Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-08, 00:30   #16
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

Quote:
Originally Posted by Razvan-CT View Post
Un inginer auto(ceea ce as vrea sa ajung si eu la un moment dat).. pur si simplu"da ordine" mecanicilor.. defapt ii indruma.. si plus ca si el se baga la lucrari ample.. oricum depinde unde vei lucra.. daca vei avea noroc si bani si iti vei deschide propriul tau atelier.. atunci vei putea face ce vrei tu



numai bine!!

Exact asta ma bucura , ca ca inginer auto , nimeni nu poate sa iti zica lasa-ma ba ca fac io masina asta !!! Daca as ajunge inginer auto , as lucra cot la cot cu mecanici , chiar daca as fi obosit , m-as simti un mare nesimtit sa ma uit la ei cum lucreaza si eu sa stau sa dau directive .... pot sa dau directive si in timp ce lucrez la masini cu ei .... poate sa faca un inginer auto asta nu ??
__________________
Niciodata Infrant, Niciodata Plangand, Mereu Optimist, Todeauna Stelist !!!
62 Ne Vrem Clubul Inapoi !!!

http://www.fcsteaua.ro/index/section...s/article/6640
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 00:58   #17
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: Mecanic ...

Daca vrei sa impaci si capra si varza(adica si teoria si practica) te inscrii la o scoala profesionala unde o sa faci mai multa practica,dupa ce termini,te inscrii la liceu(seral sau ff).
Daca esti bun si ai un pic de noroc o sa te angajezi la unul din serviceurile la care o sa faci practica si o sa ai si bani si poti sa iti continui si studiile.
E destul de greu,chiar foarte greu,dar daca asta iti doresti cu adevarat....
Toata lumea iti spune sa te duci la facultate,dar iti permiti? Pot sa te tina ai tai,daca nu ce faci?Trebuie sa alegi intre munca si scoala,ideal e sa te descurci cu amandoua.
Un mecanic incepator nu castiga foarte mult,unul cat de cat experimentat cam 1500-2000 ron,unul mai batran si cu experinta ceva mai mult.
Pana sa ajungi sa repari cutii si motoare(aici castigi cel mai bine),o sa maturi prin atelier,o sa cureti ustensilele,o sa fii tinta glumelor mesterilor si colegilor mai experimentati,o sa cunosti fel de fel de oameni.....
Pana ajungi mecanic incepator angajat s-ar putea sa te razgandesti si dupa aia ceva timp o sa faci doar operatiile usoare,adica un schimb de ulei,un filtru de aer,o bujie si incet-incet urci,dar ai mare grija,rar gasesti pe cineva sa te invete,mai mult te iau la misto si retine:MESERIA SE FURA,NU SE INVATA!
Oricum salariul difera dela service la service,lucrezi doar pe salariu sau doar pe comision la lucrare,foarte rar gasesti sa lucrezi pe salariu+ore suplimentare si atunci ai niste baremuri de ore,daca nu le faci nu prea e bine pt. tine.
Ca sa lucrezi pe cont propriu iti trebuie experienta,ceva recomandari si nu in ultimul rand bani(pt. scule si garaj).
Cat despre rusine si lucrat cot la cot cu mecanicii,e usor sa vorbesti si mult pana departe.
E o meserie destul de grea si banii ii castigi destul de greu..nimeni nu te invata,nimeni nu te ajuta dar toti au pretentia sa te descurci.
Nu vorbesc din experienta mea,dar din pacate cam asa stau lucrurile in ziua de azi(cumnata-miu e mecanic la un service al unei marci destul de cunoscute+cativa amici si fosti colegi din generala cu care mai vorbesc din cand in cand).
Scuze pt. postul lung.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!

Last edited by PUIU 82; 23-11-08 at 01:20.
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 20:29   #18
dony ddc

Stage 5
 
dony ddc's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 861
Default Re: Mecanic ...

Scuze ca dezgrop topicu ,vreau sa stiu si eu cat castiga un inginer auto in primii ani de experienta imediat ce iese din facultate, ma pasioneaza mecanica da ca mecanic nu prea ai salariu decent si as vrea sa stiu cat castiga un inginer auto.....
dony ddc is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 19:10   #19
Dinte87

Stage 2
 
Dinte87's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Default Re: Mecanic ...

Dannyromdan....vad ca ai imaginatie destula...dc nu o folosesti mai constructiv?orienteaza-te spre altceva.....eu poate snt singurul care iti poate raspunde la intrebarile adresate celor de pe forum pt ca sunt mecanic,lucrez intr-un service(nu dau nume dar este ft cunoscut)si iti spun ca in meseria asta ai de invatat multe intradevar dar ai si deceptii knd incerci sa faci ceva si nu iti reuseste din prima...majoritatea asa sunt:''uau nu mia iesit ce am vrut'',incepi iti bagi si iti scoti fara sati dai seama ca daca optai pt altceva mai constructiv nu se ajungea la comentarii de acest gen....imi place optimismul tau,esti increzator la inceput,pana la primul esec....apoi hop apar plictiseala nervii,injuraturi etc plus ca in meseria asta ,cum am vazut ca au scris altii useri si au si dreptate,in permanenta mirosi a benzina motorina,ulei,mereu murdar intrun cuvant.Parerea mea e sa te mai gandesti...nu te pripii cu deciziile.....Mecanica de orice fel cere pasiune pentru ce faci,nu doar asa ca iti place tie sa cureti un carburator,sa skimbi o distributie o bujie si etc,...ORIENTEAZA-TE SPRE ALTCEVA....
Dinte87 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 16:32   #20
Tunelord

Stage 5
 
Tunelord's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 571
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Mecanic ...

As avea si eo niste intrebari. Sunt in ultimul an la liceu la profil mate-info in germana. Imi plac foarte mult masinile, motoarele, mecanica. Evident, nu vreau sa devin un simplu mecanic. Eu ma gandeam sa ma duc la facultate la Cluj, la politehnica, mai precis la TCM (tehnologia constructiilor de masini). Un mare plus pentru mine ar fi ca este si sectie germana. Ce ziceti, cum e facultatea? E buna? E greu? Ce imi recomandati altceva?

PS: La AR (autovehicule rutiere) e mai bine? Acol ce se face?
As fi recunoscator daca mi.ati raspunde... mai ales cei care sunt sau au fost la facultatie astea.
__________________
If sparks don.t fly.. your rides too high


My stance'd scooter
Tunelord is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 21:22   #21
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Mecanic ...

Intra aici. Ca s-a tot discutat. Spor la citit https://forum.4tuning.ro/32-poate-inc...e-rutiere.html
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -