Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-06, 19:29   #16
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
MAMA lor de salbatici.. mi-am mutat adresa de asigurare pe adresa noua... mi-a crescut asigurarea cu 350 EUR !!!ce t@mpitzi

Du-te fa scandal.Biciu pe ei frate !
Spunele ca esti din Manastur...


Eu atit platesc pe juma de an la "coaja"actuala.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 15:23   #17
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
MAMA lor de salbatici.. mi-am mutat adresa de asigurare pe adresa noua... mi-a crescut asigurarea cu 350 EUR !!!ce t@mpitzi
Join the club

Am avut cu prietena un Chevy Aveo 2004, luat de nou. Cat am stat in suburbie asigurarea a costat cat de cat decent. Ne-am mutat pe insula (in oras cum ar veni) in cartier de blocuri si asigurarea a vrut 700$ pe an mai mult.
Aasa ca am vandut masina si asta a fost unu din factorii decisivi!

STUPID

-asigurarile in tzara asta ma calca pe nervi, deabea astept sa implinesc 8 ani de vechime si sa ma mut inapoi intr-o suburbie!
-clima ma cam calca pe nervi
-sistemul de impozite este idiot
- strazile din toata provincia sunt cu 0.1% mai bune ca-n romania. Si dau vina pe climat, de parca in restul canadei si nordul americii nu-i climatul la fel!
- ma enerveaza rau la momentul actual faptul ca moneda a crescut mult in valuare fatza de $ US (e 1.1$ CAD 1$ US de unde era 1.35) si prin urmare dobanzile au crescut mult, si TOTUL a devenit mult mai scump ca in state, mai ales masinile.

In rest, toate bune si frumoase
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 04:41   #18
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Sua E Mare Fratilor Emigrati Oricum Aici Asigurarile Sunt Cat De Cat Decente Si Nu Se Pune Problema Unde Stai ! Asta Dupa Parerea Mea Mi Se Pare Cel Mai Stupid Lucru !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 22:46   #19
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Cred ce ati putea scrie si sumele asigurarilor de pe unde sunteti, ca sa ne facemsi noi o idee
Eu platesc 840€ pe an cu un bonus de 20% si sunt asigurat la minim
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 02:29   #20
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Eu platesc 140$ pe an cu drept de condus pe ambele masini,sunt asigurat ca al doilea sofer.
  Reply With Quote
Old 27-09-06, 13:12   #21
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Chestia cu permisul ca nu e recunoscut ma enerveaza si pe mine.Este recunoscut maxim un an chiar daca el e valabil 10. Din cauza asta, pe 7 septembrie am avut proces pe tema asta si am scapat cu 240€ amenda.Acum circul cu international
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-06, 23:31   #22
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

george! eu platesc suma fantastica de 3000 euro pe an/ pe motor 1,4 (trebuia sa aplic pt 1,6 da nu am mai avut nervi)
conduc cu permisul riomanesc desi e necesar cel INTERNATIONAL !
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 03:15   #23
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

hahahaha marea britanie este cea mai de cacat tara din lume dupa italia parerea mea ! eu aici platesc 190$ pe luna full insurance bumbper to bumbper plus free towing de ori unde din america in phoenix si parbrizu mi inclus in pretz daca se ciobeste de la vre-o piatra ) si daca nu fac nici un accident tot anu imi dau astia 100$ cash drept bonus ) so ...... si masina e asigurata cu tot cu modificarile facute
draculas is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 21:26   #24
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

pana nu pui un scan cu contractul nu te cred.

190$ 2 way cu fire, theft etc pt 1 WRX modificat, si cu AAA gratuit pe toata tzara!! Ah, + 100$ cash back la sfarsit !!?? C'mon. Compania asta ar da faliment imediat daca ar practica astfel de preturi.

Pe de alta parte.

3000 euro pe an pt un Golf CL din 93 este absolut ridicol. Pai inseamna ca e de 2 ori mai scumpa asigurarea decat masina!!! Nu-mi spune ca asta e doar pe o parte (adica "RCA") ca deja e absurd!

Poate in Irlanda e cum am inteles ca s-a facut in Europa, pt a incuraja lumea sa schimbe masinile, cu cat e masina mai veche cu atat platesti mai mult la asigurare. In cazul asta, n-ar fi mai convenabil sa cumperi o masina mai noua, sau chiar nou noutza, WOB ?

PS: eu platesc 600$ CAD pe an numai 1-side, dar sunt 1st driver (AlexG plateste putin ca e 2nd driver). Tre sa renew acuma contractul si mi s-a oferit si cu 400$. Oricum eu platesc f mult pt vechimea masinii numai pt ca e considerata masina de lux si umfla pretul.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 21:35   #25
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

revin cu documentele
si pt cei care nu stiau IRLANDA PRECTICA CELE MAI MARI ASIGURARI DIN EUROPA auto ma refer
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 21:42   #26
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

stai linistit, te cred

Lui draculas ii ziceam sa scaneze contractul.

Dar cum functioneaza acolo asigurarea. Daca cumperi sa zicem un Polo nou noutz, sau din 2003-2004, o sa fie la fel de mare asigurarea sau scade mult din cauza ca masina e mult mai noua?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 22:00   #27
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Apropos de 3000€. Imi aduc aminte cand si-a luat fratimiu un BMW 525i din 92 parca, am fost cu el la cel putin 10 companii de asigurari si din 10 una singura i-a dat un deviz de 5000€ pentru ca era tanar conducator . Bine inteles ca am iesit de acolo razand. Astia cum aud de BMW si tanar conducator ( incepator ) te refuza direct. Pana la urma a asigurat-o pe internet cu vreo 1000€
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 23:14   #28
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

CRITERII IN ORDINE:

MOTOR : (daca ai peste 2L ai facut C@ka%u praf) deci de preferintza motor max max 1,4 pt un QUOTE bun
VARSTA CONDUCATORULUI 3 categorii : 18-25 , 25 - 30 , 30 -> (facand parte din prima categorie sunt dezavantajat la maxim)
CLASA (de preferintza mica-)
GENUL PERMISULUI ( EU , non-EU).. permisul romanesc NON EU aduce un PLUS de 500 eu pe asigurare
ADRESA - stai aproape de autostrada -PLATESTI EXTRA , stai in zone nasoale , PLATESTI EXTRA , stai in centru - PLATESTI EXTRA ( de ex .. am schimbat adresa in ultima luna = + 350 eu la asigurare)
MARCA MASINII +
VARSTA MASINII
(conteaza cel mai putin)


un exemplu concret : pe mine ma costa asig pe Golf 3 , 1993 moto 1,4 - 3000 eu
bora 2000,moto 1,6 +400 eu
golf 1999,moto1,6 +700 eu
octavia 1998 , moto 1,6 +350 eu

prima asigurare, sofer non eu , sub 25 ... cam astea is in defavoarea mea


exista o kestie buna aici
classic inssurance care costa 200 eu pt orice masina dar sa fie mai veche de 20 ani
numai trebuie sa indeplineasca soferul niste reguli .. si deocamdata eu nu ma incadrez
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 01:23   #29
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

mama ce nasol....

Dar tu ce nu iti iei permisul irlandez? Eu nici n-am permis romanesc si e perfect asa pt ca daca conduc in Ro nu poate sa-mi faca nimic

Si aici e la fel, in teorie, in ceea ce priveste varsta si unde stai. Insa baga o gramada de alte chestii. De exemplu aici, in categoria 18-25, femeile platesc mult mai putin ca baietzii pt ca statistic sunt mult mai putine accidente facute de femei. Stupid dar asa e. Ele nu-s implicate, ele le cauzeaza (no offense fetelor, dar deocamdata n-am intalnit nici o soferita BUNA, si stiu destule femei soferite, ca sa nu mai zic cate accidente era sa fac ferindu-ma de soferite care habar n-au sa conduca).

WOB-ule, pai de exemplu, cat ar costa asigurarea la un...Corvette din 90-95 asa ?, cu permis non-euro, locuinta in cartier central
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 17:57   #30
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ofuri Si Deceptii

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
mama ce nasol....

Dar tu ce nu iti iei permisul irlandez?
de ce crezi ca ma bucur asa ca am intrat in UE
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -