Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-10, 00:13   #301
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: SPANIA

ciudata faza cu ridicatuñ masinii...
eu vreau sa-mi modific lupo-ul si sa vin cu el aicea, pt ca la noi in tara tot este permis, pe cand aici daca ii put kit turbo mai mare, roll bar si centuri in 3 puncte plus jante minim pe 15 trebuie sa cer nush ce drept de la vw plus omologate....

nu stiam ca nu am voie mai mult de o luna cu masina inmatriculata pe ro...

ce inseamna N.I.E ? DNI-ul?

oare cum ma pot verifica ei cat timp am in sp cu masina ??
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 01:46   #302
OchoSB

 
OchoSB's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
ciudata faza cu ridicatuñ masinii...
eu vreau sa-mi modific lupo-ul si sa vin cu el aicea, pt ca la noi in tara tot este permis, pe cand aici daca ii put kit turbo mai mare, roll bar si centuri in 3 puncte plus jante minim pe 15 trebuie sa cer nush ce drept de la vw plus omologate....

nu stiam ca nu am voie mai mult de o luna cu masina inmatriculata pe ro...

ce inseamna N.I.E ? DNI-ul?

oare cum ma pot verifica ei cat timp am in sp cu masina ??
Salut

NIE= numero identificación extranjero.(tarjeta de residencia)

Cu ocazia asta ma prezint si aici , stau in El Casar de Talamanca , un mic orasel care apartine de Guadalajara , la aproximativ 50 km de Madrid , sunt aici de 4 ani dar acum ma aflu in Sibiu intr-o vacanta mai prelungita , prin iulie revin .
__________________
Wir Lieben Autos

Last edited by OchoSB; 24-05-10 at 01:50.
OchoSB is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 15:22   #303
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: AJUTOR

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Azi am fost oprit de Politie.Mi-au cerut actele,le-am inmanat.
Apoi mi-au spus ca masina va fi luata pe platforma si eu voi fi amendat pe motivul ca masina e aici de 6 luni si nu a fost inmatriculata.Am ramas masca.
Nu stiam de existenta unei legi ca asta,e tampenie,nu are nici o logica.
Eu am asigurare/ITP la zi in RO,sunt legal cu tot.De ce nu pot circula mai mult de 1 luna de zile fara sa inmatriculez masina?

Ati mai auzit de problema asta?
Orice sfat e binevenit.
Hmm ... ciudat !!! Si eu sunt aici cu masina inmatriculata in RO. Am venit de 2-3 luni in Madrid, iar politia m-a oprit de 15-20 ori pana acum. Le-am dat actele, asigurarea, etc. O singura data m-au intrebat cat am de gand sa stau in Spania si le-am spus ca nu stiu, ca sunt in vacanta ( vrajala ) . Aceeasi chestie am facut`o si eu, ca si tine, le-am data foaia verde cu NIE-le.

Spune`mi si mie te rog ce ai rezolvat si ce trebuie sa le spun daca ma opresc si se iau de mine ! Eu nu prea ma descurc cu spaniola chiar asa bine...dar ma inteleg cu ei pana la urma

PS : Parca ai spus ca stai in Rivas Vaciamadrid...am un amic bun acolo si ma duc aproape zilnic la el, poate iesim la un suc intr`o seara .

Uite id-ul meu de mess : wu_vladutz. Mai vorbim si astept sa`mi zici ce ai rezolvat cu masina si sa`mi dai cateva sfaturi. Ms mult !

Numai bine !!!
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 01:05   #304
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: SPANIA

Mdaa...foarte urat Cocaine ....asa e Spania au si astia niste legi...cand esti cu toate in regula si li se pare lor ca esti mai suspect o da pe aia "unde sunt drogurile,si`ti cauta in toata masina iti face dezordine")ce oameni...si pt un cutitas cu lama mica amenda de 300 de euro poate mai sus...dar asta eBafta si numai bine!Aveti grija!
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 11:52   #305
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: SPANIA

Mi-am facut inmatricularea provizorie luni,marti mi-am luat numerele verzi si am adus masina acasa.Tot ce a tinut de numerele verzi m-a costat 220E iar la Politie am avut de achitat Grua si 2 zile de stat=97E.

Urmeaza sa-mi fac asigurare,tot aici,ca cea de Romania a expirat chiar azi
Dupa aia am timp sa fac ITP si sa mai achit o taxa si ii fac inmatriculare definitiva.
Am trimis mail la R.A.R. la noi,astept un raspuns oficial din partea lor cum ca nu voi avea probleme cu taxa auto.

Va sfatuiesc pe toti care aveti numere straine si N.I.E. sa nu treceti prin ce am trecut eu,e aiurea rau de tot..

Bafta mare.

PS: Vladutz daca mai vii in Rivas,ai grija la Politie..M-am intalniti luni cu bulangiul de politist care m-a oprit duminica pe mine si mi-a facut bucuria..si l-am intrebat cum aplica legea in cazul celor care au N.I.E. de mai multi ani,dar care abia au venit in Spania cu o masina de RO (de exemplu - de o saptamana) si mi-a spus ca daca il opreste el,ii da amenda cum mi-a dat si mie,indiferent de cand a intrat in tara (ceea ce clar e ABUZ) asa ca aveti grija..
Daca sunteti in situatia de mai sus specificati ca abia ati venit in Spania cu masina,ca e prima oara,nu au dreptul sa va dea amenda.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 12:20   #306
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: SPANIA

Legea asta e de ani de zile si e aplicata peste tot in UE. La fel se aplica si permisului de conducere
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 16:26   #307
Sein

Stage 4
 
Sein's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: SPANIA

Salut .. este vreun posesor de e30 pe aci prin madrid ? roman ? sau numa eu is ?

pd: chiar naspa o fost la Salon Del automovil .. bine ca am avut invitatie si am intrat gratis.. da totusi am facut 2 turep rin parcare cu un leon fr gri si cu peugeotu ala RCZ condus de prostu ala de la peugeot care schimba dizelu la 5 mi de ture )
__________________
Sein is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 16:29   #308
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
Legea asta e de ani de zile si e aplicata peste tot in UE. La fel se aplica si permisului de conducere
In mod sigur nu este aplicata peste tot in U.E.
Si referitor la permisul de conducere,cred ca nici asta nu e valabila atata timp cat eu am permisul de RO (plastic din ala vechi,il am din 2004) si nu mi s-a dat amenda/avertisment.Nu mi s-a spus nimic despre permis,doar de placutele de inmatriculare.
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 18:34   #309
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
In mod sigur nu este aplicata peste tot in U.E.
Si referitor la permisul de conducere,cred ca nici asta nu e valabila atata timp cat eu am permisul de RO (plastic din ala vechi,il am din 2004) si nu mi s-a dat amenda/avertisment.Nu mi s-a spus nimic despre permis,doar de placutele de inmatriculare.
Ca nu ti s-a dat amenda sau spus e una dar legea e alta. Ia sa citesti in legiile de circulatie ale Spaniei sa vezi ce zice referitor la asta.

Uite ce zice in legea de aici:
Quote:
If you are a holder of a licence issued by one of these states you can drive in Ireland when visiting, providing your licence is valid. If you become normally resident in Ireland, you can drive for up to 12 months from the date of becoming resident, as long as your licence has not expired. You are considered to be normally resident in Ireland if, because of personal and occupational ties, you usually live here for at least 185 days in each calendar year.
Deci dupa un an trebuie sa iti schimbi permisul daca esti rezident. Eu stiam de asta dar nu am fost intrebat niciodata pana de curand
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 01:14   #310
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: SPANIA

planuri pe weekendul asta avet ?
eu vreau sa nmerg la expozitia mercedes la ifema, cine mai vine? intrarea e gratuita...
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 13:31   #311
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: SPANIA

Eu nu am planuri,dar cu masina nu pot iesi ca mi-a expirat asigurarea..
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:28   #312
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
PS: Vladutz daca mai vii in Rivas,ai grija la Politie..M-am intalniti luni cu bulangiul de politist care m-a oprit duminica pe mine si mi-a facut bucuria..si l-am intrebat cum aplica legea in cazul celor care au N.I.E. de mai multi ani,dar care abia au venit in Spania cu o masina de RO (de exemplu - de o saptamana) si mi-a spus ca daca il opreste el,ii da amenda cum mi-a dat si mie,indiferent de cand a intrat in tara (ceea ce clar e ABUZ) asa ca aveti grija..
Am fost tot weekend-ul asta in Rivas, dar nu te`am sunat pt ca am fost la peste, de dimineata pana seara ( sambata si azi )

Da, am grija la politia din Rivas. Cum intru, muzica incet, mers regulamentar, semnalizari, alea alea Mi`a zis si amicul meu de acolo ca`s cam ai draq ! Am sa incerc sa`i evit daca cumva dau de ei pe acolo !

Numai bine si sa aveti o saptamana cat mai frumoasa !
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:39   #313
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by wu_vladutz View Post
Am fost tot weekend-ul asta in Rivas, dar nu te`am sunat pt ca am fost la peste, de dimineata pana seara ( sambata si azi )

Da, am grija la politia din Rivas. Cum intru, muzica incet, mers regulamentar, semnalizari, alea alea Mi`a zis si amicul meu de acolo ca`s cam ai draq ! Am sa incerc sa`i evit daca cumva dau de ei pe acolo !

Numai bine si sa aveti o saptamana cat mai frumoasa !
ai luat ceva ??unde anume merrgeti voi la pescuit in rivas ca habar n am ,eu ma duc pe la dracu in praznic sa pescuiesc
azi de exemplu am fost in avila
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 01:22   #314
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: SPANIA

Din cate stiu eu e un lac in apropiere de Arganda,mi se pare ca e la statia de metro La Poveda (urmatoarea dupa Rivas Vaciamadrid)
Am fost cu metro pana in Arganda si am trecut pe acolo,era dimineata si mergea lume la pescuit,dar nu mai stiu la ce statie au coborat.Oricum,se putea ajunge si cu masina..

Am pus si un link de pe Google Earth,poate te ajuta cu ceva.
http://maps.google.com/maps?f=q&sour...,0.001,44.96,0

Last edited by CoCaine; 31-05-10 at 01:24.
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 12:12   #315
Sein

Stage 4
 
Sein's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: SPANIA

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Din cate stiu eu e un lac in apropiere de Arganda,mi se pare ca e la statia de metro La Poveda (urmatoarea dupa Rivas Vaciamadrid)
Am fost cu metro pana in Arganda si am trecut pe acolo,era dimineata si mergea lume la pescuit,dar nu mai stiu la ce statie au coborat.Oricum,se putea ajunge si cu masina..

Am pus si un link de pe Google Earth,poate te ajuta cu ceva.
http://maps.google.com/maps?f=q&sour...,0.001,44.96,0
este un loc super de pescuit aproape de pedrezuela ...
Sein is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -