Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-10-08, 14:29   #1
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Arrow CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice



Din 20 octombrie, in fiecare luni si joi, pe Viasat Explorer ruleaza Tuneaza-mi camionul, un altfel de Pimp My Ride. Cu camioane.

Cu aceasta ocazie, te provocam la un concurs de idei pentru tuningul de camion!

Incepand de azi, zilnic, noi iti punem o intrebare, iar ceilalti te vor nota. Poti raspunde numai la tema din ziua respectiva. Cel mai interesant raspuns, dar si cel mai bun comentariu la raspunsuri va castiga un premiu.

Premiile sunt tricouri ori sepci chiar de la atelierul de tuning – Chrome Shop Mafia.

Castigatorii din Bucuresti isi vor ridica premiul de la sediul redactiei. Cei din alte orase le vor primi prin posta.


Toti cei care au raspuns o intrebare, pot raspunde si la urmatoarele. Sau puteti raspunde direct la oricare, nu este obligatoriu sa raspundeti la toate.

In fiecare zi la ora 20.00 se va face update la concurs. O intrebare noua, alti doi castigatori pentru ziua anterioara.

Incercati sa va structurati raspunsurile ca sa fie mai usor de citit, nu doar un paragraf cu idei insiruite. De asemenea, fiti atenti si la intrebare.

Intrebarea 1 23 octombrie 2008 ora 20.00:
Pentru tuningul optic, ce ai alege sa modifici la un camion prima data? Proiectoare, paintjob, Bullbar, Bodykit? De ce?


Prima intrebare a fost "cu ce ai incepe... si de ce". Nu am primit multe raspunsuri la obiect.

La intrebarea numarul 2, deoarece paintjobul a fost preferat de multi dintre cei care au raspuns, avem urmatoarea provocare:

Intrebarea 2. 24.octombrie 2008 ora 20.00
Ce tema de paintjob ati prefera pe un camion? Argumentati.


Intrebarea 3. 25.octombrie 2008
Ce jante ai pune camionului tau? Argumentati si exemplificati.


Intrebarea 4. 26.octombrie 2008
Acum sa va vedem...
Se creste puterea la motoarele de camion? Cum?
NU cum ati face voi...


Intrebarea 5. 27.octombrie 2008
Originalitate
Ce ati aduce ca aport personal, original, in tuningul unui camion?
Ceva care sa il faca intr-adevar unic, nefacut pana acum!


Intrebarea 6. 28.octombrie 2008
Muzica
Sa vedem cat de ingeniosi ati fi la sonorizarea unui camion. Ce ai pune, unde si de ce. Multimedia acceptata. Gadgeturi.
Imaginatie sa aveti


7. Ultima provocare: 28.octombrie 2008
Foto !
Puneti fotografii cu camioane tunate. cele mai reusite sa castige!


Bafta!
Exemple de premii:
Click image for larger version

Name:	tricouri-exemple.jpg
Views:	960
Size:	379.7 KB
ID:	684415

Click image for larger version

Name:	csm_combo_01.jpg
Views:	1126
Size:	50.0 KB
ID:	679150


Click image for larger version

Name:	csm751_back.jpg
Views:	1099
Size:	50.6 KB
ID:	679145
__________________
| www.4tuning.ro | Masini de vanzare | Bazar Auto | Piese Auto ||
ZoliaT is offline  
Old 23-10-08, 14:54   #2
ingustu

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 40
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

pai prima data i-asi da o culoare faina sa sara in ochi, un cameleon visiniu, verde, apoi bodykitul si bulbarul cu mult crom, esapamente, scarite, ornamente grila ,rame geamuri, clante, si in cele din urma proiectoarele, k ziua nu au nici un efect
ingustu is offline  
Old 23-10-08, 15:03   #3
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Ce cred eu ca ar merge pe un camion si as vrea sa vad asa cva ar fi un sistem de hidraulica nijte proiectoare pe plafon ,un bodykit cat mai agresiv si ascutit la partea din fata (gen lopetile alea de se pun la trenuri pentru zapada), ar merge si nijte suspensii pe masura , nijte jenti cat mai late posibil :X:X::XX iar paintjobu sa fie pe masura un VERDE CAMELEON cam atat knd my am ideei my zic SI UN BULBAR IMENS :X
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033

Last edited by alex.p7m; 27-10-08 at 10:49.
alex.p7m is offline  
Old 23-10-08, 15:16   #4
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Camioane care sa aiba un custom paint sunt dese daca se poate spune asa (nu la noi) deci cred ca 1 data ar merge un bodykit mare, umflat Iar pe puntea spate a camionului as pune jante cu gume de dragster. Asa un bodykit merita un custom paint pe masura deci ce merge mai bine ca o vopsea verde aprins cu un model custom realizat la aerograf??? o evacuare cromata specifica camioanelor USA! Efect de milioane fara bullbar si proiectoare

P.S. Folie dark pe toate geamurile ....

destul de rau? sau nu?
morpheusmaster is offline  
Old 23-10-08, 15:18   #5
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

eu as alege prima data un paint job...totul chrome. apoi niste proiectoare american style...ceva de genu...poate si un bodykit finut
leonard is offline  
Old 23-10-08, 15:29   #6
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Daca as avea un camion prima data i-as aduce modificari serioase motorului. Desigur as cauta si solutii pt a optimiza consumul. Dupa ce as termina modificarea motorului m-as dedica exteriorul care l-as face cat mai agresiv si cat mai impunator. Prima data as incepe cu un bodykit cat mai agresiv posibil (Fara a da in kitch). Ar urma un bulbar mare cromat cu 3-4 proiectoare xenon. Pe plafon alte 4 proiectoare xenon. Scara de urcare in cabina tot cromata si doua tevi de evacuare cromate duse pe langa cabina cu mici gaurele pe ele din care sa iasa flacari. Iar ca paintjob as face un airbrush cu o secventa din star wars iar pe spatele cabine niste fulgere albastre cu un glow moderat iar intr-un colt sa fie scris ''Star Wars returns...........again''.Folie cat de neagra se poate 100% si niste jenti cromate si o suspensie cat mai joasa.
Interiorul las face din piele alba cu piele neagra iar pe jos mocheta neagra. Iar ca gadget-uri as face o functie sa se inlocuiasca rotile cu niste senile (gen taxi 1 2 3 ) navigatie si desigur 4 boxe, statie, subwoofer.....

De ce toate acestea? Motivul este cat se poate de simplu. Majoritatea barbatiilor sunt pasionati de tot ce are roti in special de camione. Fiecare siar dori un camion impunator, atragator si cu performante de invidiat. Ar investi cat de mult ar putea in acest camion pentru as duce la capat un vis.
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro

Last edited by alexcump; 23-10-08 at 15:33.
alexcump is offline  
Old 23-10-08, 15:42   #7
Vely

Stage 5
 
Vely's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 449
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

In primul rand as modifica bodykit-ul deoarece acesta operatiune e mai rar intalnita la camioane decat la autoturisme!
Ar urma un paintjob cat mai frumos care sa scoata in evidenta masivitatea camionului!
In cele din urma o bara de protectie cu latimea mai mare de cat cea originala, cromata si bn lustruita, ca atunci cand te uiti de uiti la camion si ramai impresionat sa iti vezi in ea mimica fetei ca intr-o oglinda!
__________________
Nici viteza luminii nu ma poate intrece! Glumeam!
Vely is offline  
Old 23-10-08, 15:54   #8
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

fara bullbar ,usile shaved,vopsea-un rosu aprins si cat mai putine elemente cromate(adica deloc),jentile negre,
ceva simplu si de efect
mihai88 is offline  
Old 23-10-08, 15:58   #9
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Eu i-as da o vopsea cromata in orice milimetru al caroseriei ca sa para un miraj, pentru ca un camion e cunoscut prin masivitatea lui si oriunde gasim camioane cu beculete etc. ca sa se vada bine, de aceea un camion in care se reflecta tot va parea un miraj si deci total divers de ceea ce gasim pe orice strada !
EaGle is offline  
Old 23-10-08, 16:21   #10
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Hmm, destul de facut un bodykit pentru un camion...
Daca ar fi sa tunez un camion nu as face o versiune americana, cu mult crom, cu un bodykit umflat sau mai stiu eu ce alte nebunii.
As incerca sa ii fac un kit finutz, ceva sportiv .Pe urma as incerca sa il cobor, din nou sa pun accentul pe sportivitate (nu vreau un low rider american, ci o sportiva nemteasca).
O vopsea neagra,mata , un set de jante albe si folie neagra pe geamuri
Pentru mine asta ar fi cam(p)ionul
bogdan100 is offline  
Old 23-10-08, 16:41   #11
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

o vopsea cu perle ar da bine, una sperct cat mai blink blink,
un bullbar cat mai masiv, nu simplu bari mari cromate si totul acoperit cu plasa vopsita negru.
In spatele bullbar-ului cateva proiectoare mari .
Multe proiectoare pe cabina si niste jenti cat mai mari si cromate.
cam atat
Dj-78-KBK is offline  
Old 23-10-08, 16:42   #12
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Nu am vazut si cel mai mult mi-ar placea sa vad un truck fara croame, bullbar mare, proiectoare, tevi multe etc, ci ceva fin, discret. Cat de discret? Cel mai discret posibil. Clean. O vopsea inchisa la culoare, negru, visiniu, verde inchis ( rosu sau alte culori deschise nu le-as vedea sa arate bine clean ), dar poate si alb. Fara stema producatorului in fata, fara grila cromata. Ar fi interesant cum ar arata un badboy look peste faruri, din spoiler sau caroserie (depinde unde sunt pozitionate farurile). Pentru a completa aspectul clean, ar fi necesare geamuri fumurii, sau ionizate in ceva asemanator culorii masinii (desi folia neagra este de preferat). Daca are evacuari verticale, in spatele cabinei, sa nu fie cromate. Indiferent de culoarea aleasa, inchisa sau alba, evacuarile ar trebui sa fie negre, sau cel mai bine, din carbon sau imitatie de carbon. Daca are evacuarile jos, trebuie sa ramana asa cum sunt, cat mai discrete. La acest aspect clean niste jante cromate ar strica toata treaba. Asa ca jante simple, inchise la culoare, eventual mate.
SV25MBN is offline  
Old 23-10-08, 16:45   #13
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Toate grilele din fata, inlocuite cu sita haxagonala, 4 proiectoare in fata pe centrul barii(gen WRC), eleron pe plafon cu ceva airbrush facut, evacuari pe amandoua partile(daca nu in sus pe langa cabina), culoare alb, jante gri carbon, iar pe laterale un tribal care sa tina pe toata lungimea cabinei
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline  
Old 23-10-08, 16:52   #14
sonyxxx

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 75
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

eu, as alege mai intai niste proiectoare mari deasupra cabinei, foarte multe leduri care sa accentueze liniile camionului,placuta de inmatriculare dintr-un ecran lcd micut, faruri bi-xenon sau cu leduri( ca sa fie economicos),niste deflectoare de aer mai exotice, geamuri fumurii, tot camionul sa fie vopsit in negru iar ledurile sa fie albe toate:P, un display LCD desaupra cabinei pentru afisarea unor mesaje sau a firmei,si niste antene pentru statia de radio telescopice care sa iasa din pilonii parbrizului, si niste suspenii pneumatice ca sa fie confortabil si ca atunci cand se opreste soferul sa doarma, sa se lase suspensia foarte jos si n caz ca soferul a parcat in panta, sa se niveleze cabina
sonyxxx is offline  
Old 23-10-08, 17:31   #15
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

De la inceput zic ca eu ma refer la acele camioane americane vechi si foarte vechi cu botul iesit in fata si nu la cele europene.

Asadar sa incepem:

In primul rand as duce caroseria la sablat apoi as confectiona un esapament ridicat in sus cate unul pe fiecare parte dar care sa aiba in cap un capac care sa fie ridicat de fum.si as pune niste jante late cu butuc mare.apoi as duce la cromat urmatoatele piese: grila + masca radiator, Aripile rotilor din fata, bara fatza si spate, scarile, esapamentul,colierele care tin rezervorul de combustibil, rame faruri + stopuri,carcasele oglinzilor,jantele si nu in cele din urma la remorca toata partea dreapta dar sa aiba modelul unei table cutate cu multe multe cute montate longitudinal (pentru a da impresia ca utilajul aluneca lin pe strada)
Bun, acum aplicam o culoare stridenta, poate un rosu aprins apoi cateva straturi de lac pentru o stralucire ireprosabila.
Din fantele laterale a capotei aplicam acum niste flacari care sa se intinda pana aproape de portiere pentru a sublinia puterea si masivitatea unui asemenea motor.
Acum montam piesele cromate mentionate mai sus plus alte cateva faruri rotunde deasupra plafonului si ele cromate, iar in spatele lor un paravant in forma de lama de tren (acelasi rosu aprins)
Pe remorca aplicam un pait job care sa contina si sigla unui mare brand de care apartine camionul, sau daca nu apartine nici unei firme, un model care-l reprezinta pe proprietar.

Si cam asta e! Multe multumiri celor care au dedicat 5 minute necesare citirii acestui post !
is 03 nba is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -