Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-11, 15:44   #16
JAF

Stage 4
 
JAF's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 192
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

acuma cum ai norocul..cu mine nu au avut nici o treaba,masina de ro,geamuri negre.toate cele..si am stat multa vreme si am umblat cam peste tot..va salut
JAF is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 13:25   #17
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Mersi mult de sfaturi !

Am lasat masina acasa din alte motive Poate la anu !
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 22:39   #18
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Am lasat masina acasa din alte motive Poate la anu !
Naspa...sa vezi ce dor ti se face de ea:P
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 23:18   #19
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Deja mi'e dor ... dar n'am ce face !
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 22:17   #20
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

nu e o intrebare care se incadreaza chear la titlul asta dar nu stiu unde s-o pun :P intrebarea binenteles )


stiti vre-un site sau prin ce forma sau cum si cat costa inmatricularea masinilor

masini cale le aduc fie din tara fie din germania, olanta, franta... europa )


asa cum erau la noi site-uri cu taxa de inmatriculare.. ceva in genul..
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 22:20   #21
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
nu e o intrebare care se incadreaza chear la titlul asta dar nu stiu unde s-o pun :P intrebarea binenteles )


stiti vre-un site sau prin ce forma sau cum si cat costa inmatricularea masinilor

masini cale le aduc fie din tara fie din germania, olanta, franta... europa )


asa cum erau la noi site-uri cu taxa de inmatriculare.. ceva in genul..
mergi la o gestorie si intreaba ca ei mi se pare ca te pot ajuta sau daca nu dai o fuga la dgt si vezi
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 22:24   #22
OchoSB

 
OchoSB's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Daca imi aduc bine aminte citisem pe undeva ca ar fi in jurul la 12% din valoarea masinii, adica cu cat mai putin valorata, cu atat mai ieftina taxa, dar cel mai bine fa cum a zis madicioco si asa stii ceva sigur.
__________________
Wir Lieben Autos
OchoSB is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 23:08   #23
Resuliko

Stock
 
Resuliko's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
nu e o intrebare care se incadreaza chear la titlul asta dar nu stiu unde s-o pun :P intrebarea binenteles )


stiti vre-un site sau prin ce forma sau cum si cat costa inmatricularea masinilor

masini cale le aduc fie din tara fie din germania, olanta, franta... europa )


asa cum erau la noi site-uri cu taxa de inmatriculare.. ceva in genul..

wenas....am intrat pe dgt sa vad dak gasesc cv informatii si am gasit un pdf cu cv informatii....sper sa fie utile Salu2
Resuliko is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 15:42   #24
leader-bdc

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Salut baieti!
Am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta, sunt nou pe site si nu stiu unde sa expun problema. asa ca am postat-o aici, ma scuzati daca nu am postat-o unde trebuia.

Am o masina din anul 2006, si de 1 an si ceva sunt in spania, mentionez ca circul cu nr de romania, si acum 7 luni am parcat masina pe loc interzis, surpriza a fost cand m-am intors sa iau masina nu mai era, automat mi-am dat seama ca mi-au ridicat-o pe platforma si mi-au dus-o la un depozit al politiei, cand am fost la politie mi-au spus ca sa ridic masina trebuie sa platesc o suma de vreo 250 E, dar cand le-am spus ca sunt rezident in spania mi-au dat o amenda mai mica, amenda bineinteles ca nu am platito nici acum, doar ce am platit cand am ridicat masina de la depozit 110 E.
Politistul mi-a spus ca daca am rezidenta de spania, trebuie sa imi inmatriculez masina pe spania si sa renunt la numerele de romania.
Acum vine si intrebarea in spetza...daca vreau sa inmatriculez masina aici in spania o sa trebuiasca sa platesc si amenda pe care nu am platito atunci? ca banuiesc ca daca o sa trebuiasca sa o platesc, o sa o platesc cu majorari; si inca ceva daca stie cineva care a inmatriculat autovehicolul personal din romania in spania unde trebuie sa ma duc si cam la ce suma sa ma astept?
PS: radierea autovehicolului se va face automat din moment ce inmatriculez masina in spania? sau va trebui sa ma duc in romania sa o radiez de acolo, apoi sa iau numere verzi si abia dupa sa vin sa o inmatriculez aici? sau sa trimit anumite acte ale masinii cu placutele de inmatriculare si sa o radieze sora mea din tara fiind ruda de gradul 1!
Scuze de mesajul mai lung,dar am vrut sa detaliez pe cat posibil situatia in care ma aflu!
Multumesc anticipat de raspuns!
leader-bdc is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 20:08   #25
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Daca citeai ce s-a scris aici aveai deja raspuns la cateva intrebari.
Amenda trebuie platita, ca sa inmatriculezi masina o sa ai de achitat o taxa la Agencia Tributaria (Hacienda) si acolo aia te vad ca esti restant cu suma de X euro (amenzi,etc.) Cu siguranta nu o sa scapi fara sa platesti si amenda (plus penalizari) In schimb e o mica scapare aici, poti sa faci o cerere la Hacienda (e formular tip, doar completezi datele) si daca iti accepta o sa poti plati in rate. Eu am o amenda de 450e care a ajuns intr-un an la 540e cu tot cu penalizari la sfarsitul lui august am primit raspuns ca pot plati in rate, cate 90e/luna incepand cu octombrie.

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, ca sa afli exact ce ai de facut du-te pana la Trafico si iti dau aia o lista cu tot ce ai de facut, taxe, unde le platesti, etc. Oricum tre sa te duci acolo, asa ca du-te intai acolo si te indruma aia mai departe.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 14:41   #26
leader-bdc

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Mersi mult Cocaine, am fost azi la trafic si mi-au dat o lista cu ceea ce trebuie sa fac, dar tot nu stiu daca e sa inmatriculez masina aici in spania, cine o radiaza din romania? eu sau se radiaza automat, din cate stiu eu romania nu are inca o baza de date bine pusa la punct in ceea ce priveste inmatricularea unei masini cu nr de ro in alta tara din UE sa se radieze automat, si nu stiu ce trebuie sa fac.
leader-bdc is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 17:56   #27
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Quote:
Originally Posted by leader-bdc View Post
Mersi mult Cocaine, am fost azi la trafic si mi-au dat o lista cu ceea ce trebuie sa fac, dar tot nu stiu daca e sa inmatriculez masina aici in spania, cine o radiaza din romania? eu sau se radiaza automat, din cate stiu eu romania nu are inca o baza de date bine pusa la punct in ceea ce priveste inmatricularea unei masini cu nr de ro in alta tara din UE sa se radieze automat, si nu stiu ce trebuie sa fac.
se radiaza automat ,de fapt ti o radiaza ei
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 19:46   #28
leader-bdc

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 3
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

multumesc mult madicioco!
leader-bdc is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 21:52   #29
bv_13_rau

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Sunt in spania de 6 luni cu masina inmatriculata in RO,m-a oprit politia de vreo 3 ori dar nu mi-a spus nimic de numere.Mentionez ca masina este pe numele tatalui meu,din diferite motive,iar eu am procura facuta de tatal meu,precum ca pot circula in U.E. Am rezidenta,N.I.E sunt in regula aici. Am citit pe forum,cum ca multi au luat amenzi sau chiar comfiscat masinile. IMI PUTETI SPUNE,VA ROG,IN CAZUL MEU DACA IMI POATE FACE CEVA? VA MULTUMESC ASTEPT RASPUNSURI.
bv_13_rau is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 13:04   #30
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania

Teoretic nu cred ca au ce sa-ti faca, daca tatal tau nu a avut rezidenta (NIE) in Spania si masina este pe numele lui poti circula linistit. Eu am patit-o pt ca masina este pe numele meu. Bafta!
CoCaine is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -