in Constanta.

Stiu ca sunt cativa useri 4 tuning, care si-au trimis bolizii in tara, va rog niste sfaturi.
Mersi,
....PS. activez pe forum in Hunedoara/Deva
__________________

My favorite car, Z350.
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 02:36   #2
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

mai este ceva vreme pana la vara
oricum sunt sigur ca pana atunci o sa te lamureasca cineva si cu astea cum e . si BTW .. cred ca ai o paleta mult mai mare de masini dintre care sa alegi nu numai ce ai enumerat mai sus .. it's AMERICA MAN !
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 19:06   #3
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

la vara te muti inapoi in Romania ? Ca altfel nu inteleg e ce ti-ai trimite masina acolo ca s-o folosesti o luna de zile !!
Sau poate vrei sa cumperi o masina, s-o trimiti si s-o ai acolo pt atunci cand revii in tara in vacanta? In cazul asta tre sa analizezi foarte bine daca va merita efortul financiar. Cum fac unii, poti sa incerci s-o lasi cu numere de state insa asigurarea va fi o problema. Majoritatea risca dar depinde de tine daca vrei sa risti sau nu. Sa iei asigurare legala casco te va costa o avere daca masina are numere americane.
Daca vrei s-o inmatriculezi, tre sa iei ceva usor inmatriculabil ca altfel o sa ai probleme.

Cat despre transport, ai multe optiuni. Tot ce pot sa zic e sa shop around cat poti pt ca preturile pot diferii mult. Poti avea transport pana in Cta sau pot avea pana la Rotterdam sau alt port mare european. E posibil sa iesi mai ieftin si mai distractiv daca o duci pana Rotterdam si de acolo conduci.

Last edited by pimp_lex; 05-10-07 at 19:10.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 09-10-07, 05:19   #4
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

Mersi mult, oricum mai e pana atunci...inca nu m-am hotarat ce sa fac si daca va fi sa o trimit o voi trimite in Spania, pt. ca acolo a trimiso un "amic" de-al meu.Am sa iau legatura si cu el...El si-a trimis un Eclipse GT(200-210 cai, automatic).
Chestia e ca daca as duce masina acasa, as vrea sa fie ceva inmatriculabil acolo, in cazul in care m-as intoarce inapoi in state.

Oricum aici o sa iau acum ceva pana in 10.000 cu siguranta si va fi in rate(rata pana in 200$/luna), dupa care daca ma hotarasc la ceva mai tare si am ceva bani voi recurge la un "trade in" si voi lua ceva mai nou si mai tare.Imi place foarte tare Z350 dar Infiniti G35 mi-a furat inima.

Oricum mai tinem legatura.
Am fost azi la un dealer sa vad un Eclipse RS din 2000 cu 50.000 mile, arata foarte bine masina, dar cand am ajuns acolo ziceau baietzasii ca e vanduta.Era 8000$, parerea mea un deal destul de bun.
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 21:45   #5
fredtga

Stage 3
 
fredtga's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 98
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

- daca scoti masina din SUA, trebuie sa ai toate actele la ea (pink slip); daca o cumperi in rate tu nu primesti pink slipul, ci numai registrationul; toate actele sunt tinute de cel care-ti ofera finantarea (dealerul, banca sau alta firma de finantare) si abia cand suma este integral platita pe masina, atunci vei intra in posesia actelor originale;
alternativa este sa iei imprumut personal de la o banca si sa ai masina platita integral; dezavantajul este ca la un imprumut personal dobanda este mult mai mare decat daca iti finantezi aceeasi suma pt o masina cumparata de la dealer (asta e o politica generala in state);

- in state, firme de transport spre europa sunt gramada, totul depinde de tine sa cauti una care-ti convine; evident vei cauta sa trimiti masina de pe coasta de est (new york) ca sa iesi mai ieftin;

- despre procedura de inmatriculare in romania, habar n-am... si eu sunt curios cum se face sau eventual o firma care ar face asa ceva;
__________________
... Keep it on the track ...
fredtga is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:10   #6
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

ti-as recomanda un civic hibrid altfel te omoara taxele si in plus masina aia are 260 hp deci mai mult decat eclipsu si e mai econoama in pentru 1 euro / litru in romania
draculas is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 03:25   #7
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

Ce civic hibrid are 260 de cai (n-am auzit de asa ceva pana acuma...sau ai vrut sa scrii 160hp)?
scuzati OT...
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 08:45   #8
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

...am luat un Eclipse din 1995 dar la anul am sa-l marit daca pot inainte sa plec sau voi face un trade in....O sa ma folosesc de el..pana la anu' in vara(poate mai strang ceva $$$ )...si apoi voi lua altceva.Am luat si un HU Alpine 9881..va pun cateva poze cu obiectele

Mersi pt. sfaturi inca o data....si ideea cu hybrid-ul nu e rea(SI-ul are 160cai, nu stiu hybrid-ul cat are dar o sa ma documentez, stiu ca e econom)...dar prefer ceva cu TURBO )

Masina a fost 2000$(motorul merge f bine(118k mile), vopseaua e cam naspa pe ea, incerc sa o mai aranjez in timp, dar nu vreau sa bag bani in ea)
HU-ul a fost 128$, l-am prins la reducere la BestBuy.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	003.JPG
Views:	347
Size:	2.91 MB
ID:	374309   Click image for larger version

Name:	009.JPG
Views:	277
Size:	2.95 MB
ID:	374310  
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 04:36   #9
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

daca preferi turbo si inca mai esti in sua am un WRX pentru tine din 2005 cu 13.000 are 6000 de mile
draculas is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 18:51   #10
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

si cum ti se par Fratzika preturile din america?

In Ro deabea luai o dacia berlina din 95 cu 2000$! Oricum ai dat foarte putin pe masina.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 21:45   #11
turbo2007

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 30
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

Atentie mare cu masinile aduse din USA. Acestea nu sant omologate dupa normele Europene. Este de recomandat sa o introduci in Germania (cu Brief german) sau alta tara din EU. In Romania sant unele modele care chiar nu se omologheaza.
Am o cunostinta si cu un ford focus(masina normala) nu poate de luni de zile sa o introduca.
turbo2007 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 23:32   #12
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

asta asa e cu omologatu ! mai ales in romania unde-i plin de spagari si retardati in functii importante , germania este de preferat pentru importul de masini din SUA taxele sunt rezonabile se misca repede si nu trebe sa te rogi de unu si de altu sa-ti semneze o hartie
draculas is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 00:14   #13
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi de la cei din America care si-au trimis masini in Romania

Va multumesc tuturor pt. sfaturi si cu siguranta vom tine legatura pe forum si probabil telefonic mai incolo cand ma voi hotara ce voi face.Masina asta o voi avea probabil 1 an de zile fapt pt catre i-am facut si asigurare, e cea obligatorie, cu 50$ pe luna.Inca nu m-am hotarat la ce masina voi cumpara la anul in vara, dar cu siguranta va fi ceva "Made in Japan".

..da, preturile la masini sunt mult mai mici ca in Europa sa nu mai zic Romania.Cum ziceai la 2000$ luam in Romania o dacie din 95, pe care troncaneau toate, pe cand asta, chiar nu bate nimik pe ea.Motorul suna bine doar ceva probleme cu vopseaua.De aceea ma gandesc sa iau ceva de aici chiar daca va fi sa o trimit cu vaporul si sa cheltuiesc 1500-2000$ tot as iesi mai bine decat cu una cumparata din Europa, si sa nu mai zic Romania.
fratzika is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -